کتاب «آشنایی با طرح نهادینه سازی ارزش‌ها» روانه بازار نشر شد

کتاب «آشنایی با طرح نهادینه سازی ارزش‌ها» اثر رضا فرهادیان به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

به گزارش مشرق، کتاب «آشنایی با طرح نهادینه سازی ارزش‌ها» اثر رضا فرهادیان در ۱۹۲ صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

تعلیم و تربیت، موضوعی جهانی است که هر نظام فکری، به فراخور مبانی آن، در کنار آموزش و انتقال دانش، برنامه‌هایی برای تربیت و پرورش در نظر می‌گیرد. در نظام فکری مؤسسه توحید، تعلیم؛ مهندسی و مدیریت تعاملی ذهن، تربیت؛ مهندسی و مدیریت تعاملی ارائه‌ها است، گرچه تعلیم خود نوعی از تربیت است.

اثر پیش رو در بر دارنده روش‌های اجرایی طرح نهادینه سازی ارزش هاست؛ این طرح مشتمل بر فهم، به کار گیری و نهادینه سازی ارزش‌های دینی در دوره دبستان تا دبیرستان است که قرار است با فراهم آوردن بستر علمی و تجربی و مهارت بخشی به آموزگاران، برای دانش آموزان مفید واقع شود.

از ویژگی‌های این طرح، کاربردی بودن آن است، چنان که با تمرکز بر الگوهای رفتاری، نمادها، آداب و سنت‌ها سامان یافته و به مدد تجربه متصدیان می‌تواند در نزدیک کردن عقیده به عمل سودمند باشد و پایه‌های توحیدی و الهی زندگی فرزندان را ارتقا بخشد.

اثر حاضر به انگیزه آشنایی با طرح «نهادینه سازی ارزش‌ها» تدوین شده است تا در دسترس معلمان و مربیان قرار گیرد. این مؤسسه چند سالی است تلاش کرده که با کمک مدیران، معلمان، مربیان، کادر مدارس و خانواده‌ها بتواند ارزش‌ها را در شخصیت دانش آموزان نهادینه سازد.

در بخشی از این کتاب آمده است؛
این اثر در سه فصل تهیه و تدوین شده است: در فصل اول این اثر که با عنوان «درآمدی بر چیستی و ماهیت ارزش ها» تنظیم شده، پس از تبیین ضرورت رسیدن به کمال و شناخت فلسفه وجودی انسان، جایگاه اعمال بررسی می‌گردد و مبانی ارزشی طرح نهادینه سازی در دو حوزه فکری و ذهنی (عقل نظری) و حوزه عملی و ارادی (عقل عملی) دسته بندی شده است.

در حوزه فکری و ذهنی دو مبحث ذکر و یاد الهی (معرفت الهی) و ذکر و یاد امام (ع) (معرفت به امام) بررسی شده و در حوزه عملی و ارادی رابطه اراده و کمال، اهمیت و ضرورت و اهداف طرح بیان گردیده است.

نویسنده در فصل دوم، شیوه اجرایی طرح در دبستان را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد، و پس از معرفی طرح و بیان اهداف کلی و جزئی این طرح، ابزار و ارکان طرح را تبیین و اصول حاکم بر طرح مذکور را بررسی می‌کند و در ادامه، با طرح پرسشی در خصوص علم یا عمل و تأثیر آن در نظام فکری، روش اجرای این طرح و فرآیند نهادینه سازی ارزش‌ها و اجرای طرح مذکور را بیان کرده است؛ سپس، مصادیق طرح و ارزیابی آن از طریق دانش آموزان، همکاران مدرسه و والدین را تشریح و در پایان به بیان توضیحاتی کوتاه درباره بخش‌های مختلف این طرح پرداخته است.

سومین و آخرین فصل از این اثر، به نهادینه سازی ارزش‌ها در دبیرستان می‌پردازد و مباحثی از جمله «تحول نگرش، تغییر رفتار»، «مسائل امروز جامعه آموزشی»، «شرایط ویژه دانش آموزان»، «یادگیری مهارت حل مساله از طریق تفکر»، «تهیه طرح درس»، «اصول کلی آموزش روش تعقلی» تبیین شده است.

علاقه‌مندان جهت خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه نمایند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس