تزریق نمایه واکسن نمایه انسولین

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی در تشریح آخرین پیشرفت‌های تولید واکسن ایرانی کرونا و استفاده رهبر انقلاب از این واکسن، گفت: واکسن ایرانی از بهترین واکسن‌های موجود در دنیاست.

به گزارش مشرق، سید علی‌رضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی و وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که بسیاری از مسائل درمانی رهبر انقلاب توسط وی پیگیری می‌شود و از این روپایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR درباره آخرین پیشرفت‌های تولید واکسن ایرانی کرونا و استفاده رهبر انقلاب از این واکسن گفتگویی با مرندی انجام داده است.

* به‌عنوان رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کمی در مورد جزئیات فرایندهای تولید واکسن کرونا در کشور توضیح دهید و اینکه این فرایندها در چه مراحلی هستند؟

ایران همزمان با بعضی از کشورهای دنیا مثل آمریکا، روسیه و چین شروع به ساخت واکسن کرد. ساخت واکسن در ایران هم محدود به یک مرکز نبود و از چند جا شروع شد. مثلاً، مؤسسه‌ی پاستور با کشور کوبا برای تولید واکسن شروع به همکاری کرد. هرچند کشورهای دیگری مثل آمریکا زودتر از ما واکسن تولید کردند، ولی واکسن‌های ما هم با فاصله‌ی کمی از آن‌ها به‌تدریج وارد بازار خواهد شد. اوّلین واکسن هم، واکسن برکت و دومین واکسن هم محصول انستیتو پاستور است. البته برکت در حال مصرف است و پاستور هم همین روزها گواهینامه‌ی مصرف اضطراری‌اش را می‌گیرد. مراکز دیگر هم در حال پیشرفت هستند.

دانلود

انستیتو پاستور علاوه بر واکسنی که با همکاری کشور کوبا دارد تولید می‌کند، یک نوع دیگر واکسن را هم دارد تولید می‌کند که چه بسا ممکن است موفق‌تر و بهتر از آن واکسن باشد. بنابراین، در آینده ما واکسن‌های عدیده با اشکال مختلف در بازار خواهیم داشت که علاوه بر رفع نیازهای کشورمان می‌توانیم زمینه‌ی صدور به کشورهای دیگر را هم فراهم کنیم. واقعاً تلاش جوانان ما نعمت بزرگی است که توانستیم واکسن تولید کنیم، وگرنه چه بسا مشکلاتمان خیلی بیشتر می‌شد و خدای‌ناکرده ابتلای به مرگ‌ومیر هم بالاتر می‌رفت.

* طبق برنامه زمان‌بندی، تزریق نوبت نخست واکسیناسیون بازه سنی بالای ۸۰ سال از اردیبهشت ۱۴۰۰ آغاز شده است. رهبر انقلاب طبق این برنامه جزو آخرین نفراتی هستند که نوبت مرحله نخست واکسن خود را دریافت می‌کنند. چرا طبق همان برنامه زمان‌بندی واکسن خود را دریافت نکردند؟

از آخرین نفرات هم گذشته است. وقتی که صحبت از تولید واکسن در دنیا بود من خدمت ایشان عرض کردم که واکسن دارد تولید می‌شود و به بازار می‌آید و جناب‌عالی هم باید از واکسن استفاده کنید. ایشان گفتند بله، حرفی نیست. خب، ایشان مشکلی با واکسن نداشتند، منتها آن موقع واکسنی در کار نبود. واکسن‌ها بعد کم‌کم و به تدریج تولید شد. اوّلین محموله‌ای وارداتی هم که از خارج وارد شد، سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت تصمیم گرفت که اوّل کادر پزشکی واکسن بزند که البته کار عاقلانه‌ای هم بود. همه جای دنیا هم همین کار را کردند. بنابراین، وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی تصمیم گرفت که این کار را بکند.

وقتی این کار انجام شد، خدمت رهبر انقلاب رفتم و به ایشان عرض کردم که من هم واکسن زدم و از ایشان خواهش کردم که شما هم واکسن بزنید. ایشان فرمودند من مخالفتی با زدن واکسن ندارم، امّا دو شرط دارم. یکی اینکه خارج از نوبت نزنم و دوم اینکه حتماً واکسن ایرانی باشد. به ایشان گفتم طبق برنامه‌زمان‌بندی الآن نوبت شماست برای اینکه جزو اوّلین رده‌های سنی (بالای هشتاد سال سن) هستید. ایشان گفتند خب، واکسن ایرانی نیست. گفتم تولید واکسن ایرانی زمان می‌برد و شرایط هم با این مرگ‌ومیر خطرناک است. ایشان گفتند پس تا آن موقع مراعات بیشتری می‌کنم. البته ایشان واقعاً مراقبت می‌کنند. از رفتن به سفر و دیدار با اقشار مختلف مردم و خانواده‌های شهدا خودشان را محروم کردند. در هر حال واکسن ایرانی الان آماده شده و خیلی وقت است که از نوبت‌شان هم گذشته است. رهبر انقلاب تمایل زیادی به استفاده از واکسن برکت دارند؛ صفر تا صد واکسن برکت را جوانان عزیز ما در کشور تولید کردند، بنابراین تمایل دارند که از این واکسن استفاده کنند. ان‌شاءاللّه در آینده‌ای نزدیک این کار انجام خواهد شد.

* واکسن‌های ایرانی در برابر انواع خارجی خود از نظر سطح ایمنی‌زایی، عوارض و میزان استقبال جامعه علمی و پزشکی در چه سطحی قرار دارند؟

اساتید زبده و متخصص ما در نورولوژی، ایمنی‌شناسی، عفونی و ... در تولید و نظارت واکسن حضور دارند. بعضی‌هایشان آن‌قدر مطمئن هستند که داوطلبانه این واکسن را زدند. این واکسن از نظر عوارض هم جزو کم عارضه‌ترین واکسن‌هاست؛ چون ویروس کشته شده و دیگر نگرانی وجود ندارد. ناگفته نماند که همه واکسن‌ها عوارض دارند. تا آنجایی که من اطلاع دارم و سوابق نشان می‌دهد، واکسن داخلی اگر عوارضی هم داشته خیلی خفیف‌بوده و علائم خطرناکی نداشته است. بنابراین، این واکسن کاملاً بی‌عارضه‌بوده و از نظر ایمنی هم ۹۲.۳درصد می‌تواند ایمنی ایجاد کند. این واکسن از بهترین واکسن‌های موجود در دنیاست و من تردید ندارم که بسیاری از کشورها از ما می‌خواهند که این واکسن را در اختیارشان قرار بدهیم.

* به عنوان سوال آخر، موفقیت فعلی مرهون و مدیون چیست و ما از چه نقطه‌ای به شرایطی فعلی رسیده‌ایم که در دنیا جزو معدود کشورهایی باشیم که خودشان اقدام به تولید واکسن می‌کنند؟

هم حضرت امام و هم حضرت آقا خیلی به مردم به‌خصوص جوانان اعتقاد و اعتماد داشته و دارند. با این جوانان پیشرفت‌های شگرفی داشتیم. زمانی که صدام به ایران حمله کرد، ما سلاح زیادی نداشتیم؛ امّا همین جوانان نه‌تن‌ها سلاح، بلکه موشک ساختند و روزبه‌روز هم پیشرفت کردند. یادم می‌آید اوّلین موشک‌هایی که ساختند، فاصله‌ی زیادی با هدفشان داشت، ولی الآن ما موشک‌های نقطه‌زنی داریم که آمریکایی‌ها تعجب می‌کنند و این را در عین‌الاسد هم دیدیم.

در هسته‌ای هم ما را تحریم می‌کردند، ولی جوانان ما روزبه‌روز به لطف خدا از درصد پایین شروع کردند و الآن به ۶۰درصد رسیده‌اند. در مسائل پزشکی هم در اوّایل انقلاب بهداشت و درمان ما با تعدادی از پزشکان خارجی (هندی، پاکستانی و بنگلادشی) اداره می‌شد. حتی پزشک هم نبودند و لیسانس پزشکی داشتند، ولی الحمدللّه توانستیم از نظر نیروی انسانی و پزشکی آن‌چنان خودکفا شویم که الآن از خارج از کشور برای درمان به ایران می‌آیند.

قبل از انقلاب یا اوّایل انقلاب فقط ۲۵ درصد از داروها در داخل کشور تولید می‌شد و مواد آن را از خارج می‌آوردیم. آن روزها حداکثر تولید ما یک کپسول بود و بقیه داروها را هم با اسم تجارتی از شرکت‌های چند ملیتی باید می‌خریدیم. با وجود همه‌ی مشکلاتی که از اوّل انقلاب تا الآن داشته‌ایم، ولی به لطف خدا و همت جوانانمان توانستیم در خیلی از زمینه‌ها از قبیل تولید واکسن و دارو رشد و پیشرفت داشته باشیم. امروز بیش از ۹۵ درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید میشود و تکنولوژی‌های خیلی پیچیده‌ای در زمینه‌ی تولید دارو داریم. این‌ها پیشرفت‌های خیلی آسانی نیست. شاید گفتنش آسان باشد، ولی برای تحقق آن باید اتفاقات زیادی بیفتد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • مورخ ایرانی IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
  9 2
  ما مردم ایران هم قدر دانشمندان خودمان را نمیدانیم. خیلی از ماها، خبرنگاران و آدمای همیشه ناراضی همه اش میگوییم واکسن خارجی واکسن خارجی... یکی نیست به اینها بگوید آخه مردمان حسابی... به ما حتی ماسک هم نمیفروختن چه برسد به واکسن. حتی غذا هم نمیتونیم وارد کنیم. ضمنا واکسن سیب زمینی که نیست به هر میزانی که دلمان بخواهد به ما بفروشند. عقل هم نعمت خوبیست اگر استفاده شود.
  • IR ۰۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   1 1
   تاریخ رو بهتر بخون و درس پس بده، البته تنها درسی که می شه توش زیاد دروغ گغت همین تاریخه، زیاد به شواهد و مستندات نیاز نداره و مستنداتش مث همین مورخین قلابی قابل بازسازی هست. تو که در بکگراند تاریخ داری بهتره در علوم دیگر نظر ندهی، از سعدی استاد سخن بیاموز جان برادر، برای قضاوت در مورد اثربخشی یک واکسن حداقل 10-15 سال نیاز هست.
  • مورخ ایرانی IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   1 1
   حاجی اینجوری باشه بازم گلی به جمال من حداقل تاریخ بلدم! شما که گویا همین تاریخشم بلد نیستی بیشتر سکوت کن!
 • IR ۲۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
  6 7
  بذارید حداقل دو تا واکسن تزریق بشه بعد به به و چه چه کنید.
  • IR ۲۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
   6 3
   کجایی؟! سه فاز تست موفقیت آمیز داشته
  • مورخ ایرانی IR ۰۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   0 0
   ببند اون حلقته
  • IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   1 1
   هیچ فاز تست موفقیت امیزی نداشته. دستور تزریق اضطراری دادن چ.م تست هاشو کامل انجام نداده.تحت هیچ شرایطی اینو تزریق نمیکنیم به خودمون
 • رضایی IR ۲۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
  3 11
  کم دروغ بگید بابا شماها دارین با جون مردم بازی میکنید واکسن ایران کوبایی که ساختین ۶۰ درصد اثر داره حالا هی زر بزنید بهترین واکسن دنیا را داریم بس کنید ازبس دروغ گفتین خودتون هم باورتون شده
  • IR ۰۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   2 0
   تو کمتر زر بزن ، باشه
  • IR ۰۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   1 0
   خب اونو گفتن ۶۰ درصده،برکتو که نگفتن ۶۰ درصد.آخه این چه مقایسه ایه؟خخخ
 • NL ۲۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
  6 0
  ماست ما ترشه، کسی هم نمی خواد نظر بده
 • IR ۰۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  3 2
  پاشو در بیاری بخدا آب مقطره، فقط شط و شوت میکنن اینا
  • محدثه IR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   2 1
   شما قرصات سر وقت بخور . ایشالا که خوب میشی
 • IR ۰۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  2 2
  چیتون شفاف بوده که مورد واکسنتون باشه، آنقدر دولت دروغ گفته که ملت هرچه را شما تایید کنید، تکذیب و هرچه را تکذیب کنید، تایید میکنند
 • IR ۰۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  1 2
  اگر واکسن ما عالی و درجه یک نبود و ایراد داشت، چرا دشمنان بایستی خودشونو به زحمت می‌انداختند و تلاش مذبوحانه میکردن که اونو بمباران کنن؟
 • IR ۰۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  1 1
  آزه تو راست میگی ولی دروغگو دشمن خداست.
 • DE ۰۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  2 1
  به روباه گفتند شاهدت کیه ، گفت ُدم درازم !
 • CA ۰۴:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  4 1
  همان اندازه که سیستم حاکمیتی ما بهترین در جهان هست واکسن هامون هم جز بهترینهاست
 • KR ۰۵:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  3 1
  یه مقدار باید واقع گرا باشیم. چطور امکان داره واکسنی که هنوز به واکسیناسیون عمومی نرسیده از واکسنی که 3 میلیارد دوزش تزریق شده و اطلاعات بالینیش جمع آوری شده، واکسن بهتری باشه؟
 • mohamad IR ۰۹:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  2 0
  شما اصلا بهترین چرا نمیارین به ملت بزنین چرا هنوز نیامده دارین قیمت براش تعین میکنین این از شما اونم از سخنگو ی شما عیاری که ادب صحبت ندا ه کی اونو دکتر کرده معلوم نیست
 • محدثه IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  3 2
  برای من جای تعجب داره بعضی ها که اینقدر غصه فرار مغزها رو می خورند چرا وقتی همین مغزها میان واکسن می سازند اینطوری واکسن رو تخریب می کنن ؟؟!!!!! یه واکسن ساختیم اینطوری دشمنان داخلی ناراحت و عصبانی شدن وای به حال روزی که در همه عرصه ها پیشرفت کنیم . احتمالا اون روز، روز مرگ اوناست.
  • IR ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   1 2
   چون همه کارای شما سیاسیه مغز ها مشکلی ندارن مدیریت شماست که ما بهش باور نداریم
  • امیر IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   0 1
   ما؟ یا تو؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس