کد خبر 1363362
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۶
مصادره مفاخر ایران توسط کشورهای همسایه

آیین تجلیل از استادان و پیشکسوتان در حوزه اسناد، همزمان با روز اسناد ملی و میراث مکتوب برگزار شد.

به گزارش مشرق، آیین تجلیل از استادان و پیشکسوتان حوزه اسنادی با حضور نجفقلی حبیبی، عضو هیئت امنای سازمان اسناد و کتابخانه ملی، اکبر ایرانی، مدیرعامل موسسه پژوهشی میراث مکتوب، توفیق سبحانی، معتمدی، میر انصاری و دیگر استادان حوزه اسناد و میراث مکتوب، علیرضا مختارپور، رییس سازمان، محمدجواد جعفریان، معاون اسناد ملی، فاطمه صدر، سرپرست معاونت پژوهش و دیجیتال و مدیران و کارکنان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کریم سلیمانی، استاد دانشگاه و متخصص در حوزه تاریخ معاصر ایران‌ و مسئولان در ساختمان آرشیو ملی برگزار شد.  

سند، علم و دانش تولید می‌کند

محمدجواد جعفریان، معاون اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی با ابراز خرسندی از برگزاری آیین گرامیداشت روز اسناد ملی و میراث مکتوب گفت: برگزاری این آیین پس از دو سال وقفه به دلیل وجود بیماری کرونا جای خوشحالی دارد و این روز را به حافظان و مروجان اسناد ایرانِ اسلامی در بلندای تاریخ، حافظان گنجینه آرشیو اسناد ملی ایران، اهداکنندگان میراث مکتوب و همکاران فعال در حوزه اسنادی در دستگاه‌های مختلف و نیز دغدغه‌مندان حفاظت از اسناد ملی کشور تبریک می‌گوییم.

او افزود: آرشیو ملی ایران به صورت میانگین در هر ماه، تعداد ۱۰۰ میلیون برگ سند را در دستگاه‌های کشور و در ۶ هزار و ۲۰۰ ردیف، بررسی، و اسنادی را که طبق ضوابط قابلیت حفظ دارند، گزینش، حفظ و نگهداری می‌کند و سالانه در سطح کشور تعداد قابل توجهی از اسناد در آرشیو ملی ایران تعیین تکلیف می‌شوند. هم‌اکنون بیش از ۵۰۰ میلیون برگ سند در شرایط استاندارد در مخازن سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می‌شود. آرشیو ملی علاوه بر این‌که محلی برای نگهداری از گنجینه اسنادی است، هویت و تجربه مدیریت بومی کشور و تاریخ اداره کشور را نیز در بر می‌گیرد.

معاون اسناد ملی با بیان این مطلب که سند، تولید علم و دانش می‌کند، گفت: در آرشیو ملی، در کنار جذب و حفظ اسناد، دانش و علم تولید می‌شود. به عبارت دیگر سند می‌تواند به منبعی برای سیاست‌گذاری، تصمیم‌سازی و بهره‌مندی از تجارب گذشته، کاهش هزینه‌های تصمیم‌های مدیریتی در کشور، کاهش رخداد تصویب قوانین نافی یکدیگر و کاستن از بار هزینه‌های تصمیم‌های مدیریتی در کشور تبدیل شود.

جعفریان ادامه داد: در همه دنیا اغلب تصمیم‌های مدیریتی با هزینه‌هایی همراه است و برخی از این تصمیم‌ها اشکالاتی دارد. در تاریخ اداره کشور، یک وزارتخانه در طی ۶۵ سال پنج مرتبه طبق قانونی شکل گرفته و در ادامه براساس قانونی دیگر منحل شده است. توجه به این موضوع که در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بتوان دانش ضمنی و تجربی اداره یک کشور را شکل داد، حلقه گمشده و کارکرد اصلی این سازمان برای ارائه تجارب خود به مدیران و سیستم مدیریتی کشور به شمار می‌رود.

به گفته او، مردم ایران از نسخ قدیمی که از خاندان و گذشتگان خود به ارث برده‌اند، حفاظت می‌کنند و در این راستا امکانی فراهم شده که آن‌ها بتوانند از خدمات مرمت، بازسازی و حفاظت اسناد خاندانی خود که سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ارائه می‌دهد، بهره‌مند شوند.  

جعفریان همچنین بیان کرد: همکاران و پرسنل سازمان بیش از هر عنوانی هنرمند هستند؛ هنرمندانی که اسناد را از ورای تاریخ به تجاربی برای استفاده آیندگان تبدیل می‌کنند و در کنار این اقدام مهم، امکان تبدیل سند به دانش نیز فراهم می‌شود. امروز همزمان با این برنامه در مراکز استانی، نمایشگاه‌های متعددی برگزار شده است و لازم می‌دانم از دیگر دستگاه‌ها که برای گرامیداشت روز اسنادملی و میراث مکتوب از جمله شهرداری تهران که این موضوع مهم را در سطح شهر و تابلوهای شهری یادآور شده، قدردانی کنم.


اسناد ملی، آیینه تمام‌قد فرهنگ و تمدن ایران و اسلام است

اکبر ایرانی، مدیرعامل موسسه پژوهشی میراث مکتوب در ادامه آیین تجلیل از استادان و پیشکسوتان در حوزه اسناد با اشاره به جایگاه اسناد گفت: اسناد ملی و میراث مکتوب، ریشه درخت تنومند هویت ملی و دینی ما ایرانیان است و آیینه تمام‌قد فرهنگ و تمدن ایران و اسلام را شکل می‌دهد.

ایرانی با بیان این‌که گسترش دیپلماسی فرهنگی از طریق نسخه‌های خطی ایرانی موجود در نقاط مختلف جهان امری مغفول مانده است، اظهار کرد: نزدیک به یک میلیون نسخه خطی فارسی و میلیون‌ها سند وقفی و غیروقفی در کتابخانه‌های ایران و سایر کشورها از جمله شبه قاره هند، پاکستان، آسیای میانه، ترکیه و بسیاری از کشورهای اروپایی نگهداری می‌شود که تعداد محدود و اندکی از این نسخ شناسایی، تحقیق و تصحیح شده است و با یک عزم ملی می‌توان گلچینی از این آثار را از کشورهای مختلف جمع‌آوری کرد و به عنوان منبع تحقیق و پژوهش در اختیار دوست‌داران فرهنگ و دانش قرار داد.

او سپس بیان کرد: در اهمیت اسناد ملی، بیان این نکته کافی است که برخی از کشورهای همسایه دست به مصادره مفاخر فرهنگی ایران زده‌اند و مولوی، ‌ حکیم نظامی و ابن سینا را ترک‌زبان یا عرب‌زبان می‌خوانند و چشم از هزاران سند و نقشه می‌پوشند و یا خلیج فارس را با صرف مبالغ هنگفت در محافل بین‌المللی خلیج عربی می‌نامند. تلاش واهی آن‌ها مصداق این شعر حافظ است که می‌گوید: «ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست/ عرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری».

مدیرعامل موسسه پژوهشی میراث مکتوب افزود: اسناد ملی و میراث مکتوب، سند هویت و اعتبار هر ملت است. کنفرانس عمومی یونسکو در سال ۱۹۹۱ میلادی تصمیم گرفت برنامه‌ای تحت عنوان حافظه جهانی به منظور پیش‌برد ایمن‌سازی، حفاظت و دسترسی عمومی به میراث مستند، تصویب کند. در ایران تاکنون ۱۱ اثر مکتوب به عنوان میراث مستند در کمیته ملی حافظه جهانی به ثبت رسیده و امید است در سال جاری سه اثر دیگر نیز ثبت شود.

او ادامه داد: ده‌ها اثر ارزشمند دیگر به عنوان میراث مشترک ایران با کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه ارزش ثبت جهانی و منطقه ای دارند که می‌توان از آن‌ها به عنوان یک الگو در جهت دیپلماسی فرهنگی بهره برد. وظیفه خادمان اسناد و پژوهشگران نسخ خطی این است که با استناد به مباحث علمی و تاریخی و با رونق بخشیدن به تولید دانش و با پژوهش در اسناد ملی و میراث مکتوب، فهم اسناد و آثار مکتوب را آسان کنند.

ایرانی با بیان این‌که زبان فارسی اغلب اسناد و نسخ خطی در حوزه هویتی، حلقه فرهنگی ارتباط‌دهنده همه اقوام ایرانی بوده است، ادامه داد: در دهه اخیر، کوشش‌های ارزشمندی برای شکستن حصار و قفل دسترسی به تصاویر نسخ خطی صورت گرفته است و برخی کتابخانه‌ها برای برخط کردن نسخ خطی پیشگام شده‌اند. در همین راستا لازم است عزم، اراده و تصمیم جدی با مدیریت ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای برخط کردن نسخ خطی انجام شود.

او اظهار کرد: موضوع برخط شدن فهرست‌های چاپ‌شده نسخ خطی در ۲۰ سال گذشته با همکاری موسسه میراث مکتوب، سازمان اسناد و کتابخانه ملی، خانه کتاب و سایت آقا بزرگ پیگیری شده و اکنون بیش از ۲۰۰ هزار تمام محتوای فهرستی در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته که با حدود ۴۰ موضوع قابل جست‌وجو است.

در ادامه این نشست، کریم سلیمانی استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ معاصر با اشاره به ظرفیت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در حوزه پژوهش های اسنادی گفت: من یک معلم تاریخ هستم و در تمام دوران فعالیت خود در دانشگاه‌های کشور همواره نیاز به ارجاع به اسناد برای طرح و بیان مسائل تاریخی را داشته‌ام. در واقع نیازهای پژوهشی محققان تاریخ به اسناد قابل درک است اما متاسفانه دسترسی به آن‌ها برای تحقیق و پژوهش تاریخ سخت و زمان‌بر بوده است.

او ادامه داد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گنجینه‌ای ارزشمند از اسناد تاریخی است که برای پژوهش‌های تاریخی کاربردی و عملیاتی است. بنده به عنوان یک معلم تاریخ از ریاست محترم سازمان که خود او انسان دغدغه‌مند و متخصص در این زمینه است، می‌خواهم دانشجویان تاریخ و پژوهشگران را دریابند و در قالب گروه‌های کوچک پژوهشی با سرفصل‌های مشخص و موضوعی از اسناد موجود در این سازمان استفاده کنیم.

علیرضا مختارپور، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه ویژه برنامه «روز اسناد ملی و میراث مکتوب» گفت: فرهنگ با هر تعریفی که در نظر گرفته شود، مجموعه‌ای از بینش‌ها، باورها، گرایش‌ها و رفتارهای مادی و معنوی جامعه انسانی است که آثار آن در تمامی ابعاد تمدن و به خصوص در زبان و ادبیات و نیز آثار هنری هر جامعه‌ای خود را نشان می‌دهد.

او درباره ضرورت حفظ و انتقال میراث فرهنگ و تمدن به نسل‌های آینده بیان کرد: همه این شئون و آثار میراث فرهنگی در مرحله نخست محصول فکر، زبان، قلم و هنر اندیشمندان و متفکران هر دوره ای از ادوار و حیات اجتماعی بشر است و در مرحله بعد نگهداری، حفظ، بازخوانی، احیا، تصحیح و انتقال آن به نسل‌های بعدی نیز نتیجه تلاش گروهی دیگر از اندیشمندان و متفکران هر جامعه است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: هر اثر ادبی، علمی، هنری، مکتوب یا غیرمکتوب اشاره‌ای است به دانش مردمانی که برای خلق، حفظ یا احیا و عرضه آن کوشیده‌اند؛ در برابر چنین بزرگانی، شرط ادب، سر تعظیم به احترام فرود آوردن است.

در ادامه این مراسم، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره غلامرضا جمشید نژاد اول، استاد دانشگاه و مصحح نسخ خطی و رحیم نیکبخت، پژوهشگر تاریخ انقلاب، ‌ از هما قاضی، کارشناس حوزه خدمات آرشیوی و اطلاع‌رسانی اسناد و مدارک تاریخی، طاهره نبئی، پیشکسوت مرمت اسناد در ایران، داود امینی، کارشناس توصیف و پردازش اسناد و پرویز محمدپور، کارشناس ارزشیابی و ناظر اجرای قانون اسناد ملی ایران تجلیل شد.

در پایان آیین تجلیل از استادان و پیشکسوتان حوزه اسنادی، از اسناد مربوط به شیخ کلینی و شهید مطهری، استاد محمدعلی اسلامی ندوشن، اسناد خلیج فارس و اسناد مربوط به هشتم شوال ۱۳۴۴هجری قمری، سال‌روز غم‌انگیز تخریب قبرستان بقیع و بقعه‌های ائمه اطهار (ع) رونمایی شد.

منبع: همشهری

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • علیرضا IR ۲۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۰
  7 2
  آن دو کشور شمال و شمال غربی ایران دنبال ملت سازی خود هستند مجبور هستند برای تعریف منشا و تمدن و فرهنگ نداشته خود به مصادره مشاهیر و تمدن و فرهنگ ایران دستبرد بزند ،((پروفسور ایلبر اورتایلی: ایران تمدنی باستانی است که نوشتارش به ثبت رسیده است. ایرانیان خود را به تاریخ شناسانده اند. مثلا دگرگونی در جغرافیای بشری در تاریخ ایران بطور حیرت انگیزی کم است. برای مقایسه میبینیم که زبان قبطی مصر باستان محدود به گروه کوچکی از مردم و تنها در کلیسا های آن منطقه رایج بوده و یا از هند باستان هم از نظر زبان فقط چیز کمی باقی مانده است. اما ایران اینطور نیست. امروزه روشنفکر ایرانی زبان ساسانیان یعنی پهلوی را میداند. اساطیر و داستان های آن دوران هنوز زنده اند. افسانه های ایلیاد و اودیسه یونان باستان این قدر امکان بقا در میان مردم مدرن نداشته اند. در ایران حتی کسانی که خواندن و نوشتن نمیدانند هم داستانهای « #شاهنامه » را بزبان میاورند.)) .
  • IR ۲۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۰
   3 10
   نوکری ایران را میکنند در محافظت از اثار تمدن ایرانی.
  • US ۲۱:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۰
   5 3
   تمدن یک کلمه عربیست و از مدن (در عربی شهر) میاد.
  • IR ۲۳:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۰
   3 3
   مدائن یک شهر در شهر، یک شهر بزرگ، مداین نماد تمدن بود برای همین اعراب کلا کلمه شهر را از مدائن گرفتند. عجیب است شیفتگی ملتها به ایران
  • حسین IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
   1 5
   چرا فکر میکنید هر کسی از ایران گذر کرد و یا اسم ایران رو در کتاب و اثرش نوشت لزوما ایرانیه ستش؟ همین مولانا و نظامی با اینکه اثر به زبان فارسی دارند هیچ ربطی به جغرافیای سیاسی ایران ندارند ... اگر بر فرض مثال فوق مولانا و نظامی ایرانی باشند در این صورت انیشتین هم که کل آثارش به زبان انگلیسی هستش هم باید امریکایی و یا انگلیسی باشه درصورتی که همه انیشتین رو یک آلمانی میدانند
 • IR ۲۱:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۰
  8 0
  مراسم بزرگداشت شهدای چالدران
 • امير IR ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۰
  11 0
  بخاطر اينه كه مصادره مفاخر ايران هيچ وقت اولويت مسئولين ما نبوده واهميتى هم براشون نداره وهمين امر باعث دلخورى شديد مردم شده
 • IR ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۰
  0 1
  شنیده ایم اردوغان، نوکری را برای ایران تمام کرده و فیلم الب ارسلان شاه ایران را نیز ساخته است.
 • UA ۲۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۰
  8 1
  ناموس شیعه آذری و فارس انقدر بی ارزش نیست که فراموش شود. در کاخ های انکارا بالای سرتان خواهیم آمد. و انتقام ناموس گرفته خواهد شد توسط پدر نشد توسط پسر.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس