سردار جلالی

رئیس سازمان پدافند غیر عام استفاده گسترده آمریکا از ماهواره‌ها را تهدیدی رو به گسترش خواند و گفت: گسترش اینترنت جهانی می‌تواند به عنوان حاکمیت جهانی تحت سواستفاده آمریکا قراربگیرد.

به گزارش مشرق، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور صبح امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری به مناسبت ایام نکوداشت هفته پدافند غیرعامل با تبریک ایام هفته وحدت، اظهار داشت: دعوت به وحدت امت اسلامی یک اصل اصیل قرآنی و اسلامی است که می‌تواند برای کشور و منطقه امیدبخش باشد و آثار مثبتی به جای بگذارد.

وی افزود: در تقویم ملی کشورمان روز هشتم آبان به‌عنوان روز ملی پدافند غیرعامل نام‌گذاری شده است که در حقیقت سالروز تشکیل سازمان پدافند غیرعامل کشور است؛ ما از اول انقلاب تا سال ۱۳۸۲ ما فاقد یک ساختار پدافند غیرعامل در کشور بودیم و تقریبا همه کشورهای دنیا ساختارهای مشابه‌ای را البته تحت عناوین مختلف برای بحث پدافند غیرعامل دارند.

سردار جلالی با بیان اینکه یکی از کارهای پدافند غیرعامل، رصد و پایش تهدیداتی است که در همه حوزه‌ها علیه کشور وجود دارد، گفت: در نگاه کلی ما دچار یک ترکیبی از تهدیدات هستیم و امروز آمریکایی‌ها و اسرائیلی ها در ضعیف ترین حالت ممکن هستند و انسجام آنها به هم خورده که نشانه‌های آن شکست دولت ترامپ در آمریکا و شکست دولت نتانیاهو در رژیم صهیونیستی است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل تاکید کرد: امروز آسیب‌پذیرترین وجهه آمریکا و رژیم صهیونیستی در برابر ما قرار دارد.

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در یک هماهنگی کامل با آمریکایی‌ها استراتژی فشار همه جانبه تا آستانه جنگ را در پیش گرفته است، گفت: جنگ سایبری، خرابکاری، نفوذ و عملیات تروریستی چیزی است که رژیم صهیونیستی به‌عنوان عملیات برای خودش تعریف کرده که ما شاهد رویارویی با رژیم صهیونیستی در دریا، زمین و بخش‌های فنی و صنعتی و … هستیم.

سردار جلالی تاکید کرد: وقوع جنگ تروریستی در حوزه سایبری یکی از مسائلی بود که ما سال گذشته در ماجرای تررو شهید فخری زاده شاهد آن بودیم که ترکیبی از نفوذ و استفاده از فضای سایبری و ارتباطات ماهواره‌ای بود که روش جدیدی محسوب می‌شد.

* دولت دوازدهم هزینه‌های زیادی برای کشور ایجاد کرد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه دولت دوازدهم از منظر پدافند غیرعامل هزینه‌های زیادی برای کشور ایجاد کرد، گفت: در حوزه سایبری شاهد ولنگاری و بی قانونی و بی ضابطه‌گری بودیم و دولت دوزادهم نه‌تنها خود هیچ اقدامی نمی‌کرد، بلکه در برابر هر قانون و لایحه‌ای در این حوزه مقاومت می‌کرد.

وی ادامه داد: در حوزه تهدیدات سایبری، رسما انکار جنگ سایبری را داشتند که منجر به آسیب به کشور شد. واگذاری زیرساخت‌های ارتباطی به شبکه‌های اجتماعی خارجی و رهاکردن صیانت از افکار عمومی مردم از جمله آسیب‌هایی بود که دولت دوازدهم به کشور وارد کرد.

سردار جلالی تاکید کرد: در حوزه پدافند زیستی علیرغم اینکه قرارگاه پدافند زیستی کشور سالها در این حوزه کار کرده بود، اما با شروع بحران کرونا، این ساختار توسط دولت گذشته نادیده گرفته شد و شاهد تزلزل و تناقض در تصمیم‌گیری‌های آن در زمان شیوع کرونا بود.

وی ادامه داد: در سه ماه اول شیوع ویروس کرونا قرنطینه توسط وزیر پیشین مورد تمسخر قرار گرفت. ما تاکید داشتیم که تجربه دنیا بهداشت‌محور و نه درمان‌محور است، اما توجه نشد. امید است در دولت سیزدهم با رویکرد انقلابی، اقدامات جدی در حوزه پدافند غیرعامل انجام بگیرد و تاکنون در تعامل با دستگاه‌های اجرایی اقدامات خوبی برای بازسازی زیرساخت‌های پدافند غیرعامل انجام گرفته است.

* قرارگاه دفاع در برابر ریزپرنده

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: با هماهنگی شورای امنیت کشور قرارگاه دفاع در برابر ریزپرنده‌ها تشکیل شده و در اماکن حساس کشور تجهیزات الکترونیکی ضد ریزپرنده را که عمدتا ساخت وزارت دفاع و شرکت‌های دانش‌بنیان است را نصب و فعال کرده‌ایم.

سردار جلالی عنوان کرد: آمریکا در بیش از ۵۰ کشور آزمایشگاه‌ بیولوژیک دارد که سازمان‌های جهانی بر آن نظارت ندارند و فعالیت‌هایشان مشکوک است. روسیه و چین نیز در هفته گذشته نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند یکی از این آزمایشگاه‌ها در عراق است و می‌تواند تهدیدی برای ایران باشد.

* تهدیدزایی آمریکا در حوزه فضایی

وی با اشاره به تهدیداتی که در حوزه فضایی می‌تواند به وجود بیاید، گفت: در حوزه ماهواره‌ها نیز آمریکایی‌ها با تشکیل منظومه‌های ماهواره‌ای مدار پایین در حال تهدیدزایی هستند و هیچ مجوزی بر آن‌ها وجود ندارد. این اقدام موجب اشراف اطلاعاتی و ارتباطاتی و زمینه‌ساز وقوع ترورهای الکترونیکی همچون ترور شهید فخری‌زاده خواهد شد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت: ما نیازمند راهبرد جامع، مدرن و نوین پدافند غیرعامل هستیم. تدوین استراتژی عمیق و لایه‌به‌لایه مهم است که ما در این‌باره اقدام کرده‌ایم.

سردار جلالی همچنین بیان داشت: برنامه‌های توسعه‌ای کشور باید مبتنی بر رویکرد دفاعی هوشمند و ژن دفاع غیرعامل باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در ادامه بیان داشت: وقتی کشور در برابر تهدید قرار می‌گیرد باید راهبرد جامع داشته باشیم در گذشته راهبردها تنها دفاع نظامی بود، اما اکنون ترکیبی از دفاع نظامی و غیرنظامی است.

سردار جلالی عنوان کرد: کشور باید یکپارچه در برابر تهدیدات آماده باشد که در این راستا رزمایش‌های بسیاری انجام گرفته و یا اجرای آن برنامه‌ریزی شده است.

وی درخصوص ایمنی و پدافند شیمیایی باتوجه به توسعه صنعت نفت و گاز خاطرنشان کرد: لازم است زیرساخت‌ها و نظامات ایمنی ایجاد شده تا خطرات در این حوزه متوجه مردم نشود که الحمدلله تاکنون اقدامات خوبی انجام گرفته است.

سردار جلالی گفت: برای شهرها نیز دفاع شهری تعریف شده است و امروز مدرن‌ترین و علمی‌ترین دفاع شهری را آماده کردیم و در اختیار شهرداری‌ها قرار دادیم.

* برگزاری ۵۰ رزمایش سایبری در سال جاری

سردار جلالی در ادامه از برگزاری ۵۰ رزمایش سایبری از ابتدای سال تاکنون در کشور خبر داد و گفت: در این رزمایش‌ها ضعف‌های سایبری و زیرساختی دستگاه‌ها احصا و ۷۰ دستگاه مصون‌سازی شدند.

وی اظهار داشت: برخی صنایع از دستگاه‌های کنترل صنایع خارجی استفاده کردند که اقداماتی برای امن‌سازی این دستگاه‌ها در حال انجام است که یک اقدام راهبردی است.

جلالی با تاکید بر اینکه امنیت سایبری باید تأمین شود، گفت: هر کشوری که بخواهد حمله‌ای در حوزه سایبری به ما داشته باشد، باید منتظر پاسخ ما نیز باشد. همچنین مدیرانی که نسبت به مسائل امنیت سایبری کم‌توجه باشند، باید منتظر عواقب ترک فعل خود باشند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: برای ۵۲ شهر پرجمعیت کشور سامانه پدافند نوین تهیه شده است. ایجاد مرکز کنترل فرماندهی زیرساخت‌های شهری در این برنامه پیش‌بینی شده است.

وی درخصوص پدافند هسته‌ای هم گفت: در این رابطه سازمان ایمنی هسته‌ای داریم و رزمایش‌های مربوطه نیز انجام می‌گیرد امسال دو مانور شیمیایی هسته‌ای برای اولین‌بار برگزار خواهد شد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • علی ولی خداست .عبا دالله IR ۱۶:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
  1 0
  مرگ بر امریکا
 • علی ولی خداست .عبا دالله IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
  1 0
  مرگ بر امریکا ان همه تشکیلات و ان همه هزینه نتیجه هیچ هکر ها پمپ بنزین را حک کردن نه
  • علیرضا IR ۰۶:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
   0 0
   هک شدن در خیلی از کشورها اتفاق افتاده. ومی افتد. خدا رو شکر در کشور ما. با هوشیاری به موقع برطرف شده ومیشود.
  • ایران پر قدرت IR ۰۶:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
   0 0
   مرگ بر آمریکا و همه دشمنان اسلام و مسلمین.
 • Husin GE ۲۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
  0 0
  این مهم است که هیچ منبع برق برای کسانی که انتخابات در عراق تقلب وجود دارد موسسات ناشی از تقلب در انتخابات کاهش گاز ایران از نیروگاه های عراقی به طوری که موسسات به طور کامل به حزب فتح و ایران وفادار هستند
 • IR ۲۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
  4 0
  دولت روحانی در ابتدای کرونا با تشکیل ستاد کرونا، کار را از دست نیروهای مسلح گرفت و در ترکیب ستاد کرونا سازمان پدافند غیرعامل را هم نپذیرفت. با توجه به احتمال حمله بیولوژیک بودن کرونا آیا وقت آن نیست که سازمان پدافند غیرعامل هم به موضوع مدیریت کرونا ورود کند؟؟
  • علی ولی خداست .عبا دالله IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
   0 0
   مرگ بر امریکا
 • IR ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
  2 0
  با اتفاق امروز . کارت سوخت) خوبه مانورهای محسوس و غیر محسوس . برای ارزیابی .عملکرد دستگاه های مختلف مورد بررسی قرار گیرد ..و با شناسائی خلل و ضعف . نسبت به رفع آنان اقدام شود . اقدام امروز در رفع مشکل پمپ بنزین ها . قابل تقدیر و ذکر است .
 • افشین IR ۰۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۵
  0 0
  همه امروز دیدید که با یک حمله سايبري در توزیع سوخت چه اتفاقی افتاد و دشمنان خارجی و مزدوران داخلی چگونه از این بستر سو استفاده کردند و به تحریک حتی مردم پرداختند. چند سال هستکه دلسوزان کشور هشدار میدهند و در این هشت سال گذشته مطالبه اینترنت بومی را دارند تا ما برای رفع احتیاجات جاری و خدمات روزانه محتاج ابزار ساخت دشمن نباشیم. که البته حاصلش در هشت سال گذشته تقریبا هیچ بوده است. شاید قوانین غربی در بسیاری از موارد برای ما خوب نباشد اما دربین آنها قوانینی هستکه میشود استفاده کرد و عیبی هم ندارد.مخصوصا برای قشر غربزده!!! فضای مجازی مثل واقعی مرز دارد و عرضه نبرد هست که امروز نمونه آن را ديديم. پس،باید متولی آن غیرت مرز داری داشته باشد و مرد روزهای سخت نبرد باشد.در کشور آمریکا متولی فضای مجازی و اینترنت ارتش هست و ما هم باید این مسئولیت را به نیروهای مسلح و مخصوصا پدافند غیر عامل بسپاریم نه وزارت ارتباطات که فقط در فکر کسب درآمد هست. این سوال همچنان باقیست که چرا بجای تقویت پيامرسانهاي داخلی عرصه برای خارجیها باز شد ؟ پشت پرده چه گذشت؟ امیدواریم دولت جدید به این موضوع واقعا اهمييت بدهند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس