گل‌محمدی: رقابت پرسپولیس با سایر تیم‌های آسیایی یک جنگ نابرابر است/ ما به معنای واقعی کلمه یک تیم هستیم

سرمربی پرسپولیس در گفتگو با یک نشریه چینی مطالب جالب توجهی مطرح کرد.

به گزارش مشرق، یحیی گل‌محمدی،‌ سرمربی تیم پرسپولیس گفتگویی با یک نشریه چینی داشت که مطالب جالبی در آن مطرح کرد. 

* آقای گل محمدی خیلی خوشحالیم که این فرصت را در اختیار ما گذاشتید تا با شما صحبت کنیم. به عنوان اولین سوال چه چیزی باعث شد تا پیش از شروع فصل جدید فوتبال در ایران قرارداد خود با پرسپولیس را تمدید کنید؟

من یک قرارداد مشروط  را درست پیش از فینال لیگ قهرمانان آسیا در سال گذشته باپرسپولیس امضا کردم و همانطور که همیشه در کنفرانس های خبری به آن اشاره کردم هواداران میلیونی و بازیکنان پرسپولیس دلیل این تصمیم بودند. ما به معنای واقعی یک تیم هستیم یک تیم جنگجو، مصمم و برنده  با بازبکنانی متعهد به انجام وظایف تاکتیکی. ما قهرمان ایران و نائب قهرمان آسیا هستیم و برای هدف های بزرگتر میجنگیم.

* نظر شما در مورد بازی های لیگ قهرمانان آسیا و حضور درخشان پرسپولیس در این مسابقات چیست؟

به اعتقاد من پرسپولیس نمایش فوق العاده‌ای در دو فصل اخیر لیگ قهرمانان داشت.  اگر واقع بینانه به این قضیه نگاه کنیم پرسپولیس با در اختیار داشتن تنها یک بازیکن خارجی ( دروازه بان دوم ) وبودجه ای معادل  ۶۰-۷۰ میلیارد تومان ( ۳ میلیون یورو ) به مصاف باشگاه های متمول فوتبال آسیا رفت  که شاید بودجه ای ده ها برابر بیشتر از باشگاه ما داشتند ولی در نهایت این پرسپولیس بود که به فینال رسید و در فصل ۲۰۲۱ هم با افتدار و کسب بیشترین امتیاز در بین تمام تیم های غرب آسیا به مرحله بعدی صعود کرد. 

گل‌محمدی: رقابت پرسپولیس با سایر تیم‌های آسیایی یک جنگ نابرابر است/ یک تیم جنگجو، مصمم و برنده هستیم

* به اعتقاد شما نداشتن بازیکن خارجی در بازی های لیگ قهرمانان برای شما یک مزیت بود یا یک کمبود؟

در ابتدا باید بگویم که من به بازیکنان خودم افتخار می کنم که با تمام کمبود ها بهترین عملکرد را داشتند ، همینطور که قبلا اشاره کردم باشگاه ما بودجه محدودی دارد و با این بودجه نمی‌توان بازیکنان خارجی با کیفیت در اختیار داشت، بازی در لیگ قهرمانان آسیا و رویارویی با تیم هایی که از بازیکنان خارجی بزرگ، گرانقیمت و با تجربه استفاده می کنند همانند یک جنگ نابرابر می باشد.  

* کارشناسان در فوتبال چین از شما عنوان یک مربی آسیایی با هوش با روش بازی تیکی تاکا یاد می‌کنند، روشی که محبوبیت بسیار زیادی در چین دارد، علاوه بر این شما با کمترین گل خورده در بین تمام تیم های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا به فینال ۲۰۲۰ رسیدید. چطور تونستید هم زمان تاکتیک بازی هجومی و دفاعی رو در تیم خود پیاده کنید؟

بله این یک روش مربیگری است که من از اولین سال های حضورم به عنوان سرمربی و در تیم های مختلف سعی بر انجام آن داشتم و فکر می کنم کار زیاد و دقیق باعث جا افتادن این روش بازی در پرسپولیس شده ، من و کادرم هر روز ساعت ها برای بهبود شرایط فنی تیم تلاش می کنیم، به اعتقاد من داشتن مالکیت توپ علاوه بر کمک به ایجاد موقعیت گلزنی خود نیز نوعی دفاع کردن است، زمانی که توپ در اختیار شماست تیم حریف فرصتی برای ایجاد موقعیت ندارد.

* شما در سال ۲۰۱۲ هم مربی پرسپولیس بودید چه تفاوتی بین پرسپولیس فعلی و پرسپولیس در آن سال می بینید؟

در آن سال بازیکنان صاحب نام زیادی از جمله علی کریمی بازیکن سابق بایرن مونیخ و مهدی مهدوی کیا با تجربه ۱۶ سال حضور در بوندسلیگا و تعداد زیادی ملی پوش و چند بازیکن خارجی با کیفیت در تیم حضور داشتند،  تیم قدرتمندی داشتم و نتایج مطلوبی به دست آوردیم به فینال جام حذفی صعود کردیم، تیم فعلی پرسپولیس تلفیقی از بازیکنان با تجربه و جوان حضور دارند سعی داریم  هر روز  بهتراز دیروز عمل کنیم، فوتبالی هجومی  مبتنی بر مالکیت و ایجاد موقعیت های گلزنی زیاد را ارائه بدهیم و فکر میکنم تا به اینجا در انجام این کار موفق بودیم.  

* نظر شما در مورد فوتبال چین در رده های باشگاهی و ملی چیست ؟

اینکه چین سرمایه گذاری های زیادی در فوتبال داشته فوق العاده است ، استخدام بازیکنان و مربی های بزرگ در نهایت به فوتبال چین و آسیا کمک‌ می‌کند به اعتقاد من مربیانی که در گذشته موفق بوده اند و روش و اعتقادات فنی  آنها با فلسفه و فرهنگ فوتبالی چین همسو است در کنار  بازیکنان با کیفیت خارجی تاثیر زیادی در فوتبال چین خواهند داشت. کشوری همچون چین با جمعیت بالا و علاقه مندان زیاد و همینطور سرمایه گذاری های کلان باید جایگاه بهتری در فوتبال آسیا داشته باشد. به اعتقاد من فوتبال ملی چین در زمانی که من یک بازیکن بودم قدرتمند تر از سال‌های اخیر بود.

گل‌محمدی: رقابت پرسپولیس با سایر تیم‌های آسیایی یک جنگ نابرابر است/ یک تیم جنگجو، مصمم و برنده هستیم

* خیلی از بازیکنان ایرانی در فوتبال اروپا و در واقع سطح دوم فوتبال اروپا مثل لیگ های روسیه، بلژیک، پرتغال و ترکیه حضور دارند به نظر شما این حضور تا چه حد می تواند به این بازیکنان و فوتبال ایران کمک‌کند ؟ 

همه ما می‌دانیم که فوتبال اروپا چند گام از فوتبال آسیا جلوتر می باشد بنابراین حضور در تمرینات و بازی های تیم های اروپایی حتی لیگ های سطح دوم می تواند به پیشرفت بازیکن و فوتبال ایران کمک کند.

* اگر موافق باشید کمی در رابطه با گذشته شما صحبت کنیم ، شما فوتبال ملی خود را در سال ۱۹۹۷ و در بازی مقابل کنیا شروع کردید و ۹ سال درخشان در فوتبال ملی حضور داشتید،  در بعضی از بازی ها کاپیتان تیم ملی بودید،  در مقابل تیم ملی چین هم در سال ۲۰۰۴ و جام ملت های آسیا بازی کردید و یک  پنالتی از دست دادید، بعد از گذشت تمام این سال ها هنوز  اون صحنه رو به یاد دارید؟

بله سال های زیادی در تیم ملی حضور داشتم در آن سال ها تیم ملی تلاش میکرد تا برای سومین بار به جام جهانی صعود کند، و همینطور حضور درخشان در جام ملت های آسیا هدف دیگر تیم ملی در آن زمان بود،  صحنه ای که پنالتی را در مرحله نیمه نهایی از دست دادم را به خوبی به یاد دارم و هنوز باور نمی‌کنم چطور آن ضربه را از دست دادم.

* شما یک گل فوق  العاده در برابر مکزیک در جام جهانی ۲۰۰۶ به ثمر رساندید آیا آن لحظه لذت بخش ترین لحظه شما در زندگی ورزشی تان بوده؟

گل زدن در جام جهانی یک افتخار خاص است و من خیلی خوشحالم که این شانس رو داشتم تا یکی از آن هشت بازیکن ایرانی باشم که در جام جهانی گل زدند. گلی که در برابر مکزیک زدم از روی یک‌ضربه کرنر به ثمر رسید، استادیوم پر از تماشاگر بود و جو خاصی بر بازی حاکم بود. البته گل های فراموش نشدنی دیگری هم به ثمر رساندم مثل گل در برابر ایرلند در بازی های مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۰۲ در حضور ۱۳۰ هزار تماشاگر در استادیومی که تنها ۱۰۰ هزار نفر گنجایش داشت البته متاسفانه آن کل باعث نشد تا به جام جهانی صعود کنیم.  

* در تمام دوران فوتبالی خود در نقش بازیکن و مربی مسئله یا مسائلی هست که در مورد آن هنوز تاسف بخورید؟

بله، در تمام این دوران گاهی در مورد دو بازی حسرت میخورم ، بازی در مقابل ایرلند در مقدماتی جام جهانی که تیم ملی با گل من پیروز شد ولی به دلیل تنها یک گل زده کمتر از صعود به جام جهانی باز ماندیم ، دومین بازی تاسف بار زندگی ورزشی من شکست در فینال لیگ قهرمانان آسیا در سال گذشته بود جایی که با دو پنالتی که از تصمیم کمک داور ویدیویی برآمد بازی را واگذار کردیم، ما حتی بدون داشتن چهار بازیکن اصلی در آن بازی عملکرد مطلوبی داشتیم و واقعا شایسته قهرمانی بودیم.  

* بعد از تمام موفقیت هایی که در سال های اخیر به دست آوردید تا به حال پیشنهادی از فدراسیون فوتبال ایران داشتید؟

بله من در سه سال اخیر پیشنهاداتی برای هدایت تیم های ملی بزرگسالان و زیر ۲۳ سال داشتم که در نهایت مذاکراتم با فدراسیون فوتبال به نتیجه  و توافق نهایی نرسید.  

* به عنوان آخرین سوال نظر شما در رابطه با حضور افشین قطبی به عنوان یک مربی ایرانی در فوتبال چین چیست؟ اگر شما پیشنهادی از فوتبال چین داشته باشید پاسخ شما چیست؟

خوشحالم که بگویم افشین سرمربیگری خود را از تیم پرسپولیس شروع کرد و سپس کار در  تیم ملی و فوتبال شرق آسیا را تجربه کرد ، متاسفانه آشنایی نزدیکی با ایشان ندارم ولی از طریق دوستان مشترک می دانم که افشین یک مربی سختکوش، منظم و با کیفیت می باشد. در مورد خودم هم باید بگویم که من به عنوان یک مربی حرفه ای  دوست دارم تمامی چالش ها را تجربه کنم.

منبع: ایلنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ناشناس US ۲۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  4 5
  پرسپولیس دارد در فوتبال نتیجه میگیرد این تصادفی نیست این تیم با استخدام مربی میلیونی همچون برانکو به هماهنگی افسانه ای در همه خطوط بخصوص خط دفاع رسید و اول شدن در تمام فصول در لیگ برتر ایران حق این تیم بوده واست تا پیش از امدن برانکو پرسپولیس یک تیم ششدانگ نبود بعد از امدن برانکو بود که دیگر هیچ تیمی جلودار پرسپولیس نبود واین تیم فقط مزد زحمات خود را دارد در لیگ برتر میگیرد واین به هیچ عنوان تصادفی نیست
  • IR ۰۷:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
   1 2
   یه فصل وی ای آی بیاد سوگلی سقوط میکنه این تیم داره نون استخدام داورا رو میخوره
 • ایمان عشقپولیسی IR ۲۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  3 5
  پرسپولیس نگین ایران وآسیاست که همچنان میدرخشد و درخشش باعث کوری چشم کیسه کشا و شله زردا شده
  • تاج کبیر IR ۰۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
   2 1
   باباببندیددکان چاپلوسی اه اه حالمون بهم خورد.هنوزادبیات حرف زدن نداری .جمعش کنیداین چرت وپرتارو
  • IR ۰۷:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
   1 2
   خخخخخخخخخ نگین اسیایی که یه قهرمانی خارج از ایران نداره یه جام غیر اسنپی نتونسته تو تاریخش بگیره خخخخخخخخخخ
  • IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
   0 0
   ۰۷:۴۲ این نشریه هم بخاطر داشتن جام آسیایی نیومده با گل محمدی مصاحبه کنه، یکم فکر کن ... حتما بازی درخشانی از این تیم درآسیا دیده، بجای اینکارها تیمتون و تقویت و حمایت کنید
 • pessare_ariayi IR ۰۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
  1 1
  پرسپولیس سرخترین عشق جهان❤
 • IR ۰۴:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
  0 1
  پرسپولیس یک تیم خوب و جنگنده است که در هماهنگی کامل با وزارت ورزش وزارت ارتباطات فدراسیون فوتبال و کمیته داوران و تعداد زیادی داور بی وجدان تمام جامها را به شکل اسنپی درو می کند .
 • IR ۰۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
  0 1
  دکتر رسول پناه کبیر یکی از پیش قراولان مبارزه با فساد سازمان یافته این تیم منفوره در اینده از ایشون بسیار به نیکی یاد خواهد شد. راهش پر رهرو باد
  • IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
   0 0
   دوتا از اون فحشا نثارت کنه حرفت و پس میگیری، اگه انقد خوبه ببرینش واسه مدیر عاملتون
 • ۰۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
  1 2
  البته با کمک داور ها و وزیران ورزش و ارتباطات!
  • IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
   0 0
   این نشریه برا آسیاست اصلا حرفت معنی نداره ! ینی چی وزیرو وكيل، اصلا تا حالا دیدی تو آسیا بنفع ایرانیا پارتی بازی کنن؟
 • mina IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
  1 2
  عاشق یحیی جونم
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
  0 3
  لنگیا حرف زدنشونم تهوع آوره
  • rookh IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
   0 1
   پیشنهاد میکنم یه سر به مصاحبه اخیر حسن روشن و ممود فکری بزن تا بیشتر تفاوت رو ببینی
  • NL ۰۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
   0 0
   هرچی میگن دیگه شعر نمی بافن. این احمق فکر میکنه با دسته کورا طرفه. البته به درد نفهمای لنگی همین حرفا میخوره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس