سفر در ایام تعطیلات عید سعید فطر ممنوع شد

طبق تصمیم ستاد کرونا، کلیه سفرها در سراسر کشور در همه رنگ‌بندی‌ها از ساعت ۲ بعد از ظهر روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت تا ظهر روز شنبه ۲۵ اردیبهشت مصادف با تعطیلات عید سعید فطر ممنوع خواهد بود.

به گزارش مشرق، جلسه کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا روز پنج‌شنبه در حضور رئیس جمهور برگزار شد و در این جلسه روسای کمیته‌های بهداشت و درمان، اجتماعی – امنیتی، آموزش و تبلیغات و همچنین قرارگاه عملیاتی گزارش خود را از وضعیت شیوع بیماری در شهرهای مختلف کشور، وضعیت جدید شهرها از نظر رنگ‌بندی سطح بیماری و اقدامات انجام شده در زمینه کنترل و مهار بیماری و نظارت بر رعایت پروتکل‌ها ارائه کردند.

بر اساس گزارش ارائه شده از طرف کمیته بهداشت و درمان در خصوص وضعیت بیماری در مناطق مختلف کشور و رنگ‌بندی جدید شهرها، خوشبختانه با رعایت پروتکل‌ها و انجام اقدامات نظارتی و ایجاد محدودیت‌ها از وضعیت اوج بیماری عبور کرده‌ایم و در بسیاری از شهرها روند ابتلا سیر نزولی یافته است. البته در برخی شهرها همچنان شاهد افزایش روند ابتلاها و سیر صعودی بیماری هستیم.

بر اساس پیشنهاد ارائه شده از سوی کمیته‌های تخصصی ستاد ملی کرونا، تمدید محدودیت‌های اعمال شده در شهرهای نارنجی و قرمز برای عبور کامل از پیک چهارم ضروری به نظر می‌رسد که این پیشنهاد به تصویب رسید.

بیشتر بخوانید

فوت ۳۳۸ بیمار کووید۱۹ در شبانه روز گذشته/ مجموع بیماران شناسایی شده در کشور از ۲.۶ میلیون نفر گذشت

همچنین در این جلسه به پیشنهاد قرارگاه عملیاتی و کمیته بهداشت و درمان، به منظور مدیریت و مقابله دقیق‌تر و ویژه در کنترل پیک چهارم، کلیه سفرها در سراسر کشور در همه رنگ‌بندی‌ها از ساعت ۲ بعد از ظهر روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت تا ظهر روز شنبه ۲۵ اردیبهشت مصادف با تعطیلات عید سعید فطر ممنوع خواهد بود.

همچنین مقرر شد از هفته آینده در شهرهای با رنگ قرمز و نارنجی، کسب و کار برای گروه مشاغل یک و دو آزاد باشد.

کمیته بهداشت و درمان همچنین در این جلسه گزارشی از وضعیت رعایت اصول بهداشتی از سوی اصناف مختلف و ادارات و تقویت نظارت بر اجرای پروتکل‌ها ارائه کرد که براساس آن، رعایت پروتکل‌ها متاسفانه هنوز به سطح مطلوب نرسیده و نیازمند اقدامات موثر نظارتی و تبلیغاتی است و باید نسبت به آگاهی بخشی به مردم در زمینه پرهیز از عادی‌انگاری بیماری اقدامات بیشتری انجام شود و تقویت سیستم نظارتی برای افزایش نظارت‌ها و ممانعت از برگزاری تجمعات ضروری است.

کمیته امنیتی – اجتماعی نیز در این جلسه گزارش‌های اولیه از برگزاری آیین شب‌های قدر و میزان رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم مومن را ارائه کرد که جمع‌بندی و تکمیل آن به بعد از دریافت گزارش نهایی موکول شد.

رئیس جمهور با ابراز خوشحالی از اینکه شاهد سیر نزولی بیماری در بسیاری از شهرهای کشور به خاطر رعایت پروتکل‌ها و اجرای دستورالعمل‌ها هستیم تاکید کرد: همچون گذشته رعایت کامل و دقیق پروتکل‌های بهداشتی اصل اول در مقابله و مهار این بیماری است و نیروهای انتظامی و همه دستگاه‌های نظارتی باید با جدیت بیشتر و تقویت نظارت‌ها به رسیدن سطح رعایت نکات بهداشتی به سطح قابل قبول (۹۰ درصد) و عبور کامل از پیک چهارم کمک کنند.

روحانی با اشاره به ضرورت طراحی یک برنامه ویژه و کارآمد برای اصناف به منظور رعایت کامل و دقیق اجرای پروتکل‌ها از سوی صاحبان مشاغل و تشدید اقدامات نظارتی در ادارات دولتی، برخورد قاطع و جدی با متخلفان از اجرای دستورالعمل‌ها را مورد تاکید قرار داد.

رئیس جمهور با بیان اینکه گذر از پیک چهارم و حتی تزریق واکسن نمی‌تواند متضمن این باشد که دچار پیک‌های بعدی نشویم، اظهار داشت: کاهش رعایت پروتکل‌ها بعد از هر پیک نشان می‌دهد که مردم خود را با زندگی سازگار با کرونا تطبیق نداده‌اند، به همین خاطر تغییر سبک زندگی و سازگاری آن با کرونا باید از کارویژه‌های اصلی ما باشد.

گزارش دستگاه‌های مرتبط با تامین و تولید واکسن از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود که رئیس جمهور با توجه به مصوبه دولت در زمینه تخصیص و تامین ارز مورد نیاز از سوی بانک مرکزی با تاکید بر ضرورت سرعت عمل از سوی دستگاه‌های ذیربط، بار دیگر به وزارت بهداشت دستور داد با تسریع در اعطای مجوز واردات واکسن به بخش خصوصی با رعایت نکات تخصصی لازم، اجازه ندهد این اقدام مهم در پیچ و خم‌های اداری گرفتار شود.

در جلسه امروز کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا با توجه به درپیش بودن موعد برگزاری آزمون‌های عمومی و سراسری سال ۱۴۰۰، قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا گزارشی در مورد تقویم آموزشی کشور و آزمون‌هایی که با محوریت سازمان سنجش و برخی وزارتخانه‌ها برگزار می‌شود، ارائه کرد.

بر اساس این گزارش آزمون کنکور سراسری در روزهای ۹ تا ۱۲ تیرماه و آزمون کارشناسی ارشد در تاریخ‌های ۶ تا ۸ مرداد ماه براساس جدول اعلام شده برگزار خواهد شد و سایر آزمون‌ها که در سطوح مختلف برگزار می‌شود نیز طبق تقویم و زمان‌بندی سازمان سنجش با استفاده از تجربه برگزاری آزمون در سال گذشته با رعایت کامل و دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی و تضمین سلامت دانش‌آموزان و خانواده‌ها، برگزار خواهد شد.

در این جلسه مقرر شد وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی ستاد ملی کرونا، اطلاع‌رسانی دقیق و موثر در این زمینه و همچنین ابلاغ دستورالعمل‌های لازم به مخاطبان را در دستور کار خود قرار دهند تا آزمون‌ها با همکاری داوطلبان در سلامت کامل برگزار شود.

رئیس جمهور در این زمینه با اشاره به تجربه موفق سال گذشته در برگزاری کنکور در زمان تعیین شده با رعایت کامل دستورالعمل‌ها، گفت: امسال نیز می‌توانیم با افزایش نظارت‌ها و رعایت دقیق‌تر دستورالعمل‌های بهداشتی، آزمون‌ها را به شکل بهتری در زمان تعیین شده برگزار کنیم و اطمینان داشته باشیم که سلامت دانش‌آموزان تضمین شده است.

در این جلسه همچنین با توجه به شیوع ویروس جهش یافته از نوع هندی، گزارشی از اقدمات نظارتی انجام شده برای کنترل مرزها بویژه استان‌های شرقی و جلوگیری از ورود این ویروس به کشور از سوی قرارگاه عملیاتی ارائه شد.

روحانی در این زمینه با تاکید بر اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی در خصوص کنترل مرزها و انجام اقدامات لازم برای ممانعت از ورود کرونای هندی به کشور و با اشاره به مشکلات ایجاد شده در زمان شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی، تصریح کرد: نباید اجازه دهیم با ورود کرونای هندی، درگیر پیک پنجم بیماری شویم.

رئیس جمهور با بیان اینکه پیک‌های قبلی بیماری عمدتا به خاطر رعایت نشدن پروتکل‌ها به صورت جدی و کامل بوده است، گفت: اگر پروتکل‌ها دقیق و کامل رعایت شود و ان‌شاالله روند واکسیناسیون هم سرعت بگیرد، می‌توان با جدی‌ترین موج‌های بیماری نیز به راحتی مقابله کرد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  7 0
  این کار رو باید عید میکردند انقدر مردم نمیرند
 • IR ۱۷:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  جمالیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک: اگر چه رنگ شهرها از قرمز به نارنجی تغییر پیدا کرده است اما این موضوع به معنی کاهش ابتلا و فوتی ها نیست و فقط تصمیمی برای بازگشایی برخی اصناف و کمک به کسب و کار مردم است.
 • دنیا کیایی IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  4 5
  هی سفر ممنوع سفرممنوع میکنید پس شماها با شادی کردن مردم مخالفید مگرنه چرا امتحانات نهم و دوازدهم حضوری هست؟؟امسال رو با پارسال مقایسه نکنید چون پارسال دانش آموزان مدرسه رفتند و فقط یک ماه آخر سال رو نرفتند پس امتحاناشون حضوری بود مشکلی نبود،نه الان که جوانان یک روز هم حضوری مدرسه نرفتند و میخواهید امتحانات رو حضوری بگیرید،من جون جوانم را از سر راه نیاوردم که حالا نوبت این یکی از جیگر گوشه هام باشه که جلوی چشمام تقلب کردن برای نفس کشیدنشو ببینم و بعد هم پرپر شدنش و با دستهای خودم گذاشتن توی قبر،حتی امتحانات رو حضوری کنید من نمی زارم جوانم بیاد
  • ... IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
   0 0
   واقعا با ممنوعیت سفر ممنوعی چون میخوای شاد باشی؟!! واقعا که...به خاطر شاد بودن امثال شما هزاران نفر از مردم و پرستاران بخاطر کرونا کشته شدن.
 • ناشناس IR ۲۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  1 0
  عزیز دل برادر دو صد گفته چون نیم کردار نیست !! ایندفعه عرض جاده آسفالته و حتی شانه خاکی تمام راههای خروجی از تهران و تمام شهرهای بزرگ را با بلوک های بتنی ببندید . هر یک نفری که بر اثر سهل انگاری شماها فوت کند . خونش گردن شماهاست . چرا اینقدر بی تقوا شده اید ؟؟؟ این چه مسخره بازی و موش و گربه بازی است که هر دفعه هنگام نعطیلات راه میندازید ؟؟؟
 • IR ۲۱:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
  0 0
  فکر کردین خیلی زرنگین!؟ فامیلای بی‌شعور ما گفتن دوشنبه راه می‌افتیم میریم سفر که جلومون رو نگیرن. یعنی طرف به روزه‌ خودشم رحم نمیکنه واسه اینکه سفرش رو حتما بره
 • IR ۰۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  0 0
  بگذارید مثل عراق و یمن و فلسطین و ترکمنستان و دهها کشور دیگر مردم آزاد باشند و به سیر و سفر بپردازند و از زیباییهای خداوند و تغییر و تحولات طبیعت عبرت بگیرند مگر روزانه چند نفر از مردم کشورهای مذکور کرونا می گیرند و می میرند؟ همین عید هزاران نفر مسافرت رفتند و شاید تک توکی مریض شدند که این هم طبیعیه اما هزاران نفر هیچ مشکلی برایشان پیش نیامد ما خودمان از سال گذشته بسیار با وسواس رعایت می کردیم اما برخی از همسایگانمان تمام مسافرتهایشان رفتند و نه تنها خودشان مبتلا نشدند بلکه هیچ یک از اعضای فامیلهایشان هم دچار مشکل نشدند
 • محسن IR ۰۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  1 1
  اونوقت شب احیا ممنوعیت نداشتیم خیلی باحالید
  • گندم IR ۰۷:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
   0 0
   تو دردت اون ۳ روزه؟ این مسئله کاملا اعتقادی بود که خیلی ها تو مجالس شرکت نکردن و اجباری هم نبود چرا نمیگی عید تعطیل نبود؟
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  0 0
  یعنی اگه ساعت ۱۳ و ۵۹ دقیقه روز سه شنبه برن مشکلی نیست؟
 • محمدایوب IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  0 0
  درود بر رییس جمهور شجاع وایرانی ما که در برابر تعطیلات عید نوروزکه عید باستانی ایرانیان ومیراث داریوش وکورش است شجاعانه ایستاد. وتعطیل نکرد. هرچند روزی 500نفر بمیرند. اما درمقابل تعطیلی عید فطر که عید مسلمانان و عید شادی مسلمین واست شجاعانه ایستاد وتعطیلی آنرا اعلام آفرین داری فدایی داری. اگر آشنا رفت واعظی وربیعی داری. اصلاح طلب داری. بتاز. بتازون. ولی خدایی هست واو دانا واگاه وبصیر است علی لعنت الله علی قبیله کذابین
 • فاطمه IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  0 0
  سلام جلوی تورهای مسافرتی بگیری اینقدر راحت گروهی میرن هیچکس بشون کاری نداره اتفاقا اینا کرونا تو این شهر اون شهر انتقال میدن
 • فاطمه IR ۱۵:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  1 0
  شما میگی منع تردد من تور میشناسم تهران ستارخان تور خانما مرتب هفته چندتا تور فقط تهران باغهای اطراف .و تور شهزستانها مرتب میبره با جمعیت ۲۲ یا ۲۳ نفر هیچ کس هم ممانعت کرده .همینا باعث انتقال ویروس بین شهرها میشه .الکی میگن نطارت هیچ کس نظارت نمیکنه .یا همون مراسمای شبهای قدر که تو امام زاده یا حرمها با اون جمعیت گزاشته بودن .براشون مهم نیست مردم میمیرن ..حالا ما نطر بدیم کی میخونه چقدر تاثیر داری .الکی سر کاریه