حادثه بیروت کار مخالفان مقاومت است/ حزب الله درباره امنیت لبنان کوتاه نمی‌آید

کارشناس تحولات غرب آسیا، هدف از تیراندازی به سمت تظاهرات کنندگان لبنانی را تحریک نیروهای مقاومت دانست و معتقد است که حزب الله درباره امنیت لبنان کوتاه نخواهد آمد.

به گزارش مشرق، «احمد دستمال چیان»با اشاره به تیراندازی امروز  افراد ناشناس به سمت تظاهرات مسالمت آمیز لبنانی‌ها در بیروت گفت: لبنان مدتی است که آشوب زده است. بیشتر این آشوب آفرینی‌ها از ناحیه نیروهای مخالف «مقاومت است. آنها همراه با قدرت‌های خارجی به ویژه کشورهایی که در غرب آسیا تاثیرگذار هستند، مثل اروپایی‌ها نمی‌خواهند لبنان آرام باشد.

وی با اشاره به اینکه «این طیف،   به دنبال آن است که دولت بیروت قوی و با ثبات نباشد تا نتواند خدمت رسانی کند» افزود: این توطئه‌ای بود که علیه لبنان اجرا شد و هدفش هم از پای در آوردن مردم و فاصله انداختن میان آنان و مقاومت بود اما با طرح «انتقال نفت به لبنان» که از سوی سید «حسن نصرالله» به صورت هوشمندانه اجرایی شد،  این توطئه شکست خورد و تحریم انرژی از بین رفت و مردم لبنان یک نفس راحت کشیدند.

این کارشناس تحولات غرب آسیا با تاکید بر اینکه هدف اصلی دشمنان ایجاد نا آرامی در لبنان است، تصریح کرد: اکنون دشمنان موضوع دادگاه «انفجار گمرک بندر بیروت» را دستآویز خود قرار داده‌اند و در صدد هستند که از طریق این پرونده اعمال نظر سوء  کنند. خب، طرفداران حزب الله و جنبش امل نسبت به این موضوع (تصمیمات بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت) اعتراض داشتند و تظاهرات مسالمت آمیز بر پا کردند اما افراد نفوذی به سمت تظاهرات کنندگان تیراندازی کردند که در اثر آن تعدادی از لبنانی‌ها شهید و زخمی شدند.

وی هدف از تیراندازی به سمت تظاهرات کنندگان  را  تحریک نیروهای مقاومت به واکنشی سخت دانست و گفت: در پس پرده تحولات لبنان افراد خبیثی وجود دارند که همواره خواهان ایجاد آشوب و تنش آفرینی در این کشور هستند. این آشوب آفرینی به نفع مردم  و مقاومت لبنان نیست و این در حالی است که حزب الله  هیچگاه درباره امنیت لبنان کوتاه نیامده و هرجا که لازم باشد مداخله جدی و مستقیم می‌کند. در شرایط کنونی چنانچه این موضوع یعنی تیراندازی به سمت تظاهرات کنندگان لبنانی جمع نشود، حزب الله به وظایف خودش عمل خواهد کرد.

این دیپلمات سابق ایران درباره پیامدهای داخلی تیراندازی به سمت تظاهرات کنندگان لبنانی گفت: پس از این تیراندازی ارتش بسیار «هوشمندانه» عمل کرد و نسبت به آن واکنش جدی نشان داد. با وجود این،  ممکن است یک موج جدیدی از تنش و نا آرامی ایجاد شود ولی آنچه که مسلم است، این است،  حزب الله به هیچ وجه در خصوص امنیت لبنان در برابر هیچ نیرویی کوتاه نخواهد آمد. همانطوری که جمهوری اسلامی ایران درباره امنیت خودش بسیار قاطع است، حزب الله هم در خصوص امنیت لبنان و مردم این کشور به هیچ وجه کوتاهی نمی‌کند، هر چند که در این زمینه متحمل هزینه بسیار شود.

دستمال چیان در ارتباط با تاثیرات تنش نظامی امنیتی اخیر در بیروت بر تحولات غرب آسیا گفت: اراده کشورهای منطقه بر این است که اختلافات خود را حل و فصل کنند. ایران و عربستان چنین اراده‌ای  در آنها  به وجود آمده است.   تجربه‌های گذشته نشان می‌دهند که در جنگ و درگیری چیزی عاید مردم منطقه نخواهد شد،  به ویژه  اینکه شرایط غرب آسیا به گونه‌ای است که هیچ کشوری تاب ناامنی و بی‌ثباتی را ندارد و به نظرم  بحران ناشی از تیراندازی به سمت تظاهرات کنندگان لبنانی به زودی حل و فصل خواهد شد و این بحران نمی‌تواند در لبنان و منطقه بی‌ثباتی ایجاد کند چراکه حزب الله در این رابطه بسیار جدی است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس