کد خبر 124127
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۳:۱۷

سرپرست سازمان فضایی ایران گفت : ماهواره دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف توسط ماهواره بر سفیر 1-B امسال پرتاب می شود . این ماهواره دارای قدرت تفكیك بالایی است.

به گزارش مشرق، حمید فاضلی در گفت و گو با ایرنا افزود: ماهواره دانشگاه شریف دارای دقت تفكیك 12 و نیم متر است . با توجه به امكانات و ماهواره برهای موجود در كشور قرار است این ماهواره با ماهواره برهای موجود پرتاب شود و هماهنگی های لازم نیز برای پرتاب این ماهواره انجام شده است.

وی در زمینه ویژگی های ماهواره دانشگاه شریف گفت: تجهیزات به كار رفته در این ماهواره دارای دقت بالایی در زمینه تصویربرداری محدوده های اپتیكی هستند از این رو این ماهواره با توجه به ویژگی و برتری هایی كه دارد ، در نوبت پرتاب امسال قرارمی گیرد.

وی افزود: ماهواره شریف علاوه بر دقت بالا در تصویربرداری ، در زمینه تفكیك تصاویر نیز پیشرفته است و با توجه به امكانات و تجهیزات به كار رفته بخوبی می تواند عكسبرداری كند.

براین اساس ماهواره دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف، ماهواره ای در كلاس ماهواره های میكرو و با ماموریت تصویربرداری از زمین است.

پروژه طراحی و ساخت این ماهواره در سال 87 و براساس توافق میان سازمان فضایی و دانشگاه صنعتی شریف آغاز شده است.

این ماهواره دانشجویی دارای وزن 50 كیلوگرم و ابعاد 40 در40 در40 است و به منظور طراحی و ساخت این ماهواره فعالیت های دقیق علمی وپژوهشی توسط بیش از 100 نفر از دانشجویان، فارغ التحصیلان و اعضای هیات علمی این دانشگاه انجام شده است.

در حال حاضر مجموعه ای متشكل از تیم های حرفه ای در زمینه های اپتیك و تصویربرداری، سازه، حرارت، مخابرات، دینامیك و كنترل، توان، كامپیوتر پرواز، ایستگاه زمینی، قابلیت اطمینان، تست و یكپارچه سازی در این پروژه مشاركت دارند .

سرپرست سازمان فضایی ایران اظهار داشت: در سال جاری پرتاب كاوشگر 4 و ماهواره فجر انجام می شود .

به گفته وی در صورت آماده شدن پرتابگر 'سیمرغ' توسط سازمان صنایع هواوفضا ، ماهواره های ظفر و طلوع نیز امسال در نوبت پرتاب قرار می گیرند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس