تحقق رتبه بندی معلم ها با نظام پرداخت عادلانه

گزینه پیشنهادی آموزش و پرورش شرط لازم تحقق رتبه بندی را اصلاح نظام پرداخت فرهنگیان دانست و گفت: معلمانی که تلاش بیشتری در تربیت دانش آموزان دارند، شایسته بهره مندی از مزایایی بهتر هستند.

به گزارش مشرق، مسعود فیاضی گزینه پیشنهادی آموزش و پرورش با بیان اینکه رتبه بندی معلمان یکی از موضوعات کلیدی و بسیار تاثیر گذار در ارتقاء کیفیت نظام تعلیم و تربیت کشور است، گفت: از طرفی رتبه بندی یک هسته مرکزی و یک هدف اساسی دارد و آن عبارت است از ارتقاء صلاحیت ها و مهارت های حرفه ای معلم که یکی از مصادیق اصلی ارتقاء مهارت های حرفه ای معلم ها توانمندی های علمی و تخصصی آنهاست و علیرغم اینکه در سند تحول بنیادین ۱۰ سال پیش، سیاست های کلی تحول ابلاغی مقام معظم رهبری و نیز در برنامه ششم توسعه پنج سال پیش، تصریح شده بود که رتبه بندی معلمان باید مستقر شود اما تا امروز این رخ نداده است. خوشبختانه مجلس شورای اسلامی و کمیسیون آموزش تحقیقات اهتمام جدی دارند که در این دوره، این مطالبه جدی و به حق معلمان را جامه عمل بپوشانند.

بیشتر بخوانید:

برنامه وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس و رتبه‌بندی

وی ادامه داد: فلسفه رتبه بندی معلمان ارتقاء صلاحیت ها و شایستگی های تخصصی و حرفه ای و عمومی معلم هاست که نتیجه اش این است که آموزش با کیفیت تر می شود. پس دانش آموز با آموزش بهتری مواجه است و خروجی ها و فرآیند های تربیتی و آموزشی و یاددهی یادگیری قطعاً بهتر خواهد شد. یعنی معلمانی که تلاش بیشتر و بهتری در تربیت دانش آموزان داشته باشند، شایسته بهره مندی از مزایایی بالاتر و بهتر نسبت به سایرین هستند.

فیاضی با بیان اینکه شرط لازم تحقق رتبه بندی این است که نظام پرداخت فرهنگیان، اصلاح و عادلانه شود، گفت: یعنی ما عدالت در پرداخت داشته باشیم و متناسب با شایستگی ها و توانمندی های و فعالیت های علمی، آموزشی و پرورشی معلمان، نظام پرداخت نیز ارتقاء پیدا کند و وضعیت معیشتی فرهنگیان بهبود پیدا کند.

گزینه پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: اگر این اتفاق بیفتد ما شاهد این هستیم که کیفیت آموزش و پرورش بهتر خواهد شد و نظام آموزش و پرورش مان تعالی پیدا خواهد کرد. الحمدلله الآن در دستور کار هست و خوب دارد پیش می رود. ما نیز همچنان در مرکز پژوهش ها تلاش کردیم و پیگیر بودیم این مطالبه معلمان و مورد تأکید در اسناد بالادستی تحقق پیدا کند، خودمان را ملتزم به پیگیری و اجرای دقیق آن و در اسرع زمان می دانیم که در واقع عقیده مان این است که یک نگاه سرمایه‌ای جدی به نظام تعلیم و تربیت خواهد بود و یک ضلع مهمی از همان نظام تحولی است که دغدغه همگان است و باید با همراهی و کمک نهادهای مختلف تصمیم گیری کشور، به فوریت مورد توجه قرار گیرد. همچنانکه بارها رهبری معظم انقلاب تأکید داشتند که نگاه به آموزش و پرورش باید نگاه به یک دستگاه زیربنایی باشد نه مصرفی، و هزینه کردن در آموزش و پرورش همچون سرمایه‌گذاری در مسائل زیربنایی در نظر گرفته شود.

وی بیان کرد: ما چاره‌ای نداریم جز اینکه سطح و کیفیت مدارس دولتی از لحاظ آموزشی و تربیتی را ارتقا دهیم که دانش‌آموزان احساس نکنند با تحصیل در این مدارس، به حداقل ها می رسد یا امکان قبولی آنها در کنکور کمتر می شود و به تعبیر مقام معظم رهبری خانواده‌ها نیز تصور کنند فرزندانشان را به یک جای بی‌پناه می فرستند. یکی از مداخلات و متغیرهای اصلی برای تحقق این مهم، استقرار نظام رتبه بندی معلمان است که باید در دستور اول پیگیری باشد.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۸
    1 0
    شبیه مفت خورهاست مشخصه چطوری به اینجا رسیده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس