کد خبر 1309388
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۱
آزادی ۵۴۲۱ زندانی غیرعمد در هشت ماهه ابتدای سال

رئیس هیئت امنای ستاد دیه کشور گفت: از ابتدای تاکنون به همت خیّرین نوع‌دوست، ۵ هزار و ۴۲۱ زندانی جرایم غیرعمد با رقم بدهی بالغ بر ۱۸ هزار میلیارد ریال از بند حبس رهایی یافته‌اند.

به گزارش مشرق به نقل از روابط عمومی ستاد دیه کشور، سید اسدالله جولایی، رئیس هیئت امنای ستاد دیه کشور از آزادی ۵ هزار و ۴۲۱ زندانی غیرعمد با رقم بدهی بالغ بر ۱۸ هزار میلیارد ریال از زندان خبر داد. این آمار برای ۸ ماه ابتدایی امسال است.

جولایی گفت: ۲۰۳ نفر از این زندانیان آزاد شده در شمار محکومان زن و الباقی در زمره بدهکاران  مرد بودند که به دلیل ناتوانی در تأمین بدهی مالی و یا ناتوانی در پرداخت دیات (حوادث کارگاهی و سوانح رانندگی) در بند حضور داشتند.

اصفهان در صدر فهرست آزادی‌ها قرار دارد

وی افزود: اصفهان با آزادی ۴۲۷ زندانی غیرعمد بیشترین آزادی را در جدول فرآیند به خود اختصاص داده و در ادامه استان‌های البرز با استخلاص ۳۶۰ بدهکار، آذربایجان شرقی با رهایی ۳۴۹ مددجو و خراسان رضوی با آزادی ۳۴۸ زندانی قرار دارند.

رئیس هیئت امنای ستاد دیه کشور با اشاره به این که فقط سه درصد از زندانیان مساعدت شده را بدهکاران دیات تشکیل داده‌اند، اظهار کرد: در تفکیک جرایم این زندانیان باید گفت ۶۱ نفر بابت دیات فوتی و جرحی ناشی از تصادفات رانندگی، ۴۵ نفر به دلیل دیات حوادث کارگاهی و ۴۴ مددجو هم به علت ایراد صدمه بدنی غیرعمد یا شبه‌عمد روانه زندان شده‌ بودند.

بیشترین محکومان غیرعمد بدهکاران مالی هستند

وی با بیان اینکه قریب به اتفاق مددجویان مورد حمایت ستاد دیه، بدهکاران مالی هستند، گفت: از جمع ۵ هزار و ۴۲۱ زندانی آزاد شده در هشت ماهه سال جاری تعداد ۳ هزار و ۴۳۷ نفر را بدهکاران محکومیت‌های مالی ناشی از صدور چک یا سفته هستند و در وهله بعد متعهدان پرداخت مهریه و نفقه هستند.

گذشت ۳۴ درصدی شکات از محکوم‌به

جولایی با تشکر از همراهی برخی شکات در رسیدگی به پرونده‌های خصوصی افزود: آنچه در دعاوی مطرح شده از سوی اولیاء دم و طلبکاران قابل تأمل است، این است که شاکیان با چشم‌پوشی از ۳۴ درصد مطالبات خود نقش مهمی در مختومه شدن پرونده‌ها داشتند.

نقدینگی ۲.۵ درصدی خانواده زندانیان برای آزادی

رئیس هیئت امنای ستاد دیه بیان کرد: در مسیر رسیدگی به پرونده‌ها خانواده برخی از زندانیان با فروش اموال یا با دریافت قرض یا وام‌های اغلب خانوادگی ۲.۵ درصد اصل بدهی‌ها را تأمین و فرآیند رسیدگی را تسریع بخشیدند

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس