توضیحات سازمان سنجش درباره سختی سئوالات کنکور ۱۴۰۰

سازمان سنجش آموزش کشور درباره مباحث مطرح‌شده درخصوص سختی و دشواری آزمون سراسری سال ۱۴۰۰، توضیحاتی را اعلام کرد.

به گزارش مشرق، سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه درباره مباحث مطرح‌شده در رسانه‌ها درخصوص سختی و دشواری آزمون سراسری سال ۱۴۰۰، توضیحاتی را به داوطلبان آزمون اعلام کرد.

۱ـ فراوانی زیاد متقاضیان ورود به آموزش‌عالی و محدودیت در ظرفیت‌های با آزمونی و موردِ‌اقبال در آموزش‌عالی از نظر رشته و دانشگاه‌های دارای مطلوبیت از نظر متقاضیان و تفاوت اهداف آموزش‌عالی با اهداف آموزش عمومی (ابتدایی و متوسطه)، چه از حیث ماهیت و چه از نظر قانون و مصوبات، سازمان سنجش آموزش کشور را در جهت تحقق هدف اصلی آزمون، یعنی تمیز متقاضیان براساس دانش و توانمندی آنها، مجبور به طراحی آزمونی رقابتی کرده است و این دسته از آزمون‌ها از بحث‌برانگیزترین و پرچالش‌ترین آزمون‌ها هستند.

صاحب‌نظران نظام آموزشی و به‌صورت خاص زیرنظام اندازه‌گیری و سنجش به خوبی می‌دانند بین آزمون‌های ارتقای پایه آموزش‌ و پرورش و آزمون‌های رقابتی تفاوت ماهوی وجود دارد و به همین دلیل، آزمون‌های رقابتی حاوی سؤال‌هایی هستند که ضریب دشواری آنها نسبت به آزمون‌های مدارس زیاد است؛ چون در آزمون‌های سراسری و کنکور، هدف جداسازی ۵ درصد بالای جامعه شرکت‌کنندگان است و نه ارتقای پایه.

۲ـ در کنکور سراسری ۱۴۰۰، حدود ۷۱ عنوان درسی در پنج گروه آزمایشی، مورد آزمون قرار گرفته است که براساس برآورد اولیه این سازمان، به‌غیر از درس ریاضی، بقیه دروس ۱۰ تا ۱۵ درصد آسان‌تر بوده است.

برآورد سازمان حاکی از این است که آزمون در حالت کلی، نسبت به سال گذشته آسان‌تر شده است. لازم به توضیح است دشوارتر شدن درس ریاضی نسبت به سال گذشته، به علت سیستم‌محور بودن انتخاب سؤال بوده است و فردی نبوده است. کما اینکه این امر در درس شیمی آزمون سال قبل هم اتفاق افتاد و قاعدتاً با تراز کردن نمرات، مسئله سختی و آسانی سؤال‌ها حل خواهد شد.

۳ـ اکثر مباحث مطرح‌شده در ارتباط با کنکور سراسری ۱۴۰۰، صرفاً مرتبط به درس ریاضی است و داوطلبان می‌دانند در آزمون‌های رقابتی، اصولاً نمره خام مبنای رتبه‌ متقاضیان نیست. نمرات خام هر متقاضی در هر ماده درسی با استفاده از روش‌های اندازه‌گیری و سنجش تراز می‌شوند و کم شدن نمره خام، لزوماً به معنی کم شدن نمره تراز نیست.

سازمان سنجش با استفاده از اصول اندازه‌گیری و سنجش، براساس روش تراز که هر ساله در ویژه‌نامه راهنمای انتخاب رشته نیز توضیح داده می‌شود، بهترین تصمیم‌ها را به نفع داوطلبان گرفته و خواهد گرفت. این مسیر همیشگی سازمان سنجش بوده، هست و خواهد بود.

۴ـ براساس برآوردهای اولیه سازمان سنجش، در گروه آزمایشی علوم‌ریاضی و در درس ریاضی، تعداد محدودی سئوال از بین ۵۵ سؤال چالشی بوده است و تقریباً می‌توان گفت در کل فضای مجازی، تمامی بحث‌ها در رابطه با سختی درس ریاضی مربوط به همین تعداد سئوال است.

سازمان سنجش آموزش کشور، این اطمینان را به داوطلبان می‌دهد که با بررسی مجدد و درنظر گرفتن اینکه اگر مطالب سئوال خارج از سرفصل‌های کتاب درسی باشد یا ابهام داشته باشد، آن سئوال به‌صورت تأثیر مثبت اعمال یا حذف خواهد شد. بدیهی است این امر در ارتباط با درس ریاضی گروه‌های آزمایشی علوم‌تجربی و علوم‌انسانی هم صدق می‌کند.

۵ـ دشواری یا آسانی یک آزمون، با محاسبه ضریب دشواری هر سئوال بعد از قرائت و تصحیح پاسخنامه‌ها انجام می‌گیرد و با حدس و گمان و صحبت‌های کلی محقق نمی‌شود.

سازمان سنجش آموزش کشور هر سال بعد از تصحیح پاسخنامه‌ها، سئوالات تمامی گروه‌های آزمایشی را در گروه‌های تخصصی سازمان که وظیفه آنها تجزیه‌ و تحلیل سئوالات از ابعاد مؤلفه‌های اندازه‌گیری و سنجش، ازجمله محاسبه ضریب تمیز، ضریب دشواری و ... است، مورد بررسی قرار داده و نتیجه‌ آن را به گروه‌های تخصصی طراح جهت بهبود روند فعالیت خود ارائه می‌دهد که در این خصوص نیز گزارش تحلیلی از آن به تناوب در نشریه پیک سنجش سازمان جهت استحضار متقاضیان چاپ و انتشار می‌یابد.

انتظار سازمان سنجش از والدین و اصحاب رسانه این است که به تدارک فضای آرامش خاطر همه متقاضیان که در آزمون سراسری تمام تلاش خود را صرف کرده و شرکت کرده‌اند کمک کنند.

متقاضیان بدانند که عملکرد سازمان سنجش آموزش کشور در تمامی ابعاد به نفع متقاضیان است و سازمان فارغ از هیاهوی ایجادشده در فضای مجازی و برخی افراد خاص، بهترین تصمیم را براساس اصول علمی و به نفع متقاضیان اتخاذ می‌کند.

به گزارش مهر، آزمون عمومی و اختصاصی هر یک از گروه‌های آزمایشی کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ در تاریخ ۹ تا ۱۲ تیرماه ۱۴۰۰ در ۴۱۴ شهرستان و بخش مختلف کشور و ۳ هزار و ۵۲۲ حوزه امتحانی و ۱۱ کشور خارجی با رقابت یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۸۱۸ نفر داوطلب برگزار شد.

آزمون گروه آزمایشی هنر صبح چهارشنبه ۹ تیر، آزمون گروه آزمایشی علوم انسانی صبح پنج‌شنبه ۱۰ تیر، آزمون گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی صبح پنج‌شنبه ۱۰ تیر، آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی صبح جمعه ۱۱ تیر و آزمون گروه آزمایشی زبان‌های خارجی صبح شنبه ۱۲ تیر برگزار شدند.

تعداد ۶۶۲ هزار و ۱۱۴ داوطلب زن و تعداد ۴۴۹ هزار و ۷۰۴ داوطلب مرد در این آزمون ثبت نام کرده‌اند که برای آنها تعداد یک میلیون و ۳۶۷ هزار و ۹۳۱ کارت کنکور صادر شد.

کلید اولیه کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ برای تمام داوطلبان دوشنبه ۱۴ تیرماه در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۳:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۸
  4 4
  دِ کنکور دوبار شد. سختی و نرمی نداره. بیهوش ها نوبت دو، دقت کنند. گرچه اعتقاد دارم درب دانشگاهها الکی بازه بازه. خروجی خوبی نداریم. تنبل زیاد میدیم بیرون.
 • DE ۰۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
  5 0
  متاسفانه آموزش عالی خودش را به خواب زده و بیداری اینگونه افراد غیر ممکن است.ریاضی تجربی را بررسی کنند ببینند چند سوال در حیطه کتاب است به جز شش وهفت سوال بقیه خارج از کتاب بودند .تا کی باید تاوان سلیقه های فردی در آموزش عالی را دانش آموزان بیچاره بپردازند توجه بفرمایید تنها تهران و تبریز و....نیستند بچه های محروم حاشیه ومرزنشینان را هم اگر زحمتی نیست در نظر بگیرید.
 • IR ۰۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
  7 0
  تقلب ، سئوالات غیر استاندارد ، کنکور باطل است . سرنوشت جوانان مطرح است. نمی توان به سادگی از آن گذشت.
 • ایه IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
  3 0
  بی وجدان تر ازشماهاا ندیدم شما ب راحتی تمام زحمات چن ساله ی خونواده رو بر باد میدین تازه دو قورت و نیم تونم باقیه
 • صهیب IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
  9 0
  لعنت به شماها که با روان دانش آموزی که دو سال از خونه بیرون نیومده بازی می کنید با این کار فقط نیروی جوان و با انرژی کشورتونو افسرده کردین.
 • تندیس GB ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
  2 0
  # کنکور _ ۱۴۰۰_باطل
 • . IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
  1 0
  کنکورباطل
 • یلدا IR ۰۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  0 0
  خدا ازتون میگذره زحمات اونایی که واقعا درس خوندن دوسال از اتاقشون بیرون نیامدن با طرح این سوالات با روانشون بازی کردین زحماتشونو به باد دادین بجز افسردگی و استرس چیزی براشون نزاشتین واقعا متاسفم
 • IR ۰۱:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  0 0
  خدا ازتون نگذره انشالله کنکور امسال باطل کنیدد
 • ف IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  1 0
  کنکور ۱۴۰۰ باطل است مطمعن باشید این روشی که در پیش گرفتیه اید روزی گریبان گیر خودتان هم خواهد شد شک نکنید
 • محمد IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
  0 0
  واقعا که خیلی میخواهد سر خودتان را زیر برف قایم کنید و نبینید که دانش آموزان بیچاره با وضعیت کرونا و کلاس غیر حضوری و قطع و وصل شدن مدام تیننرنت، چه مشکلاتی داشتند که امسال اینقدر سوالات را سخت داده بودید. واقعا که با وجدانتان در گیر نیستید؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس