نامه سرگشاده روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی به رئیس جمهور

روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نامه ای سرگشاده به رئیس جمهور درخصوص ادغام دانشگاههای علوم پزشکی با دانشگاههای تحت پوشش وزارت علوم تاکید کردند این طرح خلاف قوانین بالادستی کشور است.

به گزارش مشرق به نقل از وزارت بهداشت، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در نامه‌ای سرگشاده به رییس جمهور در خصوص ادغام دانشگاه‌های علوم پزشکی با دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم به پدید آمدن موجی از نگرانی در بین اساتید، دانشجویان و مدیران نظام سلامت کشور اشاره کرده‌اند.

این نامه آمده است: «به استحضار عالی می‌رساند در روزهای اخیر زمزمه‌هایی از لزوم ادغام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم تحقیقات و فناوری در محافل مختلف از جمله در مصاحبه اخیر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به گوش رسیده که موجی از نگرانی را در بین اساتید، دانشجویان و مدیران نظام سلامت کشور را پدید آورده است.

بیشتر بخوانید:

تعطیلی مراکز رادیولوژی و مهاجرت مغزها

همانگونه که استحضار دارید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سال ۱۳۶۴ با هدف کارآمدتر کردن سیستم بهداشتی و درمانی کشور و اثربخشی بیشتر در آموزش پزشکی، تشکیل شد و نقطه قوت این تصمیم کلان مدیریتی، چیدمان عرصه‌های آموزشی، نظام ارزشیابی و اعتباربخشی و پویایی آموزش پزشکی بوده است.

بیشتر بخوانید:

افزایش خودکشی در بین دستیاران پزشکی

تجربه کشور در مدیریت بیماری کووید ۱۹ و تلاش مجاهدانه کادر بهداشتی و درمانی کشور بیانگر این است که سیستم بهداشتی، درمانی و آموزش پزشکی کشور، کارآمد و نافع بوده است.

دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، نمونه بارز دانشگاه‌های نسل نوین هستند که هم بین‌المللی سازی و هم تقاضا محوری را در دستور کار خود دارند و در بحران یاد شده نشان دادند که پاسخگویی اجتماعی دقیقی را می‌توانند داشته باشند و تعطیلی آنها مشکل ساز است در حالی که برخی مراکز آموزشی در کشور در طول این مدت تعطیل یا غیرحضوری بودند بدون اینکه خللی در روند عمومی جامعه ایجاد شده باشد.

اگر دانشگاه‌های علوم پزشکی در بحران کووید ۱۹ ایفای نقش موثر نمی‌کردند تبعات این بیماری بسیار عمیق‌تر و مخرب‌تر بود، بنابراین سیستم آموزشی، پژوهشی، بهداشتی و درمانی کشور توانسته پاسخگویی اجتماعی داشته باشد و کارآمدی خودش را نشان دهد البته ممکن است اشکالاتی در نظام آموزشی علوم پزشکی مانند دیگر نظام‌های اجرایی و آموزشی وجود داشته باشد که باید مرتباً بررسی و ارزشیابی انجام و در صورت نیاز بازنگری‌های لازم صورت پذیرد.

وقتی این نظام فعلی آموزش پزشکی کشور بارها از سوی مراجع بین‌المللی به دلیل دیده شدن عرصه آموزش و خدمات در یک وزارتخانه، مورد تقدیر قرار گرفته به نظر می‌رسد که برگشت به عقب، هزینه‌های زیادی دارد با این استدلال که می‌خواهیم کارایی و بهره‌وری یک سیستم را فدای رتبه بندی کنیم.»

روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در ادامه این نامه یادآور شده‌اند: «تجربه ادغام را در تولیدات علمی دست کم یک‌بار ما در وزارت بهداشت تجربه نموده‌ایم. اصلاً رتبه بندی ملاک مناسبی برای بهره وری بالاتر و کارآمد بودن یک دانشگاه نیست.

اگرچه رتبه بندی جهانی در بسیاری موارد موید جایگاه رفیع و قابل توجه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مقایسه با سایر دانشگاه‌هاست. وجود مراکز توسعه آموزش در دانشگاه‌های علوم پزشکی که انتظار می‌رود دانشگاه‌های وزارت عتف هم از آن بهره گیرند و الگوبرداری کنند، توانسته است روی کیفیت آموزش پزشکی تاثیرگذار باشد و آموزش پاسخگو، عدالت آموزشی و همگرایی و سرآمد شدن و مرجعیت علمی در علوم مختلف را به همراه داشته باشد.

یکی از اقدامات وزارت بهداشت در سالهای اخیر، همگرایی علوم و فناوری است اما آیا وزارت علوم توانسته بین رشته‌های مختلف خودش، همگرایی را ایجاد کند؟ اگر عنوان می‌کنند که باید داروسازی را در کنار شیمی قرار دهیم، آیا توانسته‌اند بین زیست شناسی، شیمی و فیزیک که در یک دانشکده بوده و قبلاً تحت عنوان دانشکده علوم فعالیت می‌کردند، تلفیق و ارتباط برقرار کنند؟ آیا دانشکده دامپزشکی با شیمی، فیزیک و زیست شناسی ارتباط نزدیکی پیدا کرده است؟

یکی دیگر از استدلال‌های طراحان ادغام، دغدغه تامین بهتر نیروی انسانی متخصص و فوق تخصص گروه پزشکی به ویژه در مناطق محروم است. این در حالی است که اصالتاً ادغام آموزش پزشکی در نظام سلامت در دهه ۶۰ برای افزایش ظرفیت‌های موجود جهت تربیت دانشجویان گروه پزشکی بوده است، یعنی عملاً وزارت بهداشت با این ادغام تمام ظرفیت‌هایی که برای ساختار نظام درمانی و بهداشت خود داشته در بستر آموزش قرار داده و عملاً آموزش قوت گرفته است؛ به این شکل که ما امروز حجم قابل توجهی از دانش آموختگان گروه پزشکی را در کشور داریم.

این تصمیم خطیر و راهبردی مبتنی بر تاسیس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کرات مورد تحسین نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته و به عنوان الگو به سایر کشورهای جهان معرفی شده است.

خاطر نشان می‌سازد زیرساخت‌های عمده آموزش دانشجویان گروه پزشکی که عمدتاً به بسترهای درمانی نیازمند هستند در وزارت عتف وجود ندارد و این از علل اصلی جدایی این دانشگاه‌ها در سه دهه پیش بوده که هنوز هم این دلایل به قوت خود باقی است. به جای برگشت به گذشته باید به سمت اجرای طرحی برای ایجاد انگیزه بیشتر جهت ماندگاری کادر پزشکی در مناطق محروم کشور گام برداشت.

در صورت عدم اقدام لازم، پدیده نامیمون خروج نخبگان، کادر بهداشتی درمانی و اعضای هیات علمی از کشور تشدید خواهد شد.

از سوی دیگر در بند هشتم سیاست‌های کلان سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، صراحتاً حوزه‌های آموزش و پژوهش در نظام سلامت با حوزه‌های بهداشت و درمان دیده شده است و این بیانگر نگاه عمیق رهبر معظم انقلاب اسلامی است و نشان می‌دهد که چقدر پیوند آموزش پزشکی با بهداشت و درمان، می‌تواند در حل مشکلات کشور راهگشا باشد.

خلاصه اینکه، این موضوع که آموزش پزشکی باید در کنار بهداشت و درمان باشد، بدون تردید کار درستی است و طرح ادغام دانشگاه‌های علوم پزشکی با دانشگاه‌های وزارت عتف هم خلاف قوانین بالادستی و بخصوص بند هشتم سیاست‌های سلامت کشور ابلاغی مقام معظم رهبری حفظه الله است و هم هزینه‌های بسیار سنگینی را به جامعه تحمیل خواهد کرد و هرگز به افزایش کمیت و کیفیت تربیت دانشجویان پزشکی منجر نخواهد شد بنابراین در شرایط فعلی و البته در هیچ مقطع زمانی، این ادغام به صلاح نیست.

استدعا دارد دستور فرمایید دولتمردان بویژه همکاران عزیز ما در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) از بیان این موضوعات در تریبون‌های عمومی اجتناب ورزیده و محیط‌های آموزشی مدافعان سلامت کشور را با تنش مواجه نسازند.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • وطن پرست DE ۱۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۳
  1 2
  من نمی دونم درست هست یا نیست ولی می دونم وقتی که شما از عزل عناصر نامطلوب پرهیز کردید باید منتظر اینگونه ایستادگی درمقابل سیاست های اجرایی خود باشید آقای ریس جمهور عزیز. دست و هورا عدم عزل مدیران بنفش داره به جیغ و داد گوش خراش تبدیل می شه.
  • IR ۰۷:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۴
   2 0
   سلام به نظرم حرف روسای دانشگاه های علوم پزشکی به جاست وزارت علوم مجموعه های زیر نظر خودشو که فعلا داغون کرده
  • دانشجوی کامپیوتر IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۴
   1 0
   وزارت علوم میخواد با رشته های زیر مجموعه پزشکی دانشگاههای پولی به درد نخورشو از ورشکستگی نجات بده
 • ب IR ۱۷:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۴
  0 0
  مدت زمان دوران پزشکی در کشورهای پیشرفته مثل انگلیس و آمریکا 9 سال است نه 7 سال و تازه باید پول هنگفتی هم بدی بطوری که امریکا مدرک پزشکی ایرانیان رو قبول نداره و باید یه سری مطلب رو از اول بخونه ادغام دانشگاها فکر خوبیه ولی تعداد دانشگاهای وزارت علوم خیلی بیشتر ه که اگر تعداد دانشگاهای پیام نور و آزاد رو اضافه کنیم بیشتر هم میشه با ادغام دانشگاها باز کمبودهایی هست و اینکه بعضی از انستیتو های امریکا رتبه بالایی دارند که ادغام با دانشگاهی نیستند دانشکده های پزشکی در ایران بیشتر مدیون بچه های پیراپزشکی هستند به دلیل مقاله های زیاد وگاهی با ایمپکت بالا
 • حسین IR ۱۸:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۴
  0 0
  (یعنی عملا وزارت بهداشت با این ادغام تمام ظرفیت هایی که برای ساختار نظام درمانی و بهداشت خود داشته در بستر آموزش قرار داده ) دقیقا عین جمله سرگشاده خودتونه آیا وزارت بهداشت رسالت اصلیش بکارگیری تمام ظرفیتهاش در خدمات رسانی بهداشتی به مردم هس یا اینکه صرف آن برای آموزش هس؟!!! شما می ترسید انحصار انتفاع از خدمات پزشکی رو از دست بدهید؟! وقتی این جمعیت پیر به آخر راه برسه مجبور خواهیم شد بخاطر تنگ نظریهای شما دوباره از هند پزشک وارد کنیم!
 • معلم IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۵
  0 0
  به نظر بنده مگر نه این است که قبلا وزارتخانه هایی مثل جهاد کشاورزی صنعت معدن و....ادغام شده اند اما قبلا هریک شرح وظایفی داشته اند اما پس از ادغام شرح وظایف نیز به وزارت مربوطه محول شده لذا این موضوع را نمیتوان قابل قبول باشد.اصل موضوع این است که چرا شرح وظایف انجام نشده مثلا چرا در تعداد پزشکان اول منطقه نشده ایم بلکه وضیعت در این خصوص خوب نیست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس