عروسک‌ها چه زمانی وارد المپیک شدند؟/ "میشا" عروسکی که از المپیک هم مشهورتر شد

عروسک‌ها، نمادهایی از بازی‌های المپیک هستند که در هر دوره وجود دارند و در المپیک توکیو «میرایتووا» نماد این بازی‌ها خواهد بود.

به گزارش مشرق، عروسک المپیک یا شخصیت‌های خیالی، معمولاً یک حیوان بومی منطقه یا شخصیت‌های انسانی هستند که نمایانگر میراث فرهنگی محلی هستند که در آن بازی‌های المپیک و پارالمپیک برگزار می‌شود. از عروسک‌ها اغلب برای کمک به بازاریابی بازی‌های المپیک برای مخاطبان جوان‌تر، به ویژه کودکان نوپا و کودکان استفاده می‌شود. از زمان بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۳۲ در لس آنجلس  بازی‌های المپیک همیشه یک عروسک داشته است. اولین عروسک مهم در بازی‌های المپیک تابستانی میشا در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۸۰ در مسکو بود.

اولین عروسک المپیک در بازی‌های المپیک گرنوبل در سال ۱۹۶۸ متولد شد. این اسم "شوس" نامگذاری شد و مردی کوچک روی اسکی بود که به صورت انتزاعی طراحی و به رنگهای آبی ، قرمز و سفید نقاشی شده بود. با این حال، اولین عروسک رسمی المپیک در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۷۲ مونیخ ظاهر شد که والدی والدی نام داشت.

موفقیت در ارائه اولین عروسک‌ها کمک کرد تا ایده عروسک به نمادی از بازی‌های المپیک تبدیل شود و به یک نهاد تبدیل شود. عروسک‌ها بسیار محبوب هستند و علی رغم اهمیت پیامی که منتقل می‌کنند ، به صورت ساده و با رنگ های شاد و روشن متناسب با فضای "جشن" بازی‌های المپیک طراحی شده‌اند.

والدی - بازی‌های المپیک مونیخ ۱۹۷۲

والدی اولین عروسک رسمی بود. این مدل رنگارنگ بر اساس یک سگ واقعی به نام چری فون بیرکنهوف ساخته شده بود. این نوع سگ در آلمان بسیار مشهور است که به استقامت، سرسختی و چابکی مشهور است. روی این عروسک سه رنگ از پرچم المپیک (آبی ، زرد ، سبز) قرار داشت. نکته جالب اینکه مسئولان برگزار کننده از دو رنگ قرمز و مشکی در آن استفاده نکردند. این دو رنگ که نماد نازی‌ها بود ممنوعیت خاصی داشت و کسی اجازه نداشت عروسک مشکی یا قرمز از والدی داشته باشد! 

المپیک 2020 توکیو ,

 آمیک - بازی‌های المپیک مونترال ۱۹۷۶

بیور نه تنها نمادی از کانادا است ، بلکه حیوانی است که به صبر و سخت کوشی مشهور است.  آمیک عروسک کاملی برای بازی‌های المپیک کانادا بود.

المپیک 2020 توکیو ,

میشا - بازی‌های المپیک ۱۹۸۰ مسکو

قبل از المپیک، میشا را برای گذراندن وقت در ایستگاه فضایی سالیوت ۶ به فضا پرتاب کردند. وی توسط تصویرگر کتاب کودک، ویکستور چیژیکوف طراحی شده است. او همچنین یک عروسک داشت که در مراسم افتتاحیه و اختتامیه از آن استفاده می‌شد و در یک فیلم کوتاه و مجموعه تلویزیونی انیمیشن ظاهر شد.

المپیک 2020 توکیو ,

سام - بازی‌های المپیک ۱۹۸۴ لس آنجلس

سام که توسط افسانه دیزنی باب مور طراحی شده بود ، عروسک المپیک بازی‌های لس‌آنجلس بود. عقاب طاس پرنده ملی ایالات متحده و انتخابی مناسب برای این بازی‌ها محسوب می‌شد. سام علاوه بر وظایف طنز، در یک کارتون به عنوان کارآگاهی که از جادوی پنج حلقه المپیک استفاده می‌کرد، حضور داشت.

المپیک 2020 توکیو ,

هودوری- بازی‌های المپیک ۱۹۸۸ سئول

هو از کلمه کره‌ای ببر گرفته شده است  و" دوری  برای کره ای‌ها یک ماده کوچک است.
این ببر اغلب در هنرها و افسانه‌های محبوب کره‌ای با یک تصویر مثبت، اغلب با شوخ طبعی، شجاعت و اشراف ظاهر می‌شود. هودوری حلقه‌های المپیک را به دور گردن خود دارد و روی سر او کلاه سنتی کره‌ای، سانگمو قرار دارد. روبان روی کلاه به شکل "S" برای سئول است و به اشکال مختلف ظاهر می‌شود.

المپیک 2020 توکیو ,

کوبی- بازی‌های المپیک ۱۹۹۲ بارسلونا

کوبی‌، عروسک رسمی بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۹۲ در بارسلونا بود. او یک گوسفند کاتالان به سبک کوبیستی است که با الهام از تعابیر پیکاسو طراحی شد. این نام، Cobi ، کنایه از COOB'۹۲ ، مخفف کمیته برگزاری المپیک بارسلونا '۹۲ است. این نام به این دلیل انتخاب شده است که تلفظ آن در اکثر زبان‌ها ساده و آسان است.

واکنش ها به Cobi در هنگام ارائه اولین بار متفاوت بود، اما در ماه‌های منتهی به بازی‌ها محبوبیت بیشتری پیدا کرد و در نهایت موفقیت بزرگی را به اثبات رساند.

المپیک 2020 توکیو ,

ایزلی- بازی‌های المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا

ایزی در ابتدا "Whatizit" نامیده می‌شد که این عنوان بسیار مناسب بود زیرا این عروسک حیوان‌، انسان یا شی نیست. نام این عروسک توسط کودکان آمریکایی و با دریافت نظر بیش از ۳۰۰۰  کودک در ۱۶ کشور مختلف انتخاب شد.

المپیک 2020 توکیو ,

سید، اولی و میلی - بازی‌های المپیک ۲۰۰۰ سیدنی

این اولین بار در تاریخ المپیک است که سه عروسک رسمی وجود داشت. سید اشاره ای به سیدنی، اولی به المپیک و میلی به هزاره جدید داشت. سید یک پلاتی پلاس با صورت اردک است، اولی یک گیاه اکیدنا است و میلی یک مورچه خوار خاردار است که آنها سه حیوان معمولی استرالیایی محسوب می‌شوند.

المپیک 2020 توکیو ,

Phevos & Athena - بازی‌های المپیک آتن ۲۰۰۴

نام‌های عروسک‌های آتن اشاره به دو خدای باستانی المپ است: فیبوس نام دیگری برای خدای موسیقی و نور (آپولو) است و آتنا نام دیگری برای الهه خرد است. Phevos برای نماد دریا آبی و آتنا برای نشان دادن خورشید نارنجی است.

المپیک 2020 توکیو ,

بیبی، جینگ جینگ، هوان‌وان، ینگینگ و نینی - بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ پکن

یک واقعیت جالب اینکه وقتی پنج نام طلسم را بهم پیوند می‌دهید ، جمله "Welcome to Beijing" (بی جینگ هوان یینگ نین) را تشکیل می‌دهید. هر عروسک‌موارد زیر را آرزو می کند:

بی بی (آبی) ماهی است و آرزوی سعادت دارد. جینگ جینگ (سیاه) یک پاندا است و آرزوی خوشبختی می‌کند. Yingying (زرد) یک گونه سیاهپوست است و آرزوی سلامتی دارد. نینی (سبز) پرستو است و آرزوی موفقیت می کند؛ و Huanhuan (قرمز) آتش است و شور ورزش را منتشر می‌کند.

المپیک 2020 توکیو ,

ونلاک - بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن

این عروسک عجیب نام خود را از دو فرزند Much Wenlock در Shropshire گرفته است. طبق افسانه‌ها، ونلاک از آخرین قطرات فولادی ساخته شده برای ساخت استادیوم المپیک استفاده شده است. (به همین دلیل پیشانی او همان سقف است). چراغ روی سر او همان است که در کابین‌های معروف لندن یافت می‌شود. چشم او لنز دوربینی است که از همه چیز را می‌بیند و سه نقطه روی سر او نشان دهنده سه مکان روی سکو برای برندگان است.

المپیک 2020 توکیو ,

وینیسیوس - بازی های المپیک ۲۰۱۶ ریو

Vinicius  ترکیبی از حیوانات مختلف برزیلی است و تنوع مردم و فرهنگ برزیل را نشان می‌دهد  که البته  اندکی بازی‌های ویدیویی، فرهنگ پاپ و انیمیشن نیز اضافه شده است. نام وی ادای احترام به Vinicius de Moraes نوازنده برزیلی است.

المپیک 2020 توکیو ,

میرایتووا - بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو

عروسک نماد بازی‌های المپیک که با الگوی شطرنجی آبی رنگ طراحی شده «میرایتووا» Miraitowa نام گرفته است. نام عروسک‌های المپیک توکیو که به عنوان دو ابرقهرمان معرفی شدند به گونه‌ای انتخاب شده که هیچکس برای تلفظ کردن آن با مشکل مواجه نشود. نام این عروسک ترکیبی از دو واژه ژاپنی است که به «آینده» و «ابدیت» اشاره دارد.

 عروسک المپیک توکیو شخصیت کارتونی بامزه و جالب با چشمان درشت، گوش‌های تیز، سر بزرگ و اندام باریک و کوچک است. این ویژگی را طراحان در حالی در نظر گرفتند که قرار است این عروسک از «قدرت و توانمندی های ویژه» برخوردار باشند.

المپیک 2020 توکیو ,

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  2 0
  توی المپیک لندن نماد فراماسون و چشم جهان بین کاملا مشهود هستش اگر یادتان باشه اون سال سر چند تا نماد دیگه هم بحث های زیادی شد
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  1 0
  برزیلیها هم رنگین کمان همجنس بازی رو تبلیغ می کنند.
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  1 0
  سمندون هم اضافه کنید
 • شناس IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  2 1
  ایران هم باید عروسک «الاغ»، را به عنوان نمادی از مسئولین فهیم خود ارائه کند...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس