جبهه اصلاجات

اصلاح طلبان افراطی، بخشی از نهاد اجماع ساز را به نفوذ متهم کردند. مقصود آنها از نفود، کسانی است که در این جبهه پای در مسیر دموکراسی نهادند و معتقد به اصلاح از طریق صندوق رای هستند.

سرویس سیاست مشرق- اصلاح‌طلبان نسبت به یکدیگر بدبین شده‌اند، برخی از اعضای نهاد اجماع ساز پس از شکست در انتخابات حالا ادعا می‌کنند که رودست‌خورده و جبهه اصلاحات و لیدر آن با «فشار از درون» مجبور به شرکت در انتخابات شده اند.

علی صوفی در مصاحبه‌ای گفته است که گروهی از اصلاح‌طلبان خاتمی را برای حمایت از همتی، تحت‌فشار قراردادند، صوفی ادعا کرده است که این دسته نفوذی بودند [۱] اشاره دبیر کل حزب «پیشرو اصلاحات» به اعضای کارگزاران است. این حزب در انتخابات به‌صورت علنی در خلاف جهت مصوبه جبهه اصلاحات عمل کرده و از رئیس‌کل بانک مرکزی دولت روحانی حمایت کرد.

حسین مرعشی سخنگوی کارگزاران «همتی» را نامزد پنهانی جبهه اصلاحات خوانده و با ارائه یک نظرسنجی او را دارای رأی لازم برای پیروزی در انتخابات برشمرد. البته محاسبات کارگزارانی ها درست از آب درنیامده و نامزد جبهه اصلاحات بافاصله چشم‌گیر از رقیبش شکست خورد.

موج حمله به انتخابات از لندن به تهران رسید / چه کسی در جبهه اصلاحات نفوذی است؟

این شکست حالا برای اصلاح‌طلبان گران تمام‌شده و برخی از اعضای رادیکال جبهه اصلاحات با سرزنش کردن بخش مشارکت‌کننده نهاد اجماع ساز در انتخابات به آن‌ها اتهامات شدیدی چون «نفوذی بودن» و «بر هم زنندگان بازی» را وارد کرده است.

ماجرای حمله به شرکت‌کنندگان در انتخابات را سعید حجاریان تئوریسین افراطی‌های جبهه اصلاحات کلید زد؛ دسته اصلاح طلبان ساختارشکن که تا پیش از انتخابات با پروژه‌های واهی چون انتخابات مهندسی‌شده یا پادگانی کردن انتخابات نتوانسته بود به اهدافش برسد، پس از اعلام نتایج به صحنه بازگشته و با خواندن بیانیه پیرامون مردن اصلاحات صندوق محور سعی کرد میان اصلاح‌طلبانی که از سر مسئولیت ملی در انتخابات مشارکت کرده‌اند و گروهی که از سر خودخواهی و سهم طلبی آن را تحریم کرده‌اند فاصله‌گذاری کنند.

حرکت این دسته از اصلاح‌طلبان افراطی در ترور شخصیتی مشارکت‌کنندگان در انتخابات بی‌شباهت به گروه‌های اجاره‌ای و برانداز خارج نشین نبود؛ اگر در لندن، پاریس و بروکسل عده‌ای بی‌وطن و مزدور خارجی با حمایت پلیس اروپایی با چوب و چماق و استفاده از الفاظ رکیک به جان هم‌وطنانمان افتاده و آن‌ها را مورد آزار قراردادند، در داخل نیز برخی در ادامه همان پروژه با برچسب زدن و تقلیل مشارکت‌کنندگان به نفوذی همان خط را پیش برده‌اند.

موج حمله به انتخابات از لندن به تهران رسید / چه کسی در جبهه اصلاحات نفوذی است؟

جواد امام در پاسخ به چند شقه شدن جبهه اصلاحات به روزنامه شرق گفته است:اولاً خوشبختانه هیچ انشقاقی ایجاد نشد. ثانیاً کارگزاران به تشخیص خودش عمل کرد. آقای همتی سابقاً عضو حزب کارگزاران بوده است و برخی اعضای کارگزاران از روز نخست در ستاد انتخاباتی آقای همتی حضور داشتند؛ اما این حزب تا قبل از مصوبه جبهه اصلاحات مبنی بر عدم‌حمایت از هریک از نامزدها رسماً اعلام نکرده بود که می‌خواهد از آقای همتی حمایت کند. وقتی هم که جبهه مصوبه خود را اعلام کرد، حزب کارگزاران پشت سر آقای همتی ایستاد. گفته می‌شد کارگزاران نامزد پنهان دارد که پنهان هم نبود و اصلاً نامزد پنهان معنی ندارد؛ زیرا نامزدها و حمایت از آن‌ها باید روشن باشد. دو روز مانده به انتخابات هم جبهه اصلاحات اعلام کرد احزاب اگر تمایل دارند می‌توانند از نامزد مدنظر خود حمایت کنند که چنین هم شد»».

جواد امام همچنین درباره ادعای نفوذ در اصلاحات هم گفت: «من عبارت نفوذ در جبهه اصلاحات را مناسب نمی‌دانم و آن را کاملاً تکذیب می‌کنم. اتفاقی که در این دوره از انتخابات در جبهه اصلاحات رخ داد، اصلاً عجیب نبود که بگوییم ماحصل نفوذ برخی بوده است» [۲]

البته به نظر می‌رسد مطرح کردن ادعاهای چون نفوذ از سوی افرادی چون علی صوفی تنها باهدف تقلیل اثرات شکست در انتخابات و ریزش‌های شدید در بدنه جبهه اصلاحات صورت گرفته است، زیرا اصلاح‌طلبان با همه توان و نیروهای خود در انتخابات شوراهای شهر شرکت کرده و سر لیست آن‌ها فاصله چشم‌گیر با نفر آخر لیست رقیب داشت.

موج حمله به انتخابات از لندن به تهران رسید / چه کسی در جبهه اصلاحات نفوذی است؟

چه کسی نفوذی است؟

حالا که اصلاح طلبان بحث نفوذ در تشکیلات را مطرح کرده اند؛ بهتر است به جای آنکه به دنبال نفوذی های مصنوعی و غیر واقعی در میان خود بگردند، ریشه های این سرطان را شناسایی کنند، چهارم آذر ۹۴، رهبر انقلاب طی یک سخنرانی بسیار مهم به‌واسطه در پیش بودن انتخابات مجلس دهم از کد و داده‌های تحلیلی در توضیح پدیده نفوذ استفاده کردند.

ایشان در آن سخنرانی از مفهومی به نام «نفوذ شبکه‌ای و جریانی» و تفکیک آن از «نفوذ موردی»، نام‌برده و نفوذ از نوع اول را بسیار خطرناک‌تر از نوع دوم دانستند. در نفوذ جریانی، مجموعه‌ای از افراد باهدفی دروغین، با روش‌های متفاوت باهم مرتبط می‌شوند تا نگاه آن‌ها به مسائل مختلف به‌تدریج تغییر کند و شبیه نگاه دشمن شود.

موج حمله به انتخابات از لندن به تهران رسید / چه کسی در جبهه اصلاحات نفوذی است؟

پدیده‌هایی چون «اصلاح‌طلبان رادیکال» دقیقاً از دل چنین مفاهیم و مکانیسم‌هایی بیرون می‌آیند. مروری بر سوابق افرادی چون تاج‌زاده؛ علوی تبار، عرب سرخی، حجاریان و تعدادی دیگر و نیز بررسی سیر فکری و عملکردی آن‌ها، آشکار می‌سازد که این دسته افراد چه گزینه مطلوب و مناسبی برای «جنگ نرم» بوده و چرا به افسران شبکه نفوذ در پیشبرد راهبرد استحاله از درون تبدیل‌شده‌اند.

حلقه نفوذ ریشه‌های تاریخی در بستر انقلاب اسلامی دارد؛ بررسی رد حلقه کیان نشان می‌دهد که اعضای شبکه نفوذ چون سیستم ارتباطی موریانه در بخش‌های مختلف از یکدیگر جداشده اما در مسیر اهداف ملکه عمل می‌کنند. حلقه کیان سرفصل بروز نفوذی‌ها پس از تصفیه ضدانقلاب و منافقین در ابتدای دهه شصت است.

حلقه کیان به‌عنوان معروف‌ترین مرکز مطالعاتی نواندیشان و تجدیدنظرطلبان، در آغاز به توصیه شهید حسن شاهچراغی (از مدیران ارشد موسسه کیهان) برای ایجاد کانونی فکری و دینی تشکیل‌شده بود؛ اما اندک مدتی بعد با استحاله شدن توسط مهره‌های سابق امنیتی متصل به خارج از کشور از اهداف اصلی خو دورگشته و به کلوپ براندازی نرم تبدیل شد.

بعد از بسته شدن کیهان فرهنگی و استعفای خاتمی از مؤسسه کیهان، این جریان به همراه برخی از اعضای تحریریه مجله «زن روز» از کیهان استعفا دادند و مجله «کیان» را راه‌اندازی کردند. اندکی بعد همین گروه مجله ساختارشکن و فمینیستی «زنان» را نیز منتشر کردند.

اعضای حلقه کیان، هر هفته چهارشنبه‌ها در منزل یکی از اعضا دورهم جمع می‌شدند و با بازاندیشی افکار خود، به بحث‌های معرفت‌شناختی و فلسفی، نقد وضعیت موجود، ترسیم نسبت دین و دنیا، چگونگی حضور دین در دنیای مدرن، نسبت دین و دموکراسی، دین و تجدد و غرب‌پژوهی پرداختند.

اعضای کیان به این نتیجه رسیده بودند که هر آنچه در اسلام ناب محمدی به ما رسیده است را باید غربی کرد. اعضای این حلقه با شیفتگی غیرقابل وصف به تمدن غربی به‌مرورزمان، از مواضع اصولی و دینی نظام جمهوری اسلامی فاصله گرفتند و با شعار توسعه سیاسی و پیوستن به‌نظام جهانی، به‌سوی تمدن و تفکر غربی و لیبرالیسم حرکت کردند. دگرگونی پایه‌های اندیشه‌های کسانی چون حجاریان و برخی سازمان‌دهندگان اصلی جریان سیاسی دوم خرداد، در این حلقه و تحت تأثیر آن شکل گرفت. [۳]

موج حمله به انتخابات از لندن به تهران رسید / چه کسی در جبهه اصلاحات نفوذی است؟

پدر معنوی این فرقه سیاسی، عبدالکریم سروش بود که به ترجمه و انتقال مفاهیم جدید غربی بارنگ و لعاب عرفانی اسلامی با تکیه‌بر مولوی و تفکر محمد غزالی مشغول بود. سروش می‌خواست بین تفکرات ماتریالیستی غربی و تمدن اسلامی هماهنگی ایجاد کند. مقالات جنجالی سروش با عنوان «قبض و بسط شریعت» بحث‌وجدل‌ها و مخالفت‌های متعددی برانگیخت. کوشش سروش در مقالات قبض و بسط این بود که بر اساس مبانی معرفت‌شناختی لیبرالی، نسبی‌گرا و پلورالیستی و تردید در قداست علوم دینی و روایات فقهی، آن‌ها را به‌عنوان بخش‌هایی از علوم انسانی معرفی نماید.

در کیان چهره‌هایی چون محمد مجتهد شبستری، مصطفی ملکیان، بهاءالدین خرمشاهی، اکبر گنجی، سعید حجاریان (بانام مستعار جهانگیر صالح‌پور)، محسن سازگارا، محمدجواد کاشی، حسین قاضیان، مراد فرهاد پور، مرتضی مردیها، مجید محمدی، آرش نراقی، محسن آرمین، فاضل میبدی، مصطفی تاج‌زاده، ‌ علیرضا علوی‌تبار، هاشم آغاجری، محسن کدیور، مصطفی رخ‌صفت و... در آن قلم می‌زدند.

این حلقه به دنبال آن بود تا روشن‌فکری را اجتماعی کند، تلاش این حلقه کیان در دوم خرداد سال ۷۶ به بار نشست. اعضای حلقه کیان پس از به بار نشستن دوم خرداد دوباره از یکدیگر جداشده اما با همان شیوه «لانه موریانه» در مسیر هدف ملکه نفوذ به یکدیگر متصل بودند.

موج حمله به انتخابات از لندن به تهران رسید / چه کسی در جبهه اصلاحات نفوذی است؟

موج حمله به انتخابات از لندن به تهران رسید / چه کسی در جبهه اصلاحات نفوذی است؟

روزنامه جامعه اولین روزنامه جریان موسوم به دوم خرداد بود اولین محصول پروژه نفوذ در دوران اصلاحات است. این روزنامه به مدیرمسئولی حمیدرضا جلایی‌پور و سردبیری شمس‌الواعظین (از تحریریه ماهنامه کیان) پای کاریکاتورها و کاریکاتوریست‌های سیاسی را به عرصه حرفه‌ای مطبوعات باز کرد.

بعد از جامعه، توس (به مدیرمسئولی محمدصادق جوادی حصار و سردبیری شمس‌الواعظین) توسط همین تیم آغاز به کارکرد که در شماره اول خود، تیتر بزرگ «توس به‌جای جامعه» را چاپ کرد. بعداً همین تیم، روزنامه‌های عصر آزادگان و نشاط را منتشر کردند. این نشریات که به روزنامه‌های زنجیره‌ای معروف شدند ساختارشکنی‌های سیاسی، هنجارشکنی‌های اجتماعی، حمله به مقدسات و آموزه‌های دینی و همچنین توهین به مسئولان نظام و نهادهای انقلابی به‌کرات و تناوب مشاهده می‌شد. در همین سال‌ها بود که روزنامه‌ها و نشریات دیگری چون «صبح امروز» (به مدیرمسئولی حجاریان و سردبیری علیرضا علوی‌تبار)، «مشارکت» و «نوروز»، ارگان‌های حزب مشارکت (به مدیرمسئولی محسن میردامادی و سردبیری کریم ارغنده‌پور)، «نوسازی» (به مدیرمسئولی حمیدرضا جلایی‌پور)، «حیات نو» (به مدیرمسئولی سیدهادی خامنه‌ای)، «خرداد» (به مدیرمسئولی حجت‌الاسلام عبدالله نوری)، «گلستان ایران» (نزدیک به طیف افراطی دفتر تحکیم وحدت)، «بیان»، «فتح»، «آفتاب امروز»، «مناطق آزاد»، «بهار»، «زن»، «پیام هاجر» و... منتشر می‌شد.

علی رضا علوی تبار در مقاله‌ای در ماهنامه آفتاب هدف اصلی از پروژه نفوذ را به‌صورت عریان به نگارش درآورده و دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران را آشکار می‌کند. علوی تبار ازجمله افرادی است که انتخابات ریاست جمهوری اخیر را تحریم کرده است.

عضو جبهه اصلاحات در آن مقاله می‌نویسد:

جامعه در آستانه یک آزمون فیصله بخش قرار دارد که نتیجه آن رد قطعی نظریه اصلاح‌پذیری جمهوری ولائی است. علوی تبار در این مقاله سه مرحله را برای رسیدن به جامعه دمکراتیک در ایران متمایز کرده است. مرحله نخست، پاسخگو کردن بخش غیرانتخابی حاکمیت، مرحله دوم گذر به دمکراسی بیشتر از راه تفسیر دمکراتیک‌تر از قانون اساسی، و مرحله سوم گذار به دمکراسی کامل و پذیرش همه الزامات آن، که درنتیجه تمام نهادهاو بخش‌های انتصابی و غیر دمکراتیک را درپی دارد. علوی تبار نوشت محمدخاتمی فقط بخش نخست را هدف قرار داده بود. از دید علوی تبار، رفع کامل دوگانگی موجود در قانون اساسی جمهوری اسلامی با حذف کامل بخش‌های انتصابی و اقتدارگرای حکومت ممکن می‌شود. بخش انتصابی حکومت تفسیرهای دمکراتیک از قانون اساسی را از راه گفتگونمی پذیرد و تنها قدرت است که می‌تواند قدرت را محدود کند.

در حال حاضر از باقی‌مانده آن جریان برخی چون مجید محمدی به خارج از کشور متواری شده و در زمره تئوریسین تجزیه‌طلبان قرارگرفته‌اند، مجید محمدی در حال حاضر از اعضای ثابت رسانه تروریستی اینترنشنال است. محمدی دریکی از مقالات خود نوشته است که کوچک زیباتر است، اشاره او به موضوع تجزیه ایران بود.

 طرح موزاییک کردن کشورهای خاورمیانه ازجمله طرح‌های موسسه آمریکایی – صهیونیستی آمریکن اینترپرایز و با همکاری پنتاگون بود که سرچشمه بیداری اسلامی (ایران) را هدف قرار می‌داد. جنگ سی‌وسه روزه و پیروزی مقاومت بر رژیم صهیونیستی آمریکایی‌ها را به این نتیجه رساند که طرح تجزیه کشورهای خاورمیانه عقیم است.

موج حمله به انتخابات از لندن به تهران رسید / چه کسی در جبهه اصلاحات نفوذی است؟

اهداف نفوذی‌ها چه بود؟

حلقه نفوذ پس از شکست اصلاحات دولت‌محور خاتمی رو به افول رفت؛ این گروه پس از ناکامی در رویارویی خیابانی با انقلاب اسلامی در سال ۸۸ و نیز شکست پروژه نرمالیزاسیون در بین سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ از پشت نقاب بیرون آمده و سعی در اثرگذاری بر تحولات دارد، تمرکز این جریان بر اصناف (کارگران، معلمان؛ وکلا و نیز پزشکان)، اثرگذاری بر درگیری‌های قومی و مذهبی در مناطق مرزی و نیز ناامید کردن طبقه متوسط از تحولات دموکراتیک پای صندوق رأی بخشی از آخرین تلاش آن‌ها در رویارویی با انقلاب اسلامی است.

موج حمله به انتخابات از لندن به تهران رسید / چه کسی در جبهه اصلاحات نفوذی است؟

سرشبکه نفوذ در اواخر دهه شصت و میانه‌های دهه هفتاد این جریان را به استحاله انقلاب اسلامی هدایت کرد؛ در دهه هشتاد تیغ رادیکالیسم آن‌ها را تیز کرده و در دهه نود آن‌ها را برای رویارویی با مقاومت مردمی منطقه هماهنگ کرد. به نظر می‌رسد فاز آخر رادیکال‌ها کلید خورده است؛ آن‌ها ازاین‌پس پوست‌اندازی کرده و رادیکال‌تر می شوند.

نشانه‌های آن را در حمله این دسته به رأی‌دهندگان در انتخابات به‌وضوح می‌توان دید. البته افزایش ضریب دگماتیسم اثرات مثبتی نیز دارد؛ ازجمله آنکه ریزش‌های تشکیلاتی بیشتر خواهد شد. این اتفاق فرصت قابل‌توجهی است تا اصلاح‌طلبان میانه‌رو و علاقه‌مند به همراهی با اقدامات قانونی با احیاء و تثبیت خود و نیز فاصله‌گذاری قابل‌مشاهده، چپ سنتی عدالت‌خواه متکی بر آرمان‌های انقلاب اسلامی را دوباره زنده کنند. این مسیر صعب‌العبور اما قابل پیمودن است!


[۱] https://www.mosalasonline.com/fa/tiny/news-93265

[۲] https://sharghdaily.com/fa/main/detail/295552/

[۳] ماهنامه سوره، شماره ۴۵، زمستان ۱۳۸۸

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • شاکی IR ۰۷:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  31 1
  شک نکنید که هم سخنگوی و هم تئوریسین شون فدایی لندنی ها هستن و از بقیه شون هم چند ماه دیگه صداش در میاد که یا لندن یا کانادا و یا یک جایی توی اروپا دارن ....
  • سوخته IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
   20 1
   ( ح ج ا ر ی ا ن ) بد بخت خودتم مردی خبر نداری چه برسد به لجنهای بدتر از خودت
  • قریشی IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
   20 1
   افراد جریان اصلاحات همه نفوذی هستند و عملا برای ایجاد نارضایتی در ملت و حذف نان از سر سفره ملت اموزش دیده اند . در عمل هم همین را شاهد بودیم
  • مظلوم IR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
   12 0
   چه کسی بهتر از این جماعت ستون پنجم میتونست کشور و ملت رو ظرف هشت سال به این وضعیت و اوضاع برسونه . انشاا... که بعدا سوال و جوابی از شون بشه
 • سید IR ۰۸:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  17 2
  اصلاح طلبان به اغماء رفتند و عن قریب است که این اغماء به مرگ مغزی شان منجر شود و چه نیکوست که بعضی از اعضای مفید پیکرشان که هنوز دچار فساد نشده اند برای پیوند به بدنه جامعه انقلابی از ایشان جدا شده و به جای دفن شدن حیاتی دوباره بیابند! به برکت زنده بودن پیکره انقلابی جامعه ایران!!!
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  21 0
  اصلاح طلب یعنی نفوذ اگه غیر از این بود جایزه دارید
 • بختیاری IR ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  16 0
  بهتر بود میگفتید چه کسی نفوذی نیست!!! ریشه بیشتر نفوذی های خائن به دورانی برمیگرده که جاسوسان اسرائیل بزدل و غرب وحشی با پوشش شرکت های نفتی و انعقاد قرارداد مدام در رفت وامد بودند!! بنظرمن خائن اصلی همون دولت بود که راه رو باز کرد بااینکه کاملا جاسوسان مشخص وتابلو بودند.!! و ریشه های دیگر به دوران ترور وانفجارهای دهه ۶۰ و دوره اشرافی گری و مهمتر دوره روشنفکر نماهای خائن با خیانتهای آشکار عبا شکلاتی !!! همه اینها روسیاه خدا وملت وتاریخ خواهند بود.انشاالله
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  13 0
  تیتر رو اشتباه زدی، بهتر اینه که بپرسی : چه کسی در جریان اصلاحات نفوذی نیست؟
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  12 0
  خود اصلاحات بنا به گفته ی نتانیاهو کلهم اجمعین همینی هست که گفتی! ربطی به این شخص و اون شخص نداره. اگر تا زمانی که ایران اصلاح طلب داره پیشرفت کرد و ارامش دید هر چی دوس داشتین بگید.
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  13 0
  .... به اصلاحات و مدعیانش که جز دغل و دزدی و خیانت و وطن فروشی چیز از آنان در کار نیست .
 • IR ۰۹:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  11 0
  اصلاحات مرد. انشاء الله حیات ننگین اعضای آن هم به زودی پایان می یابد تا در دادگاه الهی جزای نفاق آنها داده شود.
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  9 1
  کی نفوذی نیست؟! دیگه حرف از لشکر ضد وطن است نه جبهه خاص..
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  2 11
  خود حق پنداری در خط خط این تحلیل (بی سرو ته) موج میزند. گویا نه حجتیه ای در این مملکت در کار است
  • IR ۱۷:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
   0 0
   حق و باطل مثل خورشید نمایان و قابل دیدنه از زمان هابیل و قابیل تا الان کدام روز تاریخ بشر بدون جنگ و خونریزی بوده ؟ و کدام انسانی نفهمیده که در مسیر حق است یا باطل ؟
 • كريم IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  7 0
  تمام افساد طلبان و به خصوص آن سه نفر (سران فتنه سال 88 را مي گويم) و تمام مهره هاي آنها از صدر تا ذيل و حتي عبدالكريم وطن فروش همگي نفوذي هاي شيطان بزرگ هستند كه به دستور اربابانشان براي براندازي جمهوري اسلامي ايران تلاش مي كنند.
 • ناشناس IR ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  4 0
  اصلاح طلبا مگه غیرنفوذی هم دارن
 • جلالی IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  7 0
  سلام،تازه میگویید چه کسی در اصلاحات نفوذی است؟؟؟؟؟؟؟ شما بگوئید که کدامینشان نفوذی نیستند!!!!!!!!!!
 • US ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  3 0
  چرا ما از جدایی اسکاتلند و آزادی ایرلند مظلوم از چنگال انگلیس خبیث حمایت نمی کنیم؟ ماجرای تسخیر نفتکش انگلیسی در برابر دزدیدن نفتکش ایران و تسلیم شدن انگلستان در برابر ایران نشان داد که زبان قابل فهم برای دشمنان ایران فقط و فقط زبان قدرت و زور هست نه زبان انگلیسی و زبان دیپلماسی.
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  0 4
  هر که از انتخابات آزاد می ترسد نفوذی است، ختم کلام.
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  4 0
  اصلاح طلبان همشون بد هستند
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  4 0
  نکته ای که در متن به اشتباه به اون اشاره شده اینه که فردی مثل حجاریان در جلسات حلثه کیان دچار انحراف شده.این در حالیست که اکثر کسانی که زاویه دار خوانده میشوند کسانی هستند که از همان اول زاویه و مشکل داشته اند.فقط به خاطر شرایط تحمیلی قبل از انقلاب که همه زیر چتر مبارزه با شاه گرد هم امده بودند کسی به این موارد توجهی نمیکرد.در ابتدای انقلاب و سپس شرایط جنگ هم به این مشکلات الویت داده نشد
 • DE ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  3 0
  رفته بودم بازار برای خرید انگشتر عقیق و جانماز و تسبیح چون اسباب کشی کردیم دیروز یک کارتن گم شده همه داخلش بودند . مغازه تسبیح و انگشتر و جانماز نصفش خالی شده بود فک کردم دزد زده بهش گفت نه بابا اصلاح طلبها ریختند غارت کردند ما هم دولا سه لا بهشون فروختیم .چون دولت عوض شده و انقلابیون بناست بیان سر کار همه شون دارن ریش میگذارن و تمرین تقبل الله برادر میکنند.....ولی کور خوندند ملت کاملا میشناسنشون 32 سال فرصت کمی نبود برای شناسایی بخاطر همین هم شدند منفور ملت.عجب؟ کجاش عحب !بود؟ همونجاش که تمرین تقبل الله میکنند اینها که یه عمره امریکان.
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  5 0
  اصلاح طلب جماعت ذاتا نفوذی به دنیا میاد بعدا احتمال تغییر داره ولی اگر جهش پیدا کنه فقط
 • مهدی مختاری IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  5 0
  نفوذی ها(اصلاحطلبها)بعضیهاشون دو جانبه بوده اند!!خخخخخخخخخخخ
 • وحید IR ۱۴:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  2 0
  شخص موسوم به علی صوفی نقش راسو یا بمب بدبو را دارد،اصل فتنه ،نفوذ و خرابکاری خاتمی و جواد امام است،بنیاد باران اصالتا یهودی و از شعب بنیاد سوروس است .
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  1 1
  مردم دیگه گول این بازی های سیاسی را نمیخورند
 • IR ۱۸:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  0 0
  این همه عکس! اما دریغ از یک آدم! چه برسد به نوع حسابیش!!
 • امیرو IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  2 0
  اگر در نسخه های نوشته شده بوسیله اصلاحات خیری می بینید لطفاً ما را هم آگاه فرمایید. ما که هرچه می بینیم شر است.
 • IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  0 0
  در طول این سالیان شوم حکومت نکبت بار اصلاح طلبان فاسد ، آنچه ما مردم متوجه شدیم ، این است که اساسا تفکراصلاح طلبی مساوی با جاسوسی و مساوی با بدبختی برای ملت و مساوی با تجزیه کشور و مساوی با تبدیل ایران عزیز به ایرانستان و اصلاح طلبی یعنی مزدوری برای اسراییل و امریکا واروپا و انگلیس روباه مکار
 • DE ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  1 0
  اصلاح طلبی که حاکمیت ملی رو تضعیف و تجزیه طلبی رو به نفع کشورهای عربی وصهیونیسم قدم بردارند و تشویق و تجلیل کنند برای هشتاد و پنج میلیون ایرانی مرده و دفن شده است.
 • RU ۲۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  1 0
  مشرق نیوز .لطفا یک مقاله در باره کسانی که مخالف خرید واکسن بودند بنویسید .
 • RU ۲۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  2 0
  حق و باطل مثل خورشید نمایان و قابل دیدنه از زمان هابیل و قابیل تا الان کدام روز تاریخ بشر بدون جنگ و خونریزی بوده ؟ و کدام انسانی نفهمیده که در مسیر حق است یا باطل ؟/جواب . شما که حق شناس هستید بفرمائید کسانی که به موقع پول ندادند واکسن بخرند بر حق هستند ?چرا ملت را با وعده سرگرم کردند? چرا قاطعانه جامعه را کنترل نمی کنند ? ایا کسی هست دو متر فاصله را رعایت کند ? چرا چین توانست ویروس را کنترل کند ??????
 • محمد حسین IR ۲۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  0 0
  چه کسی در جبهه اصلاحات نفوذی است؟؟؟؟؟؟ چه کسی در جبهه اصلاحات نفوذی نیست؟!!!!!!
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
  0 0
  معمولا عوامل باطل وشیاطین برای ضربه به حق در آن نفوذ میکنند کم هست که عنصری اهل حق در باطل وشیاطین نفوذ کند اصلاح طلبان یکدست فقط عدهای جاهل وفریب خورده دارند وگرنه کسی از جبهه حق در انها نفوذ نکرده حتی نمیتوان گفت که انگلیس ودشمنان در انها نفوذ کردهاند بلکه این بدبختها ...ووطن فروشند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس