کد خبر 1224016
تاریخ انتشار: ۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۶
مناظره‌های انتخابات

عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، آخرین جزئیات برگزاری مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را تشریح کرد.

به گزارش مشرق، سید احسان قاضی زاده هاشمی عضو کمیسیون بررسی تبلیغات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در جمع خبرنگاران با اشاره به برخی جزئیات برگزاری مناظره‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و با اشاره به راهبردهای کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در رابطه با مناظره نامزدها اظهار داشت: در این دوره از انتخابات در کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و ستاد انتخابات صدا و سیما تلاش بسیار کردیم که پرسش‌های مناظره‌ها متنوع باشد. همچنین با پرهیز از طرح پرسش‌های کلی و عمومی، از پاسخ کلی به پرسش‌ها پیشگیری خواهد شد.

وی افزود: به عبارت دیگر در کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری پرسش‌های نسبت به مناظره‌های تلویزیونی محورهای مناظرات نامزدها مشخص شده و به این ترتیب مردم به صورت شفاف از دیدگاه‌های نامزدهای ریاست جمهوری مطلع می‌شوند. بر این اساس پرسش‌ها شفاف‌تر، دقیق‌تر، صریح‌تر و ناظر بر مسائل کنونی کشور مطرح می‌شوند.

عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به محور مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: عناوین و مسائل مطرح در مناظره‌های تلویزیونی به صورتی شکل می‌گیرد که همه اقشار به طور صریح، شفاف و دقیق از ماهیت برنامه‌ها و دیدگاه نامزدها آگاه می‌شوند و شرایطی ایجاد خواهد شد تا انتخاباتی آگاهانه و آزادانه برگزار شود.

قاضی‌زاده هاشمی همچنین با اشاره به راهکارهای کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری برای جلوگیری از مجادله میان نامزدها در مناظره‌های زنده تلویزیونی تصریح کرد: بحث مجادله و دوری از آن را به همه نامزدها یادآوری کردیم و تاکید شده که طبق قانون عمل کنند. در این چارچوب اگر نامزدی بخواهد با اعمال تخلف به نوعی گفتگو یا صحبتش را به کرسی بنشاند به این معنی نیست که وقت به اتمام رسیده، بلکه وقت پاسخگویی برای طرف مقابل در نظر گرفته شده است؛ به این ترتیب که وقت مناظره در اختیار نامزدها نیست و اگر حق پاسخگویی برای دیگران ایجاد شود تعیین زمان، در اختیار برگزارکنندگان مناظره و کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است.

عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد: اگر نامزدی درباره افراد ثالث، اشخاص حقیقی و حقوقی، مردم، ‌ اقشار و اشخاص مختلف با ذکر نام و یا اشاره به موضوعی، درباره دستگاه طرح موضوعی کند که تخلف محسوب شود، اگر آن شخصیت حقیقی یا حقوقی به این کمیسیون شکایت کند، ناچار هستیم که برای طرف مقابل در قالب برنامه‌ای ضبطی و مستقل زمان پاسخگویی قائل شویم. در این دور از مناظره‌های تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری مصمم هستیم که اگر این اتفاق بیافتد قطعا زمان پاسخگویی پیش‌بینی کنیم بنابراین تقاضای ما از نامزدها این است که مفاد قانون را دقیق رعایت کنند. نامزدهای ریاست جمهوری که می‌خواهند سکان قوه مجریه را در دست بگیرند طبعا باید قانون را در مناظره‌ها به درستی رعایت کنند.

قاضی‌زاده هاشمی در واکنش به این که ممکن است نامزدها اظهارات ساختارشکنانه داشته باشند و خطوط قرمز نظام را نقض کنند، یادآور شد: با توجه به حضور مقام قضائی و نماینده شورای نگهبان در کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری چنین تخلفی نافی اختیارات قانونی نهادهای ذی‌ربط کشور برای بررسی این موضوع نیست. این کمیسیون مسئولیت تنظیم و تضمین برگزاری عادلانه و صحیح مناظره‌های تلویزیونی و برنامه‌های تبلیغاتی انتخابات را برعهده دارد و مبتنی بر خرد جمعی است و سلامت مناظره‌های تلویزیونی و برنامه‌های تبلیغاتی در رسانه ملی و دیگر رسانه‌ها را تضمین می‌کند.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • محسن NL ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  0 0
  در دوره های قبل، بنده برای رسیدن زمان مناظره ها لحضه شماری می کردم و در وقت مناظره ها هر کار و برنامه ای که داشتم کنار می گذاشتم و با شور و شوق به تماشا می نشستم. تمام اعضای خانواده هم همین حالت را داشتند. اما در این دوره کمترین شور و حالی برای دیدن مناظره ها و مصاحبه ها و ... ندارم. چــرا؟ زیــرا احساس می کنم تفاوتِ دیدنِ مناظره های دوره های قبل با این دوره، مثل تفاوتِ تماشای یک مسابقۀ حساس با یک بازیِ تدارکاتی و دوستانه است. نمی دانم کاربرانِ محترم چه احساسی دارند.
  • محسن IR ۰۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
   0 0
   با عرض پوزش، کلمۀ «لحضه» به جای «لحظه» ، اشتباه تایپی بود و بدین وسیله تصحیح می شود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس