چقدر با آل‌سعود آشنایی دارید؟ دیکتاتورهای عربستان چگونه در تمام سطوح اداره این کشور رسوخ کرده‌اند؟ چگونه یک کشور به دست یک خاندان اداره می‌شود؟ برای آشنایی با خاندان سعودي با گزارش ویژه مشرق همراه شوید.

به گزارش مشرق، زمانی آل سعود، خاندان حاکم بر عربستان تلاش بسیار می‌کرد تا به هر طریق ممکن بر جنگ داخلی که در میان شاهزاده‌های آل سعود جهت رسیدن به قدرت در جریان بود و هم‌چنین فساد حاکم بر این خاندان سرپوش بگذارد، اما این دو خصوصیت اکنون به دو شاخص مهم و غیرقابل انکار این خاندان تبدیل شده و می‌رود تا موجبات سرنگونی و سقوط آن را رقم بزند،. اين مطلب نگاهی دارد به این دو شاخص تا خواننده را بیش از پیش با فضای حاکم بر این خاندان و آثار مترتب بر آن آشنا کند.

نگاهی به تاریخ سیاسی عربستان

اگرچه پادشاهی عربستان سعودی در سال 1932 ميلادي پایه‌گذاری شد، اما خاندان حاکم بر این کشور دارای تاریخ طولانی از فعالیت‌های نظامی و سیاسی در شبه جزیره عربستان هستند. در سال 1902، این خانواده به رهبری "عبدالعزیز بن عبدالرحمن آل سعود" بر ریاض حاکم شد.

بین سال‌های 1902 تا 1932 ميلادي، ملک عبدالعزیز تمام دشمنان خود را شکست داد تا با تصرف "الاحساء" در شرق و "عسیر" و "حجاز" در غرب کاملاً عربستان را به تصرف خود درآورد. (عبدالعزیز بن عبدالرحمن آل سعود)

عربستان مأمن جوامع متفرق با عقاید و سنن متعدد

پس از به قدرت رسیدن عبدالعزیز پادشاهی عربستان سعودی، مأمن جوامع متفرق با عقاید مذهبی و سیاسی متعدد و سنن قبیله‌ای متنوع شد. ملک عبدالعزیز برای شکست دادن رهبران محلی بر قدرت نظامی و وهابیت تکیه کرد.

اواسط قرن هجدهم عبدالوهاب و بنیانگذار سلسله آل سعود اتحادی به وجود آوردند که در پس آن شيوخ و مفتي‌ها به حکومت آل‌سعود مشروعیت ‌بخشیدند و از آن تاریخ، آل‌سعود قبضه قدرت را در عربستان به دست گرفت.شجره‌نامه آل‌سعود


ریشه‌های یهودی آل‌سعود

"مستر همفر" جاسوس مشهور انگلیسی طی سال‌های ابتدایی قرن هجدهم در خاورمیانه برای نخستین بار به ریشه‌های آل‌سعود می‌پردازد که برخلاف ادعای عبدالعزیز و براساس اعتراف شجره‌نویسان سعودی، اصل و نسب آنها به یک فرد یهودی به نام "ابراهیم موشه" می‌رسد.

اسناد به دست آمده درباره شجره آل‌سعود بر این نکته تأکید می‌کنند که در قرن نهم هجری مطابق با قرن پانزدهم میلادی، شخصی به نام "مانع احسایی" جد نخست آل‌سعود از قبیله یهودی "عنیزه" زمینی را در نجد عربستان به دست آورده و بعد از او نوه پسری‌اش به نام "موسی" با جنگ و کشتار و غارت، املاک بسیاری را برآن می‌افزاید.

"ابراهیم موسی" یا "ابراهیم موشه"، پسر موسی نقش مهمی در شکل‌گیری آل‌سعود داشت که نوه‌اش به نام "مقرن سعود"، رأس این خاندان به شمار می‌آید.

مُردخای ابراهیم موشه و فرزندانش با تغییر نام و انتخاب اسامی عربی، خود را در میان مسلمانان جا زدند از جمله اینکه با پرداخت مبلغ سی و پنج هزار پوند مصری به "محمد امین تمیمی" مدیر کتابخانه‌های کشور سعودی در سال 1322 هجري قمري، آل‌سعود و آل‌عبدالوهاب را به نبی اکرم(ص) منسوب کردند.(امین تمیمی، نفر دوم از سمت راست)

خاندان حاکم

موضوع جانشيني و ولي‌عهدي در عربستان با ديگر كشورهاي سلطنتي دنيا تفاوت دارد. عبدالعزيز بن سعود سنتي را بنيان نهاد که براساس آن سلطنت از برادر به برادر برسد؛ نه از پدر به پسر.

او مقرر كرد در صورت زنده بودن پسرهايش هيچ‌كدام از نوه‌هايش نمي‌توانند به حكومت برسند. اين سنت تا امروز حفظ شده و پادشاهي عربستان به پسران عبدالعزيز رسيده است.

هم اکنون ولي‌عهد سعودي پس از مرگ "سلطان بن عبدالعزيز"؛ "نایف بن عبد العزیز" است كه از سال 1975 ميلادي وزير کشور عربستان و معاون دوم ملك عبدالله بود و غرب به خاطر دیدگاه‌های محافظه‌کارانه‌اش که مخالف هرگونه اصلاحات است، به شدت از وی حمایت می‌کند.سلطان بن عبدالعزيز

جنگ قدرت در خاندان سعودی

بسیاری از کارشناسان بر این باورند،‌ مرگ "سلطان بن عبد العزیز" ولی‌عهد سابق عربستان موجب تشدید جنگ قدرت در خاندان سعودی شده است؛ بسیاری از شاهزادگان سعودی هم اکنون به نظام انتخاب ولی‌عهد در این خاندان معترض هستند و اعتقاد دارند، این نظام موجب می‌شود تا قدرت همواره در دست نسل اول خاندان یعنی پسران ملک عبدالعزیز باقی بماند و هیچ‌گاه قدرت در این خاندان به نسل جوان آن یعنی نوادگان عبدالعزیز نخواهد رسید و همین موجب شده تا هم اعتراض‌ها به شیوه انتخاب ولی‌عهد و هم جنگ قدرت در آل‌سعود به شکل قابل ملاحظه‌ای تشدید شود.


شاهان سعودي و اولياي عهد آنان

در این میان هیچ‌گاه نباید برخی از شاهزادگان سعودی را نادیده گرفت که نقش پررنگ‌تری را در عرصه سیاسی این کشور بازی می‌کنند؛ افرادی چون "بندر بن سلطان" پسر سلطان بن عبدالعزيز كه سال‌ها سفير عربستان در امريكا بود و پس از مرگ فهد و به قدرت رسيدن عبدالله به رياست شوراي امنيت ملي عربستان سعودي نیز انتخاب شد. وی از جمله کسانی است که هیچ‌گاه از مناصبی که در اختیار داشته راضي نبوده و همواره خواهان سهم بيشتري از قدرت است به گونه‌ای که در سال 2008 ميلادي قصد داشت با كودتا علیه پادشاه قدرت را در این کشور به دست بگيرد،‌ به همین دلیل است که پس از سال 2008 ميلادي پادشاه عربستان، بندربن سلطان را از نظر سياسي تقريباً منزوي کرده است.بندر بن سلطان و جورج بوش

بندر که به‌شدت توسط امريكا و غرب حمايت می‌شود، ديدگاهي سكولار و غربي دارد و خواهان تغيير بافت سنتي جامعه عربستان است و حتي گفته شده هنگامی‌که پدر ولی‌عهدش در قید حیات و ملک عبدالله برای درمان در آمریکا بود، پدر را تحريك كرده تا با یک کودتا قدرت را به دست گیرد و مانع به قدرت رسيدن احتمالي نايف در صورت مرگ ملك عبدالله شود غافل از این‌که اجل به وی فرصت نداد. مسلم است كه در آن زمان بندر به خوبی می‌دانست در صورت رسيدن سلطان به قدرت او زمام بيشتر امور را به دست خواهد داشت.


چهره‌هاي پر قدرت خاندان سعود

-  سلمان بن عبدالعزيز


 سلمان بن عبدالعزيز

از دیگر چهره‌های پر نفوذ خاندان سعودی باید از "سلمان بن عبدالعزيز" نام برد،‌ به ویژه آن‌که وی طبعي جاه طلب و قدرت طلب دارد، به همین دلیل برای دستیابی به قدرت بیشتر هیچ‌گاه بیکار نخواهد نشست.

سلمان ۷۱ ساله که برادر کوچک‌تر عبدالله و نایف است، فرماندار منطقه ریاض، یعنی پایتخت است. سلمان در جریان مراسم ترحیم سلطان، در عمل میدان‌دار اصلی و مسؤول ملاقات با مقامات خارجی بود که برای تسلیت به ریاض آمده بودند.


- مشعل بن عبدالله، امیر منطقه نجران


مشعل بن عبدالله

از دیگر چهره‌های پر قدرت خاندان سعود باید از مشعل فرزند پادشاه نام برد. وی امیر منطقه نجران در جنوب کشور است. مشعل پیش از برعهده گرفتن امارت منطقه نجران در سال  ۲۰۰۹ ميلادي، معاون بازرسی گارد ملی بوده‌است. وی با کمتر از ۳۰ سال سن از جوان‌ترین نواده‌های قدرتمند ملک عبدالعزیز است.


- محمد بن فهد، امیر منطقه شرقی


محمد بن فهد

امیر محمد ۶۱ ساله پسر فهد پادشاه اسبق عربستان است. امیر محمد که امیر منطقه نفت‌خیز شرقی در سواحل خلیج فارس است، بسیار به ملک عبدالله نزدیک است. از وی به عنوان یکی از نوادگان قدرتمند ملک عبدالعزیز یاد می‌شود که در صورت انتقال قدرت به نوه‌های عبدالعزیز از مدعیان اصلی قدرت خواهد بود.


- امیر متعب بن عبدالله، رئیس گارد ملی


 متعب بن عبدالله

امیر متعب ۵۸ ساله فرزند پادشاه است. وی پیش از رسیدن ملک عبدالله به پادشاهی، به عنوان معاون پدرش در گارد ملی عربستان فعالیت می‌کرد و اکنون رئیس گارد ملی (حرس الوطنی) است. گارد ملی در کنار ارتش یکی از نیروهای مسلح عربستان است. اگر ساختار رسیدن قدرت از پدر به فرزند در عربستان مرسوم بود، او بخت نخست جانشینی پدرش در مقام پادشاهی به شمار می‌رفت.

متعب که یک نظامی تمام‌عیار و دارای درجه سرلشکری است، به اندازه عمویش "طلال" در میان نظامیان سعودی محبوب است. اما وجود عمویی به نام "مقرن" و چند شاهزاده دیگر باقی‌مانده از عبدالعزیز موجب شده تا جنگ قدرت در میان خاندان سعود با جدیت بیشتری دنبال شود.


- بندر بن سلطان، دبیر شورای امنیت ملی


 بندر بن سلطان

امیر بندر۶۲ ساله فرزند ولی‌عهد تازه درگذشته عربستان یعنی امیر سلطان است و همان‌گونه که گفته شد، وی سال‌ها سفیر عربستان در آمریکا بوده و به همین دلیل از او به عنوان یکی از سیاستمداران نزدیک به آمریکا یاد می‌شود. امیر بندر در تصاویری که تلویزیون سعودی از مراسم ترحیم پدرش پخش می‌کرد غایب اصلی بود. شایع است که وی کودتای نافرجام دیگری علیه ملک عبدالله را رهبری کرده و حالا روابط مناسبی با پادشاه ندارد.


- خالد بن سلطان، معاون وزیر دفاع


 خالد بن سلطان

امیر خالد ۶۲ ساله در جریان جنگ آزادسازی کویت در سال ۱۹۹۱ ميلادي رئیس ستاد ارتش عربستان و فرمانده نیروهای مشترک عربی شرکت‌کننده در این جنگ بود. بعد از امیر سلمان، از امیر خالد نیز به عنوان یکی از بخت‌های بر عهده گرفتن سمت وزارت دفاع نام برده می‌شود، زیرا وی هم اکنون معاون وزیر دفاع است.


محمد بن نایف، معاون وزیر داخلی


 امیر محمد بن نایف در کنار پدرش

امیر محمد ۵۲ ساله معاون پدرش امیر نایف در وزارت داخلی است. او بر نیروهای ویژه وزارت داخلی مسلط است. پیش‌بینی می‌شود در صورت به پادشاهی رسیدن امیر نایف، قدرت و نفوذ فرزند وی محمد نیز بیشتر شود. امیر محمد از مسؤولان اصلی مبارزه با القاعده در حکومت آل سعود است.


- امیر مقرن، رئیس سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی


 مقرن

مقرن ۶۶ ساله برادر پادشاه، امیر سابق منطقه مدینه و رئیس کنونی سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی عربستان است. مقرن از شاهزادگان محبوب ملک عبدالله است. در مراسم ترحیم سلطان وی در کنار سلمان امیر منطقه ریاض و خالد حضوری پررنگ داشت.


- سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان


 سعود الفیصل

سعود الفیصل۷۱ ساله قدیمی‌ترین وزیر خارجه جهان (از ۱۹۷۵ به بعد) و نماد سیاست خارجی عربستان است. سعود الفیصل تاکنون با ۹ وزیر خارجه آمریکا (هنری کیسینجر، سایروس ونس، الکساندر هیگ، جیمز بیکر، وارن کریستوفر، مادلین آلبرایت، کالین پاول، کاندولیزا رایس و هیلاری کلینتون) و ۱۳ وزیر خارجه ایران (عباسعلی خلعتبری، خسرو افشار، احمد میرفندرسکی، کریم سنجابی، ابراهیم یزدی، ابوالحسن بنی‌صدر، صادق قطب‌زاده، محمدکریم خداپناهی، میرحسین موسوی، علی‌اکبر ولایتی، کمال خرازی، منوچهر متکی و علی‌اکبر صالحی) همتا بوده‌ است. سعود الفیصل، بیمار اما همچنان قدرتمند است.

غیر از 10 شخصیت مزبور در خاندان سعودی تعدادي از پسران كهنسال و بيمار عبدالعزيز را ملاحظه می‌کنیم که در صف انتظار پادشاهي بسر مي‌برند. این درحالی‌ است که تکیه زدن فردي كهنسال و بیمار بر مسند قدرت براي ثبات سياسي كشور عربستان مخاطره آميز بوده و در این میان منافع غرب را نیز به خطر می‌اندازد. به خصوص اينكه پادشاهان کنونی سواد آکادمیکی ندارند تا از آن در اداره کشور استفاده کنند.

انتخاب نایف به ولی‌عهدی در واقع تاکیدی بر این‌ نکته بود که همه قدرت در دست فرزندان "حصة بنت احمد السدیری"، مادر نایف، سلمان، سلطان و فهد است و سدیری‌ها همه کاره مملکت هستند و همین موضوع آتش درگیری‌ها را داغ‌تر کرده و برخی از شاهزاده‌های جوان‌تر که خود را در صف قدرت دیده و توان رسیدن به آن را ندارند، باد به آتش این اختلافات می‌دمند، به ویژه آن‌که غرب نیم نگاهی به نوادگان عبد العزیز هم دارد که در ميان آنها همانطور كه اشاره شد، بندر از نفوذ بيشتري برخوردار است و حمايت غرب را هم دارد.نایف و مبارک

بیماری ملک عبد الله؛ تشدید رقابت شاهزادگان

تشدید بیماری ملک عبد الله موجب شده، درگيري‌هاي آل سعود يعني نسل جديد به رهبري بندر بن سلطان و نسل قديم "حاکمان فعلي" به رهبري عبدالله بن عبدالعزيز برای به دست گرفتن قدرت شدت یابد، اگرچه خاندان سعودي تلاش مي‌کند، اوضاع داخلي عربستان را آرام نشان دهد، اما در واقع باید گفت، عربستان در آستانه انقلابي بزرگ قرار دارد، به ویژه آنکه هر روز خبری از نارضایتی مردم از گوشه و کنار این کشور نیز به گوش می‌رسد.


 ملک عبدالله


با بالا گرفتن جنگ قدرت در عربستان و ناآرامی‌های داخلی، بحران به پشت دروازه‌های ریاض رسیده است. به گزارش منابع خبری، حتی هیئت آمریکایی که برای حل اختلاف و پایان دادن به جنگ قدرت به عربستان سفر کرده بود، بدون نتیجه به سفر خود پایان داد. علاوه بر این دخالت عربستان در ناآرامی‌های سوریه و سرکوب مردم بحرین نیز به معضلی خارجی برای این کشور تبدیل شده که همراه با اعتراضات داخلی و اختلافات درون آل سعود، شرایط وخیمی را برای آینده این خاندان رقم خواهد زد.

همچنین سردرگمی آل سعود همچنین به علت ناکامی طرح آن برای تسلط بر بحرین و امارات از طریق پیگیری طرح ایجاد اتحاد بین کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

رسانه های وابسته به عربستان با تنش‌زایی در روابط با ایران تلاش می‌کنند به دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس بقبولانند که به حمایت ریاض نیاز دارند و باید ایجاد اتحاد را بپذیرند. عربستان از سوی دیگر طرحی را برای تجزیه یمن دنبال می کند.

ناظران معتقدند سرگرم بودن واشنگتن به رقابت‌های انتخاباتی و مذاکرات غرب با تهران در مورد برنامه هسته ای عواملی است که باعث شد عربستان به دنبال عملی کردن توطئه هایش در منطقه باشد تا برای خود در برابر تغییرات داخلی، مصونیت ایجاد کند.
کارشناسان معتقدند شرایط کنونی آل سعود را می توان سرآغاز پایان کار آن دانست.


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  2 0
  لعنت خدا بر آل سعود !
 • مهدی ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  2 0
  عجب خرهایی هستندا
 • ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  2 0
  کاش اول شجره نامه اسم ابو جهل ابوسفیان ومعاویه ویزید روهم میزاشتی تاشجره نامه کامل تربشه البته اگه میخوان خیلی کامل تربشه این اخراش اسراییل وامریکارا هم اضافه کنید تااین خاندان منحوس درست حسابی کامل بشه
 • وحيد ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  2 0
  خيلي عالي بود. اميدوارم هر چه زودتر حرمين شريفين از چنگال آل سعود نجات پيدا کند.
 • حجت ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  2 0
  با دیدن تصاویر یک لحظه فکر کردم توی باغ وحش ام.انصافا چقدر شبیه حیوانات هستند.البته بلانسبت حیوانات
 • ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  0 0
  اون عکس قشنگاشو بزن
 • الهام ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  2 0
  خبر بسيار جالب و خوبي بود
 • عمو ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  0 0
  این مستر همفر همون کتاب تخلیس دیگه نه؟ منبع موثقی دارین که این بابا اصلا وجود خارجی داشته یا نه؟ تو خود کتاب که هیچی وجود نداره. انگار خود این بابا به فارسی یه کتاب نوشته. تو استنادات بیشتر دقت کنین برادرا
 • امید ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  0 0
  مشرق ندید بودم تبلیغ سایت بکنین تو نظرات و در مورد ال سعود چندی قبل در مورد این عبدال وهاب میخوندم که کلا این جاسوس انگلیسی با یه جاسوس زن چطور این بازی دادن کاری کردن که شراب بخوره بقیعه حکم های که داده وخوب ال سعود با همین توطه ها با کمک لارنس تونستن از عثمانی جدا بشن و خوب اینها الان برای این پرورو شدن که امریکا از اینها حمایت میکنه وگرنه این حتی نمیتونن فشنگ درست کنن ملخ خور اا ...
 • شهاب ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  0 0
  سلام مقاله خوبی بود فقط لطفا منابع می گذاشتید هم برای صحت و مطالعه بیشتر
 • ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  0 0
  انشااله شرشون کم بشد
 • من ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  0 0
  مقاله خوبی بود فقط لطفا منابع می گذاشتید هم برای صحت و مطالعه بیشتر
 • میثم ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  0 0
  باشد که در سرزمین حجاز هم بهار بیاید
 • محمود ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  0 0
  لعنت خدا بر این عرب های کثافت و آشغال و آل سعود و آل خلیفه
 • ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  0 0
  دوباره بهار بیاید
 • ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  0 0
  فکر کنم عبدا.. منفی داده باشه
 • ۲۳:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۳
  0 0
  منبع از وجود وهابیت بزرگتر می خوای
 • ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۴
  0 0
  دشمن اهل بیت حتما حروم زاده است پس نتیجه میگیریم اینا همشون...
 • محمد ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۴
  0 0
  میگن آدمی هر چه پیرتر میشه به دنیا و قدرت حب بیشتری پیدا میکنه راس میگن.
 • علوی ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  1 0
  برای مرگ آخرین سگ آل یهود عبدالله دعا کنید که یکی از نشانه های ظهور است انشاالله
 • ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۱
  1 0
  لعنت خدا بر آل سعود. به اميد نابودي اين خاندان كثيف، كه انشاء الله نزديك است.
 • ماندانه کبیری ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۶
  0 0
  یعنی واقعا جایی که سمتش نماز میخونیم یه مشت یهودی دارن جولان میدن...درهر قضیه سیاسی سمت واقعیش یهودی ها هستن
 • ناشناس ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۲۱
  0 0
  اگر واقعا اینا درسته چرا تلویزیون نمیاد این مطالب رو بگه تا دیگه ملت ما بعضیاشون سالی دو بار نرن مکه و پول یامفت خودشون رو بدن به این عربها
 • ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۶
  1 0
  شهزاده گان سعودی باعث عدم رشد جوانان قبایل مختلف عربستان در عرصه سیاسی وفرهنگی شده چون شهزاده گان سعودی قدرت را سیاسی انحصاری ساخته اند
 • ۰۵:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۷
  1 0
  ال کثیف سعود جنایت کارند یهود ی بهترازاین نمیشه
 • محبوب ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۳
  1 0
  خداشراین خاندان کثیف رااز سر مسلمانان کوتاه بفرماید از ال سعود پلید تر ونجس تر د ردنیا یافت نمیشود از خدای مهربان میخواهیم که این نژاد الوده را سربه نیست فرماید امین
 • ازاده ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۴
  1 0
  انشاا... به زودی این حروم زاده های .... شرشون به زودی از سر همه کم بشه.واین سرزمین های مقدس از دست یه مشت حیوون بی همه چیز ازاد بشه .امین
 • توریالی رها ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
  0 0
  عجب الاغ های در چهره انسان آل سعود نه آل یهود باید نامشان باشد ان شأالله بزودی همه شانرا ارتش یمن به درک واصل میکند و اعمال بد شان در جهنم جاودانه خواهند ماند
 • توریالی رها ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
  0 0
  عجب الاغ های در چهره انسان آل سعود نه آل یهود باید نامشان باشد ان شأالله بزودی همه شانرا ارتش یمن به درک واصل میکند و اعمال بد شان در جهنم جاودانه خواهند ماند
 • توریالی رها ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
  1 0
  عجب الاغ های در چهره انسان آل سعود نه آل یهود باید نامشان باشد ان شأالله بزودی همه شانرا ارتش یمن به درک واصل میکند و اعمال بد شان در جهنم جاودانه خواهند ماند
 • ابراهیم عزیزی ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۴
  0 0
  افسوس که در چند دهه گذشته سیل ثروت و تسلیحات غربی بسوی این خنازیر کافر روان شده .تجدید نظر در سیاست خارجی اجتناب نا پذیر است .
 • مهدی ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۷
  0 0
  مرگ بر ال سعود خاعن یا بهتر بگم سگ امریکا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس