کد خبر 1320728
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۲
قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۰/۱۰/۱۱| افت ۴ درصدی قیمت طلا در سال ۲۰۲۱

قیمت طلا در سال ۲۰۲۱ میلادی و تحت تاثیر ترمیم اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا برای سرمایه گذاری در این بازار شاهد کاهش بیش از ۴ درصدی بود در حالی که طی دو سال گذشته ۴۸ درصد افزایش یافته بود.

به گزارش مشرق، در حالی که ترمیم اقتصاد جهانی موجب شده تا سرمایه گذاری امن در بازار طلا کاهش یابد و در شرایطی که بانک های مرکزی خود را برای افزایش نرخ بهره جهت مقابله با رشد تورم آماده می کنند قیمت طلا علیرغم رشد در جلسه، سال ۲۰۲۱ را با بدترین عملکرد طی ۶ سال گذشته به پایان رساند.

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات واپسین روز سال ۲۰۲۱ با ۰.۸۰ درصد افزایش به ۱۸۲۹ دلار و ۲۰ سنت رسید. قیمت فلز زرد در پایان معاملات آتی دیروز برای تحویل در ماه فوریه هم با ۰.۸۰ درصد رشد به ۱۸۲۸ دلار و ۶۰ سنت رسید.

جفری هالی تحلیلگر ارشد موسسه اوآندا در این باره گفت: «علیرغم تقویت نسبی ارزش دلار، خودداری از ریسک پذیری در پایان سال سبب شد تا قیمت طلا در جلسه قبل افزایش یابد.»
تقویت دلار سبب گرانتر شدن طلا برای خریدارانی می شود که از ارزهای غیردلاری استفاده می کنند.

قیمت طلا در سال ۲۰۲۱ میلادی و تحت تاثیر ترمیم اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا برای سرمایه گذاری در این بازار شاهد کاهش بیش از ۴ درصدی بود در حالی که طی دو سال گذشته ۴۸ درصد افزایش یافته بود.

در این سال دامنه نوسان قیمت طلا قابل توجه و بین ۱۶۷۶ و ۱۹۵۹ دلار بود. این در حالی بود که سال ۲۰۲۰ قیمت طلا بهترین عملکرد ۱۰ سال گذشته خود را تجربه کرده و بالاترین رقم تاریخی خود یعنی ۲۰۷۲ دلار و ۵۰ سنت را به ثبت رسانده بود.

دومینیک اشنایدار تحلیلگر بازار طلا در هنگ کنگ گفت: «اگر موضوع تورم مطرح نبود قیمت طلا بسیار کمتر از این می بود. اما تورم بالا سبب شده تا قیمت طلا علیرغم تحولات مربوط به تقویت رشد اقتصادی و عادی سازی سیاست های پولی کشورهای توسعه یافته همچنان بالا باقی بماند.»

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس