کد خبر 1330011
تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۳
رشد 29 دلاری قیمت نفت ایران در سال 2021

بر اساس جدیدترین گزارش اوپک، ایران در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط نسبت به سال پیش از آن، ۴۱۶ هزار بشکه نفت در روز بیشتر تولید داشته و متوسط قیمت نفت ایران نیز رشد ۲۹ دلاری را ثبت کرده است.

به گزارش مشرق، سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک در جدیدترین گزارش خود به نقل از منابع ثانویه اعلام کرد: تولید نفت ایران در ماه دسامبر ۲۰۲۱ (آخرین ماه) برابر با آذر ماه ۱۴۰۰ به ۲ میلیون و ۴۷۸ هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن ۸ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

ایران در ماه نوامبر (آبان ماه) ۲ میلیون و ۴۷۰ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده بود.

رشد ۲۹ دلاری قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱

بر اساس گزارش‌های اوپک، ایران در ماه آگوست (مرداد ماه) ۲ میلیون و ۴۸۲ هزار بشکه  و در ماه ژوئن (خرداد) دو میلیون و ۴۷۰ هزار بشکه نفت و در ماه می (اردیبهشت) روزانه دو میلیون و ۴۳۷ هزار بشکه نفت تولید کرده است که این رقم در ماه پیش از آن یعنی آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) ۲ میلیون و ۴۲۲ هزار بشکه در روز بوده است.

ایران در اسفند ۹۹ (مارس ۲۰۲۱) ۲ میلیون و ۳۲۸ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

*  ایران همچنان در جایگاه پنجم اوپک به لحاظ تولید

ایران در ماه آوریل یا فروردین ماه ۱۴۰۰ جایگاه چهارمین تولیدکننده نفت اوپک را پس و از کویت پیشی گرفت و از آن زمان تا مهر ماه ۱۴۰۰ (اکتبر ۲۰۲۱) این جایگاه را حفظ کرده بود اما در ماه نوامبر یعنی آبان ماه، بار دیگر تولید نفت کویت از ایران پیشی گرفت و در جایگاه چهارم نشست و ایران به رتبه ۵ بازگشت.

در حال حاضر، کشورهای عربستان با تولید ۹ میلیون و ۹۳۲ هزار بشکه در روز، عراق با تولید ۴ میلیون و ۲۷۰ هزار بشکه در روز و امارات با ۲ میلیون و ۸۸۰ هزار بشکه در روز، سه کشور بزرگ تولیدکننده نفت اوپک به شمار می‌روند.

کویت با تولید ۲ میلیون و ۵۵۲ هزار بشکه در روز چهارمین تولیدکننده اوپک است.

ایران، پیش از تحریم‌های آمریکا از سال ۲۰۱۸، سومین تولیدکننده‌ی بزرگ نفت اوپک پس از عربستان و عراق بود.

*  متوسط تولید نفت ایران در سال‌های قبل

ایران به طور متوسط در سال  ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۴۰۴ هزار بشکه نفت و در سال  ۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۸۸ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

به این ترتیب ایران در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط نسبت به سال پیش از آن ۴۱۶ هزار بشکه نفت در روز بیشتر تولید داشته است.

ایران در سال ۲۰۱۹ روزانه ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۸ روزانه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ روزانه ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

ایران در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۴۷۶ هزار بشکه نفت تولید کرده است؛ این رقم در سه ماهه سوم روزانه ۲ میلیون و ۴۷۹ هزار بشکه و در سه ماه دوم روزانه ۲ میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه و در سه ماه نخست روزانه ۲ میلیون و ۲۱۸ هزار بشکه نفت بوده است.

میزان تولید نفت ایران در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ روزانه ۲ میلیون و سه بشکه، در سه ماه سوم روزانه یک میلیون و ۹۴۸ هزار، در سه ماهه دوم، روزانه یک میلیون و ۹۴۹ هزار و در سه ماه نخست، روزانه ۲ میلیون و ۵۹ هزار بشکه نفت برآورد شده است.

*  افزایش ۱۶۶ هزار بشکه ای تولید نفت اوپک

بر اساس این گزارش، تولید نفت ۱۳ کشور عضو این سازمان در ماه دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) ۲۷ میلیون و ۸۸۲ هزار بشکه در روز عنوان شده است که افزایش روزانه ۱۶۶ هزار بشکه‌ای نسبت به ماه نوامبر را نشان می‌دهد. اوپک در ماه نوامبر روزانه ۲۷ میلیون و ۷۱۵ بشکه نفت تولید کرده بود.

*  افزایش ۶۱ هزار بشکه‌ای تولید نفت عربستان

عربستان در ماه دسامبر تنها ۶۱ هزار بشکه نفت در روز بیشتر تولید داشته است و میزان تولیدش به ۹ میلیون و ۹۳۲ هزار بشکه رسیده است. میزان تولید این کشور در ماه نوامبر ۹ میلیون و ۸۷۱ هزار بشکه در روز بود.

* اختصاص بیشترین کاهش تولید به لیبی و بیشترین افزایش تولید به آنگولا

تمامی کشورها به جز ۲ کشور افزایش تولید داشتند که بیشترین افزایش با ۸۵ هزار بشکه به آنگولا تعلق دارد. پس از آن عربستان با ۶۱ هزار و امارات و عراق با ۲۸ بشکه در روز افزایش، قرار دارند.

دو کشور لیبی و نیجریه کاهش تولید داشتند که بیشترین کاهش برای آنگولا با ۸۴ هزار بشکه در روز ثبت شده است.

ایران، لیبی و نیجریه از توافق کاهش تولید معاف هستند.

* کاهش ۶ دلاری قیمت نفت ایران

متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) با ۵ دلار و ۸۲ سنت یا ۷.۲ درصد کاهش نسبت به ماه پیش از آن به ۷۴.۶۸ دلار رسید.

نفت ایران در ماه نوامبر (آبان ۱۴۰۰) ۸۰.۵۰ دلار در هر بشکه فروخته شده بود که نسبت به ماه پیش از آن (اکتبر) یک دلار و ۶۴ سنت کاهش یافته بود.

رشد ۲۹ دلاری قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱

نفت ایران در ماه اکتبر (مهر ۱۴۰۰) ۸۲.۱۴ دلار در هر بشکه فروخته شده بود که نسبت به ماه پیش از آن بیش از ۸ دلار افزایش قیمت داشت.

* رشد ۲۹ دلاری متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱

نفت ایران در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط ۶۹.۸۰ دلار فروخته شده است. دراین درحالی است که متوسط نفت ایران در سال ۲۰۲۰ به ازای هر بشکه ۴۰.۷۷ دلار فروخته شده بود و این بدان معناست که متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۹ دلار و ۳ سنت افزایش یافته است.

متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۱۹ برابر با ۶۱.۸۵ دلار در هر بشکه برآورد شده است.

بر اساس این گزارش، این رقم طی سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۷ به ترتیب ۶۷.۹۷ دلار و ۴۹.۶۰ دلار به ازای هر بشکه عنوان شده است.

قیمت نفت ایران در ماه فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۹۸) نزدیک به ۱۰ دلار کاهش یافته بود. فوریه، ماهی بود که بیشتر جهان پس از چین، درگیر شیوع ویروس کووید ۱۹ شده بود.

* کاهش قیمت تمامی انواع نفت اوپک در آخرین ماه سال ۲۰۲۱

بر اساس گزارش ماهانه اوپک، تمامی انواع نفت کشورهای اوپک در ماه دسامبر کاهش قیمت داشتند که بیشترین کاهش به نفت زفیرو گینه با ۷ دلار و ۹۰ سنت تعلق دارد.

متوسط قیمت سبد نفتی اوپک در ماه دسامبر با ۵ دلار و ۹۹ سنت کاهش نسبت به ماه قبل از آن به ۷۴.۳۸ دلار در هر بشکه رسیده است. این رقم برای سبد نفتی اوپک در ماه نوامبر ۸۰.۳۷ دلار در هر بشکه بوده است.

نفت اوپک نیز در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال پیش از آن ۲۸.۴۲ دلار افزایش یافته است.

نفت عربستان نیز با ۵ دلار و ۳۲ سنت کاهش ۷۵.۴۹ دلار در هر بشکه فروخته شد. متوسط قیمت نفت عربستان در سال ۲۰۲۱ نیز نسبت به سال پیش از آن ۲۸.۷۴ دلار در هر بشکه افزایش یافته است.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز در این ماه به طور متوسط ۷۴.۱۰ دلار به فروش رفته است که ۷ دلار و ۲۷ سنت نسبت به ماه پیش از آن کاهش یافته است.

هر بشکه نفت خام آمریکا نیز ۷ دلار و ۲۴ سنت نسبت به ماه پیش کاهش را ثبت کرده و ۷۱.۸۷دلار معامله شده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  0 0
  اللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ اَبیها وَ بَعْلِها وَ بنیها وَالسِّرِّ الْمُسْتَوْدَعِ فیها بِعَدَدِ ما اَحاطَ بِه عِلْمُکَ
 • MD ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
  0 0
  گران شدن نفت نشان می دهد که هرچقدر ضدغرب باشیم نفت گرانتری داریم و عزیزتر هستیم و تحریم هم متزلزلتر است, و اگر دولت غربگرا باشد آسیب پذیرتر هستیم و نفت هم ارزانتر است در نتیجه فقیرتر و ضعیفتر.... یک کار خوبی احمدی نژاد در دولتش در تقابل باغرب انجام داد که آنها را به چالش کشید و سوال کننده بود نه اینکه همیشه پاسخگوی سوالات حقوق بشری و ترورسیم و اینها باشیم، احمدی نژاد همینکه آمد روی کار هولوکاست را علم کرد و از غرب خواست که پاسخگو باشد، هرجا رفت غرب را به چالش کشید تا غرب پاسخ بدهد او یک کاری انجام میداد و یک سوال دیگر مطرح میکرد، اینگونه این غرب بود که به دنبال توجیه جهان و افکار عمومی بود پس نمیرسید که به ایران گیر بدهد....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس