اردکانی

اردکانیان گفت: پیشنهاد دریافت هزینه بیشتر برای کنترل قطعی برق در تابستان از مشترکان پرمصرف و واریز به صورت یارانه به حساب مشترکان کم مصرف یکی از موضوعاتی بوده که وزارت نیرو در حال بررسی آن است.

به گزارش مشرق، رضا اردکانیان وزیر نیرو امروز (سه شنبه ۲۸ اردیبهشت) در حاشیه حضورش در کمیسیون انرژی مجلس در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بیش از ۶۴ درصد برق کشور توسط بخش خصوصی تولید می شود، اظهار داشت: دولت باید در زمینه برق در کشور تنها یک تنظیم گر باشد، توانیر باید خود را از میان خریدار و فروشنده خارج کرده و تنها ارتباط میان تولیدکننده و مصرف کننده را برقرار کند.

وی افزود: مصرف کنندگان بزرگ برق در کشور باید بتوانند برق مورد نیاز خود را از تولیدکننده از بازار بورس خریداری کنند.

وزیر نیرو همچنین درخصوص صادرات برق نیز اظهار کرد: موضوع صادرات برق از وجوه مختلف مطرح شده و تلاش می کنیم طی هفته های آتی یک مسیر شفاف و روشنی را با حضور اعضای کمیسیون انرژی تدوین کنیم. البته باید در این جلسه بخش خصوصی نیز حضور داشته باشد تا درباره پیشنهادات، فرصت ها، محدودیت ها و نقص های دستگاه اجرایی در این زمینه مباحث لازم بررسی و حل و فصل شود.

اردکانیان ضمن تاکید بر وجود تغییر اقلیم بیان کرد: تغییر اقلیم در گذشته تنها یک نظریه بود، اما اکنون به یک موضوع ثابت شده و طبیعی که براساس آن منطقه ما در یک شرایط حدی قرار دارد، یعنی کشور ما یا در یک شرایط خشکسالی شدید یا ترسالی شدید قرار گرفته و دیگر کمتر شاهد یک شرایط نرمال خواهیم بود.

وزیر نیرو ادامه داد: متوسط بارش باران در سال در کشورهای دیگر ۷۵۰ میلیمتر است، اما در ایران این رقم در حدود ۲۵۰ میلیمتر بوده و ما در یک منطقه خشک قرار داریم. به طور مثال بهار سال ۹۸ تعداد ۲۵ استان درگیر سیل و ترسالی شدید شد، اما در مقابل تابستان ۱۳۹۷ دچار یک خشکسالی شدید بودیم که این روند امسال نیز تکرار خواهد شد.

وی با اشاره به شرایط آب و هوایی کشورمان طی ۵۰ سال اخیر گفت: دولت دوازدهم ۲ سال درگیر خشکترین شرایط سالی خود بود و ۲ سال نیز درگیر ترسالی شدید بود، بنابراین باید زندگی در این کشور را با برنامه و پذیرش واقعیت ها پیش برد و با بهار سیلاب ها، بتوان آب شیرین را برای سال های خشک ذخیره کرد.

اردکانیان تصریح کرد: پیش از این به مدیریت مصرف توجه زیادی نمی شد و توانیر تنها یک تولیدکننده برق بود، اما اکنون با توجه به شاخه علوم اجتماعی و بکارگیری مهندسان، مصرف را مدیریت می کند. مجموعه دولت اصلاح الگوی مصرف را یک امر فرهنگی و توصیه ای تلقی نکرده، بلکه آن را یک موضوع سازمانی می داند.

وی تاکید کرد: براساس بند (ی) تبصره ۸ بودجه سال ۱۴۰۰ باید با دریافت تعرفه بالا از مشترکان پرمصرف به مشترکان کم مصرف محروم زیرنظر کمیته امداد امام (ره) تخفیف داد. البته براساس مصوبه دولت تعرفه پرمصرف ها ۱۶ درصد هم افزایش می یابد.

اردکانیان اظهار داشت: در تابستان پیش رو افزایش بیش از این برای تعرفه ها وجود ندارد، ما از مهرماه سال گذشته برای این تابستان برنامه هایی را تدوین کردیم که امیدواریم در زمینه اجرا با مشکل مواجه نشویم.

وزیر نیرو همچنین در بحث میزان مصرف برق دستگاه های استخراج رمزارزها نیز گفت: در محاسبات وزارت نیرو اعداد کنونی به دلیل مصرف برق برای تولید رمزارزها وجود نداشت و ما در کنار بانک مرکزی و وزارت صمت، پیگیر ساماندهی رمزارزها در کشور هستیم و با متخلفان نیز برخورد خواهیم کرد و تلاش می کنیم که امسال با توصیه ها و همراهی مصرف کنندگان بدون مشکل پیش برویم.

وی افزود: در نشست امروز پیشنهادی در کمیسیون انرژی مطرح شد مبنی بر اینکه برای کنترل قطعی یا جلوگیری از گرانی برق در تابستان، از مشترکان پرمصرف در زمان پیک مصرف، هزینه بیشتری دریافت شود و به صورت یارانه به حساب مشترکان کم مصرف واریز شود که ما این موضوع را به طور جدی بررسی خواهیم کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  2 0
  بجای این کار از پر مصرف ها بگیرید و به ساخت نیروگاههای جدید اختصاص دهید که تقریبا این چند سال اخیر در نیروگاه سازی پسرفت داشتیم قطعی برق خسارت سنگینی به مردم و صنایع میزد
 • ناشناس IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  4 0
  بشنو باور نکن
 • IR ۲۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  1 0
  رواحانی رابین هود شده است
 • آبی آسمون IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
  0 0
  دریافت هزینه از مشترکان پرمصرف برق و واریز به حساب آقازاده های کم مصرف!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس