حسن روحانی - نمایه

براساس اطلاعات موجود از میزان پیشرفت پروژه مسکن مهر تا انتهای دولت دهم، حسن روحانی در صورت داشتن عزم برای حل مشکل مسکن مردم باید این پروژه را تا انتهای مردادماه سال ۱۳۹۴ به اتمام می‌رساند.

به گزارش مشرق، مسکن یکی از اساسی‌ترین نیازهای هر خانوار برای زندگی تامین سرپناه به حساب می‌آید و این مسئله همواره یکی از محورهای ارائه برنامه نامزدهای ریاست جمهوری است.

حسن روحانی نیز به عنوان نامزد برنده ۲ انتخابات سال‌های ۹۲ تا سال ۹۶ نیز این جرگه عقب نبوده و در مناظرات انتخاباتی دوره یازدهم و دوازدهم به مسئله مسکن اشاره کرده است.

*برنامه روحانی برای حل مشکل مسکن در مناظرات سال ۹۲ و سال ۹۶ چه بود؟

روحانی در مناظرات انتخاباتی سال ۱۳۹۲، در پاسخ به این سوال که برنامه شما برای تامین مسکن و مهار قیمت آن چیست؟ پس از اشاره به این نکته که اصل تامین مسکن ارزان برای جامعه مخصوصا نسل جوان از برنامه‌های دولت تدبیر و امید است، به جای ارائه برنامه‌های خود و پاسخ به سوال مطرح شده برای اولین بار از طرح مسکن مهر یاد کرد و این طرح را پروژه‌ای با مشکلات زیاد عنوان نمود.

حسن روحانی در این مناظره با اشاره به اینکه قرار بود، در پروژه مسکن مهر ۲۰۰ هزار واحد در ۱۰ سال ساخته شود! گفت: «واحدهای در نظر گرفته شده مسکن مهر از ۲۰۰ هزار واحد به ۱.۵ میلیون واحد مسکونی افزایش یافت که با شتابزدگی، بدون مطالعه مکان‌یابی صحیح و رعایت اصول فنی و مهندسی و در نتیجه عیوب فراوانی اجرا شد.»

پس از پیروزی روحانی در انتخابات سال ۹۲، تنها ۴ سال بعد بار دیگر شاهد نامزدی وی در انتخابات سال ۱۳۹۶ بودیم. در شرایطی که جامعه این بار از حسن روحانی انتظار داشت، در مسئله مسکن از برنامه‌های خود رونمایی کند اما روحانی بار دیگر در مناظره برگزار شده برای انتخاب رئیس جمهور به جای ارائه راهکار برای این حوزه بار دیگر به طرح مسکن مهر اشاره کرد و پس از نقد چندین باره این طرح گفت:« دولت یازدهم خود را متعهد دید که این پروژه را تکمیل کند و در حال حاضر تقریبا تا پایان دولت این پروژه تکمیل خواهد شد.»

اگر فرض کنیم، مناظرات انتخاباتی برگزار شده در سال ۱۳۹۲ و سال ۱۳۹۶، آیینه تمام‌نما و شرح مختصری از برنامه دولت روحانی در حوزه مسکن تلقی شود، این برنامه تنها از دو بخش نقد مسکن مهر و وعده اتمام این پروژه در دو دولت یازدهم و دوازدهم تشکیل می‌شود.

علاوه بر این نگاهی به دوران ریاست جمهوری ۸ ساله حسن روحانی در حوزه تامین اساسی‌ترین نیاز مردم نیز تفاوت چندانی با اظهارات او در مناظرات نداشته و تنها برنامه مستمر وی در این سال‌ها وعده برای اتمام پروژه مسکن مهر است. وعده‌هایی که از اتمام پروژه تا پایان دولت یازدهم شروع شد و با وعده اتمام فرآیند ساخت این پروژه در پایان دولت دوازدهم ادامه یافت.

این در حالیست که به استناد اظهارات حسن روحانی در سال۱۳۹۹، پس از گذشت عمر ۸ ساله دولت تدبیر و امید، همچنان ۶۰۰ هزار واحد مسکونی از این پروژه ۴.۲ میلیون واحد باقی مانده است.

*مسکن مهر با چه پیشرفتی به دولت یازدهم رسید؟

بررسی اظهارات روحانی در جایگاه رئیس جمهور کشور پیرامون طرح مسکن مهر، این سوال را به ذهن تداعی می‌کند که پروژه ساخت ۴.۲ میلیون واحد مسکونی در قالب طرح مسکن مهر در صورت برقراری دولتی متعهد به حل اصلی‌ترین مشکل معیشتی در چه زمانی باید به اتمام می‌رسید؟

پاسخ به این پرسش اساسی در گام اول مستلزم آن است که بدانیم، دولت طراح مسکن مهر این پروژه عظیم را با چه پیشرفتی به دولت یازدهم واگذار کرد. در شرایط که از این مسئله آگاه‌شویم می‌توان متوجه شد در صورت تداوم دولت دهم، پروژه مسکن مهر در چه تاریخی به انتهای خود رسیده و ۴.۲ میلیون خانوار فاقد مسکن را صاحب‌خانه می‌کرد.

به گزارش فارس، بر اساس مستندات ارائه شده از سوی علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم تا تاریخ ۲۹ مردادماه سال ۱۳۹۲، ۲ میلیون و ۱۲۰ هزار واحد مسکن روستایی در قالب پروژه مسکن مهر آغاز شد که تا تاریخ مذکور ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد آن به طور ۱۰۰ درصد به اتمام رسیده و ۵۲۰ هزار واحد دیگر نیز توسط بنیاد مسکن در دست اجرا است و تنها به تامین مالی نیاز دارد.

از سوی دیگر ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار واحد مسکن شهری نیز به عنوان مسکن مهر در حال ساخت بوده که تا ۲۹ مرداد ماه سال ۱۳۹۲، ۱ میلیون و ۱۸۰ هزار واحد از افتتاح شده و ۱ میلیون واحد دیگر آن نیز پیشرفت ۷۰ درصدی دارد.

*آمار وزارت راه و شهرسازی دولت روحانی از پیشرفت پروژه مسکن مهر

آمارهای اعلام شده توسط وزیر راه و شهرسازی دولت دهم، بارها توسط مقامات ارشد دولت روحانی هم تایید شده است. در همین راستا احمد اصغری مهرآبادی، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی دولت های یازدهم و دوازدهم در طرح مسکن مهر در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در تاریخ ۲۷ خردادماه ۹۴ براساس گزارش هفتگی ارائه شده به وزیر راه و شهرسازی درباره پیشرفت مسکن مهر، رسما اعلام کرد که تا پایان دولت دهم از مجموع ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد طرح مسکن مهر شهری، ۱ میلیون و ۳۴۹ هزار و ۷۵۴ واحد از این طرح به مرحله اتمام نازک کاری رسیده بود و ۱ میلیون و ۱۰ هزار و ۲۰۱ واحد از رقم مذکور، افتتاح شده بود. همچنین ۶۸۹ هزار و ۹۱۹ واحد از واحدهای افتتاح شده، به مردم تحویل داده شده بود.

اگر روحانی نبود متقاضیان مسکن مهر تا پایان ۹۴ صاحب سرپناه می‌شدند

بر این اساس، تا پایان دولت دهم واحدهای مسکن مهر شهری با پیشرفت ۸۶ درصدی و واحدهای مسکن روستایی این طرح نیز با پیشرفت ۷۵ درصدی به دولت به دولت یازدهم واگذار شد. توجه به این نکته ضروری است که تکمیل واحدهای مسکن مهر روستایی تنها به مسئله تامین مالی از منابع داخلی بانکی وابسته بوده و دولت به جز هماهنگی برای دریافت تسهیلات ساخت توسط متقاضیان نیاز به هیچ فعالیت دیگری نداشته است.

*مسکن مهر باید در سال ۱۳۹۴ به اتمام می‌رسید

با آگاهی از پیشرفت فیزیکی مسکن مهر تا انتهای دولت یازدهم و همچنین اطلاع از عملکرد دولت دهم در زمینه ساخت مسکن شهری و روستایی باید گفت، تکمیل ۱۴ درصد باقی‌مانده از پروژه‌های مسکن مهر شهری با توجه به اطلاعات ساخت مسکن شهری در سال ۱۳۹۱ تنها به ۶ زمان نیاز دارد.

از سوی دیگر تکمیل ۲۵ درصد واحدهای مسکونی روستایی طرح مسکن مهر نیز با توجه به آمار ساخت مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حداکثر ظرف مدت ۲ سال به اتمام می‌رسید.

بر این اساس، تکمیل ۴.۲ میلیون واحد مسکن مهر در صورت عزم دولت برای صاحب‌خانه کردن مردم می‌بایست نهایتا تا انتهای مرداد ماه سال ۱۳۹۴ به اتمام می‌رسید.

به عبارت دیگر اگر دولت تدبیر و امید بخشی از تلاش برای دادن وعده اتمام پروژه مسکن مهر را صرف ساخت و تکمیل واقعی این طرح کرده بود، اکنون باید ۶ سال از صاحب‌ سرپناه شدن آخرین متقاضی مسکن مهر می‌گذشت و دیگر خبری از مسکن مهرهای نیمه‌تمام باقی نمی‌ماند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس