کد خبر 1362177
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۶
صنعاء: عربستان و امارات در پی فرار از مهلکه یمن هستند

وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن تأکید کرد که عربستان و امارات در حال حاضر، به دنبال راه خروجی هستند که بتوانند از عرصه یمن خارج شوند، ولی هرگز موفق نخواهد شد.

به گزارش مشرق، هشام شرف وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن ضمن انتقاد از فرار رو به جلوی عربستان سعودی در مسئله یمن، تأکید کرد که هر راهکار سیاسی باید در یمن صورت گیرد.

شرف به شبکه خبری العالم گفت: «شورای همکاری [خلیج فارس] در تلاش است این گونه برای جهان وانمود کند که مردم یمن، اتفاق نظر ندارند و قادر نیستند با هم به توافق برسند».

وی درباره تشکیل نهاد موسوم به «شورای ریاستی» که در نشست ریاض صورت گرفت، تأکید کرد: «تشکیل آنچه شورای ریاستی نام دارد، یک مفهوم اشتباه و شکست خورده است؛ زیرا در یک موضع واحد، چند تصمیم‌گیر وجود دارد».

وزیر خارجه یمن با بیان اینکه نشست ریاض، برای «توزیع صدقه» بین گروههای حاضر در آن بود، درباره این نشست، گفت: «شورای عالی سیاسی یمن با انتشار بیانیه‌ای به همه جهان گفت که آنچه در خارج از یمن، حاصل شود، اهمیتی برای ما ندارد. راهکارهای سیاسی باید در داخل یمن، حاصل شود».

صنعاء: عربستان و امارات در پی فرار از مهلکه یمن هستند

شرف با تأکید بر اینکه شورای همکاری خلیج فارس در حال حاضر، به نام عربستان، مدعی صلح است، درباره عبد ربه منصهور هادی رئیس جمهور فراری یمن هم تأکید کرد، تاریخ مصرف هادی برای عربستان تمام شده بود و ریاض در حال حاضر، «به دنبال راه خروجی است که بتواند از عرصه [یمن] خارج شود، ولی هرگز موفق نخواهد شد».

وی نشست ریاض را یک نمایش دانست و تصریح کرد: صنعاء از آغاز اعلام کرد که می‌تواند «در مذاکراتی شرکت کند که در یک کشور بی‌طرف برگزار شود؛ کشوری که هیچ ارتباطی به کشورهای متجاوز نداشته باشد. وضعیت نظامی و سیاسی ما در حال حاضر، خوب است و در موضع قدرت قرار داریم».

وزیر خارجه یمن آتش‌بس کنونی در یمن را فرصتی دانست، ولی در عین حال گفت که طرف مقابل در حال نقض آن است و «مقادیر کمی نفت، به دست ما رسیده است. ما خواستار حسن نیت از سعوی سعودی و امارات هستیم، ولی بازی با زمان و کلمات، به سود آنان نیست».

شرف با تأکید بر اینکه دولت نجات ملی در پی صلح و برون‌رفت مردم یمن از بحران است، خاطر نشان کرد: «آنان (سعودی و امارات) خواستار صلح هستند تا بتوانند از این مهلکه نجات پیدا کنند... عربستان و امارات به دنبال فرار از عرصه سیاسی هستند و قصد دارند مردم یمن را به حال خود رها کنند تا شاید جنگ داخلی آغاز شود».

وزیر خارجه یمن با بیان اینکه تنها راه حل بحران این کشور این است که عربستان و امارات دست از مداخله در امور داخلی آن بردارند، تأکید کرد، باید به حاکمیت یمن احترام گذاشت، تفکر قیمومیت بر یمن را کنار گذاشت و عربستان هم اشتباه تاریخی خود را بپذیرند.

وی در پایان خاطر نشان کرد، عربستان و امارات در جنگ یمن، نیروی نیابتی هستند و کشورهای دیگر به آنان چراغ سبز نشان داده‌اند و حامیان مالی اصلی، طرفهای دیگر هستند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس