سید محمد حسینی

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی گفت: بر اساس شواهد و قرائن اطمینان داریم که آقای رئیسی کاندیدا خواهد شد، هرچند که هنوز رسما اعلام نکرده است.

به گزارش مشرق، سید محمد حسینی وزیر ارشاد در دولت دهم، در گفت و گو با برنا در رابطه با کاندیداتوری رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: رئیسی تاکنون تمام تلاش خود را بر فعالیت های قوه قضاییه متمرکز کرده است و هنوز فرصتی برای دیدار و جلسه با فعالان سیاسی به منظور بحث پیرامون انتخابات نگذاشته است اما بر اساس تحلیل و رصد تحولات کشور، او در سیزدهمین دوره از انتخابات کاندیدا خواهد شد. اساتید همفکر ما در کانون دانشگاهیان ایران اسلامی که در همه استانها شورا و دبیر استانی داریم و جلسات ماهانه بصورت مجازی با دبیران استانی برگزار می کنیم و از مهر ۹۹ به جد موضوع انتخابات ریاست جمهوری را از ابعاد مختلف مورد بحث قرار دادیم، از سه ماه قبل از نوروز به این جمع بندی رسیدیم که از آقای رئیسی، به عنوان گزینه اصلح دعوت کنیم، چون با ویژگیهای ممتاز وی و شناختی که مردم از کارآمدی، کفایت، پارسایی، عدالت گستری و تحول‌گرایی او دارند، امیدواری و مشارکت مردم در انتخابات بیشتر خواهد شد.

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی ادامه داد: بر اساس شواهد و قرائن اطمینان داریم که آقای رئیسی کاندیدا خواهد شد، هرچند که هنوز رسما اعلام نکرده است. گزینه اول شورای وحدت (متشکل از جامعه روحانیت و احزاب و اقشار) و نیز غالب اعضای شورای ائتلاف در سراسر کشور، رئیسی است، و علی القاعده جبهه پایداری و دیگر نیروهای جبهه انقلاب از داوطلبی او استقبال خواهند کرد و فرد دیگری مانند آقای رئیسی چنین مقبولیت و پایگاهی در بین نیروهای جبهه انقلاب و توده‌های مردم بر اساس بررسی‌های میدانی و نظرسنجی‌ها ندارد. با این وضع و موقعیت بر دکتر رئیسی تکلیف است که کاندیدا انتخابات شود، او هم فردی تکلیف محور هست و دعوت اساتید، علماء، نمایندگان و دیگر اقشار را اجابت خواهد کرد.

استاد دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: با تفسیر اخیر شورای نگهبان از اصل ۱۲۵ قانون اساسی برخی کاندیداهای اصلاح طلب و اصولگرا که واجد شرایط نیستند صحنه رقابت را ترک خواهند کرد و تعداد کاندیداها کمتر خواهد شد، از این جهت آقای رئیسی با احساس مسئولیت بیشتر خواهد آمد و با این تحلیل چند ماهی است که فعالیت خودمان را آتش به اختیار شروع کرده ایم.

این فعال سیاسی در پاسخ به این سوال که با این تفاسیر آقای رئیسی اذن رهبری را هم اخذ کرده اند بیان کرد: این یک مسئله انحرافی است که برخی مطرح می کنند، با شناخت و سابقه‌ای که از مشی رهبری داریم، نفیا و اثباتا در مورد کاندیداها اعلام نظر نمی کنند مگر فرد خودش اصراری داشته باشد مانند آقای سید حسن خمینی که رهبری نظر خود را خیرخواهانه مطرح کردند و گرنه منعی برای حضور افراد در عرصه انتخابات ندارند. صحبتهای رهبری در نخستین روز سال ۱۴۰۰ که فرمودند قوه مجریه اختیارات و وظایف گسترده ای دارد و قابل مقایسه با قوای دیگر نیست دلالت بر این دارد که اگر فردی شایستگی دارد و می تواند در جایگاه بالاتری خدمت کند مانعی بر سر راهش نیست، حتی برای مسئولانی که از رهبری حکم دارند، حضرت آقا در سخنرانی نوروزی هم گفتند هر کس می تواند این بار سنگین را بدوش بگیرد، ورودش ایرادی ندارد و کسی که قادر نیست کاندیدا نشود.

حسینی بیان کرد: هیچ مانعی برای حضور رئیسی در انتخابات وجود ندارد با تجربه، تعهد و توانمندی که دارد، می تواند در این جایگاه بسیار مفید باشد. او شعار و اقدامش مبارزه با فساد و عدالتخواهی است و در قوه مجریه بهتر می تواند پیشگیری و برخورد با فساد را انجام دهد. اگر رئیس قوه مجریه چنین روحیه‌ و نظارتی بر مدیران داشته باشد، سوء استفاده از مناصب هم کاهش می یابد و حجم پرونده‌ها در قوه قضائیه هم به مراتب کمتر خواهد شد.

او در پاسخ به این سوال که پس با این تفاسیر حضور رئیسی در این دوره از انتخابات قطعی است، گفت: بله ایشان شرکت می کنند و ان شاالله با حضورش بر شور و نشاط انتخابات خواهد افزود.

او در پاسخ به این سوال که آیا برخی کاندیداها به نفع رئیسی کنار خواهند رفت، گفت: برخی از افراد مانند رستم قاسمی، قاضی زاده، نیکزاد و محمد عباسی اعلام کرده اند که به نفع آقای رئیسی کنار خواهند رفت اما برخی هم مانند ضرغامی مستقل می آیند و کاری به شورای وحدت و ائتلاف ندارند. ممکن است سعید محمد در صورت تایید، در مناظره ها در کنار و یاور آقای رییسی باشد و بعد که مقبولیت فراگیر رئیسی را ببیند به نفع ایشان کنار رود، بهر حال تنها کسی که می تواند باعث اجماع بین نیروهای انقلاب شود آقای رئیسی است، حال این وفاق صددرصدی و یا حداکثری خواهد بود. برخی از چهره ها با ابلاغیه جدید شورای نگهبان تایید نمی شوند زیرا باید ۴ سال مسئولیت در مقامات مذکور داشته باشند که برخی فاقد آن هستند، مثلا فریدون عباسی ۴ سال سابقه مسئولیت ندارد ایشان حداکثر سه سال معاونت رئیس جمهور را عهده دار بوده است، سابقه نمایندگی هم که در سوابق شورای نگهبان ذکر نشده که به آن اضافه شود، قاضی زاده هاشمی هم سابقه چنین مدیریتی را ندارد.

سید محمد حسینی در پایان در مورد دیگر کاندیداهای اصولگرا گفت: کاندیداهای دیگر افراد لایق و خوبی هستند و تجربیات ارزشمندی دارند ولی بررسی ها نشان میدهد که بدنه جامعه و تشکل ها واحزاب نگاهشان به آقای رئیسی است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  14 9
  اقای رئیسی برای رئیس جمهوری مناسب نیست ومطمئن باشین شکست سختی از اصلاح طلبهاخواهیدخوردمردم دیگه زیاد اقبال به رئیس جمهوره روحانی ندارن
  • IR ۱۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
   1 3
   حضور رییسی در این انتخابات، یک باخت بزرگ برای جریان انقلاب خواهد بود، حتی اگر او انتخابات را ببرد، زیرا نشان می دهد زایایی لازم برای گرفتن مناصب مهم را ندارد و به دنبال مینی بوسی حرکت دادن آدم ها از یک قوه به یک قوه ی دیگر است.
  • IR ۲۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
   1 1
   دلیل مناسب نبودن چیه؟ علم غیب دارید که میگید شکست خواهد خورد؟ از اصلاح طلب ها اونم بعد اینهمه گرونی و گرفتاری در هشت سال اخیر؟؟؟
  • جویا IR ۰۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
   1 0
   این چه قیاس مع الفارقی است ، ملاک لباس آدمها نیست بلکه فکر و اندیشه و عمل فرد معیار هست ، چه بسا افرادی در لباس پیغمبر که هیچ بویی از درستی نبرده باشند و از سوی دیگر یک فرد عادی انسان بسیار درستی باشد .
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  14 4
  اقای رئیسی من کاری ندارم افرادی که بهتون میگن وارد انتخابات شین اصلاح طلب هستن، اصول گرا یا انقلابی، اما شک ندارم عده ای که بی صبرانه منتظر هستن شما قوه ی قضاییه رو رها کنی افرادی هستن که می ترسن لباس راه راه بره تنشون. خود دانید.
 • IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  13 6
  انشالله که رییسی فریب نخوره و کاندید نشه و سعید محمد بشه رییس جمهور اینده ایران
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  4 0
  وحدت وحدت فوری فوری!
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  2 4
  هر سه رد صلاحیت ند
 • IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  3 4
  رئیس جمهور باید 1- وطن پرست 2- دانا 3- مدیر باشد. چنین فردی حتما توان ارائه یک برنامه خوب و قابل اجرا را باید داشته باشد. دین و سن و مدیریت قبلی هم هیچ ارزشی ندارد. چون شاید خادم حرم متدین ترین ها باشد . یا ابن سینا در 35 سالگی مرد ایا فرد خوبی در 20 سالگی برای ریاست نبود. یا مدیران 40 ساله که همگی اتهاماتی دارند لایق ریاست هستند.
  • IR ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
   0 1
   وطن پرست کافر و نجس است و کسی که به او رای بدهد هم مسلمان نیست.
 • علیپور IR ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  3 5
  وای که چقدر ترسیدن این اوستان از آقای رئیسی اولاد زهرا بیا ما مثل دفعه قبل پارکاب فرزند زهرا هستیم اینها دوست دارن کشور را دو دستی بدن به غرب والا کدوم سیاست مداری در دنیا از مجردان علم مدیریت بوده است ما رهبر میخواهیم و مدریت جهادی نه شومن
 • IR ۱۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  7 1
  من نمیدونم احزاب باید برای مردم انتخاب کنند یا مردم برای احزاب فقط سعید محمد و هیچ کس
 • IR ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  1 0
  والله آقای رئیسی در قوه قضاییه مفیدترند با اینحال اگر بیایند حتما به ایشان رای خواهم داد ضمنا تمام تلاش اصلاح طلبان بر مشارکت حداقلی است چون می دانند بازنده هستند می خواهند رئیس جمهور بعدی با آرای کم منتخب شود
 • IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  1 0
  آقای رئیسی چرا اینقدر زمان دادگاه ها دیر هست لطفا پیگیری نمایید
 • عبدالوهاب نجفی IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  1 2
  در دولت روحانی, کشور دچار بی ثباتی مدیریتی و اقتصادی شده و بلاشک, نیاز به یک انسان مقتدر مثل رئیسی داریم. شاید سعید محمد و جلیلی برای 84 گزینه خیلی خوبی بودند. ولی الان نیاز به رئیسی داریم چون همه ازش حساب میبرند و باعث اتحاد و ثبات مدیریتی میشه
 • IR ۲۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  0 1
  این چه مسخره بازی است هر کس با ۵۰ هزار رای رفته مجلس اکنون مدعی ریاست جمهوری است بدون اینکه مستعفی شود این رفتار به هیچ عنوان نه اسلامی است نه دموکراتیک..
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
  0 2
  فقط حاج محمود بیاد مهره های دلسوز نظام تکمیل می گردد.