کد خبر 1289943
تاریخ انتشار: ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۹
تفاوت معاشران از نگاه امام صادق(ع)

ما به رفیق ناصح مشفق، پیوسته نیازمندیم، تا علی‌الدّوام ما را تکان بدهد و ما را از خواب غفلت بیدار کند. این چنین رفیقی از آب و نان برای ما لازم تر است، اگر نباشد به مرگ ابدی می‌افتیم.

به گزارش مشرق، به مناسبت سالروز ولادت پیامبر مکرم اسلام و امام صادق(ع) صفحه اینستاگرام آیت‌الله ضیاءآبادی بخشی از کتاب حبل المتین (شرح زیارت جامعه کبیره) نوشته این عالم گرانقدر را که به شرح حدیثی از امام صادق(ع) پرداخته است، منتشر کرده است که با هم می‌خوانیم:

یک جمله هم از امام صادق(ع) بشنویم که فرمود: اَلاِخوانُ ثَلاثَةٌ فَواحِدٌ کَالْغِذاء الَّذِی یُحْتاجُ اِلَیه کُلَّ وقتٍ؛ «معاشران سه گروهند؛ گروهی مانند غذایی هستند که پیوسته و در هر زمان مورد نیاز انسان است».

ما به رفیق ناصح مشفق، پیوسته نیازمندیم، تا علی‌الدّوام ما را تکان بدهد و ما را از خواب غفلت بیدار کند. اینچنین رفیقی از آب و نان برای ما لازم تر است. اگر نباشد به مرگ ابدی می‌افتیم.

وَالثّانی فی مَعْنی الدَّاء؛ «گروه دوّم کسانی هستند که معاشرت با آنها مانند درد و بیماری است». که عارض انسان می‌شود و مایه‌ ناراحتی می‌گردد و راه تخلّص از آن را نمی‌یابد.

والثالِث فی مَعْنی الدَّواء؛ تحف العقول صفحه ۲۳۹ نقل به اختصار؛ «گروه سوّم مانند دارو و درمان دردند {که انسان گاهی به آن نیازمند می‌شود، نه همیشه}» پس گروه اوّل همیشه مورد نیاز انسانند و گروه دوّم هیچ‌گاه مورد نیاز نیستند و گروه سوّم گاهی مورد نیاز واقع می‌شوند.

منبع: از فرمایشات آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی، کتاب حبل متین (شرح زیارت جامعه کبیره) جلد اول

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس