کد خبر 1218985
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۵
هزینه های واکسیناسیون چالش بزرگی برای بودجه دولت هند به وجود آورده است

واکسیناسیون حدود ۵۹۰ میلیون هندی بین ۱۸ تا ۴۴ سال، حدود ۳۵۴ میلیارد روپیه (۴.۸ میلیارد دلار) با احتساب هر نفر ۶۰۰ روپیه هزینه دارد که بار سنگینی بر دوش اقتصاد بحران‌زده هند است.

 به گزارش مشرق به نقل از بلومبرگ، بدترین همه‌گیری کرونا در جهان تامین بودجه دولت هند را با چالش‌های بسیاری مواجه کرده است، آن هم در زمانی که این کشور برای حمایت از اقتصاد خود نیز به پول نیاز دارد.

ببینید:

عکس/ بیرون آمدن اجساد کرونایی از قبر بر اثر بارش باران

 پس از اینکه نارندرا مودی، نخست وزیر هند ناگهان از ایالت‌های این کشور خواست از اول ماه مه بزرگسالان را واکسینه کنند، ۲۸ ایالت هند مجبور شدند حدود ۵ میلیارد دلار برای هزینه‌های واکسن بپردازند. از آنجایی که بودجه لازم برای موج دوم کرونا در نظر گرفته نشده بود، این ایالت‌ها مجبور شدند هزینه واکسیناسیون را با کاهش هزینه‌های سرمایه‌ای، فروش سرمایه‌های عمومی و وام‌گیری تامین کنند.

 با یک محاسبه ساده می‌توان متوجه شد که واکسیناسیون حدود ۵۹۰ میلیون هندی بین ۱۸ تا ۴۴ سال، حدود ۳۵۴ میلیارد روپیه (۴.۸ میلیارد دلار) با احتساب هر نفر ۶۰۰ روپیه هزینه دارد. اگر واکسیناسیون به افراد زیر ۱۸ سال هم ادامه پیدا کند این رقم به ۰.۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی هند یا حدود ۷ میلیارد دلار می رسد.

 این بار اضافی روند بهبود اقتصاد هند از رکود نادر سال گذشته میلادی را کندتر می‌کند. به علاوه هند در جذب سرمایه‌گذاری خارجی مشکل دارد. صندوق‌های جهانی تنها ۱.۲ درصد از ۶۷۶ میلیارد روپیه محدوده سرمایه‌گذاری در دسترس آنها را تا دهم ماه مه استفاده کرده‌اند یعنی کمتر از ۴.۸ درصد دو سال گذشته.

 دولت مودی در سال جاری میلادی شاهد فروش سرمایه‌ها برای تامین هزینه‌ها بوده است. این تنها راه پایین آوردن فشار بدهی دولت هند است. همه‌گیری ویروس کرونا بودجه دولتی هند را به شدت تغییر داده است. متوسط کسری بودجه ایالت های هند قبل از همه‌گیری کرونا ۲.۴ درصد تولید بود ولی پس از اعمال قرنطینه‌ها به ۴.۶ درصد در سال جاری میلادی رسید.

 با وجود اینکه هیچ قرنطینه ملی طی موج دوم و کشنده کرونا در هند وجود ندارد، ولی دولت این کشور نمی‌تواند به هدف خود در پر کردن کمبود بودجه در سال جاری میلادی برسد چون ایالت‌های بسیاری در این کشور محدودیت‌های حمل و نقل وضع کرده‌اند که به فعالیت های اقتصادی و درآمد دولت آسیب می‌رساند. بسیاری از اقتصاددانان‌ها پیش ‌ینی خود از رشد اقتصادی دو رقمی را در سال مالی جاری پایین آورده‌اند

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس