رئیسی نمایه

رئیسی گفت: رفع مشکل اشتغال با توصیه مقدور نیست و باید یک جنبش ایجاد شغل به راه انداخت.

به گزارش مشرق، سید ابراهیم رئیسی عصر امروز (پنج‌شنبه) در اولین جلسه شورای عالی اشتغال در دولت سیزدهم تهیه بانک اطلاعاتی از افراد شاغل و بیکار براساس تعریف دقیق از بیکاری و اشتغال، تهیه آمار بیکاران و افراد فاقد شغل شایسته و شناخت توانایی‌ها و مهارت‌های علمی و عملی افراد بیکار و تعیین نوع اشتغال مناسب برای آنان را از ضرورت‌های اولیه ایجاد یک جنبش برای اشتغال‌زایی برشمرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه با وجود فضای ارتباطی دیجیتال تهیه اطلاعات دقیق از وضعیت اشتغال در کشور کار سختی نیست، گفت: طبیعتاً همه افراد بیکار یا فاقد شغل مناسب در یک سطح نیستند و لذا باید با تعیین اولویت‌ها برای رفع سریع‌تر دغدغه‌های مردم در زمینه اشتغال تلاش کنیم.

رئیسی با اشاره به اینکه بیشترین مراجعات مردمی به وی، بویژه در سفرهای استانی برای درخواست شغل است، افزود: ایجاد اشتغال از مسایل اولویت‌دار دولت است و از همه وزرا و بویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، انتظار جدی دارم که ایجاد اشتغال را در اولویت دستور کارهای خود قرار دهند.

رئیسی تأکید کرد: یکی از ضرورت‌ها در زمینه ایجاد اشتغال این است که بخش خصوصی میدان‌دار باشد و دولت نقش حمایتی و نظارتی خود را به درستی ایفا کند. دولت اگر بخواهد هم به تنهایی از عهده رفع مشکل بیکاری بر نمی‌آید و لذا باید زمینه نقش‌آفرینی بیش از پیش بخش خصوصی را در این عرصه فراهم کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه رفع مشکل بیکاری با توصیه مقدور نیست، گفت: نیازمند یک جنبش ایجاد اشتغال هستیم به همین دلیل تمرکز باید بر ایجاد مشاغل مولد و رونق تولید باشد.

رئیسی با اشاره به تکالیف سند چشم‌انداز و برنامه‌های توسعه‌ای کشور در زمینه ایجاد اشتغال، افزود: براساس تکالیف این اسناد باید تا سال ۱۴۰۴ مشکل بیکاری برطرف می‌شد، اما عقب‌ماندگی‌های جدی در تحقق این هدف داریم که اگر این عقب‌ماندگی‌ها نبودند، امروز با خیل عظیم بیکاران مواجه نبودیم.

رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت فعال کردن همه ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های موجود و ارتقاء بهره‌وری، گفت: اگر چه نمی‌خواهیم صرفاً سندنویسی کنیم، اما سند جامع اشتغال باید تهیه و در آن نقش و سهم همه بخش‌ها مشخص شود. موانع و مشکلات پیش‌روی اشتغال و قوانین و راهکارهای تسهیل‌کننده ایجاد اشتغال نیز باید در این سند تشریح شود.

رئیسی با تأکید بر ضرورت همکاری دولت، مجلس و بخش خصوصی برای شناسایی و رفع مشکلات و موانع پیش‌روی تسهیل ایجاد اشتغال، گفت: عرصه اقتصاد دیجیتال و دانش‌بنیان، اقتصاد دریا و فعال کردن اقتصاد روستاها از جمله زمینه‌هایی است که با توجه و تمرکز بر روی آنها می‌توان در زمینه رفع مشکل بیکاری، گام‌های بلندی برداشت.

رئیسی افزود: وضعیت پیچیده نظام اداری و بروکراسی ناکارآمد کشور به یکی از موانع بزرگ پیش‌روی ایجاد اشتغال تبدیل شده است که باید در راستای تسهیل ایجاد اشتغال اصلاح شود.

رئیس جمهور با اشاره به اقداماتی نظیر اعطای وام‌های ایجاد اشتغال زودبازده در دولت‌های گذشته، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که این اقدامات نتیجه رضایت‌بخشی نداشته و عموماً آمارهای ارایه شده درباره ایجاد اشتغال با واقعیت تطبیق نداشته است لذا نباید این تجربه‌های ناکارآمد تکرار شود.

رئیسی با تأکید بر اهمیت صنایع پیش‌ران و مشاغل پایه برای تسهیل در ایجاد اشتغال پایدار، گفت: بسیاری از آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد و طلاق با ایجاد اشتغال و رونق تولید رفع خواهند شد.

رئیسی با تشکر از تلاش‌های معاون برنامه و بودجه دولت برای اصلاح ساختار بودجه در راستای تسهیل ایجاد اشتغال و نیز تلاش‌های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تشکیل جلسه امروز گفت: دبیرخانه شورای عالی اشتغال باید کاملاً فعال شود و مصوبات را به طور جدی پیگیری کند.

در اولین جلسه شورای عالی اشتغال در دولت سیزدهم از زیست‌بوم اشتغال کشور با هدف ایجاد سالانه به طور میانگین یک میلیون شغل رونمایی شد. این زیست‌بوم ۲ الزام در زمینه تکنیک‌ها و روش‌های ایجاد اشتغال و ایجاد و هماهنگی در سطح کلان برای عملیاتی شدن ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های کشور در راستای اشتغال آفرینی دارد.

زیست‌بوم اشتغال، ۲ گروه افراد بیکار و افراد فاقد شغل شایسته را به عنوان مخاطب در نظر دارد و تلاش می‌کند برای افراد بیکار شغل ایجاد کرده و وضعیت شغلی افراد فاقد شغل شایسته را نیز بهبود بخشد.

همچنین در این جلسه ۲۰ مصوبه در راستای تسهیل و تحقق برنامه ملی ایجاد اشتغال به تصویب رسید.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۲۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
  5 0
  شغل مهمه اما تورم وگرانی کمرمردم راشکسته خیلی خانواده هستندبه نان شب محتاجند.خیلی خانواده هاوبچه هاارزوی یک غدای گرم دارند.ازهمسایه هابچه هاش به مادرشان میگفته ازکوچه چه بوی خوش برنج می اید.اینو شنیدم بخداازخداارزوی مرگ کردم...خداراشکردستمان به دهنمان میرسدمقداری برنج تهیه کردیم به چندخانواده دادیم.اماتاکی اخه.
  • IR ۲۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
   0 4
   جملات دم انتخابات سال۹۶ را مرور کنید
 • احمدی IR ۲۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۶
  2 0
  با انحصارگری و دلالی بازی عده ای همین شغلها هم در حال نابودی است تولید کننده گان تایر سواری و سنگین و نماینده های آنها تایر را گرانتر از قیمت واقعی به خرده فروشان می فروشند کسی هم پیگیر نیست نماینده ها تایر را در انبارها دپو می کنند و کمبود مصنوعی ایجاد می کنند تا تایر گران شود تولید کننده گان را ملزم کنید تایر را در بورس کالا عرضه کنند تا همه به راحتی بتوانند تایر را بخرند
 • کارشناس IR ۰۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۷
  1 0
  مشزق میخوام تیتر خبری کنی
 • BE ۰۱:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۷
  2 3
  درود بر ابراهیم رئیسی ، گل باغ محمدی
 • IR ۰۵:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۷
  5 5
  همین که با بی توجهی به طب اسلامی برای پزشکان شغل ایجاد می کنید فعالیت عظیمی است
  • IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۷
   1 1
   نه پس
  • متین IR ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۷
   0 1
   طب اسلامی هم داره کار خودش را انجام میده نگران نباش.!
 • IR ۰۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۷
  6 1
  آری باید . باید . باید باید باید باید باید باید...
  • مبین IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۷
   0 1
   پس چی؟! نباید نباید نباید...!!!
 • DE ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۷
  1 0
  شفاف سازی با همراهی رسانه ها و مراجع قضایی می تواند در مبارزه با دلالی و رانت خواری کمک بسیار موثری به افزایش اشتغال سالم نماید.
 • IR ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۷
  1 0
  جنبش شغل پول میخواد
  • حمید IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۷
   1 1
   توکل برخدا همه چی درست میشه.
 • علی IR ۲۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۷
  0 3
  درود خدا بر آيت الله رئیسی. خداقوت.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس