تکرار بحران کمبود برق برای گاز در صورت بی تدبیری!

یک کارشناس ارشد صنعت نفت گفت: اگر تدبیر نشود، بحران کمبود برق برای گاز هم تکرار خواهد شد.

به گزارش مشرق، محمدحسین دانشفر گفت: بر اساس پیش بینی میزان تولید و مصرف گاز در کشور و به دلایلی نظیر روند افزایشی مصرف گاز، افت فشار میدان پارس جنوبی بعنوان اصلی‌ترین منبع تامین گاز کشور، ظرفیت سازی ناکافی و تأخیر در توسعه بموقع میادین گازی جهت جایگزینی افت تولید، وضعیت گاز در چند سال آتی به سرنوشت وضعیت فعلی بحران کمبود برق در کشور دچار خواهد شد. 

بیشتر بخوانید:

پیدا و پنهان ماجرای قطع برق

این کارشناس ارشد انرژی اجرایی نمودن برنامه‌های بهینه سازی مصرف، اولویت در برنامه‌های افزایش ظرفیت تولید گاز نسبت به نفت، تسریع در توسعه میادین جدید گازی، اجرای برنامه‌های نگهداشت تولید در میادین تولیدی گاز بخصوص پارس جنوبی را از ضروریات امر برشمرد و افزود: تغییر سبد مصرف انرژی کشور و برنامه ریزی جهت استفاده حداکثری از انرژی‌های نو، تمرکز بر برنامه‌های ذخیره سازی گاز طبیعی و همچنین تدوین برنامه جامع و یکپارچه تولید و مصرف و بازنگری استراتژی‌های مربوطه، از اهم اقدامات مورد نیاز جهت تأخیر یا حذف اثرات کاهش میزان گاز در کشور در سال‌های پیش رو می‌باشد. 

دانشفر افزود: با هدف مدیریت سریع بحران کمبود گاز، اولویت بندی مصرف کنندگان صنعتی جهت تعدیل یا سهمیه بندی میزان مصرف در مواقع اضطراری نیاز، تعریف سناریوهای مصرف منطبق بر پیش بینی واقعی تولید گاز، اصلاح و انعطاف پذیر نمودن شبکه سراسری توزیع کشور بایستی به صورت جدی مد نظر قرار گیرد. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سوخت بخش عظیمی از نیروگاه‌های برق، گاز می‌باشد، کمبود میزان گاز، شرایط برق را بحرانی‌تر کرده و با تغییر سوخت این نیروگاه‌ها هزینه‌ای فراتر تحمیل می‌گردد. همچنین با کاهش خوراک واحدهای پتروشیمی، کاهش محصولات پتروشیمی حادث که منجر به تعطیلی واحدهای پتروشیمی یا کار کردن با ظرفیت پایین و در نتیجه کاهش میزان محصولات تولیدی خواهد شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • شیردل IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
  0 1
  مشرق اگر یک بار دیگه حرف از بی تدبیری بزنی شبانه روز برات فحش میفرستم به جای بی تدبیری باید بنویسی خیانت
 • IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
  0 0
  بدجور گند زدید تو مملکت.
 • سربدار IR ۱۷:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
  0 0
  وزیر نیرویی که خانواده‌اش خارج زندگی می‌کنند و خودش در هتل، درد مردم را نمی‌فهمد منصور حقیقت پور نماینده دوره نهم مجلس: وقتی آقای روحانی وزیری را انتخاب می کند که زن و بچه او در ایران زندگی نمی کنند تا رنج مشکل بی برقی و گرما را بچشند و خودش نیز تمام دوره خدمتش در هتل اسپیناس اقامت دارد و زندگی می کند، آیا می توان توقع داشت که او درد مردم را بفهمد؟ از وزیری که در وضعیت و شرایط برابر با کف جامعه زندگی نمی کند و اوضاع اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور را قابل نمی داند که اعضای خانواده اش در ایران زندگی کنند، چه توقعی می تواند داشت؟ ‌

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس