کد خبر 1287744
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۹
سعدالله زارعی و هادی محمدی

آنچه به‌عنوان روش گام‌به‌گام اخیراً مطرح شده در شرایط فعلی کارایی چندانی ندارد و نباید تا کامل شدن گام‌های امریکا و تعهدات برجامی آنها، مشروعیت بازگشت آن‌ها به برجام را بدهد.

به گزارش مشرق، «هادی محمدی» در روزنامه جوان نوشت: خلاصه دیدگاه‌های نخبگان و کارشناسان امریکایی برای پاسخ به چگونگی تعامل در بحث هسته‌ای ایران این است که اولاً ایران با دست پر در بعد فناوری هسته‌ای و همچنین اقدامات و تدابیر اقتصادی معطوف به بی‌اثر کردن تحریم‌های امریکا قرار دارد و امریکا مقصر خروج از برجام است. ثانیاً اینکه در کنار فقدان گزینه‌های مهم تحریم جدید، امریکا به گزینه نظامی علیه مراکز هسته‌ای فکر نمی‌کند، چرا که به‌جز هزینه‌های بالای جنگ‌افروزی، یک رسوایی بین‌المللی جدید برای خود ثبت خواهد کرد و نتیجه این گزینه نیز تضمین نشده است و ایران را به گام‌های فعال‌تر هسته‌ای ترغیب می‌کند. ثالثاً اینکه ایران به شکل جدی در حال تقویت پیوندهای خود با روسیه و چین است که برای امریکا و غرب بسیار زیان‌بار و نگران‌کننده است؛ لذا به این نتیجه می‌رسند که چاره‌ای جز مذاکرات سریع با ایران ندارند.

بیشتر بخوانید:

برجام با نسیه دادن و نقد خواستن غرب قابل احیا نیست

از سوی دیگر دو دیدگاه برای سناریوی مذاکراتی مطرح می‌کنند که اولی معتقد است با کمترین هزینه و امتیازدهی به سه چالش فوق برای امریکا پاسخ بگویند و باید با ایران به متن توافق جدیدی دست یابند، چرا که ایران نیز با بخشی از محتوای برجام مشکل دارد. نگاه دوم که افراطی‌های امریکا دنبال می‌کنند و رژیم صهیونیستی از آن حمایت می‌کند این است که معلوم نیست بتوانند در مذاکره با ایران به نتیجه مطلوب برسند و لذا باید امریکا برنامه دوم و سناریوی پس از آن را از هم‌اکنون مشخص کند و ایران را تحت فشار جدی قرار دهد.

در مقابل این نگاه‌های امریکایی، برای ایران در شرایط فعلی، چارچوب‌های اصولی قبل از سناریوی مذاکره وجود دارد که باید با دقت و شدت اجرا شوند و مورد تأکید مکرر قرار گیرند. اولاً اینکه امریکا ناقض برجام است و از آن خارج شده و ایران بر اساس متن برجام، دست به کاهش تعهدات زده و از آن خارج نشده است. ثانیاً اینکه بازگشت امریکا موکول به پذیرش و تصریح لغو کامل و نه تعلیق تحریم‌هاست و باید تضمین بدهند و در ساختارهای حاکمیتی خود آن را حل و فصل کنند که نقض و خروج مجدد از برجام نخواهند داشت. در صورت عدم پذیرش امریکا، هرگونه بازگشت حتی با برخی امتیازات، به معنی صفر کردن مجدد ظرفیت‌های فناوری هسته‌ای و ذخایر غنی‌سازی شده و دیگر امتیازهای مذاکراتی ایران است که در فاصله‌ای محدود می‌توانند از برجام خارج شوند و حتی امتیازات اعطایی را نیز عمل نکنند یا متوقف نمایند یا با هر بهانه‌ای، به اجرایی کردن سیستم ماشه تکیه کنند و پرونده ایران را مجدداً به شورای امنیت سازمان ملل بازگردانند. ثالثاً باید پایبندی به قانون مجلس ایران در راستی‌آزمایی تعهدات اجرا شده امریکا مقدمه بازگشت امریکا و توقف اقدامات کاهشی ایران باشد.

آنچه به‌عنوان روش گام‌به‌گام اخیراً مطرح شده در شرایط فعلی کارایی چندانی ندارد و نباید تا کامل شدن گام‌های امریکا و تعهدات برجامی آنها، مشروعیت بازگشت آن‌ها به برجام را بدهد.

از سوی دیگر اقدامات توقف کاهش تعهدات ایران زمانی به شاخص‌های متن برجام برمی‌گردد و در موضوع نوع سانتریفیوژها، میزان ذخایر، میزان غنی‌سازی و امور تحقیقاتی اجرا می‌شود که امریکا برای اعتمادسازی اولیه، بخشی از اموال بلوکه شده ایران را آزاد نماید و در غیر این صورت، نباید شاخص‌های فعلی به حالت قبل بازگردد و در مسیر مذاکرات و پس از راستی‌آزمایی‌ها مبنای اقدام ایران باشند. در باب گزینه‌های دیگر امریکا که اسرائیل ترویج می‌کند، ایران از آن گزینه‌ها استقبال نمی‌کند، ولی برای آن پاسخ‌های دردناک و پرهزینه در نظر خواهد داشت که از اسرائیل شروع و تمام نقاط حضور امریکا در شعاع توانمندی‌های ایران را شامل خواهد شد. امریکا ناچار است و باید به تعهدات بازگردد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  0 2
  اقای کارشناس باهوش مکانیسم ماشه را انگلیس یا فرانسه هم میتونن فعال کنن نیازی به ماشه امریکا نیست
  • IR ۱۴:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
   2 0
   به همین دلیل یکی از شرایط ایران باید برداشتن مکانیزم ماشه برای همه باشه!!!!
  • محمد IR ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
   3 0
   اینکه اقای ظریف زبان دنیابلدهمچین مکانیزم مسخره ای راپذیرفته افتخار کنید
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  6 0
  آمریکا باید تمام تحریم ها را با هر بر چسب و به هر بهانه و در هر زمانی که وضع کرده است، برای همیشه و به طور یک جا و در عمل لغو کرده و هزینه ی خسارت هایی را که در این شش سال به دلیل عمل نکردن به تعهداتش داده بپردازد و منتظر راستی آزمایی ایران برای انجام این موارد بماند تا ادب شود.
 • DE ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  1 0
  دو سناریو ... اولی معتقد است با کمترین هزینه و امتیازدهی به سه چالش امریکا پاسخ بگویند و باید با ایران به متن توافق جدیدی دست یابند، چرا که ایران نیز با بخشی از محتوای برجام مشکل دارد. // متاسفانه اگر در متن این برجام عاطل و باطل دست ببرید و حتی آنرا به نفع ایران که البته غیر ممکن است تغییر دهید این قانون شکسته میشود و چند سال بعد باز متن جدید را هم ایراد میگیرند و همچنین مسلسل و ایران هیچگاه از گردونه برجام بیرون نخواهد آمد. هدف از برجام و تحریمها فشار به مردم است تا مردم با اغتشاش خود زنی کرده حکومت را ساقط کنند والبته اینقدر شعور ندارند که بفهمند با ترکیدن ترقه ای تمام غربگدیان و نوکرهایشان در سوراخ پنهان میشوند. لذا با ایجاد عدالت و کار و تولید و رسیدگی به معیشت مردم و اقتصاد مقاومتی کلا تحریمها و ماشه و همه چیز از بین خواهد رفت زیرا دیگر با اغتشاشات مردم نمیتوانند به خود امید بدهند. لذا تغییر در برجام هرگز . تغییر در سیستم تقسیمِ منابع و اجرای عدالت بین مردم فوری
 • IR ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
  0 1
  دست از پا درازتر به برجام به میگردید
  • DE ۲۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۷
   2 0
   واقعا ابلهی بیخود نیست حسن فریدون و خاتمی و اصلاح طمعکاران رای می آوردند. اصلاح طمعکاران و کلید و دسته کلید تمام سرنوشت مردم‌و ذلف خود را به دُم برجام بستند و به باتلاق فرو رفتند .در دولت جناب آقای رییسی ضمنا برجام هم‌پیگیری خواهد شد به شرطها و شروطها ولی متاسفانه فهمیدن و درک این دو تفاوت برای مغز شما زیاد است مستر آی کیو.
 • mojtaba SE ۰۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  5 0
  برای یک فرهنگ قدیمی نمیشه پرو بازی در آورد..ایران داره هی پس گردنی میزنه به امریکا که اعتبارش رو خرابتر کنه پیش خاص و عام..و الا ایران میدونه که امریکا هرگز تحریم رو بر نمیداره ..ایران داره به مردم دنیا با خرج تبلیغاتی خود دنیا نشان میده که امریکا دنبال زور گوئی هست و ابدا حریف ما هم نیست و عددی هم نیست..امریکا گیج شده چون در سیاست(یعنی رابطه حق و قدرت) کم آورده.نه حق داره و نه میتونه از قدرتش استفاده کنه چون آنوقت میشه زورگو بدون داشتن حق..ایران آچمزش کرده ،اگر تحریمها رو برداره دیگه نوکراش خدا رو بنده نیستند و انحصار نفت رو کاملا از دست میده و دلار بی ارزش میشه.اگر تحریم باشه و امریکا بیرون در برجام باشه یعنی آبرو ریزی برای امریکا.چون دنیا میگه امریکا صاحب تصمیم نیست و عملا تو شورای امنیت منفعل شده ,چه برسه به حق وتو در مقابل ایران..پاینده ابر قدرت ایران پاینده رهبر
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  0 0
  ما پیر شدیم مذاکرات جمهوری اسلامی تمام نشد.... من بچه بودم مذاکرات شما شروع شده بود دیگه رسیدم به سن میانسالی هنوزم دارید مذاکره می کنید.
 • IR ۰۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  0 0
  مسیروسیاست جدید ایران غرب را بیشتر از پیش نیازمند برجام کرده شکست غربزذهها بی رغبتی به دام مذاکره نزدیکی به شرق وسنگین شدن کفه ایران دشمن در ایناوضاع در انزوا فرورفته .ونیازمند مذاکره وخارج کردن ایران از سیاست جدید است بهترین راه حفظ مسیر جدید وبازی دادن غرب است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس