به گزارش مشرق مهدی جهان تیغی در کانال تلگرامی خود نوشت: با رفتن چهره‌ای محبوب همانند آیت الله رئیسی از قوه قضاییه که در مدت کوتاه ریاستش در این قوه توانست با کار جهادی شروع کننده یک تحول بزرگ در قوه قضاییه و افزایش قابل توجه رضایت مردم شود، طبیعی است که پرسش درباره چشم انداز قوه قضاییه در دوره حجت الاسلام اژه‌ای دغدغه مهمی در میان فعالین اجتماعی و سیاسی محسوب می‌شود.  

 به نظر می رسد بنا به شواهدی که در ذیل می‌آید، اژه‌ای حتی می‌تواند موفقیت‌های بیشتری از آیت الله رئیسی را در قوه قضاییه رقم بزند.

۱- حجت الاسلام اژه‌ای در سالهای گذشته نیز همواره یکی از گزینه‌های مطرح در قوه قضاییه بوده و نام او همواره همتراز روسای قوه قضاییه در این نهاد و میان متخصصین شناخته میشده است. معروف

است که چندین سال است که بار مهمی از امور اجرائی و تخصصی قوه قضاییه برعهده اژه ای است. بنابراین می‌توان گفت اژه ای سالهاست که یک رئیس بالقوه ریاست قوه قضاییه بوده است.

۲- اژه‌ای سابقه قضاوت های مهم در کارنامه خود دارد. او عملا یک قاضی تمام عیار محسوب می‌شود و از این باب از برخی از روسای قوه قضاییه که سابقه میدانی قضاوت کردن و قاضی بودن به معنای عام آن را نداشتند، یک امتیاز ویژه محسوب می‌شود.

۳- اژه‌ای علاوه بر این در اوج حوادث امنیتی دهه شصت، نماینده قوه قضاییه در وزارت اطلاعات بوده و علاوه بر آن در دهه هشتاد سابقه وزارت اطلاعات را نیز در کارنامه دارد. آشنایی با امور امنیتی و اطلاعاتی علاوه بر اینکه به جامعیت شخصی و مدیریتی اژه ای کمک می‌کند، در اثربخشی درست قوه قضاییه در امور امنیتی و گره گشایی از پرونده های مهم امنیتی سطح بالا نیز بسیار مهم خواهد بود.

ضمن اینکه این سابقه خاص اژه ای نیز از امتیازات ویژه او محسوب می‌شود که دیگر روسای قوه قضاییه همانند او را در کارنامه خودشان نداشته‌اند.

۴- سابقه سخنگویی در قوه قضاییه و تجربه موفق اژه ای در ارتباط با رسانه‌ها در کنار قوت ادبیات گفتاری او سبب می‌شود که قوه قضاییه در عالی‌ترین سطح خود یک زبان گویا داشته باشد. اژه ای

می‌تواند دوران جدیدی از پیوند حرفه‌ای قوه قضاییه با افکار عموی را را رقم بزند که بالاتر از جنبه تبلیغاتی، اقناع‌سازی نیز در آن به صورت جدی دیده شود.

۵- اژه ای، قوه قضاییه‌ای را از آقای رئیسی تحویل گرفته که اولا سرمایه اجتماعی مناسبی کسب کرده و همچنین سند تحول قضاییه که این قوه را در مسیر تعالی قرار داده، آماده شده در اختیار او قرار دارد.

گرچه این طرح راهبردی در آغاز راه است ولی روی ریل اجرایی قرار گرفته و او باید فقط اجرای دقیق و جامع این طرح را مدیریت و در صورت امکان رسیدن به اهداف آن را سرعت بیشتری ببخشد. ضمن

اینکه خود او نیز از موثرین و از آگاه ترین افراد در تدوین و تنطیم سند تحول قضائی بوده است.

۶- از عصبانیت کم سابقه ضدانقلاب از ریاست اژه ای بر قوه قضاییه و تجربه موفق در ایستادگی در برابر فشارهای سیاسی داخلی و خارجی منجمله پرونده مهدی هاشمی در دهه شصت، کرباسچی در دهه هفتاد، پرونده‌های مربوط به فتنه گران در دهه هشتاد و مقابله همزمان با جریان انحرافی، مواجه محکم با غرب گرایان داخلی در دهه نود و همچنین سربلند بودن از مبارزه با پرونده های مفاسد اقتصادی بزرگ در طول سی سال اخیر، نشانه‌های جدی بر امید داشتن به اژه ای محسوب می‌شود.

۷- جریان ارزشی و به خصوص رسانه‌های جبهه انقلاب به نظر می‌رسد که همانند دوره آقای رئیسی در قوه قضاییه باید از اژه ای حمایت کنند چون ممکن است برخی صرفا از جنبه علاقه‌مندی‌های سیاسی از آقای رئیسی حمایت می‌کردند ولی مساله قوه قضاییه یک نهاد مهم و استراتژیک است که بخش مهمی از سرنوشت انقلاب اسلامی نیز به آن گره خورده است. ضمن اینکه آیت الله رئیسی در حالی ریاست قوه قضاییه را تحویل گرفت که قبل از آن به خاطر تحولات سیاسی که پشت سرگذاشته بود، تبدیل به یکی از چهره‌های محبوب جامعه شده بود و اما آقای اژه ای برخلاف رئیسی در شرایط سیاسی و فرهنگی مشابه او برای قضاوت شدن و دیده شدن بیشتر از طرف مردم قرار نگرفته است. شاید به همین دلیل در حال حاضر اژه ای بیش از آقای رئیسی در آغاز ریاست قوه قضاییه نیازمند پشتیبانی رسانه‌ها و موثرین جبهه انقلاب است و البته شرط این حمایت نیز ادامه مسیر مدیریت جهادی آیت الله رئیسی، توسط اژه ای در قوه قضاییه است.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۲
  11 0
  موفقیت درگرو کارهاست
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۲
  20 1
  انشالله موفق تر باشند. منافع کشور در رهین موفقیت بیشتر مسئولان در انجام تعهداتشان است.
 • US ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۲
  1 0
  کنکور جنبه افراطی مدرکگرایی است و مدرکفروشی مراکز تحت نظارت وزرات ارشاد نشانه تفریط! عجیب است از گرسنگی و تشنگی چندتا گاومیش در خبرگزرای ها و سیمای ملی جار و جنجال میشود، اما از مدرکفروشی خطرناک مدارک مهارتی توسط مراکز تحت تظارت وزارت ارشاد هیچ انعکاسی در رسانه های پرمخاطب و صد و سیما نمیشود؟! آیا فروش دهها هزار مدرک مهارتی و ضربه علم هنر و مهارت کشور و تحویل هزاران فرد متخلف و متقلب به نهادها خطرناکتر از بقیه مصائب نیست؟
 • خسرو FR ۱۵:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۲
  3 0
  اگر این نحوه تشکیلات مجلس و ریاست جمهوری و قوه قضائیه فعلی در هشت سال پیش بوجود میامد عده ای در داخل هزاران بدبختی و دیکتاتوری و ارتجاع را با رسانه هایشان پیش بینی و مملکت را بسوی بدبختی میدانستند اما خداوند صبور است گذاشت تا آنها و پشتیبانان خارجی آنها هشت سال بر مملکت بتازند و حال خداوند لطف کرده آینده مردم صبور را روشن مینماید انشااله
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۲
  9 3
  چون رهبری ایشان را برگزیدند ماهم حمایت می کنیم و برایشان در این سمت حساس آرزوی موفقیت میکنیم .
  • IR ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۲
   1 0
   توکل بر خدا. ماهم دعا میکنیم موفق باشند
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۲
  7 2
  منم فکر میکنم ایشون در قوه قضاییه موفق ظاهر خواهند شد به ویژه که دولت سیزدهم احتمالا همکاری گسترده ای با قوه قضاییه خواهد داشت
 • DE ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۲
  4 0
  مطلب مهمی که نباید از قلم بیافتد , آقای اژه ای دولتی جهادی و انقلابی را پشتیبان خود دارد و نه دولت غربگرا و رانتی را در مقابل خود و ثانیا اکثر پرونده های کلان رانت و فساد دولتی بودند که در دولت جهادی و انقلابی جناب رییسی چنین پرونده هایی ایجاد و تولید نخواهد شد.انشا الله و جناب اژه ای و کل دستگاه قضا بیشتر فرصت دارند سریعتر به مشکلات مردم رسیدگی کنند.
 • IR ۲۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۲
  1 0
  آرزوی موفقیت کنید
 • IR ۰۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
  0 0
  ان شالله
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
  2 0
  منکه از دوره رئیسی رضایت نداشتم حقوقم تضییع شده ولی ارزو میکنم اینبار قوه قضائیه اصلاح بشه و بیشتر از روحانیون به عنوان قاضی استفاده کنند که خوش اخلاق تر و خدا ترس تر هستند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس