طرح‌های پتروپالایشی نباید زمین بمانند/ اگر تولید را افزایش ندهیم به واردکننده فرآورده تبدیل می‌شویم

وزیر نفت گفت: اگر با همین دست فرمان حرکت کنیم و طرح‌های پتروپالایشی هم زمین بمانند 2 -3 سال آینده باید به مقدار نصف مصرف فرآورده کشور، واردات داشته باشیم.

به گزارش مشرق، جواد اوجی وزیر نفت امروز (دوشنبه، هشتم آذرماه) در نشست با سرمایه‌گذاران شرکت‌های پتروپالایش کشور اظهارداشت: تاکنون تلاش‌های زیادی انجام شده است و این پروژه‌ها و طرح‌ها سرانجام واگذار شدند و همه این پروژه‌ها در راستای افزایش ظرفیت پالایش کشور هستند.

وی افزود:‌ شاید بتوان گفت که اگر کرونا نبود مصرف بنزین در کشور بیش از ۱۲۰ میلیون لیتر در روز بود در حالی که تولیدمان ۱۰۶ میلیون لیتر در روز است.

وزیر نفت ادامه داد: در چند سال اخیر هم در حوزه افزایش ظرفیت پالایش کشور سرمایه‌گذاری نشده و طرح‌ها به بهره‌برداری نرسیده است و اگر با همین دست فرمان حرکت کنیم و طرح‌ها هم زمین بمانند دغدغه‌ای که امروز برای کسری گاز وجود دارد به مرور وارد حوزه فرآورده‌ها هم می‌شود و دو تا سه سال آینده باید به مقدار نصف مصرف فرآورده کشور، واردات داشته باشیم.

اوجی با تأکید بر اینکه یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم و رسالت‌های مهم آن افزایش ظرفیت پالایشی است، اظهار کرد: برای این موضوع نظام پای کار آمده است، طرح‌ها مصوب شده و مجوز لازم هم داریم و خوشبختانه زحمات زیادی کشیده شده است هر چند که پیشرفت پروژه‌ها همچنان با حد مطلوب فاصله دارد.

اوجی با بیان اینکه رئیس‌جمهوری هم در این باره مکاتباتی هم با مقام معظم رهبری داشته است که اگر دغدغه‌ای در تامین خوراک باشد برطرف می‌شود، بیان کرد: ظرفیت پالایشی کشور تعریف چندانی ندارد و مصرف در بخش حمل و نقل و استفاده در صنایع و نیروگاه‌ها افزایشی است؛ بنابراین این طرح‌ها باید به بهره‌برداری برسد و وزارت نفت هم حمایت می‌کند.

وی همچنین اعلام کرد که هر طرحی هم که پیش نرود شامل لغو مجوز و واگذاری به دیگر شرکت‌ها می‌شود.

در ادامه این نشست اوجی تاکید کرد که این نشست‌های مشترک هر سه ماه یه بار برگزار می‌شود و مسئولان هشت پروژه پتروپالایشی (شامل سه پروژه با خوراک میعانات گازی و پنج پروژه با خوراک نفت خام) گزارشی از روند اجرای پروژه‌ها به وزیر نفت ارائه کردند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس