به مرگ گرفتن سازمان نظام پزشکی با طرح ویزیت ۳۰۰ هزار تومانی!

ماجرای تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی و مزد درمان هر سال با حاشیه‌ها و چالش‌هایی همراه است.

به گزارش مشرق، ماجرای تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی و مزد درمان هر سال با حاشیه‌ها و چالش‌هایی همراه است. امسال هم رئیس تازه نفس سازمان نظام پزشکی در دفاع از هم‌صنفان پزشکش سنگ‌تمام گذاشته و ضمن پافشاری بر تصویب‌شدن رشد ۶۰ درصدی تعرفه‌های درمان، در صفحه اینستاگرامش پستی را به اشتراک گذاشته که تحت عنوان جدول بهای تمام‌شده، خدمات پزشکان قیمت‌هایی عجیب و غریب را ارائه کرده‌است. به طور نمونه طبق این جدول هزینه تمام‌شده خدمات یک پزشک متخصص برای سال ۱۴۰۱ چیزی حدود ۱۲۴ درصد رشد خواهد داشت و این پزشک برای جبران هزینه‌هایش باید ویزیتی ۲۹۴ هزار تومانی از بیماران دریافت کند! مطابق جدول منتشر شده از سوی سازمان نظام پزشکی شما برای مراجعه به پزشک عمومی برای درمان یک سرماخوردگی ساده طبق برآورد این سازمان باید ۱۸۴ هزار تومان ویزیت پرداخت کنید تا هزینه تمام شده برای این پزشک جبران شود!

بیشتر بخوانید:

سر بی‌کلاه مردم از جنجال تعرفه‌های پزشکی

علی سالاریان، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در توضیح درباره جدول منتشرشده در فضای مجازی درباره «بهای تمام‌شده خدمات تشخیصی درمانی در سال ۱۴۰۱» می‌گوید: «این جدول کار کارشناسی و ارزیابی مجامع علمی، انجمن‌های مختلف پزشکی و اداره اقتصاد سلامت سازمان نظامی پزشکی از ارقام واقعی و تمام‌شده خدمات پزشکی در سال آینده است که در قالب یک جدول به صورت محرمانه به سازمان برنامه و بودجه ارسال شد تا در جریان قیمت تمام‌شده خدمات قرار بگیرند.»

به گفته وی ابتدا قرار نبوده این ارقام منتشر شود و ارقام پیشنهادی، رقم نهایی خدمات پزشکی سال آینده نیست، بلکه بهای واقعی و تمام‌شده خدمات پزشکی است. معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی گفته‌است: به هر حال مسئولان باید بدانند قیمت خدماتی که در کشور ارائه می‌شود، چقدر برای جامعه پزشکی، بیمارستان‌های خصوصی و درمانگاه‌ها تمام می‌شود تا منابع و مصارف بودجه‌ای را برای بیمه‌ها بهتر ببینند و بتوانند حمایت کنند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با پیشنهاد افزایش تعرفه گلوبال به میزان ۶۰ درصد اصرار دارد. وی در توجیه این پیشنهاد می‌گوید: «با توجه به شرایط اقتصادی جامعه عدد پیشنهادی ما برای افزایش تعرفه این است که باید ۶۰ درصد تعرفه پزشکی را افزایش دهیم! زیرا در برخی اقلام مورد نیاز و مصرفی پزشکی تا ۲۰۰ درصد رشد قیمتی داشته‌ایم، بنابراین نیاز است تعرفه‌ها افزایش یابد! ما نگران سلامت مردمیم و سازمان‌های بیمه‌گر باید این اعداد را لحاظ کنند. با توجه به شرایط اقتصادی جامعه این عدد را پیشنهاد دادیم که بتواند تضمین‌کننده خدمات با کیفیت در سال آینده باشد و اعلام کردیم اگر این عدد از حدی پایین‌تر آید، سازمان نظام پزشکی مخالف است.»

جداول منتشر شده نظام پزشکی و طرح ویزیت ۲۹۴ هزار تومانی برای ویزیت یک پزشک فوق تخصص و حتی همان پیشنهاد رشد ۶۰ درصدی تعرفه‌ها واکنش منفی مردم و برخی چهره‌ها را در پی داشته‌است.

علی بابایی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در این‌باره معتقد است: «افزایش تعرفه ۶۰ درصدی خدمات پزشکی نه متناسب با توان شرکت‌های بیمه‌ای و نه متناسب با توان اقتصادی جامعه است؛ این یعنی محروم کردن قشر کم درآمد از خدمات پزشکی.»

این عضو خانه ملت همچنین در توئیتی با ربط دادن عدد و رقم پیشنهادی نظام پزشکی برای رشد تعرفه‌ها نوشت: «افزایش تعرفه ۶۰ درصدی خدمات پزشکی نه متناسب با توان شرکت‌های بیمه‌ای است و نه متناسب با توان اقتصادی جامعه، این یعنی محروم کردن قشر کم درآمد از خدمات پزشکی. دوستان بابت افزایش ظرفیت پزشکی از مردم انتقام نگیرند!»

از سوی دیگر دبیر شورای عالی بیمه هم از پیشنهاد افزایش ۲۸ درصدی تعرفه‌ها از سوی این شورا خبر داده‌است. حالا باید دید سازمان برنامه و بودجه و هیئت دولت چه تصمیمی درباره مزد درمان در سال ۱۴۰۱ خواهند گرفت و آیا صنف پزشکان پیش می‌برد یا دولت در تصویب تعرفه‌های سال آینده هوای مردم را هم دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • علی-قم IR ۱۷:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
  2 1
  یه سوال دارم، مگه کادر درمان برای کاری که در درمانگاه و بیمارستان انجام میدند حقوق نمیگرین؟؟؟؟ الان این تعرفه گذاری خدمات پرستاری دیگه چی هست، یه حقوق ماهیانه میگیرن؟ یه حق الزحمه جدا هم برای به طور مثال امپول زنی و غیره، حتما دولت و بیمارستان هم باید حق خود را به عنوان مالیات و غیره بردارن که هر سه مورد از بیمار دریافت خواهد شد، و در اخر پرستار برای مثال چند میلیون در ماه حقوق ثابت دریافت میکنه، و چند ده میلیون هم حق الزحمه، یا حقوق ثابت ندید، یا حق الزحمه؟؟؟؟ مقل قرارداد فوتبالیستها از جیب مردم شده است، که طرف چند میلیارد قرار داره، برای هر پاس و شوت، گل و یا سیو دروازه هم جدا پول میگیره، هر کسی صدایش بلند شد یه قانون به کام اون و به ضرر باقی مردم تصویب نکنید
 • IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
  1 2
  قیمت چی بالا نرفته؟
 • IR ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
  1 0
  مافیا پزشکی داره مردم رو نابود می‌کنه و پزشکان خون مردم رو در شیشه کردن و همیشه دوقورت نیمشون هم باقیه و در پرو گری حد و اندازه ندارند.تبعیض بسیار زیادی بین پرستار و پزشکان متخصص است و درآمد پزشکان سی تا پنجاه برابر پرستاران است که واقعا اجهاف در حق پرستار با درآمد زیر ده میلیون در ماه است .
 • IR ۱۸:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
  4 0
  حتی ۲۸ درصد هم زیاده .نهایتا ده درصد مثل سایر اقشار .تازه قشر پزشک قشر مرفه با درآمد های بالا چند ده و چند صد میلیون در ماه هستند و همون ده درصد هم زیاد است .
 • IR ۲۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
  2 0
  پزشکان نگران نباشن. دو روز دیگه که کرونا اوج گرفت، بازم میشن قهرمان!
 • IR ۲۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
  3 0
  ننگ بر سازمان نظام پزشکی
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۸
  1 0
  تقصیر خودمونه که تا دوتا عطسه و سرفه میکنیم میدویم سمت مطب این تاجران پزشک نما
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  1 0
  عمرا کسی دیگه بره دکتر مگر پولدارهای مفتخور...با دارو علفی درمان میکنند
 • IR ۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  0 0
  به دلیل حضور افراد پیر در کمیسیون بهداشت کشور توانسته اند سطح حقوق و دستمزد را بیخود بالا نگاه دارند و به دلیل اخلال در نظام و سند چشم انداز لازمه برکنار شوند
 • IR ۲۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
  0 0
  چرا از هند همه چیز را نمیخرید که ارزانتر باشه دارد؟ ربات هم میتواند راحت کار داروساز و پزشک را ارائه دهد. کلا 1000خط برنامه نویسی لازم دارد نه بیشتر

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس