همتی نمایه

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: امیدوارم آمریکا به برجام برگردد؛ اگر در دولت فعلی تحریم‌ها برداشته شود مورد استقبال من است؛ توسعه با تهاتر و خنثی سازی تحریم نمی شود.

به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز (سه‌شنبه) طی نشست خبری، اظهار داشت: برجام مسئله مهم مورد تایید نظام است و مصمم هستیم اجرایی شود و دولت فعلی هم دنبال آن است. امیدوارم آمریکا به برجام برگردد و تعهدات آن راستی آزمایشی شود، اگر در دولت فعلی تحریم‌ها برداشته شود مورد استقبال من است و اگر در این دولت نشود جزو اولویت اول من است.

وی افزود: ما نیاز به تعامل با دنیا داریم. ما به سرمایه خارجی و بازارهای خارجی نیاز داریم. با تهاتر نمی‌شود کشور را اداره کرد.

همتی تاکید کرد: در شرایطی که فشار حداکثری بود، ما مقاومت کردیم چون دنبال فشار اقتصادی بودند و ما در بانک مرکزی هم جلوی آن ایستادم. توسعه با تهاتر و خنثی سازی تحریم نمی شود. 

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ما که نیامدیم صبح تا شب به مردم فشار وارد کنیم. چرا باید برای مردم سوال ایجاد کنیم که چرا مخالف FATF هستیم. بنده طرفدار مبادلات اقتصادی و تعامل با کشورهای خارجی هستم. توسعه بدون برون گرایی و درون‌زایی موجود در اقتصاد مقاومتی شکل نمی گیرد. 

** بنزین ۵ هزار تومانی را با یارانه ۹۵ هزار تومانی پیشنهاد دادم

همتی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه شما در مناظرات تلویزیونی در پاسخ به خیلی اسناد با انگ زدن به رقیب از کنار مسائل رد شدید، لطفا به مردم بگویید که ماجرای نامه چه بود و چرا طرفدار بنزین ۵ هزار تومانی بودید، گفت: دوستانی که نامه را منتشر کردند چرا کلش را منتشر نمی‌کنند؟ چرا فقط یک بخش از آن را منتشر می‌کنند؟

همتی گفت: این نامه را به رهبری و دولت نوشته شد و دولت هم در زمان خودش آن را اجرا نکرد. من بیشتر هدفم رسیدگی به وضعیت معیشت مردم و جلوگیری از تورم بیشتر بود اما چون در این زمینه آنچه که گفته بودم انجام نشد ما نتوانستیم نه موضوع افزایش قیمت بنزین و نه حوادث بعد از آن را مدیریت کنیم.

وی یادآور شد: همین یک چهارم از نامه من که منتشر شده است در آن دو نکته مهم دارد یکی اینکه باید یارانه مردم تا ۹۵ هزار تومان افزایش یابد. من به دنبال معیشت مردم هستم. نکته دوم این است که در آن بخش نامه گفته‌ام که با تدبیر باید این امر اجرایی شود اما کجا در افزایش قیمت بنزین تدبیر حاصل شد؟

** خوشحال می‌شوم اصلاح‌طلبان از من حمایت کنند

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهور در مورد احتمال ائتلاف با محسن مهرعلیزاده گفت: من صحبت و ملاقات با آقای مهرعلیزاده نداشتم. من ایستادم و معتقدم یک اقتصاددان باید امور را بدست می گیرد. من محکم ایستادم و حتما خوشحال می‌شوم آقای مهرعلیزاده به من کمک کنند تا تعهد خود را به مردم عملی کنم.

همتی ادامه داد: اصلاح طلبان تصمیم گرفتند در انتخابات شرکت کنند، اما مشخص نکردند که از چه کسی؟ من از روز اول گفتم مستقل آمدم  وصدای بی قدرتان هستم و اکنون بخش عظیمی از اصلاح طلبان در ستاد من هستند و من خوشحال میشوم که اصلاح طلبان از من حمایت کنند.

** نگفتم دایی و فردوسی‌پور به من رای بدهند

وی افزود: من نگفته بودم که فردوسی پور و علی دایی به من رای بدهند من گفته بودم که با این شخصیت ها می توانم کار کنم. حتی اگر به من رای ندهند نظر من در مورد آنها عوض نمی شود. ما می توانیم در کشور با تعامل کار کنیم. تاکید من این است که چرا فردوسی پور باید کنار گذاشته می شد. کسی مثل علی دایی که اسطوره کشور است چرا از او به احترام یاد نمی شود. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره قرارداد همکاری ایران و چین گفت: هر تفاهم و قراردادی باید به توسعه اقتصادی ایران منجر شود. منافع توسعه اقتصادی باید به جیب مردم برود. برداشت بد از این تفاهم‌نامه نداشته باشیم. ما باید با اروپا هم تفاهم نامه داشته باشیم.

همتی درباره اصلاح ساختار بودجه ضمن تاکید بر ضرورت این امر، تصریح کرد: قیر رایگان در بودجه چند هزار میلیارد تومان! شوخی نیست آیا این ها برای حامیان آنهایی که در ستاد کمک می کنند، نیست؟ این پول ها از کجا می آید؟ وقتی می گوییم ساختار بودجه اصلاح شود وابستگی جاری کشور به نفت اصلاح و مالیات از کسانی که درآمد دارند باید صورت بگیرد، من می توانم ظرف ۲ سال ساختار بودجه را اصلاح می کنم. در دولت من اجازه این نوع دخالت در اقتصاد و بازی با معیشت مردم را نخواهم داد.

** مشکلی برای ملاقات با بایدن ندارم

وی در مورد اظهار نظرش درباره ملاقات با جو بایدن رییس جمهور آمریکا، گفت: من مشکلی ندارم با کسی ملاقات کنم. بایدن از زمانی که آمده تحریم حداکثری همچنان ادامه دارد. یک دلار از منابع ما را آزاد نکردند، ملاقات با آنها هیچ مشکلی ندارد اما در راستای تامین منافع ملی ما.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در مورد برنامه خود برای اداره کشور و چرایی منتشر نشدن آن تاکنون، بیان کرد: برنامه خود را امروز در سایت شخصی بارگذاری می کنم. با محوریت اصلاح و حکمرانی اقتصادی در کشور است. اسامی که اعلام کردم اسامی کابینه من نبود. بلکه من سمبلیک اسم بردم. در مورد کابینه فکر می کنم و هنوز به جمع بندی نرسیدم.

همتی در مورد حجاب بانوان در کشور تصریح کرد: حجاب در کشور ما قانون است و من به عنوان رئیس جمهور، تعهد و سوگندم اجرای قانون اساسی و پایبندی به قانون است. بحثی که در مورد حجاب کردم باید به این نکات توجه شود. زنان کشور ما اعتقادات و باورهای عمیقی دارند. نباید در زندگی خصوصی مردم دخالت کنیم. ما اعتقاد و باور داریم تشخیص زنان ما بهتر از ما است.

وی اضافه کرد: از من انتقاد کردند چرا گفتی اس ام اس دهید به بانوان در خودروها. من شنیدم به خیلی ها اس ام اس داده شده که اشتباه شده و استرس به مردم وارد شده است.چرا باید در داخل ماشین مردم تجسس می کنید. خودرو مردم حریم خصوصی است.

** قطار توسعه به سرعت از ما رد شده است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه علت کاندیداتوری‌ من وضعیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور است، اظهار کرد: این وضعیت مطلوب یک توسعه پایدار نیست و قطار توسعه به سرعت از ما رد شده است. با اینهمه امکانات و منابع مردم ما شایسته این وضعیت اقتصادی نیستند.

همتی افزود: ما باید هم استراتژی خود را تغییر بدهیم و هم تاکتیک‌ها و روشهای خود را عوض کنیم. این وضعیت به توسعه پایدار نمی‌رسد. امیدوارم با حمایت مردم دولتی بر سر کار آید که با عقلانیت کشور را اداره کند و اجازه ندهد که سیاست، اقتصاد را هدایت کند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش که برنامه وی در زمینه برجام چیست، اظهار کرد: برجام مسئله مهمی است و مورد تأیید نظام و مورد تاکید رهبری است و ایشان هم گفته‌اند که این برجام باید اجرایی شود. امیدوارم آمریکا همانطور که از برجام خارج شد به آن بازگردد و تعهدات خود را اجرایی کند. ما هم به تعهدات خود بعد از راستی‌آزمایی بازگردیم. 

وی با بیان اینکه اگر مردم رای ندهد نمی‌توان با فساد مبارزه کرد، گفت: ساختار بودجه قابل اصلاح است. ظرف دو سال این ساختار را اصلاح خواهم کرد چرا که به کسی بدهکار نیستم و با او تعامل نکردم که بخواهم بعد از انتخابات هوایش را داشته باشم. در دولت من اجازه این نوع دخالت‌ها در اقتصاد و بازی با معیشت مردم وجود ندارد.

** پول فروش فیلترشکن به جیب چه کسی می‌رود؟

همتی در پاسخ به این پرسش که برای افزایش پهنای باند اینترنت چه برنامه‌ای دارد، گفت: بخش‌هایی مثل اینستاگرام تبدیل به فضای کاری شده است. فضای مجازی تبلور فضای حقیقی ماست. باید فضای حقیقی جامعه را درست کنیم. نباید محدودیت و فیلترینگ ایجاد کنیم. همه دارند از فیلترشکن استفاده می‌کنند سوال این است که پول فروش آن به جیب چه کسی می‌رود؟ چه کسانی از این وضع نفع می‌برند؟

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: مگر ما می‌خواهیم مردم را اذیت کنیم؟ این چه کاری است که به مردم بگوییم می‌توانی به یوتیوب، توییتر یا تلگرام بروی اما نمی‌شود راحت این کار بکنی، باید اذیت شوی!

وی یادآور شد: من به آقای رئیسی گفتم شما وارد توییتر شدید اجازه دهید توییتر رفع فیلتر شود و مردم راحت توییت‌های شما را بخوانند اما دستوری ندادند.

همتی خاطرنشان کرد: طبیعی است که دوستانی ۲ الی ۳ سال است تبلیغ می کنند و هر روز تیتر اول تلویزیون هست و هر روز از اقدامات خود برای اصلاح امور تبلیغ می کنند و طبیعی است که مردم حس کنند انتخابات از قبل تعیین شده است.

** رای من در نظرسنجی‌ها جهش عظیمی کرده است 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادعا کرد: دوستانی که رقیب من هستند سبب شدند که شرایط اقتصادی اینگونه شود و من به این دلیل تخریب می شوم که نگذاشتم شرایط بدتر از این شود. اگر مردم قهرشان را بر ندارند نمی توانم موفق شوم. نظرسنجی های دیروز انجام شده نشان می دهد که رای من جهش عظیمی کرده است. مردم باید بزنند زیر میز و اجازه ندهند نتایج انتخابات از قبل مشخص باشد. مردم نباید اجازه دهند سر نوشت چهار سال آینده آنان توسط کسانی که از پیش همه چیز را تعیین کردند، نوشته شود.

**بدون FATF سیستم بانکی ما آسیب می‌بیند

وی گفت: ذی صلاح ترین فرد برای تعیین مسائل اقتصادی رئیس بانک مرکزی است و اصلا به تصمیمات او توجهی نمی شود. اگر اف ای تی اف را تصویب نکنیم قطعا سیستم بانکی ما آسیب می بیند. حتی در جلسه ای حاضر شدم و دفاعیات خود را بیان کردم و رهبر معظم انقلاب هم از مجمع تشخیص مصلحت نظام خواستند این مورد را بررسی کنند ولی آقایان گوش ندادند. ما با کشورهایی داریم تحریم را دور می زنیم که خودشان عضو اف ای تی اف هستند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: برای تعیین اعضای کابینه ام یک اصل دارم و آن این است که مسئولیت هایی که واگذار خواهیم کرد بر اساس شایستگی خواهد بود و نه بر اساس وابستگی حزبی، من به همین دلیل هنوز اعضای کابینه را انتخاب نکرده ام چون باید روند دموکراتیک را طی کنیم. زنان و برادران اهل سنت می توانند در کنار من در دولت سیزدهم باشند. از دوستان اصلاح طلب خوب و خوش فکر و اساتید دانشگاهی متخصص استفاده خواهم کرد.

وی تاکید کرد: شایستگی، لیاقت و عدم وابستگی به رانت خوران سه اصل مورد تاکید من برای انتخاب اعضای کابینه ام خواهد بود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: تلاش من برای تقویت جمهوریت است.

همتی افزود: به جوانان فقط در حد حرف عمل می کنیم. از نظر اقتصادی در یک دهه گذشته به دلیل تحریم ها سرمایه گذاری در کشور منفی بوده و رشد اقتصادی سالی نیم درصد بوده است. فرصت شغلی نتوانسته ایم برای جوانان ایجاد کنیم. جوانان ما نیاز به اوقات فراغت دارند و وقتی ساعت ۱۱ شب جلوی جوانی را می گیریم که کجا می روی تعجب برانگیز است. هیچ جای دنیا این خبرها نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • يحيا IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
  8 2
  اميدوارم اين اميدت در کسوت مسئوليت دولتي نباشد که هشت سال اميدوارانه و کدخداپرستانه زير تابوت برجام را گرفتيد و کمر خود و آن کليد بي خاصيت و اقتصاد و ملت را شکستيد.
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
  21 2
  هشت سال می خواد کشور رو در انتظار و معطل امیدش نگه داره...
  • IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
   3 1
   پادری های اطاق بایدن برای بایدن فقط التماس می کنند - مرد باش و جلوی دشمن بایست
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
  0 2
  درود بر همتی با سواد تحریمها کاغذ پاره نیست اثر داره نباید شعاری رفتار کنیم
 • mojtaba SE ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
  0 0
  اگر میخواستیم با امریکا ابراز نوکری کنیم بعد از 43 سال .خوب به رضا با یک مکالمه تلفنی ارزان قیمت میگقتیم بره پیش بایدن و ایران رو پر از جنس بنجول کنه و خودشم بیاد و رئیس نظام ایران بشه..همتی ,خدائی دیگه علنا میگه جاسوسم و دوست دارم که خیانت کنم ..این رو با کتک باید انداخت سلول انفرادی..پاینده ابر قدرت ایران پاینده رهبر
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۵
  0 0
  بازهم سیگنال(التماس،خفت خواری،ترس ووابستگی مملکت به استکباران شرق وغرب...)
 • مسعودمدرس IR ۰۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۶
  0 0
  فقط حرف مفت،شعار مفت، پرداخت تاوان توسط مردم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس