تحریم ها اجازه نداد واکسن های ایرانی در دنیا پذیرفته شوند

وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که تولید واکسن در کشور یک کار انقلابی بود، گفت: تحریم ها اجازه نداد واکسن های ایرانی در دنیا پذیرفته شوند.

به گزارش مشرق، بهرام عین اللهی، در نشست با مدیران مجموعه دارویی برکت که روز پنج شنبه دوم دی ماه ۱۴۰۰ در شهرک دارویی برکت برگزار شد، اظهار داشت: قدرت اصلی هر حکومتی، مربوط به مردم است و مردم، قدرت کشورها را نشان می‌دهند امروزه کشورهایی که توانسته‌اند در مقابل کرونا مقاومت کنند، کشورهایی قوی هستند اما کشورهایی که ادعای قدرت داشتند، در مقابل کرونا سرخم کردند.

وی افزود: ایران در سال‌های گذشته قدرت خود را در عرصه دفاع مقدس، علم و پزشکی نشان داده است. در دوران دفاع مقدس علیرغم اینکه ابرقدرت‌ها مقابل ما بودند، ایران قدرت خود را نشان داد و دشمنان نتوانستند حتی یک وجب از کشور ما را بگیرند. بعد از انقلاب، قدرت کشور نمایش داده شد. در مبارزه با داعش، قدرت کشور ما خارج از ایران نشان داده شد که می‌تواند در یک تهاجم ناجوانمردانه پیروز شود و باید یادی از شهید قاسم سلیمانی کنیم چون ایشان نماد قدرت ایران اسلامی بود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: کشور ما در مقابله با کرونا، روسفید شد یکی از مهم‌ترین عرصه‌ها، ساخت واکسن توسط دانشمندان و جهادگران ایرانی بود که به رغم تحریم‌های ناجوانمردانه، قدرت نمایی کردند و در واقع با تلاش همه دانشمندان ایرانی، صحنه‌های زیبایی از علم و جهاد بر همگان مشخص شد.

عین اللهی ادامه داد: کاری که در عرصه‌های مختلف به ویژه در برکت انجام شد، توانمندی جهادی و مدیریتی بود که نمایانگر قدرت نظام جمهوری اسلامی ایران بود. حدود ۲۰۵ شهید مدافع سلامت تقدیم کشور شد و صحنه‌هایی از ایثار و فداکاری شبانه روزی نیروهای بهداشتی و درمانی در کشور شکل گرفت. هیچ بیماری روی زمین نماند در حالی که کشورهایی که ادعای قدرت داشتند، بسیاری از بیماران آنها روی زمین ماندند.

وی یادآور شد: مردم ایران در کرونا، قدرت خودشان را نشان دادند. در ابتدا به رغم امکانات اندک از جمله ماسک و گان اما نیروهای بهداشتی و درمانی در کشور، پای صحنه بودند درحالیکه در برخی کشورها تا وقتی امکانات کامل نداشتند، کار نمی‌کردند در حالی که نیروهای بهداشتی و درمانی با خدمات خود، آبروی نظام را حفظ کردند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: مجموعه دارویی برکت در تولید لوازم محافظت فردی از جمله ماسک، گان، ضدعفونی کننده ها و اکسیژن ساز و کیت‌های تشخیصی، درخشید و به ما کمک کرد و رسالت تاریخی خود را نشان داد. یکی از نقاط ضعف ما، مستندسازی اینگونه عملکردهای درخشان در عرصه کرونا است که رسانه‌ها باید مستندهای واقعی در این زمینه، تولید کنند.

عین اللهی گفت: امروز به این یقین رسیده‌ایم که بزرگ‌ترین و بهترین راه مقابله با کرونا، واکسیناسیون است و امروز با تلاش دانشمندان ایرانی، به یک قدرت تبدیل شده‌ایم و این زیرساخت‌ها می‌تواند به مردم این اطمینان را بدهد که ما می‌توانیم با امکانات داخلی، با این بیماری مقابله کنیم.

وی افزود: در تولید واکسن، ایران جز ۶ کشور اول دنیا بود که با تولید واکسن برکت وارد عرصه واکسن شد و این اتفاق در یک نهاد انقلابی، رخ داد. تولید واکسن نه تنها به رفع نیاز داخل کمک کرد بلکه وقتی دشمنان دیدند که واکسن تولید می‌کنیم، روند واردات بهبود پیدا کرد و مقام معظم رهبری فرمودند که اگر تولید واکسن در ایران نداشتیم، واردات واکسن هم اتفاق نمی‌افتاد و این یک واقعیت بود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: واکسن‌های داخلی به ویژه برکت، کمترین عارضه را داشته‌اند تولید واکسن، یک کار انقلابی در کشور بود و تحریم‌ها و محدودیت‌ها باعث شده که واکسن‌های ایرانی در دنیا، پذیرفته نشود و شاهدیم که سیاست در این زمینه، نقش آفرینی می‌کند.

عین اللهی گفت: مقام معظم رهبری واکسن کووایران برکت را به عنوان یک محصول علمی و حاصل تلاش دانشمندان ایرانی، تزریق کردند و در بسیاری از سفرها، مردم می‌گویند که واکسن برکت می‌خواهند. به دانشمندان ایرانی و ایرانی بودن خودمان، افتخار می‌کنیم.

وی یادآور شد: در کشور حدود ۲۰ هزار عضو هیأت علمی، ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی و ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی در سراسر کشور داریم که در عرصه پژوهشی، تمرکز بر انتشار مقالات علمی است که برخی از این مقالات، منجر به تولید و محصولات نمی‌شود. وجود مقاله بسیار ارزشمند است چون مقاله یک وسیله است اما هدف نیست اما متأسفانه برخی افراد، مقاله را هدف می‌دانند. باید یک ارتباط بین مقاله و تولید و صنعت برقرار و دانشگاه‌ها دچار تحول شوند.

وزیر بهداشت افزود: تحول اصلی به معنی تحول در ساختار و اهداف و ارتباط دانشگاه با مراکز تولیدی است. اگر دانشگاه‌ها اقدامات بسیاری انجام دهند اما نتوانند واکسن و دارو به ویژه داروهای نوترکیب تولید و نیازهای مردم را برطرف کنند، نقش و جایگاه خودشان را از دست می‌دهند. بنابراین مجموعه‌هایی مانند برکت می‌تواند برای دانشگاه‌ها، الگو باشد و باید ارتباط بین صنعت و مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها، تقویت شود.

عین اللهی تاکید کرد: امروز بیش از گذشته نیاز به شرکت‌های دانش بنیان و پارک‌های علم و فناوری داریم. ما دانشگاهِ در صحنه می‌خواهیم و تحول واقعی به معنی تحول در ساختار است و اساتید و دانشجویان باید در صحنه بیایند و حتی در برنامه‌ها تحول اساسی ایجاد کنند تا کمبودها برطرف شود. نیاز به یک هوای تازه و حرکت جدید در دانشگاه‌ها داریم. باید مرزهای دانشگاه‌ها و صنعت را برداریم.

وی یادآور شد: باید از خدمات مجموعه برکت تشکر کنیم که مدیریت جهادی و انقلابی انجام دادند و رسانه‌ها باید بر اساس رسالت خود، فرآیندهای کار را برای مردم تجزیه و تحلیل کنند. مردم ایران، قدردان هستند و در واکسیناسیون این قدردانی، همراهی و حمایت را از سوی مردم دیدیم.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
  5 2
  مافیای رسانه ای اجازه نداد. کشور ما که دشمن غرب بود یک سال بعد از این که ترکیه و امارات واکسن های چینی و روسی را وارد کرده بودند تازه براشدن مجوز اضطراری صادر کرد اون هم با اکراه اون وقت از ذهن های شستشو داده شده ی ملیاردها نفر در جهان انتظار بیشتری دارید.
 • IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
  8 3
  تحريم مگه نعمت نبود
  • IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
   3 0
   هست ولی تحریم داخلی نعمت نیست
  • وطن پرست DE ۲۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
   2 1
   مگه تحریم ها با برجام برطرف نشده بود؟
  • IR ۰۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
   0 1
   نه قراره با دیپلماسی میدان تحریمها برداشته بشه!
  • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
   0 0
   بله تحریمها با برجام برداشته شده ولی برجام فقط دوسال عملی شده بود وبعد از خروج ترامپ تریمها برگشت. کجا زندگی میکنی؟؟؟
 • IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
  10 1
  پس چطور شد که تحریم ها مانع ورود واکسن نشد؟
  • IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
   0 2
   واکسن ایرانی
  • IR ۰۷:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
   0 0
   داره میگه تحریم، که باعث شده واکسن ایرانی صادر و برند نشه ، حالا چطور جلوی ورود واکسن خارجی رو نگرفت و فله ای و بعضا رایگان وارد کشور شد؟
  • ناشناس IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
   0 0
   آیا چین هم ما را تحریم کرده بود ؟؟ مگر 95 درصد واکسنهای وارداتی سینوفارم چین نبوده ؟؟
 • IR ۲۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
  2 2
  تحریم ها اجازه نداد واکسن‌های ایرانی در دنیا پذیرفته شوند. باز بگید تحریم ها نعمت بود
 • IR ۲۰:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
  7 1
  واکسنی نبود که بخواد در دنیا پذیرفته بشه.
 • IR ۲۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
  5 0
  چه مقدار برکت تولید و تحویل شد؟
 • محمد IR ۲۰:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
  4 0
  متاسفانه این وزیر در تراز دولت آقای رئیسی نیست همه اش به طرف پزشکان قش میکند مثل موضوع افزایش دانشجویان پزشکی ، الکترونیک شدن نسخ و ....
 • IR ۲۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
  3 1
  مرسی شبمون شاد شد.
 • DE ۲۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
  4 0
  به همین خیال باش !
 • AU ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۲
  5 4
  کدوم واکسن ایرانی ! چقدر توهم ، چقدر دروغ ! رسانه ها پر از اغراق و بزرگنمایی است از توانمندی فنی ، فرهنگی و‌علمی کشور. اگر واقعا اینطور هست، پس چرا اوضاع مملکت ایده آل نیست ؟
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۳
  1 0
  مسولین وزارت بهداشت باید جوابگویی کاهش جمعیت باشند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس