کد خبر 1331941
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۸
خط مشترک اصلاح‌طلبان و ضدانقلاب علیه منافع ملی

اصلاح‌طلبان به‌زعم خود از توهین به رئیس‌جمهور کشورمان در سفر به روسیه می‌گویند؛ از رعایت نشدن آداب دیپلماتیک و از بی‌اعتنایی پوتین به رئیسی.

به گزارش مشرق، اصلاح‌طلبان به‌زعم خود از توهین به رئیس‌جمهور کشورمان در سفر به روسیه می‌گویند؛ از رعایت نشدن آداب دیپلماتیک و از بی‌اعتنایی پوتین به رئیسی.

همه رسانه‌های اصلاح‌طلب به طور هماهنگ یادداشت‌هایی متعدد در مورد «توهین به رئیسی در سفر به روسیه» منتشر کرده و ژست دلسوزی هم گرفته‌اند که یعنی از توهین به رئیس‌جمهور کشورمان ناراحت شده‌ایم. فقط هم یادداشت و رسانه نیست، در توئیتر هم موجی از ابراز ناراحتی اصلاح‌طلبان با همین موضوع به راه افتاده است. این‌سو، خواننده این یادداشت‌ها و توئیت‌ها درمی‌ماند که آن‌ها از چه چیزی صحبت می‌کنند؟ کدام توهین به رئیس‌جمهور؟

رئیسی که با احترام رفت، با احترام مورد استقبال قرار گرفت، با احترام در جلسه با پوتین شرکت کرد، با احترام دیدارهای صمیمانه با اقلیت مسلمان روسیه برگزار کرد و با احترام به ایران بازگشت. کجای این تعاملات رنگی از توهین داشت؟ پس این جماعت اصلاح‌طلب که همواره خود را حامی دیپلماسی و تعامل با همه کشورهای جهان، خصوصاً کشورهای قدرتمند و ثروتمند معرفی می‌کردند، چرا اکنون از توسعه روابط خارجی آن هم با کشوری قدرتمند ناراحت هستند؟

چرا اصلاح‌طلبان دروغ می‌گویند؟

«استقبال از رئیس‌جمهور کشورمان در فرودگاه توسط وزیر انرژی روسیه باعث افتخار است؟! عدم وجود پرچم ایران در مراسم استقبال و مذاکره و فاصله پنج متری بین رؤسای جمهور به چه معناست؟ قرار بود قرارداد اقتصادی بین دو طرف منعقد شود، چرا هیچ سند و تصویری از آن منتشر نشد؟»، این توئیت جواد امام از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و نزدیک به سیدمحمد خاتمی است. او به خوبی می‌داند که استقبال در فرودگاه مسکو برای مقامات خارجی، در هر سطحی که باشد، توسط پوتین انجام نمی‌شود، حتی اگر اطلاعی هم در این زمینه نداشته باشد، می‌تواند قبل از توئیت زدن، یک جست‌وجوی کوتاه در فضای مجازی داشته باشد تا کمی با پروتکل استقبال از مقامات خارجی در روسیه آشنا شود و بعد اظهارنظر کند.

عباس عبدی، روزنامه نگار اصلاح‌طلب هم به مراسم استقبال طعنه زد و نوشت: «پرداختن به حواشی سفر کرملین نباید موجب فراموش شدن متن آن شود. آثار این متن (چه مثبت، چه منفی) خیلی زود در برجام خود را نشان می‌دهد. منتظر دیدن این آثار می‌مانیم، بقیه امور مثل نحوه استقبال، حاشیه هستند.»

محسن ماندگاری، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب هم در انتقاد از نحوه برخورد روس‌ها با سیدابراهیم رئیسی گفت: «فیلم دیدار رئیسی و پوتین نشان می‌دهد رفتار پوتین اگرچه به جز آدامس جویدنش، چندان خارج از عرف دیپلماتیک نیست، اما از موضع بالا با آقای رئیسی گفتگو می‌کند، گویا آقای رئیسی به مسکو فراخوانده شده تا پوتین نکاتی را به او تذکر دهد.»

او هیچ مصداقی نمی‌آورد که روشن کند از کدام رفتار پوتین، این موضع از بالا را تشخیص داده است، البته اصلاح‌طلبان برای موضع‌گیری و نظر دادن نیازی به استدلال ندارند. چنانچه ادعای او در مورد آدامس جویدن پوتین در جلسه دیدار با رئیسی هم محلی از اعراب ندارد و این دروغ از دو بار تکان خوردن لب و دهان پوتین هنگام ترجمه فرستادن سلام و آرزوی سلامتی او برای آیت‌الله خامنه‌ای درآمده است. جالب آنکه در همین فیلم، ادای احترام پوتین با تکان سر، نسبت به نام آقای خامنه‌ای که مترجم هنگام ترجمه عبارات خود پوتین به کار می‌برد، مورد توجه این خبرنگار اصلاح‌طلب قرار نگرفته است.

فاصله دو سر میز هم بیشتر یادآور حرف‌های دورهمی خاله‌خانباجی‌های دهه‌های ۳۰ و ۴۰ کوچه‌های تهران است و آنقدر مبتذل است که حتی یادآوری وضعیت کرونایی نامناسب روسیه و ابراز ناراحتی پوتین از اینکه کرونا این فاصله را ایجاد کرده، خیلی سطح بالاتر از گوینده چنین حرفی است.

اصلاح‌طلبان در حالی از توهین به رئیسی در سفر به روسیه می‌گویند که به گفته وزیر خارجه کشورمان «رئیس‌جمهور روسیه از قبل از حضور آقای رئیسی در اتاق منتظر ایشان قدم می‌زد و وقتی آقای رئیسی وارد شد، پوتین به استقبال او آمد.»

اصلاح‌طلبان البته رفتار محترمانه و صمیمی پوتین در سلام و علیک فارسی او با رئیسی را هم نخواستند ببینند.

روسیه به خاطر احترام بیشتر به رئیسی پروتکل‌هایش را کنار گذاشت

کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه توضیحات جالبی پیرامون نحوه استقبال از رئیس دستگاه اجرا در بدو ورود به مسکو ارائه کرده است. او در گفت‌وگویی تصویری با بیان اینکه عرف روس‌ها برای استقبال از مقامات بلندپایه در حد معاون وزیر خارجه تعریف شده است، می‌گوید: «معاون وزیر خارجه از سایر رؤسای جمهور ما [در ادوار گذشته]که به این کشور سفر کرده بودند، استقبال می‌کرد. بنده در گفت‌وگویی که با کرملین داشتم، اعلام کردم از نظر ما این سطح استقبال پذیرفته نیست، یکی از نزدیک‌ترین افراد به «پوتین» به من گفت: «ما تاکنون چنین چیزی نداشته‌ایم و فقط برای شما این کار (نحوه استقبال) را می‌پذیریم، عین عبارت وزارت خارجه روسیه این بود «این کار نقض پروتکل‌های ماست، اما برای شما انجام می‌دهیم.»

جلالی درباره حضور مقامات کشورهای دیگر به مسکو هم گفت: «تاکنون هفت مقام عالی رتبه وارد مسکو شده‌اند، از این تعداد، پنج نفر مراسم استقبال در فرودگاه نداشته‌اند و فقط در جریان سفر با رئیس‌جمهور روسیه دیدار کرده‌اند و برای دو نفر هم استقبال در سطح معاون وزیر خارجه برگزار شد، اما برای ما وزیر انرژی و مسئول کمیسیون مشترک دو کشور تعیین شد که انتخاب خوبی هم بود.»

یک نکته جالب هم در این بهانه‌تراشی‌ها در خاطر زنده می‌شود و آن هم خاطره سفر پوتین به تهران در آذرماه سال ۹۴ است. او در اقدامی بی‌سابقه، بدون انجام استقبال رسمی در فرودگاه مهرآباد (فرش قرمز و سرود ملی و سان دیدن)، مستقیم به بیت رهبری رفت و دو ساعت دیدار مهم و البته صمیمانه و سرشار از احترام با آیت‌الله خامنه‌ای داشت.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان هم درباره انتقادات مبنی بر عدم‌استقبال رئیس‌جمهور روسیه از رئیس‌جمهور کشورمان در «کرملین» می‌گوید: «پوتین برای اینکه از رئیس‌جمهور استقبال کند، از چند دقیقه قبل در کرملین در اتاق استقبال قدم می‌زد و منتظر بود و وقتی آقای رئیسی وارد شد با شتاب به سمت او آمد.»

پاسخ نهایی از سوی رئیس‌جمهور داده شد، او که سه‌شنبه شب در ارتباط تصویری با مردم سخن می‌گفت، پیرامون حاشیه‌های سفرش به مسکو تصریح کرد: «سفر به روسیه همراه با لبخند بود، اما تنها با لبخند زدن در این سفرها، اتفاقی برای مردم نمی‌افتد. نتیجه تعامل با دنیا و سفرها باید توسعه در حوزه‌های انرژی و صنعت و زندگی مردم باشد. آنچه در روسیه در نشست سه ساعته با آقای پوتین صحبت کردیم، از ابتدا تا انتها مسائل دوجانبه و منطقه با محوریت منافع دو کشور بود.»

احترام پوتین به ادای نماز توسط رئیسی

برخی اصلاح‌طلبان هم احترام پوتین به ادای نماز توسط آیت‌الله رئیسی در کاخ کرملین و در میانه گفتگوها را نادیده گرفتند؛ اتفاقی که در مطبوعات روسیه هم مورد توجه قرار گرفت. در گزارش کومرسانت آمده است: «رئیسی مذاکرات را قطع کرد و گفت وقتش رسیده است. او به اتاق کناری رفت و نماز خواند.» این رسانه در ادامه اشاره می‌کند که «تا به حال کسی در کاخ کرملین دست به این اقدام نزده است.»

حسین امیرعبداللهیان هم در رابطه با نماز رئیسی گفت: «ما از قبل گفته بودیم که از اذان مغرب باید مذاکرات متوقف شود و پوتین ۱۰ دقیقه منتظر رئیسی ماند تا نمازش تمام شود.»

خوراک‌سازی اصلاح‌طلبان برای رسانه‌های ضدانقلاب

انتقادات بی‌سند و دلیل اصلاح‌طلبان به سفر رئیسی به مسکو، خوراک خوبی برای رسانه‌های ضدانقلاب فراهم کرد، از جمله بی‌بی‌سی که بسیاری از کارمندانش فعالان رسانه‌ای سابق اصلاح‌طلب هستند. این رسانه از مواضع اصلاح‌طلبان وام گرفت و در گزارشی با عنوان «حاشیه سفر به کرملین» دستاوردهای این سفر را که در راستای تقویت جهش اقتصادی بین دو کشور صورت گرفت، زیر سؤال برد.

رسانه دیگری از اپوزیسیون هم در گزارشی با عنوان «بچه‌های مسکو» چشم انتظار «برادران بزرگ» با کنار هم قرار دادن مواضع منتقدان سفر رئیس‌جمهور کشورمان به مسکو تلاش کرد با عبور از نتایج و دستاوردهای این سفر، مردم دو کشور را در تقابل با یکدیگر نشان دهد. نویسنده گزارش مدعی شده بود: «انتشار خبر سفر رئیسی به مسکو با واکنش افکار عمومی و تحلیلگران در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد و بسیاری رابطه مسکو با تهران را استعماری و در تضاد با منافع ملی توصیف کردند.»

به قدری «نمک» انتقاد برخی اصلاح‌طلبان و اشتراک نظر آن‌ها با اپوزیسیون درباره سفر رئیس‌جمهور به مسکو زیاد شد که صدای وزیر ارشاد دولت اصلاحات که در لندن به سر می‌برد بلند شد، او در رشته توئیتی با بیان اینکه درباره سفر آقای رئیسی به روسیه و سفر امیرعبداللهیان به چین، اپوزیسیون فریاد برآورده‌اند، نوشت: «مخالفت و هیاهوی مجموعه اپوزیسیون برانداز، به خاطر بر باد رفتن آرزوهاست. معاهدات طولانی‌مدت با روسیه و چین- بالطبع با رعایت مصالح کشور و ملت- ضروری و مهم است.»

منبع: روزنامه جوان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • سید فروزان CH ۰۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
  1 3
  اشکال از نشریات مخالف اصلاح طلبان هم می‌باشد کافی بود تا عکسهای استقبال از دیگر مقامات دنیا در فرودگاه را چاپ کنند تا مردم بدانند اخترام ویژه برای آقای رییسی گذاشته شده بوده و از جمله از سفر روحانی به روسیه حتی مشرق نیوز هم اقدام به چنین کاری نکرد متاسفانه
 • رضا IR ۰۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
  2 0
  نه بابا
 • IR ۰۷:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
  3 2
  اصلاح طلبان فقط برای نابودی مردم و کشور کار میکنن
 • IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
  3 6
  كسي كه خودش رو بخواب مي زنه رو نميشه بيدار كرد.فقط مقايسه كنيد با نحوه برخورد پوتين خبيث با نخست وزير اسراييل تا همه چيز دستتون بياد!!!!
  • IR ۱۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
   2 2
   اگر خودمون رو به خواب نزنیم و بیدار باشیم میفهمیم شما چپ ها چه خوابی برای به حاشیه بردن منافع ملی و جلوگیری از ارتباطات غیر آمریکایی ایران که موجب کاهش محسوس اثر تحریم ها خواهد شد دیدید. به شما و همه همفکراتون میگم در این دولت حواشی بر متن غلبه نخواهد کرد. برو این دام بر مرغ دگر نه که عنقا را بلند است آشیانه
 • سید IR ۰۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
  1 2
  نگرانی و دلواپس اصلاح طلبان ...ـوع آور به سبب به حاشیه رفتن یانکی ها در اثر ابتکارات دولت انقلابی ایران است که اگر ادامه یابد قطع به یقین مواجب شان دیگر نخواهد رسید!!!
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
  0 3
  شما محکم پای کار برای مردم و کشور بایستید
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
  1 2
  اصلاحات همنوا با دشمن
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
  2 2
  عصبانیت و حسادت در بیانات اسلاحتلب موج می زنه، چون پایان حیات نکبت بارشون رو دارن می بینن
 • ناشناس IR ۱۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
  5 2
  چه چیز را توجیح می کنید
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
  2 2
  دیپلماسی ذلت
 • FR ۱۵:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
  2 3
  همان یاد آوری موضوع سفر پوتین به ایران و رفتن به حضور رهبر معظم انقلاب به اندازه کافی باید این جماعت برانداز وطن فروش را خاموش کند !
 • DE ۱۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
  0 5
  از رعایت نشدن آداب دیپلماتیک و از بی‌اعتنایی پوتین به رئیسی...اووووو چه خبره فک کردم به هواپیمای آقای رییسی سوخت ندادند یا مثلا مانند برجام کلاه سرش گذاشتند یا دیکته کردند بنویسه بیاد مجلس 25 دقیقه ای دیکته خارجی ها را به تصویب برسونه. ای بابا فکر کردم ماههاست سفیر ایران را راه نمیدهند و بعد از امضای برجام هرچی دولت التماس کرد و سینه خیز رفت تحریمها را بردارند تازه زیادترش کردند گفتند برو بچه پررو روت رو کم کن.....عجب!! چیزی برا گفتن ندارید خب اتل متل توتوله داداچ حسن چه جوره بنویسید ...تا فرمان برسه از اربابتون باز اغتشاش کنید به همه جا... والا.
 • محمدایوب IR ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۷
  0 3
  عزیزان مشرق فقط یک نمونه نماز خواندن آقای رییسی در کرملین کافی است که درسفر رییسی آداب دیپلماتیک رعایت نشده در سفر دیپلماتیک باید با بانوان به خوش وبش گذراند مانند خاتمی. وارزوی دیدار با رییس جمهور کشور مقابل در توالت داشت مانند روحانی زانو زدن در مقابل امیر پولدار به سبک ظریف.
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
  0 5
  بارها تجربه کرده‌ایم که آمریکا شیطان بزرگ است و وعده‌هایش جز دروغ و فریب‌کاری نیست. اخیراً هم دیدیم که آمریکایی‌های عهد شکن، در برجام بسیار وقیحانه عمل کردند. کشورهای اروپایی همراه با آمریکا هم، از لحاظ عهدشکنی و بداخلاقی کمتر از آمریکا نیستند؛ اما در مقام زبان‌بازی و حرف‌زدن همیشه طلب کارند. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. تجربه‌ی برجام در دولت قبل به ما نشان داد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد، لذا ما به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم که به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. البته از آنجا که عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد؛ می دانیم که وجود تحریم‌ها گرچه ظاهراً مشکلاتی جزئی را برای ما ایجاد می‌نماید، اما سبب می‌شود که ما به اقتصاد مقاومتی اهمیت بیشتری بدهیم و در نتیجه با قوی شدن در حوزه‌ی اقتصاد بتوانیم تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر سازیم؛ در حالی که اگر تحریم‌ها به فرض محال برداشته هم بشود، باز هم بالاخره باعث رخوت و شرطی شدن اقتصاد نفتی کشور شده و ما را به دشمنان وابسته نگه می‌دارد. لذا اطمینان داریم که سازش و وابستگی هیچگاه مشکلات ما را به‌طور اساسی حل نخواهد کرد؛ و با این وصف هیچ علاقه و عجله‌ای هم برای یک توافق جدید، حتی اگر مثلاً خوب هم باشد، نداریم. اما چنانچه بنا باشد توافقی حاصل شود، باید نه یک توافق خوب، بلکه یک توافق عالی و در حد شأن ملت مقاوم، صبور و سلطه‌ناپذیر ایران باشد. در این توافق باید بر اساس سیاست قطعی، تمام تحریم‌ها لغو شود؛ زیرا معتقدیم تمام تحریم‌ها به هر بهانه و با هر برچسبی که وضع شده است ناعادلانه، ظالمانه، مؤثر و غیرقانونی است. نمی‌توان تحریم‌ها را تقسیم بندی به حوزه‌های مختلفی مثل هسته‌ای و غیر هسته‌ای نمود؛ یا آن‌ها را به تحریم‌های قبل و بعد از خروج آمریکا از برجام تقسیم نمود. سیاست قطعی اعلام شده از طرف رهبر معظم انقلاب در تمام ابعاد ذکر شده که ظرافت‌های بسیار دقیقی دارد و خط قرمز ماست، باید کلمه‌به‌کلمه و موبه‌مو به‌طور شجاعانه اجرا گردد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس