.

امانوئل مکرون رئیس جهمور فرانسه در تماس تلفنی با رئیس جمهور کشورمان درباره مبارزه مشترک با کرونا، همکاریهای منطقه ای و گفت‌وگوهای هسته ای به تبادل نظر پرداخت.

به گزارش مشرق، امانوئل مکرون دوشنبه شب در تماس تلفنی با دکتر رئیسی درباره مبارزه مشترک با کرونا، همکاریهای منطقه ای و گفت‌وگوهای هسته ای به تبادل نظر پرداخت.

در این گفتگوی تلفنی، رئیس جمهور فرانسه خواستار همکاری مشترک در مبارزه با سویه جدید کرونا شد که مورد استقبال رئیس جمهور ایران قرار گرفت.

حجت الاسلام رئیسی در این تماس تلفنی گفت: ایران همواره به تعهدات خود در موضوع هسته ای پایبند بوده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها پایبندی ایران را تأیید کرده است.

رئیس جمهور با طرح این سوال که چرا با وجود پایبندی ایران به برجام و انجام تعهداتش، آمریکا نقض عهد کرد و اروپایی‌ها نیز به تعهدات خود عمل نکردند، خاطرنشان کرد: باید از کسانی که نقض عهد کردند پرسید چرا آنان به تعهدات خود پایبند نبودند؟ و ما بار دیگر تأکید می‌کنیم به تعهدات خود پایبند هستیم.

رئیس جمهور با اشاره به آغاز مذاکرات برای لغو تحریم‌ها، گفت: اعزام یک تیم جامع به مذاکرات بیانگر اراده جدی ایران در این مذاکرات است.

رئیسی از رئیس جمهور فرانسه خواست تلاش کند در همکاری با دیگر کشورهای حاضر در وین، مذاکرات به نتیجه برسد و تحریم‌های ایران ملغی گردد.

رئیس جمهور تأکید کرد: تحریم نتوانسته است ایران را در مسیر پیشرفت متوقف کند و امروز همه دنیا می‌دانند که ناقضان برجام چه کسانی هستند و آنها باید به تعهدات خود بازگردند.

وی گفت: شرایط فعلی نتیجه عمل نکردن آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به تعهدات خود در برجام است.

رئیس جمهور با اشاره به سفر اخیر مدیر کل آژانس انرژی اتمی به تهران و اعلام وی مبنی بر پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود، گفت: مدیرکل آژانس انرژی اتمی در ایران هیچ سخنی از عدم پایبندی ایران به تعهدات بیان نکرد و ما اکنون نیز آماده‌ایم به همکاری کامل خود با آژانس ادامه دهیم.

وی افزود: کسانی که نقض عهد را در برجام آغاز کرده اند، باید اعتماد طرف مقابل را جلب کنند تا مذاکرات به صورت واقعی و نتیجه بخش پیش برود.

رئیس جمهور با اشاره به گفتگوی خود با رئیس تیم مذاکره کننده ایران در وین و چشم انداز روشن حل مسایل خاطر نشان کرد: اگر آمریکایی‌ها تحریم‌ها را بردارند و اروپایی‌ها هم به تعهدات خود عمل کنند به هیچ عنوان نگران انجام تعهدات از جانب ایران نباشید. چون بارها در عمل نشان داده ایم به تعهدات خود پایبند هستیم.

وی با بیان اینکه ایران در مذاکرات نتیجه گرا است و گفتگوها باید به لغو تحریم‌ها منجر شود، گفت: اگر برای آژانس بین المللی اتمی مرجعیت قائل هستید و به آن استناد می‌کنید همین آژانس، بارها اعلام کرده است که جمهوری اسلامی ایران به تعهدات هسته ای خود پایبند بوده است.

رئیسی از رئیس جمهور فرانسه خواست برای برداشتن تحریم‌های ظالمانه و انجام تعهدات از سوی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها، تلاش کند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انجام واکسیناسیون گسترده در ایران گفت: با توجه به انتشار اخباری مبنی بر سویه جدید کرونا همه باید مراقب بوده و از تجربیات قبلی نیز برای مقابله با آن استفاده کنیم.

رئیسی با توجه به ظرفیت تولید داخلی واکسن کرونا، گفت: ما برای کنترل کرونا از کشورهای مختلف خصوصاً چین واکسن وارد کردیم و اکنون در حال افزایش تولید واکسن در شرکت‌های داخلی هستیم.

رئیس جمهور با اشاره به اقدام خلاف حقوق بشری آمریکا در ممانعت از ورود تجهیزات پزشکی به ایران، گفت: ما توانستیم با استفاده از توان داخلی واکسن تولید کنیم و بر کمبودهای پزشکی فائق آییم.

حجت الاسلام رئیسی همچنین به انجام واکسیناسیون اتباع خارجی از جمله مهاجرین افغانستانی، اشاره کرد و گفت: ایران براساس وظایف انسانی خود به مهاجرین مانند هموطنان خودمان خدمات پزشکی ارایه می کند.

* مصمم هستیم مذاکرات را ادامه دهیم تا به نتیجه برسد

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز در تماس تلفنی خود با محکوم کردن خروج آمریکا از برجام، گفت: برجام را مسئولیت مشترک خود می‌دانیم و همواره تلاش کردم که همه طرف‌ها به چارچوب برجام برگردند.

مکرون افزود: در این زمینه مذاکراتی نیز با بایدن رئیس جمهور امریکا داشته ام و مصمم هستیم مذاکرات را ادامه دهیم تا به نتیجه برسد.

رئیس جمهور فرانسه در پایان تصریح کرد: فرانسه مایل است تا گفتگو با ایران برای پیشرفت در حل و فصل مسایل را ادامه دهد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • سید فروزان CH ۰۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  1 1
  فرانسه دشمن چهل ساله ایران  مکرون ...بهتر است بفکر مملکت خودش باشد ، اطمینان به چنین شخص و کشورش اشتباه محض است البته دکتر رئیسی باهوش‌تر از این حرفها است که به فرانسه اطمینان کند
 • IR ۰۶:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  1 4
  بازم رئیسی با مکرون صحبت کرد . چرا ؟؟؟؟
  • IR ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
   3 2
   به کوری چشم اصلاح طلب ها مزدوری مثل تو که سال ۹۲ به روحانی رای دادند و مردم رو بدبخت کردند.
  • مبین IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
   1 1
   اولا که مکرون تماس گرفته. بعد هم این چه طرز سوال پرسیدن.؟؟؟!!!
  • علی IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
   1 1
   وقتی روحانی برای بدبخت کردن بیشتر مردم به مکرون زنگ میزد میگفتی چرا؟؟؟؟ عملکرد آیت الله رئیسی خدمت وصلاح کشور است.
  • IR ۱۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
   0 0
   بله . به کوری چشم من که بخاطر حمایت از بی احترامی به حضرت محمد صل الله علیه و آله ، از مکرون متنفرم .
 • IR ۰۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  1 1
  خدارو شکر که هیچ دلواپسی دیگه نمیگه چرا رییس جمهورمون با رییس‌جمهور کشوری که خونهای آلوده به ایران صادر کرده، یکساعت و نیم تلفنی صحبت میکنه.خدارو شکر که همه چیز خوبه
  • امیررضا IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
   1 1
   نوع رویکردها متفاوته، واقعا رویکرد روحانی با رئیسی در مورد ارتباطات خارجی یکی ست؟ اینکه غرب کعبه آمالت باشه یا نباشه فرقی نداره؟
  • حسین IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
   0 0
   چرا عملکرد ورویکرد فرق دارد. دکتر رئیسی بفکر خدمت. روحانی بفکر ظلم..!!!
  • متین IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
   0 0
   چرا عملکرد ورویکرد زمین تا آسمان با هم فرق داره. دکتر رئیسی بفکر خدمت واون یکی بفکر .خ...!!!
  • IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
   0 0
   مشرق جان
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  1 1
  فقط رفع تحریم وراستی آزمایی بعد حضور جاسوسان اژانس وبعد اگر دست از سلاحهای اتمی وکشتارجمعی،غارت وانوال مداخلات درمنطقه را توسط اسراییل وهابیها دست برداشتید وپایگاه هاتونو جمع کردید،ما هم عمل میکنیم
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  2 1
  حالا نوبت به التماس و به غلط کردن افتادن غربی هاست
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  0 0
  این مکرونه مکر وحیله فقط میخواد حداقل این زمستونیه گازونفتشون... برقرار باشه
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  1 1
  مراقب باشید تله برجام یک سم واقعیست
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  2 1
  مراقب باشید
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  1 1
  تا زمانی که راستی آزمایی کامل صورت نگرفته است، نباید هیچ محدودیتی پذیرفته گردد و صنعت هسته‌ای با سرعت تمام در هر سطح و میزان مورد نیاز ممکن توسعه یابد. دوربین‌های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در واقع آژانس جاسوسی صهیونیست‌ها از تأسیسات هسته‌ای است، جمع آوری گردد و اجازه حضور به این جاسوسان صهیونیست ها در کشور داده نشود، تا مجدداً شاهد ترور دانشمندان هسته‌ای یا خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نباشیم.
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  0 0
  درود خدا بر آيت الله رئیسی. خداقوت.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس