کد خبر 1295258
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۸
طلا بخریم یا سهام؟/ صندوق تثبیت بازار سرمایه منتظر خبرهای خوش

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که نرخ ارز و سکه تغییرات شدیدی در قیمت نخواهند داشت و بورس نیز شرایط بهتری را تجربه کند.

به گزارش سرویس بورس مشرق، در اواخر هفته گذشته که شاهد روند صعودی نرخ ارز و سکه   در بازار بوده ایم قیمت ارز و سکه برای بسیاری از افراد مهم است.

هفته گذشته شاهد رویداد سیاسی تاثیر گذاری در کشور بودیم. این رویداد سبب شد قیمت ارز به مدت محدود روند صعودی داشته باشد اما در آخرین روز معاملات دولت رویه کنترل قیمت ارز را اتخاد کرد و روند افزایشی متوقف شد.

بسیاری از فعالان بازار بر این باورند که روند نرخ ها در این هفته بسیار وابسته به وقایع پیش رو خواهد بود که بسته به تاثیرآ ن ها بر اقتصاد کشور می تواند قیمت ارز و طلا را کاهش یا افزایش دهد.

حال در این گزارش با توجه به اطلاعات قیمتی که در هفته گذشته  در بازار ارز،  سکه و بورس حاکم بود نظر فعالان و کارشناسان  این عرصه را برای بررسی روند بازار در هفته پیش رو را جویا شدیم  که آیا تدابیر دولت در عمل به کمک بازار خواهد آمد یا خیر؟ البته با توجه به رویدادهای تاثیر  و تورمی که در کشور وجود دارد شاید این پیش بینی ها  به صورت کامل تحقق نیابد که این امر نیز طبیعتا جزء جدانشدنی بازار است که گاهی سرمایه گذاران را غافلگیر می کند.

هفته ای پر تلاطم که بر بورس گذشت

هفته‌ای که گذشت هفته‌ای پرتلاطم برای بورس بود. هفته‌ای که نیمه اول آن سراسر قرمز و نیمه دوم آن بازار سراسر سبزی را شاهد بودیم و خیلی‌ها از فراموشی شدن بورس توسط دولت مردان اظهار ناامیدی می‌کردند. اما در اواسط هفته با برگزاری جلسه وزیر اقتصاد و صحبت های دیگر دولت مردان و رئیس جدید سازمان بورس، روند ناامیدی و نزولی بازار موقتا متوقف و روندی صعود بر بازار حاکم شد.

  عوامل کمی و کیفی بر نرخ ارز ، قیمت آن را لحظه ای کرده است

مجید شیخی کارشناس اقتصادی درمورد وضعیت نرخ ارز در روزهای آینده گفت: نرخ ارز در بازار آزاد متاثر از متغیرهای کیفی و کمی است و به همین دلیل نمی توان روند نرخ آن را به صورت دقیق پیش بینی کرد اما جدیت  دولت در تامین ارز مورد نیاز کشور و اقدامت اخیر بانک مرکزی بر کاهش نرخ ارز اثرات مثبتی بر بازار دارد از طرف دیگر عوامل واسطه در بازار ارز با ابزار  سرمایه های سرگردان وجود دارند. چه بسا اقدامات دولت در تنطیم بازار ارز  و تامین نیاز ارزی وارد کنندگان باعث بهبود وضعیت بازار ارز شود اما با  وجود  عناصر دلالدر  بازار ارز نمی توان پیش بینی دقیقی از آینده بازار ارزمبنی بر کاهش نرخ  داشت.

او افزود: معمولا متغییر های زمانی با وقفه خودشان را نشان می دهند و به زور کلی  نرخ کنونی ارز در بازار حاصل رفتارهای بخش دولی و خصوصی  در چند سال گذشته است که با وقفه شاهد آن هستیم.کاهش مستمر ارزش پول خود بر افزایش نرخ ارز دامن می زند چون عملا ارزش پول داخلی کاهش یافته است. از  طرفی افزایش نرخ ارز بر تورم کشور تاثیر گذاشته است و برعکس این موضوع هم همین مصداق را دارد.
شیخی افزود: خبرهای مبنی بر حذف ارز 4200 تومانی مطرح شد که همین موضوع سبب شد عوامل فعال واسطه در بازار ارز می توانند بر تقاضا بازار فشار بیاورند و می توانند به صورت رانتی بر تخلیه بازار ارز رو بیاورند که به دنبال آن نرخ ارز روند فزاینده ای خواهد داشت.
نوسان جزئی نرخ سکه ادامه دارد

محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درمورد وضعیت بازار طلا در روزهای آینده، گفت: قیمت طلا با توجه به نوسانات نرخ اونس و ارز روند کاهشی و افزایشی در هفته گذشته تجربه کرد اما به طور کلی این نوسانات شدید نبود و بازار با ثباتی را پشت سر گذاشته ایم.

کشتی آرای در خصوص حباب سکه نیز گفت: حباب سکه نیز با توجه به کاهش تقاضا افت داشت و در روز پنجشنبه در محدوده ۲۵۰ هزار تومان بود. 

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران بیان کرد: با توجه به کنترل بانک مرکزی بر نرخ ارز و همچنین رویدادهای که در خلیج فارس در روز  چهار شنبه (12 آبان ) قیمت ارز تغییرات چندانی را نداشته باشد و در همین محدوده باقی بماند. 

او پیش‌بینی کرد هفته آینده قیمت اونس جهانی طلا در محدوده قیمتی هفته گذشته باقی بماند و نرخ ارز هم به دلیل نشانه‌های مثبت موجود در بازار تغییری نکند و در نتیجه بهای سکه و طلا با نوسان جزئی همراه باشد. 

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: نزدیک به چهار هفته است که قیمت سکه و طلا در سطح مشخصی قرار دارد و می‌توان گفت ثبات در بازار حاکم است و انتظار داریم قیمت‌ها در این محدوده باقی بماند.

بازار سرمایه مثبت می شود!

علیرضا تاجبر کارشناس بازار سرمایه در رابطه با شرایط بازار در هفته کاری پیش رو اظهار کرد: در رابطه با وضعیت شاخص کل و شاخص هم وزن در هفته آینده به نظر می رسد که روند این دو شاخص و به طور کل روند بازار مثبت باشد اما مهم تر از مثبت بودن شاخص ها میزان حجم معاملات است. حجم پایین معاملات در بازار مثبت نشانه ثبات تلقی نمی شود. اگر در روزهای مثبت حجم معاملات نیز افزایشی باشد روند صعود قطعا ادامه‌دار خواهد بود، موضوعی که فعلا شاهد آن نیستیم.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه افزود: طبق تحلیل تکنیکال الگویی به اسم سه سرباز سفید در هر دو شاخص قابل ملاحظه است. سه سرباز سفیدی که در قالب سه کندل نشان از گارد صعودی شاخص‌ها دارند. بر این اساس شاخص کل بورس می تواند یک رشد حدودی ۲ درصدی را داشته باشد و از سوی دیگر شاخص هم وزن نیز می تواند یک رشد ۴ درصدی را تجربه کند.

تاجبر در رابطه با صنایع پیشتاز هفته کاری پیش رو بیان کرد: عمدتا شرکت های صادر کننده و شرکت های تولید کننده کامودیتی که با نرخ های جهانی دلار درگیر هستند می توانند شرایط بهتری داشته باشند زیرا که هم شاهد افزایش قیمت های جهانی و هم تثبت نرخ دلار هستیم .از سوی دیگر در گروه خودرو اخباری مبنی بر حذف قیمت‌گذاری دستوری و ورود خودرو به بورس کالا به گوش می رسد که می تواند بر جو روانی این گروه تاثیر گذار باشد و به این دلیل این گروه می تواند از جمله صنایع پیشتاز هفته کاری پیش روی باشد. بنابراین اول گروه صادراتی و کامودیتی محورها و بعد گروه خودور و بانک ها از جمله صنایع پیشتاز خواهند بود.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با عوامل تاثیر گذار بر بازار در هفته کاری پیش رو گفت: یکی از مهم ترین عواملی که بر بازار تاثیر گذار خواهد بود استمرار حمایت دولت و مسئولان از بازار سرمایه و جلب اعتماد سرمایه گذاران به بازار است. جلسه ای که وزیر اقتصاد برگزار کرد مقداری بر شرایط اثرگذار بود و حداقل سرمایه گذاران متوجه شدند که دولت بازار سرمایه را می‌بیند زیرا که بازار شرایط بدی را پشت سر گذاشت. مورد بعد موضوع حذف قیمت گذاری دستوری در رابطه با خودرو است. موضوع دیگر حمایت دولت از واریز مبلغی که قرار بود از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار تزریق شود و تعیین و تکلیف و اجرای آن است، که می‌تواند بر کل بازار تاثیر گذار باشد. اما در کل باید گفته شود که بازار از لحاظ بنیادی در حال حاضر در مطلوب‌ترین شرایط خود قرار دارد.

با توجه به گفته کارشناس بازار سرمایه در هفته کاری پیش رو، روند صعودی بازار با توجه به وضعیت تکنیکالی شاخص‌ها و ارزنده بودن کلیت سهام شرکت‌های بورسی و همچنین اخبار حمایتی که می‌تواند از سمت دولت به بازار تزریق شود، به احتمال قوی مثبت باقی بماند. اما حجم پایین معاملات و بی‌اعتمادی به بازار از جمله مواردی است که باید به آن توجه و برای آن چاره اندیشی کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  11 8
  حتما سهام بخرید. به دولت و حکومت خود کمک کنید در این برهه حساس کنونی(که چهل و سه ساله ادامه داره) از پس فتنه های استکبار عبور کنه و کسری بودجه خود را جبران کند. تا اینگونه بتواند نفتکش نفتکش بنزین به حزب الله لبنان، جناب دکتر بشار اسد و مادورو رایگان برسانند تا پوز آمریکا را زمین بزنیم
  • DE ۲۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
   1 1
   اشتباها منفی دادم ..
  • IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۶
   0 0
   این چند کشتی ارسال شده به هر کجا وظیفه و تکلیف بعد چیزی نمیشه در برابر پول سهام که دولت روحانی گرفت با اون دارا اول و دوم و...
  • IR ۰۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۶
   0 0
   آلبانی هوا چطوره؟ دوستی ما با حزب الله و ونزوئلا و سوریه به شما وطن فروشها ارتباطی نداره. ضمن اینکه هر چی نفت و بنزین دادیم، در ازاش پول گرفتیم. سوزشت بخاطر اینه که قبله آمالت رو برو بچه های سپاه توی خلیج فارس زیر پا له کردن. حقم داری سوزشش زیاده
 • IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  3 0
  به حرف مسئولین و کارشناسان حقوق بگیر هرگز عمل نکنید.دو هفته پیش وزیر صنعت گفت خودرو ارزون میشه از اون روز پارس،۲۰ میلیون و تیبا۲ ،ده میلیون گرون شدن.اگر میگن بورس خوبه شما برعکس عمل کنید و طلا بخرید.
 • کریمی قدوسی ع IR ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  0 0
  سهام قمار است و دولت برای جبران کسری بودجه گاهی اوقات بورس را مثبت می کند. تشکر می کنیم از ملت همیشه در صحنه و ولایت مدار ایران .
 • IR ۲۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  0 2
  طلا با تورم رشد میکنه ولی شرکت های بورس روزانه سودآوری دارند سال گذشته هم به دلیل هجوم مردم سهام حبابی شد ولی به دلیل بالا رفتن سواد و آگاهی مردم دیگه چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد.همین شبندر چند ماه پیش با مثبت 53 درصد بازگشایی شد پس کسی برنده هست که سهام را نگه داره.با خرید سهام پول ها خیلی کمتر به سمت دلار میره پس افزایش شارپی قیمت دلار و متعاقب آن ابر تورم را شاهد نخواهیم بود.
 • نادری IR ۲۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  3 0
  ملک زمین بهترین گزینه هست بعلت چسبندگی و دخالت خیلی کم دولت طلا هم بد نیست و اما بورس هیچی ته ش نیس خروج بهترین گزینه هست دیگه مردم گول نمیخورن
 • DE ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  1 0
  طلا بخریم یا سهام.// والا اول سهام هاتون رو بفروشین طلا بخرین و اگر طلا دارین طلاها را بفروشین سهام بخرین و اگر هم طلا دارین و هم سهام هر دو را بفروشین و با پول طلاها سهام بخرید و با پول سهام ها طلا بخرید همینطور اینقدر کاسه به کاسه بکنید که دیگه نه سهام داشته باشید نه طلا بعد راحت میشید مثل من وقت دنیا را دارید همینطور کامنت بنویسید والا باور کن امتحان کنید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس