ادعای بلومبرگ درباره رکورد زنی بازرسی های آژانس از تاسیسات ایران

یک رسانه آمریکایی در گزارشی مدعی رکورد زنی تعداد بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته ای ایران شد.

به گزارش مشرق، بلومبرگ در گزارش ادعایی خود می‌گوید به گزارشی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دست یافته که نشان می‌دهد بازرسی‌های این نهاد بین‌المللی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران در سال گذشته میلادی به رکورد جدیدی رسیده است.

بیشتر بخوانید:

هشدار یک نماینده درباره دوربین های آژانس

بر اساس این گزارش که آژانس برای دیپلمات‌ها ارسال کرده و نسخه‌ای از آن به دست بلومبرگ رسیده، آژانس پارسال هر ماه سه بازرسی سرزده از فعالیت‌های هسته‌ای ایران داشته است.

این گزارش می‌افزاید یک پنجم از ۱۶۱ بازرسی سرزده آژانس از فعالیت‌های هسته‌ای بین‌المللی مربوط به ایران بوده است.

آژانس همچنین شمار بازرسان خود در ایران را ۶ درصد افزایش داده و به ۲۸۵ نفر رسانده است. بر اساس گزارش این نهاد بین‌المللی، ۱۳ درصد از کل بودجه پادمان‌های آژانس که ۲۰۸ میلیون دلار بوده، نیز صرف بازرسی‌های ایران شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود گفته است بازرسی‌های سرزده بر اساس فاکتورهایی مانند انتخاب تصادفی، غیرقابل پیش‌بینی بودن و درخواست دسترسی‌ها بر اساس زمان‌بندی بوده و در راستای افزایش تأثیر بازدارندگی آنها تنظیم شده است.

این بازرسی‌ها بر اساس توافق سال ۲۰۱۵ هسته‌ای موسوم به برجام میان ایران و شش قدرت جهانی انجام شده است و بازرسی‌ها شامل دیدارهای سرزده از فعالیت‌های هسته‌ای ایران از جمله میادین اورانیوم و تأسیسات غنی‌سازی آن است.

ایران اسفندماه پارسال اعلام کرد همکاری با آژانس را برای سه ماه محدود می‌کند و دسترسی این نهاد بین‌المللی به اطلاعات دوربین‌های نصب شده در تأسیسات هسته‌ای ایران متوقف می‌شود. ایران گفته بود اگر تا سه ماه (اوایل خرداد) تحریم‌ها علیه ایران لغو نشود، اطلاعات دوربین‌های آژانس حذف خواهد شد.

همان زمان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد با تهران به توافق رسیده است که بر اساس آن، میزان دسترسی بازرسان آژانس به تأسیسات هسته‌ای ایران کاهش یابد، ولی طی سه ماه آینده راستی‌آزمایی لازم و بازرسی‌های نظارتی ادامه خواهد داشت.

بلومبرگ می‌نویسد اگر بازرسی‌های آژانس از فعالیت‌های هسته‌ای ایران متوقف شود، ریسک سو تفاهم از نیات هسته‌ای ایران افزایش می‌یابد.

‌رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ما در میانه روند هستیم و امیدواریم تا رسیدن به ضرب‌الاجل پایان توافق سه ماه، نوعی توافق با ایران حاصل شود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • پیروزه چی به ما دادید کلی تحریم IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  1 0
  چی به ما دادید کلی تحریم قبل از توافق وضعیت مان خیلی بهتر از الان بود. این چی قرار دادی که بسته بودید
 • a IR ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  0 0
  این گروسی به شدت مورد حمایت اسقاطیله شاید هم اومانو را کشتن که گروسی رئیس بشه مواظب مکر این شغالها باشید