کد خبر 1305197
تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰
سنسور سرعت ABS چیست؟

بسیاری از وسایل نقلیه به سنسور سرعت ترمز ABS مجهز شده‌اند، به صورتی که این قطعه بر روی هر یک از چرخ‌ها نصب شده و قادر به کنترل سرعت چرخش است.

به گزارش مشرق، اکثر وسایل نقلیه مدرن دارای سیستم‌های ترمز ضد قفل هستند که از حسگرهایی برای تشخیص چرخش چرخ‌ها استفاده می‌کنند و به رایانه‌ای گزارش می‌دهند که اگر یک یا چند چرخ در طول عملیات ترمز قفل شده اند، می‌تواند فشار ترمز را تعدیل کند.

معمولاً سنسور یک قطعه Halleffect یا به اصطلاح رلوکتانس است که به یک حلقه دندانه دار (به نام حلقه تن) که به چرخ یا محور چسبانده شده، متصل شده است.

دندانه هایی که از کنار سنسور عبور می‌کنند شکل موجی ایجاد می‌کنند که توسط کنترل کننده ABS قابل تشخیص و تفسیر است.

بیشتر بخوانید

جعبه فرمان در خودرو چیست؟

سیستم‌ های ABS سه کاناله (معمولاً در پیکاپ‌های قدیمی‌تر یافت می‌شود)، محور عقب توسط یک سنسور نظارت می‌شود در حالی که چرخ‌های جلو دارای سنسورهای جداگانه و کنترل ضد قفل هستند. سیستم‌های چهار کاناله هر چرخ را به طور مستقل نظارت می‌کنند.

اگر یک یا چند سنسور سرعت ABS از کار بیفتد، کل سیستم به صورت پیش‌فرض در وضعیت غیرعملیاتی قرار می‌گیرد و هیچ کنترل ضد قفل ارائه نمی‌کند. سیستم عیب یابی به مکانیک نشان می‌دهد که کدام سنسور (اگر بیش از یک) از کار افتاده است.

اگر یک سنسور از کار بیفتد، چراغ هشدار ABS هر بار که ماشین را روشن می‌کنید روشن می‌شود و روشن می‌ماند.

اگر مداخله ABS را از دست بدهید، ممکن است در مواقع اضطراری ترمزها را قفل کنید، فاصله توقف را افزایش دهید و تمام توانایی فرمان را از دست بدهید.

از یک مکانیک بخواهید که سیستم ترمز خودرو را بررسی کند و هر سنسور سرعت چرخ معیوب را جایگزین کند.

تفاوت بین یک وسیله نقلیه با و بدون ABS عملیاتی به طور بالقوه یک موضوع مرگ و زندگی است. ترمزهای شما همچنان کار خواهند کرد، اما احتمال قفل شدن روی سطوح لغزنده یا در مواقع اضطراری - بدون ABS - تقریباً ۱۰۰ درصد است.

اما چه علائم رایجی نشان می‌دهد که ممکن است نیاز به تعویض سنسور سرعت ABS داشته باشید؟. چراغ هشدار ABS هنگام استارت زدن خودرو روشن می‌شود و برای همیشه روشن می‌ماند.

اگر ترمزها را روی سنگ ریزه یا یخ تست کنید، دیگر ضربه زدن مکانیزم‌های ABS را احساس نمی‌کنید یا نمی‌شنوید و ترمزها قفل می‌شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس