زنگنه نمایه

یک هفته پس از آنکه نمایندگان مجلس خواستار محاکمه عاملان فساد در پرونده کرسنت شدند، زنگنه می‌خواهد در گفت‌وگویی تلویزیونی به ابهامات کرسنت پاسخ دهد اما نمایندگان جای پاسخگویی او را دادگاه می‌دانند.

به گزارش مشرق، هفته گذشته ۲۶۶ نماینده مجلس در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در قرارداد گازی «کرسنت» را خواستار شدند. 

در نامه مجلس به قوه قضاییه، نمایندگان با بازخوانی پرونده کرسنت و مفاسد رخ داده در آن یادآوری کرده بودند که این قرار داد که از ابتدا به دلیل تاثیر قطعی فساد در آن و عدم دریافت مجوزهای مربوطه، باطل بوده باعث شده است اولا اجرای قرار داد قبلی شرکت ملی نفت ایران با شرکت پترو ایران مبنی بر انتقال گاز میدان سلمان به عسلویه متوقف شود و جمهوری اسلامی ایران از برداشت گاز از میدان مشترک محروم گردد، ثانیا شرکت های اماراتی در مدت بیست سال گذشته، میلیاردها دلار سهم گاز ایران از میدان گازی مشترک را به امارات منتقل کنند.

در بخشی این نامه تاکید شده بود: متاسفانه کسانی که در تنظیم قرارداد به صورت مفسده آمیز نقش داشتند، با برخی اقدامات و عدم دفاع صحیح موجب تضرر کشور در رای منفی دیوان داوری شده اند.

جای پاسخگویی زنگنه کجاست؟

آنچه دوباره پرونده کرسنت را در مجلس باز کرد، محکومیت مجدد و اخیر ایران در این پرونده است که در نامه مجلسی‌ها به آن اشاره و تاکید شده بود: با وجود انتقال گاز سهم ایران از میدان مشترک به امارات متاسفانه شرکت کرسنت اقدام به طرح دعوی در دیوان داوری نموده و شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۹۳ محکوم به نقض قرارداد شده و اخیرا نیز با پایان دولت دوازدهم محکوم به پرداخت خسارت شده است.

اما از آنجا که جز رای قضایی ضعیف صادره در سال ۱۳۹۱ اقدام موثری از سوی  قوه قضائیه جهت برخورد با رشوه دهندگان و رشوه گیرندگان و افراد اصلی موثر در انعقاد قرارداد باطل مذکور صورت نگرفته، حالا نمایندگان خواستار محاکمه و برخورد قاطع و قانونی با متخلفان این پرونده شدند. 

* ماجرای کرسنت چیست؟

قرارداد جنجالی «کرسنت» در دولت دوم اصلاحات و در سال ۱۳۸۱ بین شرکت اماراتی کرسنت پترولیوم و شرکت ملی نفت ایران امضا شد؛ قراردادی که بر اساس آن ایران باید گاز ترش یا فرآوری نشده تولیدی میدان گازی سلمان را از دی ماه سال ۱۳۸۳ به مدت ۲۵ سال به امارات متحده عربی صادر کند.

در این قرارداد قیمت نفت برای محاسبه قیمت گاز برای دو دوره ۷  و ۱۸ ساله به طور ثابت ۱۸ و ۴۰ دلار تعیین شده بود و این در شرایطی اتفاق افتاد که قیمت نفت در حال افزایش بود. این قرارداد تا آنجا تامل برانگیز بود که حسن روحانی در زمانی تصدی دبیری شورای عالی امنیت ملی در نامه‌ به رئیس جمهور وقت اعلام کرد که قرارداد کرسنت خارج از چارچوب قانون و از طریق واسطه گری عنوان کرده بود.

جای پاسخگویی زنگنه کجاست؟

 حواشی این قرارداد جنجالی سبب شد تا دولت نهم، اجرای آن را منوط به اصلاح قیمت کند اما اسناد تخلف در این قرارداد، ابعاد تازه‌ای به آن داد و با محرز شدن تخلفات پرونده‌ای در این زمینه تشکیل و افرادی به اتهام فساد و دریافت رشوه در این قرارداد بازداشت و به دادگاه معرفی شدند. 

اگرچه فساد در پرونده کرسنت و اخذ رشوه در انعقاد این قرارداد محرز شده بود، اما از سوی دیگر شرکت اماراتی به دلیل اجرانشدن این قرارداد، شکایتی تسلیم مراجع بین المللی کرده و درخواست غرامت می‌کند. ایران با این استدلال که در انعقاد قرارداد تبانی و اعمال نفوذ صورت گرفته در دادگاه لاهه از خود دفاع کرد.

در جریان کشف اسناد تخلفات کرسنت یکی از این اسناد توسط واحد مبارزه با جرایم سازمان یافته انگلستان از دفتر عباس یزدان‌پناه یزدی کارگزار اصلی امضاء قرارداد کرسنت در لندن به دست آمده بود، فردی که ایران خواستار شهادت او در دادگاه لاهه شده بود و هرچند در  جلسه مقدماتی به صورت ویدئو کنفرانس در نشست داوری شرکت کرد، اما به ناگهان پیش از ادای شهادت دوم به کلی مفقود شد.

بیژن زنگنه که عملکردش بیشترین ابهام را در پرونده کرسنت ایجاد کرده بود با شهادت حسن روحانی، رئیس دولت یازدهم مبنی بر اینکه قصوری متوجه او در پرونده کرسنت نیست، در دولت یازدهم بر کرسی وزارت نفت تکیه زد و حتی وعده بسته شدن پرونده ایران را داد. 

* جریمه سنگین ایران بعد از ۲۰ سال

اکنون با گذشت قریب به ۲۰ سال از امضاء قرارداد کرسنت ، ماه گذشته شرکت انرژی اماراتی «داناگاز» روز سه‌شنبه مدعی شد که یک دادگاه داوری بین‌المللی در خصوص پرونده گازی کرسنت، شرکت ملی نفت ایران را به پرداخت ۶۰۷.۵ میلیون دلار به دلیل اختلاف در تأمین گاز محکوم کرده است. این اختلافات مربوط به یک قرارداد خرید و فروش گاز ۲۵ ساله میان ایران و شرکت کرسنت است. داناگاز مدعی است که این میزان گاز هرگز تحویل این شرکت نشده است. 

جریمه سنگین ایران در این پرونده، موجب شد تا نمایندگان مجلس بار دیگر پیگیری این پرونده را در دستور کار قرار دهند و حاصل پیگیری‌های اخیر نامه پرامضای یادشده برای برخورد با مفسدان قرارداد کرسنت به رییس قوه قضاییه بود.

جای پاسخگویی زنگنه کجاست؟


 

*۴ گروه دلالی در قرارداد کرسنت

مالک شریعتی، نماینده مردم تهران می‌گوید: طبق اطلاعات این قرارداد که به دلیل محرمانگی به تدریج منتشر شده، قرارداد حاوی مفاسد بسیاری بوده است و ۴ گروه دلالی شامل ۲ گروه دلالی ایرانی و ۲ گروه دلالی امارتی از آن پورسانت گرفته‌اند و اگرچه طی سال‌های ۸۰ تا ۸۳ نهادهای مختلف نظارتی تلاش کردند تا این قرارداد منعقد نشود اما از سال ۸۳ با وجود اینکه شرکت اماراتی نتوانسته بود ضمانت معتبری را ارائه دهد باز هم الحاقی دیگری به آن منعقد شد که بر اساس این خیانت، تعهدات غیرقانونی دیگری به اماراتی‌ها داده شده است.

به گفته این نماینده، وکلای ملت از رئیس قوه قضاییه خواسته‌اند تا در اسرع وقت نسبت به همه متهمان فساد و همه کسانی که با انعقاد این قرارداد به صورت شبکه‌ای موجب اخلال در نظام صادراتی ایران و لطمات عمده به منافع و آبروی ملت ایران شده‌اند، برخورد قاطع و قانونی صورت گیرد.

* زنگنه در تلویزیون به ابهامات کرسنت پاسخ می‌دهد

از سوی دیگر بیژن زنگنه، وزیر سابق نفت در توییتی در صفحه شخصی خود خبر داد که دوشنبه اول آذر در یک برنامه تلویزیونی برای پاسخگویی درباره پرونده کرسنت حاضر خواهد شد. او همچنین درخواست کرده فرصت حضور در برنامه گفت‏‌و‏‌گوی ویژه خبری شبکه دو نیز برای رفع ابهامات فراهم شود. 

این اعلام آمادگی زنگنه بعد از آن مطرح شد که ذبیح الله خداییان سخنگوی قوه قضائیه در خصوص وضعیت زنگنه در پرونده کرسنت گفت: در خصوص بخشی از پرونده که مربوط به وزیر نفت و هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است و در دادگاه در حال بررسی است.

عباس گودرزی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره تخلفات صورت گرفته در پرونده کرسنت با یادآوری بی اطلاعی مجلس از این پرونده از همان ابتدا، تصریح می‌کند:اصل ۱۳۹ قانون اساسی که تأکید دارد چنین مباحثی حتما باید از تصویب مجلس شورای اسلامی بگذرد اما درباره موضوع کرسنت که بسیار مهم است، در نظر گرفته نشد. 

نصرالله پژمان فر، نماینده مردم مشهد هم هفته گذشته در تذکر شفاهی ضمن قدردانی از اقدام قوه قضائیه به دلیل ورود و برخورد با دانه درشت‌ها و افرادی مانند سیف و عراقچی، گفت: قوه قضائیه به پرونده کرسنت که مظلومیت جمهوری اسلامی ایران در آن نهفته است ورود کند و با متخلفان این پرونده برخورد جدی شود.

محمدرضا احمدی سنگری نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی هم تاکید می‌کند: روند رسیدگی به پرونده کرسنت در دادگاه بین‌المللی داوری به نفع ایران بود تا اینکه زنگنه در دولت یازدهم مجددا وزیر نفت شد و اکنون طرف ایرانی به پرداخت بیش از ۶۰۰ میلیون دلار محکوم شده است.

به اعتقاد وی محاکمه عاملان وضع موجود و محرومیت آنها از مناصب دولتی کشور را از کرسنت های آینده نجات می دهد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  1 2
  دولت نهم و دهم هم در موضوع کرسنت باید پاسخگو باشه..
  • ali IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
   2 0
   عزیز من در حال حاضر صحبت سر اینکه در دولت هفتم و هشتم این قرارداد بسته شد البته فقط و فقط بخو.است اقای زنگنه.و از قضا می گویند اقای خاتمی مخالف این قرار داد بوده اقای روحانی هم نامه نوشته به اقای خاتمی که این قرار داد ضرر داره.بگذریم که اقای خاتمی حریف اقای زنگنه نشد و این قرار داد بسته شد .بگذریم که اقای روحانی که اون زمان مسئولیت امنیتی داشت حریف اقای زنگنه نشد واین قرار داد بسته شد .دولت نهم امد جرات پیدا کرد و این قرار داد را لغو کرد و در دادگاه لاهه تا انجایی که حکم به برد ایران بدهند پیش رفت دولت دهم رفت اقای روحانی که خودش از مخالفان کرسنت بود امد به خاطر اینکه یک نفر را بکوبونه موافق کرسنت شد و الان رای به ضرر ایرانه فعلا.البته هر چه هم ایران را جریمه کنند بازم بیشتر از ضرر خود قرارداد کرسنت نمی شه .البته اگر حکم قطعی بشه که فعلا نشده.حالا میشه بفرمایی در رابطه با کرسنت چرا دولت نهم و دهم باید پاسخگو باشد.که البته اون از خداشه بیاد در رسانه و اطلاع رسونی کنه در باره کرسنت.اینا بدون گیریم دولت نهم و دهم هیچ کار درستی انجام نداده که داده اگر هم نداده اینکه قرار داد کرسنت را لغو کرد بزرگترین خدمت به ملت ایرانه عزیز.
 • آرش IR ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  2 1
  اگر زنگنه بیاد در تلویزیون صحبت کنه .... ناراحت می شوند!!!!!
 • پارسا IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  2 1
  عاملان برباد رفتن سرمایه های معلمان در صندوق ذخیره و بانک سرمایه را هم محاکمه کنید و این ارقام نجومی را که خیلی هم کمتر از جریمه کرسنت نیست به فرهنگیان باز گردانید
 • اصغر IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  4 0
  اگر راست می گویید محاکمه علنی کنید
  • عبدالله IR ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
   0 1
   محاکمۀ علنی فایده‌اش چیست؟
  • IR ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
   1 0
   واقعا اگر تخلفی صورت گرفته با عامل یا عاملین آن بدور از اغراض سیاسی وجماح بندی های موجود باید برخورد شود. طبیعتا زمانی که صدا وسیما در برنامه های خبری وکارشاسی بصورت یک جانبه شخص زنگنه را مورد هدف اتهامات می نمایند. باید برای تنویر افکار عمومی این فرصت به وی هم داده شود تا بیاید وحرف های خود را بزند.حال اگر مستندات لازم مبنی برتخلف وجود دارد هم از مراجع ذیربط پیگیری شود.3279
 • امید IR ۱۴:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  1 1
  باید وزیر نفت دولت نهم هم دادگاهی بشه
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  5 0
  زنگنه در پرونده کرسنت باید محاکمه شود
 • عبدالله IR ۱۵:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  1 0
  تنها چیزی که در ذات این مدیران نالایق هست بی‌مسئولیتی و پاسخگو نبودن است و السلام
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  2 0
  همه کسانی که در قرارداد کرسنت دخیل هستند بخصوص زنگنه که حامی اصلی آن است باید در دادگاه محاکمه و همدستان او بخصوص دلالان از جمله مهدی هاشمی که فقط به 10 سال حبس محکوم شده و در خارج از زندان به ریش ملت می خندد محاکمه و به اشد مجازات برسد
 • IR ۱۶:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  0 0
  این قبیل موارد باید در دادگاه های صالحه بررسی شود و سپس رسانه ای بشود، صحبت زنگنه در تلویزیون چه ضرورتی دارد
 • IR ۱۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  1 0
  زنگنه وعوامل ذی ربط اگر خیانت کرده اند فقط باید اشد مجازات شوند،وجزای خائن به کشور فقط اشد مجازات است نه زندان وی ای پی.
 • مسعود IR ۱۶:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  1 1
  وقتی توی شبکه تلویزیون بهش تهمت وارد میکنید . خب طبیعتأ باید توی همان شبکه ایشان توضیح دهند.
  • IR ۲۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
   1 1
   تهمت؟ حالت خوبه،یا تازه بیدار شدی؟کرسنت یه قرارداد نفتی با قیمت ثابت ۴۰ سنت است میفهمی چه غربتی از اموال ملت شده یا فقط بلدی چشمت ببندی و نظام رو بکوبی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس