تخت روانچی: ایران به برجام پایبند بوده، ولی آمریکا و سه کشور اروپایی تعهداتشان را نقض کرده اند

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: ایران به شرایط برجام پایبند بوده، ولی آمریکا و سه کشور اروپایی تعهدات خود را نقض کرده اند.

به گزارش مشرق، هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گزارش سالانه اجلاس آژانس بین المللی انرژی اتمی را با اجماع تصویب کرد.

در جلسه‌ای که بدین منظور با حضور دبیرکل و نمایندگان دائم کشورهای عضو در نیویورک برگزار شد، پس از سخنرانی رئیس مجمع عمومی و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، نمایندگان کشورهای دیگر مواضع خود را اعلام کردند.

  «مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در سخنرانی خود با تاکید بر نقش مهم انرژی هسته‌ای در ابعاد مختلف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها اظهار داشت که این موضوع در معاهده ان. پی. تی و اساسنامه آژانس کاملا تصریح شده و یکی از وظایف اساسنامه ای آژانس کمک به کشورهای عضو برای استفاده صلح آمیز انرژی هسته ای است.

نماینده دائم کشورمان بیان کرد که وظیفه راستی آزمایی آژانس طبق اساسنامه باید به نحوی انجام شود که تقویت بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته‌ای به عنوان حق مسلم کشورهای عضو تحت الشعاع قرار نگیرد.

وی خاطرنشان کرد: حتی نگرانی‌های عدم اشاعه نیز نباید حق کشورهای عضو در بهره مندی از این حق را محدود کند. در این راستا، هرگونه تلاش برای محدودسازی کاربرد صلح آمیز هسته‌ای مغایر با روح و مفاد ان. پی. تی است.

 این دیپلمات ارشد ایرانی با اشاره به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریمهای غیرقانونی و عدم پایبندی به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، تصریح کرد که این اقدامات مانع از بهره مندی جمهوری اسلامی ایران از حقوق مشروع خود طبق این قطعنامه شده است.

 نماینده ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد :حقیقت غیرقابل انکار درباره برجام آن است که ایران به شرایط برجام پایبند بوده، ولی آمریکا و سه کشور اروپایی تعهدات خود را نقض کرده اند. در صورت اجرای کامل و موثر تعهدات توسط سایر طرفهای برجام و برداشتن قابل راستی آزمایی همه تحریم های غیرقانونی و ارائه تضمین مبنی بر اینکه تعهدات خود را مجددا نقض نخواهند کرد، ایران آماده است برجام را به صورت کامل اجرا کند.

 تخت روانچی با اشاره به همکاری نزدیک ایران و آژانس که در بین همه اعضا بیشترین میزان بازرسی را دریافت کرده و حتی در زمان شیوع کرونا این بازرسی ها ادامه داشته، تاکید کرد: هیچ مسئله ای درباره اجرای توافقات پادمانی ایران وجود ندارد و این امر در آخرین گزارش مدیرکل آژانس نیز تائید و مشکلی در این باره وجود ندارد. با وجود این، بیطرفی، استقلال و حرفه ای گرایی نباید مخدوش شود.

 وی با اشاره به حملات خرابکارانه رژیم صهیونیستی به تاسیسات هسته ای و ترور شهید فخری زاده توسط رژیم صهیونیستی که در ادامه اقدامات تروریستی این رژیم در سالهای قبل علیه دانشمندان هسته ای ایران صورت گرفته، از سازمان های بین المللی و به ویژه سازمان ملل خواست تا این جنایات را محکوم کنند.

تخت روانچی گفت: رژیم صهیونیستی همچنان به عضویت ان. پی. تی در نیامده و تمایلی هم برای پذیرش این معاهده و پادمانهای آژانس ندارد و آژانس باید بدون جهت گیری و به صورت حرفه ای با این موضوع برخورد کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
    2 0
    آمریکا باید تمام تحریم‌ها را با هر بر چسب و به هر بهانه و در هر زمانی که وضع کرده است، برای همیشه و به طور یک جا و در عمل لغو کرده و هزینه‌ی خسارت‌هایی را که در این شش سال به دلیل عمل نکردن به تعهداتش وارد کرده، بپردازد و منتظر راستی آزمایی ایران برای انجام این موارد بماند تا ادب شود. هیچ تضمینی به جز اجرای عملی موارد فوق حتی اگر در سطح کنگره و سنا باشد پذیرفته نیست. کل مطالبات منابع ما که به دلیل تحریم مسدود شده یا به هر دلیل دیگر توسط غربی‌ها پرداخت نشده است، در هر کشوری که باشد باید وصول گردد. تا زمانی که راستی آزمایی کامل صورت نگرفته است، نباید هیچ محدودیتی را بپذیریم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس