چرا برخی از افراد هرگز کرونا نمی‌گیرند؟

یک تحلیل آماری جدید نشان می‌دهد که در دوره همه‌گیری کووید۱۹، نرخ امید به زندگی کاهش چشمگیری داشته و در مجموع باعث از دست رفتن بیش از "۲۸ میلیون سال" از عمر مردم دنیا در 31 کشور شده است.

به گزارش مشرق، متخصصان با مقایسه‌ای در این مطالعه اظهار کردند که سال های مازاد از دست رفته زندگی در ۲۰۲۰ بیش از پنج برابر سال های از دست رفته عمر افراد در این کشورها بر اثر آنفلوآنزای فصلی در سال ۲۰۱۵ بوده است.

دکتر نذرالاسلام از دانشگاه آکسفورد و همکارانش تغییرات امید به زندگی و سال های از دست رفته عمر (YLL) را در سال ۲۰۲۰ در ارتباط با همه گیری کووید۱۹ در ۳۷ کشور یا منطقه از جهان با درآمد متوسط ‌و بالا با داده های قابل اطمینان و کامل مرگ و میر برآورد کردند.

بنابر مطالعات قبلی در تمامی این ۳۷ کشور، امید به زندگی هنگام تولد در مردان و زنان بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۹ افزایش داشته است.

با این حال در سال ۲۰۲۰، امید به زندگی در ۳۱ کشور مورد مطالعه در مردان و زنان کاهش یافت. البته در این میان استثنائاتی نیز وجود داشت از جمله کشورهای نیوزیلند، تایوان و نروژ که افزایش امید به زندگی در آنها مشاهده شد و در دانمارک، ایسلند و کره جنوبی نیز هیچ تغییری در میزان امید به زندگی افراد ثبت نشد.

بنا بر این تحلیل آماری، بیشترین رقم افت امید به زندگی (متوسط طول عمر) در کشورهای مطالعه شده به ترتیب در روسیه (۲.۳۳- در مردان و ۲.۱۴- در زنان)، ایالات متحده (۲.۲۷- در مردان و ۱.۶۱- در زنان)، بلغارستان (-۱.۹۶ و ۱.۳۷-)، لیتوانی (۸۳/۱- و ۲۱/۱-)، شیلی (۶۴/۱- در مردان) و اسپانیا (۱۱/۱- در زنان) رخ داده است.

به نقل از وب ام دی، همچنین سال های مازاد از دست رفته زندگی در افراد زیر ۶۵ سال نسبتاً کم بوده به جز کشورهای روسیه، بلغارستان، لیتوانی و ایالات متحده که سالهای از دست رفته عمر مردم در آن ها بیش از ۲۰۰۰ در هر ۱۰۰ هزار نفر بوده است.

سال‌های مازاد از دست رفته زندگی اشاره به کاهشِ سال‌های عمر افرادی دارد که به دلایل مختلف در دوران پاندمی، قربانی مرگ و میر زودرس شدند و شاید اگر پاندمی و مشکلات و محدودیت‌های مرتبط با آن وجود نداشت، این افراد هنوز در میان ما بودند.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • IR ۲۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۶
    0 0
    وا !

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس