رئیسی نمایه

دو چالش تامین ارز کالاهای اساسی و همچنین دست یابی به منابع پایدار ریالی برای جلوگیری از تشدید کسری بودجه در روزهای نخست فعالیت دولت سیزدهم چالش زا خواهد بود.

به گزارش مشرق، دولت سیزدهم در روزهای نخست فعالیت خود با دو چالش جدی مواجه خواهد بود. اول بحث تامین کالاهای اساسی است که موضوع تامین ارز به موقع و کافی میتواند به ناترازی بیشتری عرضه  و تقاضا در بازار نهاده های دامی منجر شود.

بررسی آمارهای گمرک ایران نشان میدهد، واردات و ترخیص نهاده‌های اصلی شامل ذرت، جو، کنجاله سویا با افت قابل توجه ده درصدی در شرایط خشک‌سالی و افت ۵۰ درصدی خوراک دام تولید داخل، وضعیت خطرناکی را در این حوزه ایجاد کرده است.

از سوی دیگر بودجه ۱۲۸۰ هزار میلیارد تومانی سال ۱۴۰۰ یکی از چالشهای مهم اقتصاد ایران است که دولت سیزدهم به محض حضور با گرفتاری تامین منابع برای پرداخت هزینه های اجتناب ناپذیر مواجه خواهد شد. امسال سه منبع اصلی درآمدی بودجه از جمله مالیاتها، درامدهای نفتی و فروش اوراق شرایط منحصر به فرد تری دارند. سال گذشته حدود ۱۲۵ هزار میلیارد تومان اوراق فروش رفت و از این مسیر بخشی از کسری بودجه سال ۱۳۹۹ پوشش داده شد اما امسال خبری از فروش اوراق نیست، از سوی دیگر مجلس در بودجه پیش بینی عرضه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سهام را کرده که با شرایط بازار سرمایه به هیچ عنوان فضایی برای چنین حجم بزرگی از عرضه وجود نداشته و از این محل نیز دولت با کسری بودجه مواجه خواهد شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • حمید IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
    1 0
    دو چالش؟! تعداد چالش‌های میراث شوم...! خیــــــــــــلی بالاتر از این حرفاست!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس