صالح آبادی: بانک‌ها موظف به پرداخت وام‌های خرد هستند

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانک‌ها موظفند در چارچوب مقررات موجود، وام‌های خرد را طبق روال گذشته پرداخت کنند گفت: در تلاش هستیم تا مقررات را با هدف تقویت اعتبارسنجی تا پایان سال بازنگری کنیم.

به گزارش مشرق، علی صالح‌آبادی گفت: بانک‌ها موظفند در چارچوب مقررات موجود کشور، وام‌های خرد را طبق روال گذشته پرداخت کنند و به هیچ عنوان نباید پرداخت وام‌ها را با روش های گذشته و کنونی متوقف کنند.

بانک مرکزی درتلاش است تا مقررات موجود را با هدف تسهیل ضمانت و تقویت اعتبارسنجی تا پایان سال بازنگری و چارچوب‌های جدید ابلاغ کند.  

وی تاکید کرد: بانک‌ها موظف هستند در چارچوب مقررات موجود کشور، وام‌های خرد را طبق روال گذشته پرداخت کنند و به هیچ عنوان نباید به بهانه اینکه مقررات جدیدی ممکن است ابلاغ شود، پرداخت  وام ها با روش های گذشته و کنونی را متوقف کنند بنابراین روند کنونی باید ادامه پیدا کند.  

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: بانک مرکزی درتلاش است مقررات موجود را با هدف تسهیل ضمانت و تقویت اعتبارسنجی تا پایان سال بازنگری کند تا براساس آن چارچوب‌های جدید نیز ابلاغ شود، بنابراین تا ابلاغ ضوابط جدید رویه‌ها و مقررات موجود باید تداوم یابد و به هیچ وجه نباید خللی در روند پرداخت وام های خرد در جامعه به وجود آید.  

وی درخصوص اجرای طرح اعتبارسنجی مشتریان در سیستم بانکی افزود: اگر اعتبارسنجی به درستی و دقیق انجام شود و افرادی که از اعتبار بالا برخوردار هستند و رتبه اعتباری بالایی دارند می‌توانند تسهیلاتی با وثائق سهل‌تر و آسان‌تر دریافت کنند که براین اساس تجربه در سیستم بانکی فعلی هم نشان می دهد، این روش وام‌دهی درصد معوقات بسیار پایینی دارد.  

صالح آبادی تاکید کرد: چه بسا در حال حاضر در بانک‌های قرض‌الحسنه نیز این تجربه وجود دارد. بعضا در مواردی که اعتبارسنجی به درستی اتفاق افتاده و وام ها در آن چارچوب پرداخت شده، درصد معوقات نزدیک به صفر است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • طبقه ی رهاشده IR ۲۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۹
    0 0
    اگه کسی توانایی پرداخت سود18درصد داشت ک نیازی به وام گرفتن نداشت باوام سود18درصدچه کاری میشه کردکه اینهمه سودبشه پس داد؟ البته قشرضعیف ک کارمندنیستن هیچ قانونی براشون نوشته نمیشن ک ازهمه بیشتر نیازمندکمک هستن نه وام نه قانونی نه کمکی. الانم ک قانون ساختن برای وام بی ضامن برای حقوق بگیرهاست نه کسی ک قشرضعیفه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس