روحانی جهانگیری نمایه

جهانگیری که قصد کاندیداتوری مجدد در انتخابات دارد، بد نیست شعارها و وعده‌های چهار سال قبل خود را مرور کند.

سرویس اقتصاد مشرق - اسحاق جهانگیری در حالی از سوی اصلاح‌طلبان و حامیان دولت روحانی مجدداً قصد دارد برای ریاست جمهوری کاندیدا شود که ۴ سال پیش به عنوان یار کمکی حسن روحانی در تبلیغات انتخاباتی حاضر شد و وعده‌های بسیاری به مردم درباره دولت دوازدهم داد که هیچ یک محقق نشد.

اکنون با وجودی که اکثر وعده‌های جهانگیری و روحانی در زمینه بهبود معیشت مردم، معکوس محقق شده، فیل جهانگیری دوباره یاد هندوستان کرده است.

جهانگیری در دولت دوازدهم با فاجعه ارز ۴۲۰۰ تومانی و هدر دادن ده‌ها میلیارد دلار منابع ارزی کشور و ایجاد صدها هزار میلیارد تومان رانت، یکی از مقصران اصلی تخریب معیشت مردم در دولت روحانی است.

جهانگیری که قصد کاندیداتوری مجدد در انتخابات دارد، بد نیست شعارها و وعده‌های چهار سال قبل خود را مرور کند. ما در ادامه، مهمترین وعده‌های جهانگیری را برای مخاطبان و حامیان او فهرست‌ کرده‌ایم:

***

سخنان اسحاق جهانگیری در انتخابات ۹۶

۱. از ایران حفاظت و حراست می‌کنیم و نمی‌گذاریم سفره مردم کوچک‌تر شود.

۲. ما می‌توانیم با برنامه‌هایی که تهیه کردیم مسائل و مشکلات کشور را حل کنیم.

۳. ملت ایران برنامه‌های وسیعی برای توسعه کشور پیش‌بینی شده است.

۴. ما سهام عدالت را واقعی خواهیم کرد، به شما اطمینان می‌دهم شما ۵۰ میلیون مردم ایران در کارخانه‌ها سهامدار خواهید شد، سه سال روی این طرح کار شد که سهام عدالت طوری ساماندهی شود که مردم مزه سهامدار شدن کارخانه را بچشند.

۵. از شهریور ۱۳۹۶ هر تحت پوشش کمیته امداد مالک ۱۰ میلیون تومان در کارخانه‌های کشور خواهد بود و بقیه ۵ میلیون نفر جمعیت بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان سهام بهترین کارخانه را خواهند داشت و در سود کارخانه‌ها مشارکت خواهند کرد.

بازخوانی وعده‌های کاغذی جهانگیری/ ضربه‌گیر روحانی به پشتوانه شعارهای چهار سال قبل دوباره نامزد می‌شود؟ +فیلم

۶. در بخش صنعت با اطمینان به شما می‌گویم برای سال جاری نهصد و پنجاه هزار شغل مطمئن ایجاد کنیم.

۷. فکر می‌کنم در سال ۹۰ یا ۹۱ بود که قیمت دلار آسانسوری بالا می‌رفت؛ نامه‌ای نوشتم خدمت رهبر معظم انقلاب و گفتم آقا بنده به‌عنوان یک آدمی که از بیرون به این کشور نگاه می‌کنم و هیچ مسئولیتی ندارم، الآن وقت آن است که مسئولین اقتصادی دولت همه عوض شوند نه اینکه دولت عوض شود. مردم اعتمادشان را نسبت به اینها از دست داده‌اند.

۸. این که دیگر تعارف ندارد. اگر مقامی نتواند این قدر کنترل کند که منابع کشور این طور برود باید برکنار شود.

۹. در این دوره ما گفتیم که باید شفافیت در منابع تصمیمات اقتصادی کشور حاکم باشد. سامانه‌های متعدد اقتصادی برای نظام بانکی تعریف شد.

۱۰. باید مجوزهای زیادی که امروز در دستگاه‌های دولتی وجود دارد لغو شود. این مجوزها یک نوعی گیر دادن است که مردم مراجعه کنند.

۱۱. دنبال کشوری هستیم که در آن هیچ کسی سر گرسنه بر بالین نگذارد و همه شغل و درآمد داشته باشند و کار کنند.

۱۲. ما فراموش نکرده و از یاد نبردیم که دولتی قبل از این دولت بود قیمت‌ها در آن لحظه‌ای تغییر می‌کرد و استفاده از تدبیر و خرد جمعی در آن راهی نداشت.

۱۳. ایران رئیس‌جمهوری نیاز دارد که بتواند مدیریت اقتصادی کشور را به سمتی پیش ببرد که از آن اشتغال بیرون بیاید.

۱۴. همه خانواده‌های ایرانی صاحب سهام عدالت هستند و از اول امسال هر خانواده تحت پوشش صاحب ۲ میلیون تومان سهام و سایر خانواده‌ها تا پایان شهریور صاحب سهام بهترین کارخانه‌های ایران خواهند شد.

۱۵. ما در دولت دوازدهم برنامه مدونی برای ایجاد شغل تهیه کرده‌ایم و همان ۹۵۰ هزار شغل را در نظر گرفتیم.

بازخوانی وعده‌های کاغذی جهانگیری/ ضربه‌گیر روحانی به پشتوانه شعارهای چهار سال قبل دوباره نامزد می‌شود؟ +فیلم

۱۶. ما مسکن اجتماعی نیز داریم که با کمک نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد، بهزیستی و وزارت تعاون و خیرین تعدادی مسکن در اختیار متقاضیان قرار گیرد؛ بنابراین مقرر شد که از محل نهادهای حمایتی مسکن بسازیم تا در اختیار متقاضیان قرار دهیم.

۱۷. مهم این است که نقدینگی به سمت تولید و سرمایه‌گذاری برود. یکی از بهترین نقاطی که می‌تواند نقدینگی را جذب کند بازار سرمایه است و دولت باید به آن توجه ویژه کند و قطعاً یکی از اولویت دولت دوازدهم توجه به بازار سرمایه است تا افرادی که از این طریق سهام می‌خرند آسیب نبینند.

۱۸. دولت آینده حتماً ضد فساد خواهد بود. ما در بحث مبارزه با فساد هیچ تعارفی با کسی نداریم و در این مسئله باید شفافیت به وجود بیاید.

۱۹. نکته دیگر توجه به طبقات محروم است که ما در بدترین شرایط اقتصادی کشور بهترین خدمت را به محرومان کردیم.

۲۰. برنامه خوبی برای دولت دوازدهم تهیه شده و شما جوانان تحصیلکرده سرمایه اصلی آن هستید و دولت با پشتیبانی شما می‌تواند اقتصاد را به صورت کامل متحول کند.

۲۱. ما می‌توانیم زندگی مردم را به صورت آبرومندانه متحول کنیم، شغل فراوان ایجاد کنیم و میلیاردها دلار در این کشور سرمایه‌گذاری کنیم.

۲۲. حل مشکلات اقتصادی در کشور نیاز به تدبیر و اقدام‌های عاقلانه دارد و نمی‌توان با وعده‌های بی‌اساس این مشکلات را حل کرد.

۲۳. برای معیشت شرافتمندانه مردم ایران برنامه داریم.

۲۴. امروز مسیر اقتصاد کشور در مسیر صحیح خودش قرار گرفته است و دیگر شاهد تلاطم و به‌هم‌ریختگی اقتصادی نیستیم.

۲۵. با برنامه‌ای که تهیه شده اشتغال را می‌توان حل کرد. عده‌ای شعار می‌دهند و حتی نمی‌دانند شغل درست کردن یعنی چه؟ یک بار نشد یکی از آنها بگوید ۱۰ نفر شغل ایجاد کردن چگونه است؟ آن‌ها کارنامه شغل ایجاد کردن ندارند.

بازخوانی وعده‌های کاغذی جهانگیری/ ضربه‌گیر روحانی به پشتوانه شعارهای چهار سال قبل دوباره نامزد می‌شود؟ +فیلم

۲۶. ما امسال دریافتی مستمری خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی را ۴ برابر کردیم. یک خانواده ۵ نفره می‌تواند تا ۷۰۰ هزار تومان دریافت کند. هر ایرانی که کمتر از این مقدار دریافتی داشته باشد توسط نهادهای حمایتی، حمایت می‌شود.

۲۷. دولت با تمام توان ایستاده تا دغدغه اشتغال برداشته شود.

۲۸. امروز آینده اقتصاد ایران قابل پیش‌بینی است و در چنین اقتصادی است که شاهد هجوم شرکت‌های خارجی به سمت ایران برای سرمایه‌گذاری خواهیم بود و در چنین اقتصادی است که مردم از روی نگرانی به خرید سکه و دلار روی نمی‌آورند.

۲۹. نباید اجازه دهیم عده‌ای از فقر مردم پلکانی برای رسیدن به قدرت درست کنند.

۳۰. برخی از کاندیداها شعارهایی مبنی بر افزایش یارانه سر می‌دادند تاکید کرد که این موضوع با سیاست‌های کلی مغایرت دارد و دوستان زحمت بکشند این سیاست‌های کلی را مطالعه کنند.

۳۱. دهک آخر یا دو دهک آخر جمعیت ما مشکلات اقتصادی زیادی دارند که یکی از مشکلات آن‌ها مسکن است. این دو دهک باید مورد حمایت دولت قرار بگیرند. مثلاً یک شخصی ناتوان جسمی است، دولت باید در معیشت و مسکن به او کمک کند.

۳۲. ا موضوع مسکن حمایتی را در دولت مطرح کردیم. صدهزار مسکن حمایتی در دستور کار قرار گرفته و افرادی مانند بی‌سرپرستان و آن‌ها که معلول هستند با کمک نهادهای حمایتی در این باره مورد حمایت قرار می‌گیرند. قرار است سالی صد هزار مسکن حمایتی در دستور کار قرار دهیم.

۳۳. باید تلاش کنیم قدرت خرید از تورم بالاتر باشد. اگر این‌گونه نباشد مردم آسیب می‌بینند. باید تورم را کاهش دهیم و قدرت خرید حتماً از نرخ تورم بالاتر باشد.

۳۴. به همه طبقات نیازمند یارانه پرداخت خواهیم کرد.

۳۵. از ابتدای امسال تصمیم گرفتیم به هر خانواده نیازمند ایرانی بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان مستمری پرداخت کنیم و در مرحله بعد بر اساس این تصمیم که از ابتدای امسال شروع شده است در مرحله اول تمام افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و هرکس که بگویید کمتر از این قشر درآمد دارد را شامل خواهد شد.

۳۶. از ابتدای امسال هر نفر ایرانی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند، دو میلیون تومان و مابقی تا شهریورماه مجموعاً یک خانواده پنج‌نفری تا پایان شهریورماه معادل ۱۰ میلیون تومان سهام کارخانه خود را خواهد گرفت.

۳۷. ما می‌خواهیم فضای سرمایه‌گذاری ایجاد کنیم تا سرمایه‌گذار ایرانی بتواند با خاطری آسوده سرمایه‌گذاری کند. باید خود را برای کارهای بزرگ آماده کنیم و ایران باید پیشرفت کند.

۳۸. منابع داخلی و خارجی وجود دارد. ده‌ها میلیاردی که در صندوق ذخیره است برای سرمایه‌گذاری اختصاص دارد. ایران ظرفیت نیروی انسانی بزرگی دارد و می‌تواند به قطب صنعت منطقه تبدیل شود.

۳۹. مقامات ارشد خارجی یکی پس از دیگری برای گفت‌وگو با مقامات ایران صف کشیدند. فضای اقتصادی کشور به فضای آرامی تبدیل شد، دیگر تغییرات لحظه‌ای از بین رفت، آینده برای فعالین اقتصادی روشن شد.

۴۰. در بررسی‌هایی که در ارتباط با برنامه ششم انجام دادیم گفتیم که باید یک میلیون شغل در سال ایجاد کنیم و دولت موفق شد در این دو سال سالی ۶۳۰ هزار شغل ایجاد کند که البته باید به ایجاد یک میلیون شغل هم برسیم. باید منابع مورد نیاز ایجاد این میزان شغل را مورد توجه قرار بدهیم که ۷۷۰ هزار میلیارد تومان است.

۴۱. برخی کاندیداها فکر می‌کنند بانک خزانه دولت است. بانک پول مردم است، اما چون در اقتصادمان بانک‌های دولتی نقش عمده دارند دولت هم به تبع آن نقش عمده دارد. ما یک‌بار در این دولت نگفتیم که بانک موظف است به این طرح این میزان پول را بدهد.

۴۲. دیگر موضوع مهم این است که به بافت‌های فرسوده در داخل شهرهای بزرگ مانند تهران برای ایجاد مسکن توجه کرد نه اینکه برای ایجاد مسکن به بیابان‌ها رفت.

۴۳. اقتصاد ایران را از یک تلاطم به ثبات رساندیم. فرصت سرمایه‌گذاری ایجاد کردیم. حق ایران است که توسعه پیدا کند و حق شما است که زندگی شرافتمندانه داشته باشید. نباید بگذاریم که با این راه نیمه‌تمام به عقب بازگردیم.

۴۴. اولین موضوع مسکن در دولت آینده خانه اولی‌ها است. صندوق سپرده‌گذاری بانک مسکن در این حوزه فعالیت خواهد کرد تا خانه اولی‌ها مسکن موردنیازشان را تهیه کنند. حسن این کار این است که برای اولین بار بعد از یک دوره طولانی وامی با نرخ تک‌رقمی به مردم ارائه خواهیم داد.

۴۵. مهم‌ترین تصمیم ما در دولت بعدی افزایش سرعت اقتصاد است، الآن اقتصاد ایران قادر است تولید شغل کند و مشکلات را برطرف کند. باید این سرعت به حدی بالا برود که این اتفاقات مثبت را مردم متوجه شوند.

۴۶. مردم عزیز دولت نسبت به حل مشکلات طبقات ضعیف مصمم است، مصمم است تا دغدغه شما را برطرف کند.

۴۷. م ما یک بازار سرمایه سهام بزرگ خواهیم داشت. باید سیاست‌هایی اتخاذ کنیم که آسیبی به آن‌ها نرسد. نقدینگی که قبلاً در مورد آن بحث کردیم می‌تواند در این حوزه وارد شود و موفقیت ایجاد کند.

۴۸. به فصل الهی در بعد خارجی، داخلی و هم اقتصاد و سیاست مسیر کشور هموار شده، ماشین اقتصاد در مسیر توسعه قرار گرفته است. برنامه ما پیشرفت کشور است. وعده نمی‌دهیم؛ ایرانی درست می‌کنیم که همه به زندگی در آن افتخار کنند.

۴۹. ما راهکارهای عاقلانه و عالمانه‌ای پیش‌بینی کرده‌ایم تا بتوانیم به زندگی فقرا رسیدگی کنیم و به نیازمندان جوری رسیدگی کنیم که دیگر نیاز نداشته باشند. با روش‌هایی عمل کرده‌ایم که از این به بعد هیچ ایرانی نباشد که به اندازه نیاز خود برای یک زندگی آبرومند تأمین نشود.

۵۰. ملت عزیز ما! در دولت مشکلات زیادی از کشور را حل کردیم. ثبات اقتصادی را بازگرداندیم. مگر یادتان رفته که به صورت لحظه‌ای، نرخ ارز عوض می‌شد و قیمت کالا تغییر می‌کرد. ما منابع را به سمت تولید بردیم. ما اقتصاد کشور را راه انداختیم، سرعتش کم است اما ان‌شاءالله سرعتش را هم زیاد می‌کنیم.

۵۱. برای آینده برنامه‌ریزی دقیقی صورت گرفته که طی آن ۱۰ کالای اصلی که در قاچاق سهم عمده دارند مشخص شده‌اند تا به سرعت با آنها مقابله شود.

۵۲. نباید سفره مردم کوچک شود. ما می‌توانیم با برنامه‌هایی که گفتیم مسائل و مشکلات را حل کنیم.

۵۳. نباید بگذاریم دوباره وضعیت برای مردم ناگوار شود.

۵۴. برنامه‌های خوبی برای توسعه روستا در دولت دوازدهم وجود دارد.

۵۵. با تخصیص بیش از ۶ هزار میلیارد تومان منابع و تلفیق منابع نظام بانکی و برخی از بودجه‌های دولت، حرکت بزرگی برای واحدهای صنایع تبدیلی و صنایع کوچک در روستاها انجام خواهد شد.

۵۶. مجموعه تصمیماتی که ما برای خانه اولی‌ها گرفتیم به آن‌ها کمک می‌کند که مشکل مسکنشان حل شود.

۵۷. همچنین دولت طرحی را برای مسکن روستایی و کمک به ساخت‌وساز آن داشته است و در کنارش به بهبودسازی بافت‌های فرسوده توجه شده تا اگر جوانانی در این بافت‌ها زندگی می‌کنند برایشان امتیاز ویژه‌ای در نظر گرفته شود که آنان بتوانند مسکن خود را در جایی که می‌خواهند انتخاب و جابجا کنند و نیز شرایط مسکن فعلی‌شان هم بهبود یابد.

۵۸.  ما بسته‌ای تهیه کرده‌ایم که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در یک مجموعه، در دوره‌ای کارآموزی داشته باشند و اگر شرایطشان فراهم بود در همان جا آماده کار شوند.

۵۹. ما اگر بتوانیم تورم را به نقطه‌ای برسانیم که در برابر آن درآمد مردم را بیش از میزان تورم افزایش دهیم وضع مردم عوض می‌شود و به همین دلیل در سال‌های اخیر تمرکز دولت به کاهش تورم بود؛ چراکه همه ایرانی‌ها از آن وضعیت در رنج و ناراحتی بودند.

۶۰. آمریکا همواره از اول انقلاب کشور ایران را تحریم کرده است اما تحریم‌های آنها هیچ‌گاه در اقتصاد ایران مؤثر نبوده است. این تحریم‌ها زمانی مؤثر می‌شود که آمریکا بتواند دنیا را همراه خود کند. مهم‌ترین مسئله ما در سیاست خارجی این است که با دیپلماسی فعال و قوی مانع این شویم که آمریکا بتواند اجماعی از کشورهای قدرتمند دنیا علیه ایران شکل دهد. ما امروز قادر به انجام چنین اقدامی هستیم.

۶۱. ما تلاش کردیم، اقتصاد کشور را که مانند ماشین به دره افتاده بود بیرون بکشیم، به جاده اصلی بیاوریم، تعمیر کنیم و به راهش بیندازیم. شاید سرعت حرکت این ماشین الآن بالا نیست اما در مسیر درستی قرار دارد.

۶۲. ‌ در ابتدای توافق برجام عده‌ای می‌گفتند که این احتمال وجود دارد تا دولت کالاهای خارجی بخرد و وارد کشور کند؛ اما ما آمدیم و با برای شرکت‌های خارجی شرط گذاشتیم که باید حتماً با شرکت‌های خصوصی ایرانی در تعامل باشید، مشارکت کنید و مازاد تولیدات را به خارج از کشور صادر کنید.

۶۳. الآن هیچ ایرانی نیست که نگران باشد اگر مریض شد هزینه درمان را چگونه پرداخت می‌کند.

۶۴. ماشین اقتصاد و فرهنگ کشور از ته دره بیرون آمده و در مسیر توسعه قرار گرفته است.

۶۵. مردم یادتان می‌آید وضعیت اقتصاد چگونه بود، دارو پیدا نمی‌شد، کره، پنیر و شیر خشک پیدا نمی‌شد. سیلوهای گندم خالی بود؟ یادتان می‌آید برخی شب‌ها در صف بانک‌ها می‌خوابیدید تا صبح چند سکه بخرید؟ اما شما مشکلات را می‌توانید حل کنید. شما هر وقت به صحنه آمدید تهدیدات را برطرف کردید.

۶۶. من به عنوان مدیری که سال‌های گرم و سرد کار در حوزه اقتصادی را چشیدم اعتراف می‌کنم گرچه تلاش بسیاری شده، اما راه درازی باقی‌مانده است ما توانستیم ماشین اقتصاد را از دره بیرون بیاوریم و در مسیر قرار بدهیم اما هنوز آن را به سرعت خود نرسانده‌ایم. ما با اتحاد تمام گروه‌ها، قومیت‌ها و تفکرات سیاسی برای آینده ایران نیاز داریم.

۶۷. مردم عزیز شما حرف‌ها را شنیدید، آزمودنی را آزمودن خطاست. از گذشته باید عبرت بگیرید. انتخابات پیش رو انتخاب بین بد و بدتر نیست، میان راه و بیراهه است. پروژه توسعه ایران را ناتمام نگذاریم. باید به ادامه راه بیندیشیم و از تغییر و تحول نترسیم.

۶۸. ما موفق شدیم تورم را از ۴۰ درصد به ۶.۸ درصد کاهش دهیم. این باورکردنی نبود اما کاری شد کارستان. رونق شروع شده است. رشد اقتصادی بالا رفته و فضای بین‌المللی هم مثبت شده است.

۶۹. ما باید رشد اقتصادی کشور را تداوم دهیم و اشتغال ایجاد کنیم. برنامه‌های بسیار دقیقی هم برای ایجاد اشتغال تدوین شده است. در دو سال اخیر سالی ۶۵۰ هزار شغل ایجاد شده است. ما با این کارنامه می‌توانیم باز هم شغل درست کنیم.

۷۰. فقرای ما بیکار فقیر هستند یا شاغل فقیر یا افرادی که توانایی انجام کار ندارند یا ساکنین مناطق محروم. مثلاً برای بیکاران باید برنامه‌های توانمندسازی به کار گیریم. اکنون کمیته امداد و بهزیستی در این زمینه اقداماتی انجام داده و طرح‌های خوبی ارائه کرده‌اند. برای بهبود وضعیت فقر همچنین باید اقتصاد کشور رونق بگیرد تا بتوان اقدامات لازم را انجام داد.

۷۱. اینکه فساد در دستگاه دولتی کشف شود در نخستین لحظه باید با آن برخوردهای لازم صورت بگیرد و هیچ تفاوتی نمی‌کند که فرد فاسد از نزدیکان باشد یا نباشد که حتی کسانی که منصوب رئیس‌جمهور هستند باید مورد برخورد قرار بگیرند و قوه قضاییه باید به صورت جدی و دقیق با هرگونه فسادی برخورد کند.

۷۲. دولت باید پس از دریافت مالیات از ثروتمندان به طبقات ضعیف جامعه کمک کند و آن‌ها را توانمند سازد. حتماً با این اقدامات فاصله طبقاتی میان اقشار جامعه کاهش خواهد یافت.

۷۳. یکی از اقداماتی که باید در دستور کار دولت بعدی قرار بگیرد موضوع مقابله با فقر است. فقر دارای انواع مختلفی از جمله فقیر بیکار، شاغل فقیر، فقیر فاقد توانمندی و مناطق جغرافیایی فقیر است که باید برای هرکدام از این شرایط تدابیری اندیشیده شود.

۷۴. از جمله طرح‌های مهمی که باید در دولت دوازدهم دنبال شود علاوه بر پیگیری سیاست اقتصاد مقاومتی، فقرزدایی و برطرف کردن چهره خشن فقر از جامعه اسلامی است.

۷۵. ما در دولت یازدهم اقدامات زیادی در جهت کمک به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و رفع چهره خشن فقر انجام دادیم اما به نظر می‌آید باید کار جدی‌تری انجام شود. آسیب‌های اجتماعی نیز باید در رأس اولویت‌های دولت دوازدهم قرار گیرد.

۷۶. برای این که کشور به نقطه مطلوب برسد، مسائل اقتصادی جایگاه بسیار ویژه‌ای خواهد داشت. تسلط بر وضعیت اقتصادی کشور چالش‌های پیش‌رو و اتخاذ راهکارهای مناسب برای مقابله با چالش‌ها که در رأس همه آنها مسئله بیکاری، محیط زیست و آب است نیازمند برنامه‌های دقیقی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۰۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  27 6
  من حالم از اصلاح طلبا به هم میخوره. اونقدری که از اصلاحات تنفر دارم از اسراییل ندارم. اما یه سوال! مجلسی که خودش رو انقلابی میدونه و با شعار شفافیت از مردم رای گرفت با شفافیت ارا چیکار کرد؟ شما به ظاهر انقلابیها ( که دروغ می گید نیستید) تو عمل به وعده چه فرقی با اصلاح طلبا دارین؟ مجلس با وین چیکار کرد؟ با روحانی که این همه اسیب زد به مردم و کشور چیکار کرد؟ با ظریف و اقدام ضد امنیت ملیش چیکار کرد؟ الان هم که رسما ستاد تبلیغاتی اقای .... شدین تو مجلس. خیلی معذرت میخوام اگر مجلس انقلابی اینه، که مجلس قبل به شما شرف داره. خودم و خونواده رو میگم، اگه سعید محمد حمایت نشه رای بی رای. همون بهتر که ادامه ی روحانی رو شاهد باشیم.
  • DE ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
   4 10
   خیلی فوتبالی فکر میکنی تو هم که شدی عفت خانوم .یا سعید محمد رای میاره یا اصلا کلا تقلب شده ما اگه سعید محمد رای نیاورد کلا نظام و خدا و اسلام و دین و روز قیامت را میبریم زیر سئوال.خخخخ پس شما هه چه فرقی با اذهاب فتنه و خود اصلاح تبه کاران و محمود پرستان دارید؟؟ ا نها هم دقیقا اینطور فکر میکنند.یا محمود رای میاره یا تقلب شده به جان جورج ویرووس.خخخ واقعا براتون ملت متاسف است
 • بنده خدا IR ۰۷:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  24 1
  با پررویی تمام همین حرفها رو موقع تبلیغات انتخاباتی امسال جلوی دوربین هم خواهد گفت. این جماعت تو پررویی مقام اول رو در جهان دارن.توقع نداشته نباشید که اینها از رو برن چون هیچوقت نخواهند رفت
  • IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
   11 1
   اینها شرم و حیا ندارن . وقیحتر از آن هستن که تصورش را بکنید
 • IR ۰۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  4 23
  چرا بر علیه نامزدی های دیگه اینقدر بد گویی میکنید؟
  • IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
   10 0
   اینها بدگویی نیست بازخوانی حقایق است برای فریب نخوردن مجدد از حامیان رانت و مدیریت ضد مردمی اصلاحاتی اشرافی
 • حمید DE ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  13 3
  جهانگیری اینبار با چه شعار ی خواهد امد باید صبر کنیم ازبرادرش یا برادر دوستش یعنی آقا فریدون مشورت بگیره خوبه چون اونا راه میانبر را خوب بلدند علی برکت الله
 • معین DE ۰۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  10 1
  آقای جهانگیری با رییس جمهور بسیار صمیمیه ودادشش هم با داشش رییس جمهور یه هدف را دنبال می کنند پس به فکر دوره جدید ازحکومت بر پاستور مشکلی نداره حله حل
 • IR ۰۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  14 1
  دولت سوم روحانی، تکرار دروغ
 • جهان DE ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  9 1
  جهانگیری جان دوستی با رییس جمهور را به همه نشان دادی فقط مونده صمیمیت را هم به آقا فریدون اثبات کنی مشکلی برات پیش نمیاد کارت روبراه
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  4 0
  باید یه نیروی جدید بیاد جدید جدید .فقط سعید محمد و لاغیر
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  5 2
  خخخخخخ
 • رضا IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  17 1
  ملت عزیز ایران، یادتونه دلار رو از سه هزار تومن رسوندیم به سی هزار تومن. ما اینیم دیگه
 • مجید IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  10 1
  محاکمه حداقل اینها حداقل خواسته مردم است .با چه روی کاندید شدند
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  2 6
  خوب از نظرات دوستان معلومه که طیف اصلاحاتچی رائ بالایی این سری میارن خخخخخ
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  7 0
  فقط دروغ اون هم از نوع شاخدارش
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  8 0
  حالا که شرم و حیا نیست لااقل قانون جلوی خرابکاری های این آقایان را بگیرد جهانگیری فکر می کند اگر در هر دوره نقش پیش قراول نامزد خاصی را بازی کند پست معاون اول رئیس جمهور را مال خود خواهد کرد رانت دلار 4200تومان و از بین بردن بیش از 60تن طلا و 24میلیارد دلار کافیست که تومار تمام تیم دولت و جهانگیری برای همیشه پیچیده شود
 • یوسف IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  5 0
  ماشاالله یک تنه چقدر حرف مفت زده، من فکر هم بکنم نمی تونم انقدر دروغ بگم ماشاالله هزار ماشاالله به این توانایی
 • کارشناس IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  6 0
  آقای دکتر روحانی و آقای مهندس جهانگیری با تشکر و قدردانی از زحمات خالصانه و مشفقانه و داهیانه شما در تخریب اقتصاد و سیاست خارجی ایران لطف کنید و از نیمه مردادماه إلی الأبد به زباله دان تاریخ بپیوندید. با تشکر
 • یوسف GB ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  4 0
  آمدن این دار دسته روحانی برای انتخابات در صورت راًی آوردن مجدد ، مرا یاد آن خری میندازه که در بیابان نزدیک جاده گرگی بهش حمله کرده بود ونیمی از ران خر را خورده بود که چراغ کامیونی که لب جاده توقف کردگرگ رافرار داد وچند متری از خر فاصله گرفت،ناگه راننده کامیون با تعجب دید که خر لنگان لنگان خودش را به گرگ رساند،وگرگ هم به خر خره رحم نکرد و درید.
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  9 0
  شرم رو خوردن حیا رو قی کردن .
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  0 3
  آقای جهانگیری اگر به ما قول بدن که دلار رو بیارن سر نرخ،۱۰۰ تا یک تومنی ،من این بار قولش رو قبول می کنم،وبه نیت خیر می گیرم و ۱۰۰ در ۱۰۰ بشون رای می دم.
 • IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  8 0
  اگر چین بود جهانگیری اعدام میشد برادرش زنده زنده سوزانده میشد !!!!!
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  0 3
  مشرق نیوز یک دفعه یک حرف درست حسابی در این سایت شما نوشته می شود خیر
 • علی IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  2 0
  واقعا خجالت نمی کشید از این مردم نجیب آقای اسحاق؟.....
 • امیر IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  1 0
  سلام. کارتون خوبه اما اگر هر جمله به صورت عکس نوشت آماده بشه و منتشر بشه عالی میشه... لطفا برای انقلاب این کار رو بکنید و در فضای مجازی منتش کنید
 • جعفر IR ۲۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  3 0
  خدایا مارا ازشر اسحاق ضربه گیر و روحانی خلاص کن
 • ایران IR ۲۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
  3 0
  فقط رییسی
 • IR ۰۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
  1 0
  این رسانه ها مردم ساده گیر اوردند چطورتوی این ۸سال اینقدر ازاین اقایان انتقاد نمیکردنند حالا برای بازار داغی انتخابات در انتقادات باز شده بنظر من این جور انتقادها دستوری
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
  0 0
  بخواهیم اقتصاد ایران با یک دید کلی بسرعت بررسی کنیم عمد مشکل اقتصاد ایران در معیشت خانوار از مسکن میآید و مشکل مسکن بخاطر تمرکز شدید منابع و اقتصاد در پایتخت کشور یعنی تهران است این تمرکز گرایی از نوع نگاه حکومت بر مبناع تمامیت خواهی کامل بر امور مردم و حساسیت های امنیتی بوجود آمده که خود باعث خطرات امنیتی بیشتر و معضلات بشدت عمیق تر امنیتی و اقتصادی شده یعنی چهل سال نوع حکومت در جهت اشتباه حرکت کرده9499