"جعل و دروغ" حربه برخی سردفتران برای کتمان هزینه بالای ثبت سند خودرو در محضر!

چند روزی است که برخی گروه‌های سردفتری در فضای مجازی با جعل واقعیت، پوستر یکی از خبرگزاری ها را جعل کرده است.

به گزارش مشرق، بعد از آنکه لایحه بودجه ۱۴۰۱ به‌صورت رسمی نیروی انتظامی را متولی تنظیم و صدور سند رسمی خودرو معرفی کرد و اندک امید سران دفاتر اسناد رسمی برای بازپس‌گیری این سند گرانقیمت و به‌صرفه، رنگ باخت، حالا تلاش آنها برای گرانمایی هزینه سند در مراکز تعویض پلاک با هدف گرایش جامعه برای حضور در دفاتر اسناد رسمی بالا گرفته است!

معامله‌گران خودرو در سال جاری متوجه این موضوع شده‌اند که برای اخذ نوبت تعویض پلاک، ناچار به درگاه سازمان امور مالیاتی برای پرداخت مالیات نقل و انتقال متصل می‌شوند؛ پس بخشی از حقوق دولتی پیش‌بینی شده از محل نقل و انتقال خودرو، پیش از انجام تعویض پلاک توسط سازمان امور مالیاتی اخذ می‌شود.

برخی گروه‌های سردفتری در فضای مجازی اما با رندی، تلاش کردند تا اینگونه القا کنند که هزینه‌های تعویض پلاک افزایش یافته است و آن را ناشی از خواست اکثریت دستگاه‌های مسئول و به‌ویژه نیروی انتظامی (پلیس راهور) معرفی کردند!

این اقدامات، ما را بر این داشت تا با انتشار گزارشی، به مقایسه یک به یک هزینه‌های انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی و مراکز تعویض پلاک پردازد که انتشار این گزارش، بازتاب بسیار گسترده‌ای داشت؛ در این گزارش مشخص شد که هزینه‌های انتقال خودرو در مراکز تعویض پلاک بین ۵۰ تا ۷۰ درصدارزان‌تر از دفاتر اسناد رسمی است.

یک پوستر طراحی کرد تا تفاوت قیمت‌ها برای تمامی کاربران فضای مجازی مشهود باشد.

کانون سردفتران و دفتریاران , پلیس راهور | پلیس راهنمایی و رانندگی , مالیات , بودجه 1401 ,

اما برخی سران دفاتر در گروه‌های سردفتری اقدام به جعل واقعیت کردند و پوستر تسنیم را به نفع خود تغییر دادند (تصویر پایین) و ادعای خلاف واقعی در مورد گران بودن هزینه نقل و انتقال خودرو در مراکز تعویض پلاک به نسبت دفاتر نشر دادند!

این سردفتران تنها هزینه حق‌التحریر را در جدول درج کرده‌اند بدون اینکه هزینه‌های اوراق سند را محاسبه یا اینکه حقوق دولتی را از هزینه‌های مندرج در بخش مراکز تعویض پلاک را حذف کند!!

کانون سردفتران و دفتریاران , پلیس راهور | پلیس راهنمایی و رانندگی , مالیات , بودجه 1401 ,

در حقیقت این دروغ آشکار دفاتر اسناد رسمی، به این صورت انجام شده که در پوستر ادعایی گروه‌های سردفتری، حقوق دولتی از هزینه کل کسر شده است اما هزینه‌های مربوط به مالیات و دیگر حقوق دولتی از مبالغ مراکز تعویض پلاک کسر نشده است که اگر این رویه را برای آنها در نظر بگیریم، جدول هزینه‌های نقل و انتقال خودرو بدون احتساب حقوق دولتی به این شرح می‌شود:

کانون سردفتران و دفتریاران , پلیس راهور | پلیس راهنمایی و رانندگی , مالیات , بودجه 1401 ,

البته گویا ادعای غیرواقعی زیاد بودن هزینه‌های نقل و انتقال خودرو در مراکز تعویض پلاک به نسبت دفاتر اسناد، رؤیای دوست‌داشتنی این صنف است که به دلیل تکرار زیاد به باور آنها، تبدیل شده است!

علی خندانی؛ رئیس کانون سردفتران و دفتریاران اخیراً در برنامه گفت‌وگوی اقتصادی "رادیو گفت‌وگو" با موضوع "مالیات از معاملات خودرو" مدعی شده بود: گفته می‌شود هزینه‌های نقل و انتقال خودرو در مراکز تعویض پلاک کاهش یافته که به هیچ عنوان اینطور نیست و همین الان هزینه اتومبیل‌های خارجی در مراکز تعویض پلاک دو برابر هزینه دفاتر است!

این در حالی است که برای نمونه؛ هزینه تنظیم سند سوناتاLF  مدل ۲۰۱۹ در سال جاری در دفتر اسناد رسمی معادل ۱۴ میلیون و ۵۹۳ هزار و ۶۸۰ تومان به‌اضافه عوارض شهرداری و هزینه نقل و انتقال این خودرو در مرکز تعویض پلاک ۹ میلیون و ۴۷۵ هزار تومان به‌اضافه هزینه عوارض شهرداری است و نقل و انتقال قطعی سوناتا LF مدل ۲۰۱۹ در مرکز تعویض پلاک، ۵ میلیون و ۱۱۸ هزار و ۶۸۰ تومان ارزان‌تر از دفاتر اسناد است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • شیرازm IR ۱۶:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  0 0
  دولت مگه چندبارازیماشین بایدمالیات بگیره؟؟
 • IR ۱۸:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۵
  0 0
  جالب اینه که برخی دفاتر اسناد رسمی وکالت تعویض پلاک نمی دهند می گن باید حتما وکالت فروش بدید. وقتی می گی اقا من طبق این برگ سبز مالک هستم قبول ندارند.
 • IR ۰۳:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۶
  0 0
  بنگاهای معاملات از هر جنس و قماش و دفاتر اسناد مرکز فساد شده اند من یک وکالت نامه می نوشتم و مطلع نبودم آنقد در درون برما اما و اگرو.. نوشته بودند تاهزینه خودشان را بیشتر کنند .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس