چالش جدی حقوق‌بگیر‌ها با افزایش هزینه‌ها

عموم کارگران جزو اقشاری هستند که به دلیل برخورداری از حداقل حقوق برای تأمین هزینه‌های تمامی روزهای ماه به بیان ساده با کسری بودجه مواجه می‌شوند، از این رو هر ماه باید راهکارهای جدید به کار گیرند...

به گزارش مشرق، رشد افسارگسیخته تورم بسیاری از مردم ایران را با مشکل مواجه کرده است. عموم کارگران جزو اقشاری هستند که به دلیل برخورداری از حداقل حقوق برای تأمین هزینه‌های تمامی روزهای ماه به بیان ساده با کسری بودجه مواجه می‌شوند، از این رو هر ماه باید راهکارهای جدید به کار گیرند تا بتوانند درآمد را با هزینه‌هایشان تراز کنند.

وقتی موعد زمانی حقوق را ماهانه تعیین کرده‌اند، انتظار این است که حقوق هزینه‌های یک ماه خانوار را پوشش دهد، اما افزایش مستمر قیمت مایحتاج عمومی وضعیتی پدید آورده که خانوار در هر خرید خود، پیوسته نگاهی به مانده حساب خود و هزینه‌های باقیمانده تا پایان ماه دارد؛ حساب‌هایی که روز به روز خالی‌تر می‌شوند و سبدهای کالایی که در افزایش قیمت‌ها، خالی‌تر از گذشته شده و روزهای پراضطرابی را به وجود می‌آورند.

اینکه برخورداران از درآمد حداقل حقوق در هر خرید خود باید چرتکه بیندازند و حساب کنند ببینند چطور باید حقوق را تا پایان ماه با خود همراه کنند، نشان از چالش ضعف دستمزدها در اقتصاد ایران و همچنین چالش ناتوانی در مهار تورم و گرانی دارد، چراکه قیمت مایحتاج عمومی در ماه که هیچ حتی گاه در هفته اول و هفته آخر یک ماه هم با همدیگر مشابهت ندارد و افزایش قیمت‌ها هزینه خانوار را بالا برده است.

با چنین وضعیتی قدرت خرید حداقل حقوق نیروی کار به ویژه کارگران، متعادل‌کردن هزینه و درآمد برای خانواده‌ها بسیار مشکل شده است، زیرا با رشد تورم قدرت خرید دستمزد آب می‌رود و سرکردن یک‌ماه با حداقل دستمزد برای خانوار کارگری موجب بروز نگرانی‌های زیادی شده است.

با توجه به اینکه عمده خانوارها از حداقل حقوق برخوردارند، کنترل قیمت چند قلم کالای ضروری مرتبط با معیشت برای آن‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ از این رو احیای طرح کوپن به شکل الکترونیکی قبح بازگشت به گذشته را از بین برده است، به ویژه اینکه اصلاً مشخص نیست به رغم پرداخت یارانه ریالی و ارزی چرا قیمت کالاهای مرتبط با معیشت مردم هر روز گران می‌شود.

در همین باره، بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور در گفتگو با تسنیم، درباره وضعیت دشوار زندگی کارگران اظهار کرد: جامعه کارگری کشورمان به عنوان قشر عظیمی از جمعیت کشور، این روزها حال و روز خوبی را تجربه نمی‌کند. سونامی‌های سهمگین تورمی چند ساله اخیر که بر اثر تصمیم‌گیری‌های غلط برخی مسئولان فاقد کارآیی دولتی و غیردولتی به وقوع پیوسته، کمر اقتصاد کارگران و خانواده‌های آنان را درهم شکسته است.

حمیدرضا امام‌قلی‌تبار ادامه داد: بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد حقوق ماهانه یک کارگر صرفاً می‌تواند ۳۰ درصد نیازهای ایده‌آل یک خانوار را برای زندگی پوشش دهد و اگر با شرایط حال حاضر یعنی ثابت ماندن درآمد کارگران این نسبت افزایش یابد، باید با حذف نیازهای ایده‌آل زندگی و تغییر این شاخص به زنده ماندن این نسبت را به ۵۰ درصد رساند.

وی افزود: بنابراین در حالت خوشبینانه و با فرض افسانه بودن چالش‌های موجود فضای کسب‌وکار و تولید، اگر کارفرمایان حقوق کارگران خود را به موقع پرداخت نمایند وجه دریافتی فوق با توجه به تورم میدانی نصف نیازشان را پوشش خواهد داد.

این فعال کارگری بیان کرد: سؤال اینجاست که کارگران با توجه به خواب‌بودن مسئولان برای جبران مابقی نیازهای معیشتی خود چه تدابیری داشته‌اند؟ دست و پا کردن شغل دوم و کارکردن تا پاسی از شب، حذف درصد زیادی از اقلام سبد خوراکی‌ها، حذف تفریحات، مسافرت‌ها و مهمانی‌ها، نداشتن تمایل به ازدواج فرزندان خود به دلیل هزینه‌های سنگین، حذف نیازهایی همچون خرید مسکن و لوازم خانگی و خودرو و فرارکردن از انجام هزینه‌های درمانی خود و خانواده بخشی از این اقدامات است.

بر اساس این گزارش، کاهش قدرت خرید مردم طی سال‌های اخیر موجب کاهش مصرف سرانه برخی از نیازهای اساسی شده است، به طوری که بسیاری از کالاهای مصرفی، در سبد مصرفی خانوارها کاهش چشمگیری یافته است؛ از لبنیات و برنج گرفته تا گوشت و مرغ که سهمشان از سبد مصرفی روز به روز در حال کاهش است که با هشدارهای کارشناسان مواجه شده است.

منبع:روزنامه جوان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • ناشناس IR ۰۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  19 0
  مقامات اگر شرف داشته باشند باید خجالت بکشند و ارامش نداشته باشند.
  • IR ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   6 0
   شیخ بنفش مرگ بر تو و ننگنامه برجام تو
 • IR ۰۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  7 0
  با این بودجه ای که نوشتن همین می شد دیگه داداش
 • ایران IR ۰۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  14 0
  حقوق بگیر ها چالش دارن،بعد منه دهه شصتی هنوز که هنوز شغل و کاری هم ندارم،ای خدا شکرت
  • عباس IR ۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   1 1
   داداش تو از بی عرضگی بوده یا رفتی دنبال رفیق بازی یا تنبل بودی ولاغیر
  • ایران IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   1 1
   داداش تو باعرضه،تو دانشمند،تو رئیس ،تو مخترع،تو کارآفرین،تو کارخونه دار،تو زن و بچه دوست،تو زرنگ،تو موفق،تو چهره برتر سال،تو چهره تاثیر گذارصدسال اخیر
 • نصر IR ۰۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  0 1
  تعدادبیشماری از دولت بااین کمبودبودجه حقوقهای کلان ونجومی می گیرند.بایدحقوقهایشان کم شود اگربه همین روند ادامه یابد دولت باکمبودبودجه مواجهه وکاری نمی توان کرد.بیشترین کسریها همین حقوقهای بالا ازقبیل شرکت گازیها وشرکت نفتیها هستند...
 • عبدا.. IR ۰۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  0 0
  ضرورتاخوبست حداقل برای چندسالی که حالت توازن نسبی هزینه وقدرت خریدحقوق بگیران بوجودآیدکارتهای اعتباری بعضارایگان وباباقیمتهای واقعی ورسمی برای کالاهای اساسی به نسبت اعضای خانواردولت محترم آتی عرضه کندکه اثراتش درشکست قیمتهای کاذب واحتکاری وغیره محسوس خواهدبودومردم هم دعاگووقدردان خواهندبود.3/5/1400
 • محمد IR ۰۴:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  4 0
  فقط خدا لعنتتون کنه مشتی خائن شدن مسئول
 • امین امیری IR ۰۶:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  1 0
  با سلام. آن وقت بعضی با متناسب سازی حقوق بازنشستگان به دلایل غیر قابل قبول مخالفت می کنند!
 • IR ۰۶:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  3 0
  جنگ نمی شود، مذاکره نمی کنیم.
 • ابن الرضا IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  3 0
  جناب رئیس ای سید علوی همچون جدت مالک اشتر را روانه کن تا حقو های نامشروع عبدالله بن عامرها ومغیر ها راقطع کنند حقوق های نجومی درشرکت نفت وشهرداری ومخابرات و برخیب دیگر اداره ها هنوز برقرار است از قوه قضائیه شروع کنید قضات به طور دلخواه ووکلا وپزشکگان اینها زندگی های قارونی دارند برخی تا عدالت برقرار نشود باران نخواهد آمد وکرنا از میان نمی رود طلبه ها 950 هزار تومانشهریه دارند.
 • حامد IR ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  2 1
  کارگران بیچاره هر روز از ساعت ۶ صبح تا ۶ عصر سر کارند و ماهی ۵ میلیون ولی معلمان همه سال تعطیلن و به اندازه دو ماه یک کارگر کار مفید دارند و همیشه معترض و حقوقشون هم زیر شش میلیون نیست با امنیت شغلی بالا... عدالت کجاست؟
  • سعید IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   1 0
   مملکتو جارو کردن بردن تو چشت به حقوق معلم هاس؟؟ یکم جلوتر از نوک دماغتو نگاه کن عمو.
  • نورا IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   0 0
   اینهم از سیاستهای کثیف مسوولانه که با سیاست بازی حقوق بحق معلمها را ابزاری برای تخریب انها کرد. ‌ثانیا تو هم درس بخون تا شانست در انتخاب شغل بالا بره ثالثا عرضه داری روزانه مقابل ۳۰۰ یا ۴۰۰ نفر صحبت کنی رابعا یکساعت کار معلم برابر هشت ساعت کار بقیه است تحقیقات میگه خامسا اگر معلم ارزش قبل را داشت و ارزششا از بین نمی بردند حال و روز کشور بهتر بود سادسا نظرت چیه گارگرا بیان مدرسه درس بدن معلما برن گارگری . حالا اگر خودت یه سیکل داشته باشی می گی در شان من کارگری نیست نون به نرخ روز خور. افکار امثال تو کشور را نابود کرد
  • حامد IR ۱۹:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   0 0
   واقعا چرا خیال میکنید کارگرا بی سوادن؟ اکثر افرادی که حقوق کارگری میگرن با سوادن و مطئن باش از این معلمهای نهضتی و حق التدریس با سواد ترند. والا شما معلما حال میکنید برای خودتون اکثرا هم وضع مال عالی و چند شغله هستند شما هم اگه وجدان کاری داشتید این وضع اموزش نبود.باید عدالت در پرداخت باشه هر کارمند بسته به میزان کارکردش حقوق بگیره معلما هم چون خالص کارکردشون سه ماه هست اندازه سه ماه بگیرن. والا همه کارمندا حسرت معلما رو میخورن...
  • حامد IR ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
   0 0
   کجا مقابل سیصد نفر پاسخگو عستید در بهترین حالت سه ماه هم کار کنید پس ادارات اب و برق که مقابل چندین هزار نفر پاسخگو هستند باید ده برابر شما بگیرند. فقط باید عدالت در پرداخت حقوق باشه. اگه کارگر نباشه شما هم هیچ چیزی گیرتون نمیاد منت نذارید سر ملت به نظرم کارهای اب و برق از کار شما خییلی مهمتره
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  0 0
  تورم . تو بدو با سرعت صد . ما بدنبالت با سرعت چهل . اونهم دو امدادی . ... تورم همیشه پیروز و دارنده مدال طلا
 • سید IR ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  0 0
  ملت همیشه در صحنه و ولایت مدار ایران ثابت کردند که به آرمان های امام خمینی رحمه الله علیه و امام خامنه ای دامت برکاته پایبند بوده و حمایت از فلسطین و اسماعیل هنیه و دکتر سید حسن نصرالله، دکتر سید بشار اسد و انصار الله یمن و حشد الشعبی و ..... را وظیفه خود می دانند و کوچکترین اعتراضی به مشکلات اقتصادی و معیشتی نکرده و نخواهند کرد ،این را در انتخابات ریاست جمهوری ثابت کردند. اجرکم عندالله
 • مجید GB ۱۵:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
  0 0
  لعنت بر تو فریدون و بر آبا و اجدادت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس