کد خبر 1332338
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۳
دستمزد کارگران روز‌های پایانی سال اعلام می‌شود؟

با وجود اینکه قرار بود مزد کارگران دوشنبه ۴ بهمن تعیین شود، اعضای شورای کار به جمع بندی نهایی بر سر مبلغ آن نرسیدند.

به گزارش مشرق، سه جلسه‌ شورای عالی کار برای تعیین دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱ با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت برگزار شد، اما جمع بندی نهایی برای تصویب دستمزد جدید کارگران هنوز انجام نشده است.

حداقل حقوق کارگران در سال جاری ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار تومان بوده است که با اضافه شدن مزایایی مانند بن کارگری ۶۰۰ هزار تومانی، حق مسکن ۴۵۰ هزار تومانی، حق اولاد ۲۶۵ هزار تومانی و پایه سنوات ۱۴۰ هزار تومانی به ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان می‌رسد.

بر اساس آمار بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی حدود ۱۴ میلیون نفر هستند که با احتساب خانواده آن‌ها و همچنین بازنشستگان و مستمری بگیران این سازمان به ۴۵ میلیون نفر می‌رسند و مزد ۱۴۰۱ بر زندگی نیمی از مردم کشور اثر خواهد داشت.

مزد کارگران  بر اساس ماده ۴۱ قانون کار تعیین می‌شود

شورای عالی کار همه ساله موظف است، میزان حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف با توجه به معیارهای زیر تعیین کند:

۱ - حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود.

۲ - حداقل مزد بدون آن که مشخصات جسمی و روحی کارگران و ویژگی‌های کار محول شده را مورد توجه قرار دهد باید به اندازه‌ای باشد تازندگی یک خانواده، که تعداد متوسط آن توسط مراجع رسمی اعلام می‌شود را تامین کند.

‌تبصره - کارفرمایان موظفند که در ازای انجام کار در ساعات تعیین شده قانونی به هیچ کارگری کمتر از حداقل مزد تعیین شده جدید پرداخت نکنند و در صورت تخلف ضامن تادیه مابه‌التفاوت مزد پرداخت شده و حداقل مزد جدید است.

نرخ تورم در دی ماه

بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران، اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در دی ماه ۱۴۰۰ به ۳.۶ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل  ۰.۲ واحد درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم کل کشور در دی ماه ۱۴۰۰ برابر ۴۲.۴ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ۴۱.۶ درصد برای دهک نهم تا ۴۵.۲ درصد برای دهک‌های اول و دوم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ۵۵.۷ درصد برای دهک دهم تا ۵۶.۵ درصد برای دهک دوم است. هم چنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ۳۳.۷ درصد برای دهک اول تا ۳۸.۴ درصد برای دهک دهم است.

بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ۳.۶ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل ۰.۲ واحد درصد افزایش داشته است. فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۰.۴ واحد درصد کاهش و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل ۱.۱ واحد درصد کاهش داشته است.

مولفه‌های تاثیرگذار بر سبد معیشت به جمع‌بندی رسید

 رئیس کمیته دستمزد شورای عالی کار گفت: برای رسیدن به سبد معیشت نهایی تاثیر محاسبه‌ی درصد عامل‌های موثر وزنی نیاز به بحث بیشتری دارد و شنبه دو هفته آینده شورای عالی کار رسما به موضوع دستمزد ۱۴۰۱ ورود می‌کند. 

به گفته توفیقی کمیته دستمزد شورای عالی کار به جز خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها بر روی سایر مولفه‌های تاثیرگذار بر سبد معیشت به جمع‌بندی رسیده است.

عبدالملکی وزیر کار هم اعلام کرد که برای تعیین مزد سال جدید مطالعات داخلی، خارجی انجام شده و دانشمندان برای محاسبه مزد درگیر شده‌اند و کمیته دستمزد فقط محلی برای چانه‌زنی نمایندگان کارگری و کارفرمایی نیست و با کار علمی به سمت حقوق و دستمزد عادلانه می‌رویم که هم به نفع کارگر باشد هم کارفرما تحت فشار قرار نگیرد. 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • محمد IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  7 0
  طبق معمول اینقدر جلسات طول میکشه تا به اخر سال بکشه بعدم حرف کارفرما انجام میشه این حقوق که نوشتی خوب ازش بیمه تامین اجتماعی و غیره هم کم کن ببین دست کارگر چی میرسه کی دنبال مشکلات کارگر هست
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  0 3
  بالا بردن دستمزد ها در کشورهای صنعتی تورم زا محسوب میشود مگر انکه راهکاری برای جذب نقدینگی ب همان مقدار تدوین شده باشد.
  • IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۱
   2 0
   نظرات کارشناسی شما از جای گرم و نرم میاد . اگه نون و سیب زمینی میخوردی دیگه از این نظرات نمیدادی
 • ناشناس IR ۱۴:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  4 0
  کمدی بنام تعیین دستمزد ۱.یه مبلغ بالا(که البته به خط فقر ۱۰میلیونی نمیرسه)بعنوان سبد معیشت اعلام میشه ۲.انواع و اقسام نرخ تورم اعلام پیشه ۳.کلی جلسه گذاشته میشه که خب طبعا هزینه داره ۴.اخرش یک عدد ۲۰تا۳۰ درصدی اضافه میسه که اولا چیزی نیست،ثانیا در ماه اول سال با تورمخنثی میشه ۵.مسکن و خواروبار هم سه ماه میکشه تصویب بشه ۶.معافیت مالیاتی هم ۵میایون تعیین میشه در جایی که خط فقر ده میلیونه اینست خیمه شب بازی دستمزد کارگرو کارمند!
 • IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  1 9
  حقوق کارگران نیز باید مثل ما کارگران ده درصد زیاد بشه مگع خونشون رنگین تر از ماست؟ سال قبل ۳۹ درصد رشد داشتن ما ۲۵ درصد انصافتان کجاست
 • IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  5 0
  تورو خدا به فکر اون دانشمنداتون که برای محاسبه حقوق کارگر بدبخت درگیر هستن باشبد جمع کنید فیلمتونو اورانیوم غنی سازی نمیکنید که هر سال به نام حمایت از تولید ملی به کام کارفرما تمومش میکنیو
 • IR ۱۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  6 0
  دلتان خوش مردیم انقدر حقمان راخوردین توشرکت ذوب آهن هستم با دو تا حق اولاد 4میلیون میگیرم به کی بایدبگم
 • IR ۱۷:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  3 0
  جامعه اسلامی رحمت خدا بایست سر مردم باشه بنده خدا یی هم نیست که بگه . عجم برای چی گرسنه بمانه .دهه شستی های بدبخت اینده ای ندارند
 • IR ۱۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  2 1
  حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی خیلی پایینه
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۹
  0 0
  اگر وقت کردید یک فکری هم برای بیکارها وبی درآمدها وبی بیمه ایها بکنید!؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس