کد خبر 1286239
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۲
یک ماده غذایی موثر برای بهبود سوء تغذیه کودکان

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز با انجام یک مطالعه عنوان کردند که مصرف پودر سفیده تخم‌مرغ می‌تواند باعث افزایش وزن کودکان دچار سوءتغذیه شود.

به گزارش مشرق، سوء تغذیه کودکان یکی از بزرگ ترین مشکلات سلامت حال حاضر دنیاست که می تواند منجر به افزایش مرگ و میر، اختلال در رشد شناختی، ظرفیت کاری و افزایش بروز بیماری‌های گوناگون در بزرگسالی شود.

تغذیه مناسب برای رشد فیزیکی و ذهنی کودکان ضروری است و آثار کوتاه و بلند مدت در کیفیت زندگی کودک خواهد داشت. کودکان دچار سوء تغذیه اگر به موقع و با اقدام مناسب از این حالت رهایی نیابند، در آینده دچار مشکلات متفاوتی خواهند شد که ریشه در کمبود های غذایی دوران کودکی داشته است.

مصرف پروتئین در بهبود وضعیت سوء تغذیه کودکان، اهمیت زیادی دارد و سفیده تخم‌مرغ غنی از آمینواسیدهای ضروری و با کیفیت است. به همین دلیل مصرف این ماده غذایی می‌تواند برای بهبود مشکل سوء تغذیه تاثیرگذار باشد.

با توجه به اهمیت این مسئله، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز با انجام یک مطالعه، تاثیر مصرف پودر سفیده تخم‌مرغ را بر وضعیت کودکان دچار سوء تغذیه بررسی کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که پودر سفیده تخم مرغ باعث افزایش وزن در کودکان مورد مطالعه می‌شود.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان « بررسی اثر پروتئین سفیده تخم مرغ بر شاخص های آنتروپومتریک کودکان دچار سوء تغذیه» در پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور منتشر شده و مریم اکرام زاده، افسانه احمدی،محمدرضا دهقانی،محمد جعفر دهزاد؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز در انجام آن مشارکت داشتند.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • CA ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
    0 0
    مراقب بعضی از مطالعات بایستی بود چون مثلاً در حال حاضر حدود چهار دهه هست که فولیک اسید مه یک ماده سنتزی هست و جهت جلوگیری از نارسایی جنین لازم هست حدود چهار دهه هست که بصورت اجباری در آمریکا و مانا به آرد اضافه میشود ولی اخیرا مشخص شده که فولیک اسید اگر در مدت زمان طولانی استفاده گردد باعث سرطان ریه در مردان بخصوص سیگاری و در زنان باعث سرطان تخمدان میشود و در واقع هر مطالعه دیگری که انجام گردد که عوامل دیگر را در نظر گیرد نمی‌تواند درست باشد چون ارتباط مصرف با دوز بالای بعضی از ویتامین های مکمل گروه ب6 و ب12 با سرطان ریه در مردان سیگاری و یا سابقه مصرف دخانیات را بصورت آماری نشان میدهد ولی فاکتور اضافه شدن فولیک اسید به غلات را در نظر نگرفته. برای همین اجازه ندهیم بدون مطالعه عمیق تر چنین اشتباهات در سطح ملی انجام. گردد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس