کد خبر 1360020
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۴
جلالی: بیانیه نویسی عادت بد فوتبال ایران شده/ فدراسیون به وظایفش عمل نکرده و باید شلوغ کنی تا حقت را بگیری!

کارشناس فوتبال کشورمان گفت: بیانیه نویسی به عنوان یک عادت بد در فوتبال ایران در تار و پود افکار مربیان، باشگاه‌ها، مدیران و اعضای هیات مدیره نفوذ کرده است.

به گزارش مشرق، مجید جلالی درباره بیانیه‌های اخیر باشگاه‌های لیگ برتری علیه هم که از روز گذشته شدت بیشتری هم گرفته است، اظهار داشت:‌ متاسفانه باور بدی بین مربیان، مدیران، باشگاه‌ها و ... ایجاد شده که اگر ساکت باشی و حرف نزنی، سرت را می‌برند. این باور یک روزه هم به وجود نیامده و در طول سال‌های گذشته هرکس ساکت‌تر بوده حق و حقوقش ضایع شده و کنار رفته است. افرادی هم که شلوغ‌کن بودند، بازی‌ها را برده‌اند. باشگاه‌ها، مدیران و مربیانی که فضای بیرون را مدیریت کرده‌اند، موفق‌تر بوده‌اند.

وی ادامه داد: این کار بد است اما نمی‌توان گفت چرا همه چنین کاری انجام می‌شود. همه به این باور رسیده‌اند چنین کاری بخش مهمی از پروسه بردن است. حدود ۱۲ سال قبل در یک برنامه گفتم خیلی بد است فقط صداهای بلند شنیده می‌شود و آدم‌های رنگی دیده می‌شوند. اگر همان زمان نسبت به همین یک جمله حساس می‌شدند، کار به جریان‌های امروز نمی‌رسید و همچنان هم این روند ادامه خواهد داشت. نیرویی هم نمی‌تواند جلویش را بگیرد زیرا باور این است که باید شلوغ کنی تا بتوانی حقت را بگیری. اگر می خواهی آرام، باحوصله و صبور باشی هم حقت را می‌خورند و هم در سرت می‌زنند.

کارشناس فوتبال کشورمان درخصوص اینکه آیا نباید فدراسیون فوتبال و سایر نهادهای ذی ربط از سال‌ها قبل با به کار گرفتن تدبیری اجازه نمی‌دادند کار به این جا برسد، گفت: وقتی سرمربی فولاد بودم یک روز تا دقیقه ۹۲ بازی با سپاهان در اصفهان دو بر یک جلو بودیم. نیمکت تیم مقابل به حدی فشار آورد که داور ۹ دقیقه وقت اضافی گرفت و در نهایت سه بر دو باختیم. پس از پایان بازی به حدی ناراحت بودم که نتوانستم در کنفرانس زیاد صحبت کنم و فقط گفتم ما را هم ببینید.

جلالی اضافه کرد:‌ فردای آن روز جلسه هیات مدیره باشگاه فولاد برگزار شد و به من گفتند نمی‌توانی حق تیم را بگیری و این حرف کاملا درست بود. مدیران باشگاه به من گفتند دیدی نیمکت تیم رو به رو چه کار کرد اما شما ساکت ایستاده بودی؟ از سال‌ها قبل این باور قدم به قدم و پله به پله در تار و پود افکار مربیان، باشگاه‌ها، مدیران و اعضای هیات مدیره نفوذ کرده است. اگر سال‌ها قبل جلویش را می‌گرفتند شاید کار به اینجا نمی‌رسید. 

وی عنوان کرد: روزی من درمورد شرایط دلالی صحبت کردم که از همان زمان همه شروع به ریختن سر من و زدن من کردند. اگر با همین اتفاق هم در زمان مناسب برخورد می شد، اکنون به این روزها نمی‌رسیدیم. بیانیه نویسی کار خوبی نیست اما باشگاهی که هزینه سرسام آور انجام داده می‌خواهد ببرد و یکی از مهم‌ترین پارامترها را داشتن صدای بلند می‌داند. 

کارشناس فوتبال کشورمان در خصوص اینکه چرا این کار بد فقط در فوتبال ایران دیده می‌شود و اثری از آن در فوتبال حرفه‌ای کشورهای اروپایی و حتی عربی نیست، گفت: در کشورهای دیگر اگر ساکت باشی به همه چیز روی روال رسیدگی می‌شود. آنجا دلیلی ندارد صدایت را بلند کنی. اگر داوری اشتباه کند لازم نیست تیمی بیانیه بدهد اما در ایران همه این موضوع را بخش مهمی از کار و بردن می دانند و به آن باور دارند. در ذهن خود می‌پرورانند که اگر می‌خواهی برنده شوی باید چنین کاری انجام بدهی.

جلالی درمورد اینکه چرا هیچ وقت ارکان قضایی فدراسیون فوتبال نتوانسته‌اند برخورد بازدارنده‌ای با بحث بیانیه نویسی انجام بدهند، اظهار داشت: آنها نتوانسته‌اند به وظایف خود در طول ۲۰ سال گذشته درست عمل کنند. اگر این نقش را خوب ایفا می‌کردند به اینجا نمی‌رسیدیم. روزی با برخی مربیان صحبت می‌کردیم که افراد حاضر در آن جمع خیلی قاطع می‌گفتند اول باید نیمکت‌ها همدیگر را ببرند و سپس برنده و بازنده در زمین مشخص شود. اگر نهادهای نظارتی به نقش خود متعهدانه عمل می‌کردند کار به این وضعیت نمی‌رسید.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس