رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: هیأت‌ها باید محل روشنگری و پاسخ متقن و صحیح به سؤالات روز جامعه بویژه نسل جوان باشد.

به گزارش مشرق، در خجسته سالروز ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها، رهبر انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از مداحان اهل‌بیت، با اشاره به برخی ابعاد والای شخصیت حضرت صدیقه کبری از جمله حرکت‌های اجتماعی و خدمت بی منت به مردم، هیأت‌ها را کانون جهادِ عظیمِ تبیین دانستند و تأکید کردند: هیأت‌ها باید محل روشنگری و پاسخ متقن و صحیح به سؤالات روز جامعه بویژه نسل جوان باشد.

ببینید:

فیلم/ جمع‌خوانی مداحان در محضر رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار ضمن تبریک سالروز میلاد حضرت فاطمه‌زهرا سلام‌الله‌علیها و سالروز ولادت امام خمینی(رض) و روز گرامیداشت مقام مادر و زن، به برخی ابعاد شخصیت فوق‌العاده حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها براساس آیات قرآن کریم و احادیث اشاره کردند و گفتند: جایگاه طهارت، کار برای خدا و خدمت بی‌منت، و موقعیت ممتاز در مواجهه با جبهه باطل در قضیه مباهله از جمله ویژگی‌های بی‌نظیر آن حضرت هستند که در قرآن کریم صراحتاً به آنها اشاره شده است.

هیئت کانون جهاد تبیین است؛ نقش خود را در مقابل جنگ رسانه‌ای علیه ملت بیابید

ایشان با اشاره به آیات سوره «دهر»، خدمت بی‌منت و کمک خالصانه به نیازمندان را از نشانه‌های مهم جامعه فاطمی خواندند و افزودند: به لطف الهی، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، جامعه ایران، فاطمی شده است و در طول ۴۳ سال گذشته حرکت فاطمی را در دوران دفاع مقدس، در دوران حرکت علمی و خدمات بی‌منت شهیدانی همچون فخری‌زاده، شهدای هسته‌ای و دانشمند بزرگ مرحوم کاظمی آشتیانی، و در حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله بارها دیده‌ایم.

رهبر انقلاب دوران شیوع بیماری کرونا و خدماتی را که بدون مزد و منت ارائه شد و همچنان ادامه دارد، نمونه دیگری از حرکت برگرفته از الگوی فاطمی برشمردند و تأکید کردند: حضرت فاطمه زهرا باید در همه جهات بویژه حرکت‌های اجتماعی و انقلابی، اسوه و الگو باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان‌شان به موضوع هیأت‌ها اشاره کردند و گفتند: محور شکل‌گیری هیأت‌ها به عنوان یک واحد اجتماعی، مودت اهل‌بیت و زنده نگه داشتن راه و مکتب ائمه بوده که از زمان خود آن بزرگواران شکل گرفته است.

ایشان، نقش و کارآیی هیأت‌ها را در مقاطع مختلف به‌ویژه دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، بزرگ و بسیار تأثیرگذار خواندند و افزودند: براساس فرمایشات ائمه اطهار، هیأت کانون جهاد عظیمِ تبیین و روشنگری است.

رهبر انقلاب، ساختار هیئت را مرکب از «مغز و معنا» و «تحرک و پویایی» دانستند و گفتند: مغز و معنای هیئت همان تبیین مکتب است و هیئت، مرکز مهم تبیین مفاهیم و معارف اسلامی و پاسخ به سؤالهای گوناگون جوانان درباره مسائل اصولی و سبک زندگی است. پویایی و تحرک هیئت نیز به معنی فرصت مواجهه مستقیم با مخاطب و انتقال احساسات است.ایشان قوام و اساس هیئت را مقوله جهاد خواندند و افزودند: هر تلاش خوب و بجایی، جهاد نیست.

جهاد یعنی تلاش برای هدف‌گیری دشمن، و در هر زمان باید عرصه جهاد را به درستی تشخیص داد.

هیئت کانون جهاد تبیین است؛ نقش خود را در مقابل جنگ رسانه‌ای علیه ملت بیابید

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به عرصه‌های گوناگون جهاد در دوره‌های مختلف همچون جهاد نظامی، علمی و فعالیت و خدمت اجتماعی خاطرنشان کردند: به عنوان نمونه خدمت اجتماعی به مردم در شرایطی که دشمن با ایجاد فشار اقتصادی سعی در قرار دادن آنها در مقابل نظام اسلامی دارد، جهادی ارزشمند است.

ایشان با اشاره به تحرک وسیع دشمنان ملت ایران برای وارونه‌سازی افکار و تخریب ایمان و باورهای مردم بوسیله انبوه رسانه‌ها و با استفاده از هزاران متخصص هنر و رسانه و پشتیبانی‌های هنگفت مالی و امنیتی، مهمترین عرصه جهاد را عرصه «تبیین و روشنگری» دانستند و تأکید کردند: در مقابل این حرکت شیطانی، هیئت‌ها باید از خود سؤال کنند که در جنگ بی‌امان جبهه حق و باطل، و تقابل روایت دروغ و حقیقت در کجا قرار دارند و چگونه آرمانها و مبانی اصلی انقلاب را گسترش می‌دهند.

رهبر انقلاب، «واعظ» و «مداح» را دو ستون مهم و پایدار هیئت برشمردند و با تأکید بر منحصر به‌فرد بودن هنر مداحی، گفتند: مداحی با جلا دادن دل مخاطب و بردن او به عمق تاریخ، به او معرفت دینی، اخلاقی و سیاسی می‌بخشد.
ایشان با تحسین همکاری شاعران آیینی و مداحان برای پر بار کردن مجالس اهل‌بیت و اعتلای شعر آیینی، گفتند: صدا، آهنگ و هندسه خوانندگی صورت هنر مداحی را تشکیل می‌دهد اما این صورت که در واقع وسیله و ابزار است نباید بر محتوا غلبه کند و آن هدایت و محبت جهت‌دهنده به حرکت جامعه در درون آن گم شود.

هیئت کانون جهاد تبیین است؛ نقش خود را در مقابل جنگ رسانه‌ای علیه ملت بیابید

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ابتکار و نوآوری در امر مداحی را خوب و مفید برشمردند و افزودند: نوآوری نباید به هنجارشکنی و تغییر هویت مداحی منجر شود و اجرای مداح را به سمت اموری که مداحی نیست بلغزاند؛ چرا که مداحی، موسیقیِ پاپ نیست.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نقش‌آفرینی و امتحان‌های خوب مداحان در دوران دفاع مقدس و همچنین در فتنه ۸۸ گفتند: مداحان به معنی واقعی کلمه مجاهدپروری و شهیدپروری کردند و در جنگ رسانه‌ای و فرهنگی میان جمهوری اسلامی و دشمن، صدای رسای مداحان انقلابی کارساز بود و امروز نیز این صدای رسا همچنان باید در مقابله با جبهه گسترده دشمن کارساز باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تلاش و نوآوری مداحان برای جذب جوانان را اقدامی خوب و تعالی‌بخش خواندند و در عین حال تأکید کردند: مراقب باشید، جذب جوانان به هر قیمتی نباشد و اینگونه نشود که برای جذب جوان، از برخی آهنگ‌ها و نواهای نامناسب استفاده شود.

ایشان با تأکید بر اینکه جذب جوانان باید با حفظ ساختار صحیح هیأت باشد، گفتند: باید مراقبت شود تا ترکیب مداحی و حقیقت و هویت آن از بین نرود.

رهبر انقلاب اسلامی، مداحان را به استفاده از مطالب و اشعار متقن و معتبر توصیه و خاطرنشان کردند: برخی مواقع یک حرف سست و یا یک بیان نارسا و غلط، دستاویز زیر سؤال بردن اسلام و تشیع و حمله به علمای بزرگ و معارف دینی می شود، بنابراین استفاده از مطالب مستند و مقتن حتماً در برنامه کاری مداحان باشد.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، یازده تن از مداحان و شاعران به قرائت اشعار و مدایحی در فضائل حضرت فاطمه‌زهرا سلام‌الله‌علیها پرداختند.

جمعی از مداحان اهل بیت (ع) با رهبر انقلاب دیدار کردند

منبع: دفتر مقام معظم رهبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  12 29
  درود
  • IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
   3 24
   جانم فدای رهبرم
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  14 18
  مداحا چرا بابت مداحی پول میگیرند
  • IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
   10 6
   بعضی از راه مداحی امرار معاش می کنند.
  • IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
   7 12
   برادرم ، بزرگوار ، من خودم مدرس و دانشجوی ارشد دانشگاه تهران ام ( رتبه 26 کشوری ) و برای درآمد ، تدریس ریاضیات میکنم . بعضی اوقات کسی به من مثلا بگوید : شما بیا ، روی حساب رفاقت ، تدریس رایگان بکن ! من با آنهمه مشغولیت و ... بیایم و تدریس رایگان !!! این چه منطقی است !!؟ مداحی هم کلی کار هنری ، شعری ، اجرایی ، و صرف همت و زمان دارد . اساسا به نظر من ، خیلی بی منطقی است که به مداح بگوییم : رایگان کار کن !!! مثل اینکه به پزشک بگوییم ،شما همیشه رایگان کار کن!!!! مداحی نیز کلی ذوق و هنر و شعر و استعداد و تمرین می طلبد ، لذا بی منطقی است که بگوییم ای مداح ، همیشه رایگان کار کن!!! لطفا به قضایا ، منطقی نگاه کنیم
  • IR ۱۸:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
   4 7
   تو حاضری کاری رو مجانی انجام بدی؟
  • IR ۲۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
   0 0
   خودت حاضری کاری مفتی انجام بدی؟ اون کار هم زحمت داره. اون پولی هم که بهشون میدن خود برگزارکننده هیئت میده. با پولی که از خود مردم جمع شده . نگران نباش
  • IR ۲۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
   0 0
   بله
  • IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
   0 0
   بله من برا اعتقادات دینیم به هیچ وجه پول نمی‌گیرم واقعا خجالت آوره یه عده نون دونی راه بندازن در ایام شهادت امام حسین و جیب مردم رو خالی کنن
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  2 9
  ای کاش بعض مریدان بعض قلیل مداحان که اینطور پاپ گونه میخونند و بعضا مداحی ها ومولودی هاشون رو غنا دار میخونند(غنا دار بودن که حرام هست مربوط به موسیقی و متعلقاتش هست نه محتوی) دست از تعصبات یا گوش دادن به حرف دلشون میکشیدند و از دور اون مداح ها کنار می رفتند تا ان شاالله اون مداح های عزیز هم این کار های اشتباهشون رو کنار بزارند و آن چیزی رو که اهل بیت علیهم السلام دوست دارند اجرا کنند. هیئت باید عالم محور و دین محور باشه.نه اینکه یک مداحی (اگر چه قلیل) اونطور که دوست داره نوحه خونی کنه و مخالف دین باشه.
 • جانم فدای رهبر IR ۱۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  11 24
  جانم فدای رهبر.
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  9 18
  جانمان فدای رهبر عزیزمان امام خامنه ای. سلام الله.
 • حمیدی IR ۱۷:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  6 13
  درود . دقیقا
 • DE ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  1 2
  مداح های عزیز ممنونم از همتون
 • IR ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  1 2
  اینهمه دارن بدون چشم داشت تومحرم کار میکنن
 • IR ۲۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  3 5
  مرگ بر ضد ولایت فقیه
  • IR ۲۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۳
   0 0
   اگر خدا میخواست بشر را به جرمشام مجازات کند ، هیچ را بر روی زمین زنده نمیگذاشت
  • IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۵
   0 0
   لم یتخذ ولدا ولم یکن له شریک فی الملک
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۴
  0 1
  *هر تلاش خوب و بجایی، جهاد نیست. جهاد یعنی تلاش برای هدف‌گیری دشمن، و در هر زمان باید عرصه جهاد را به درستی تشخیص داد.* مثل همیشه عالی و نکته سنج

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس