عراقی.jpg

آمریکایی ها همزمان با مذاکرات هسته ای تلاش جدیدی را برای فشار بر تهران آغاز کرده اند که مبدا آن را باید در مرزهای مشترک ایران و عراق و استان دیاله جست وجو کرد.

سرویس جهان مشرق؛ در هفته های اخیر نیروهای مسلح عراق عملیات های جدیدی را در محور شمال شرق استان مهم و راهبردی دیاله و نزدیکی مرزهای مشترک با ایران ترتیب دادند که همچنان به عناصر مخفی گروهک تروریستی داعش آلوده است.

تلاش رزمندگان عراقی برای پاکسازی مناطق و خشکاندن ریشه ناامنی ها در این محور در حالی ادامه دارد که به گفته منابع میدانی حامیان منطقه ای و فرامنطقه ای داعش دور  جدیدی حمایت ها از عناصر تروریستی را در این مناطق در دستور کار قرار داده اند.

براساس اطلاعات به دست آمده، ائتلاف غربی - عبری - عربی به سرکردگی آمریکایی ها، صهیونیست ها و رژیم های مرتجع منطقه بر روی ناامن کردن دیاله حساب ویژه ای باز کرده اند چرا که این استان با ایران مرزهای مشترک دارد و به گمان آنان می تواند برای تهران دردسرساز شود.

دیاله در شرق عراق حدود ۲۴۰ کیلومتر با ایران مرزهای مشترک دارد و همچنین به دلیل دارا بودن منابع مهم نفتی از اهمیت خاصی برخوردار و ۱۰ درصد از مساحتش نیز در سیطره اقلیم کردستان است و همین مسئله باعث شده پشتیبانان تروریست ها بر روی این استان تمرکز کنند.

جزئیات توطئه دموکرات‌ها در مرزهای ایران و عراق/ استان دیاله نقطه جدید واشنگتن برای فشار بر تهران + نقشه میدانی و عکس

گذرگاه مرزی و جاده خسروی که یکی از اصلی ترین و مهم ترین راههای ارتباطی مشترک ایران و عراق به شمار می آید با عبور از استان دیاله به شهر بغداد متصل می شود و از سویی دیگر این استان بهترین مسیر برای اتصال ایران، عراق و سوریه (دیاله - بغداد - الانبار - مرزهای مشترک سوریه) است و این وضعیت حامیان مالی و نظامی داعش را برای ناامن کردن این محور به طمع انداخته است.

دیاله از سمت محور شمال با  اقلیم کردستان عراق  و از محور شرق با ایران و از جنوب با پایتخت هم مرز است و شهر بعقوبه مرکز این استان تنها ۶۰ کیلومتر با بغداد فاصله دارد و این موقعیت بر اهمیتش افزوده است.

از سویی دیگر نباید فراموش شود دیاله یکی از ملتهب ترین استان های عراق پس از شکست گروه تروریستی داعش در سال ۹۶ محسوب می شود و در یک سال گذشته نیز صحنه حملات متوالی و هدفمند تروریست ها بوده است و در این شرایط آمریکایی ها این استان را برای ماجراجویی انتخاب کرده اند.

مناطق شمال شرقی استان دیاله (حومه دریاچه حمرین، خانقین، جلولاء و ...) که با استان کرمانشاه هم مرز هستند آلوده به عناصر مخفی داعش اند و بخش هایی از رشته کوه حمرین نیز در این محدوده  به دلیل صعب العبور بودن محل مناسبی برای آموزش تروریست ها شده است.

جزئیات توطئه دموکرات‌ها در مرزهای ایران و عراق/ استان دیاله نقطه جدید واشنگتن برای فشار بر تهران + نقشه میدانی و عکس

همین موقعیت جغرافیایی مناسب برای تروریست ها باعث شده آمریکایی ها به همراه متحدان اروپایی، رژیم های منطقه، بعثی ها و... تلاش خود را برای فشار مضاعف بر ایران از استان دیاله به ویژه در زمان کرونا و بسته بودن مرزها چند برابر کنند.

روند تحولات نشان می دهد یکی از طرح های آشکاری که آمریکایی ها و جریان های همسو با آنان در عراق همزمان با فشار حداکثری اقتصادی علیه تهران دنبال می کنند ناامن کردن مرزهای مشترک ایران و عراق (مرز خسروی) در استان دیاله است و با این راهبرد درصدد هستند یکی از جاده های اصلی ایران با بغداد را دچار مشکل کنند.

باید توجه داشت حامیان تروریست های داعش با ناامن کردن جاده مرزی کرمانشاه - دیاله - بغداد در تلاش هستند راه را برای در معرض خطر قرار دادن مسیر بسیار مهم مهران - عزیزیه - بغداد که نقطه امن تجارت ایران و عراق به شمار می آید، باز کنند که در مقطع فعلی در امنیت کامل و دور از دسترس عناصر مخفی داعش است.

جریان های همسو با محور آمریکایی در عراق همچنین قصد دارند در فرصت باقی مانده تا برگزاری انتخابات پارلمانی با ناامن کردن استان دیاله فشار را بر احزاب مقاومت عراقی و ایران افزایش دهند و  از این مسئله بهره برداری کنند و البته این فقط یکی از راهبردهای آنان محسوب می شود و بدون شک تا مهرماه برنامه های دیگر در دستور کار قرار می دهند.
 

جزئیات توطئه دموکرات‌ها در مرزهای ایران و عراق/ استان دیاله نقطه جدید واشنگتن برای فشار بر تهران + نقشه میدانی و عکس

در حال حاضر بیشتر عناصر مخفی داعش در محورهای شمال شرقی، شمالی، شمال غربی و غربی استان دیاله (هم مرز با ایران، جنوب سلیمانیه در اقلیم کردستان و شمال شرق و شرق استان صلاح الدین) فعال و حضور دارند و مناطق را ناامن می کنند.

به گزارش مشرق، خانقین، جلولاء، حومه دریاچه حمرین، المقدادیه، ابوصیداء، بعقوبه، الرز، مندلی، العظیم، مطبیجیه، حوض الزور، رشته کوه های حمرین، قره تبه، حوض الوقف و... مناطقی به شمار می آیند که در استان دیاله آلوده به تروریست های داعش هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 52
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  حشد الشعبی از طرف عراق و سپاه از طرف ایران ، این منطقه را کامل پاکسازی کنند .
  • IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   36 12
   جشم به سرعت انجام مبشه5998
  • IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   29 9
   اینکارراسپاه وحشدالشعبی خواهدکردواونهایی هم که ناراحتنداب رابریزنداونجایی که میسوزه
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  چیزی که عوض داره گله نداره..هر کی دنبال دردسر بره دردسر هم دنبالش میاد
  • IR ۱۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   44 8
   داعشی
  • امیر IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   48 11
   کی دنبال دردسر رف چی لقمه تو هستی و اونهایی که بهشون اعتقاد داری یا چه بسا از اونها پول میگیری که این مطالب رو اینجا بنویسی همه دیگه می دونند اسناد و تصاویر زیادی هم هست که اصلا داعش رو در نهایت برای نابود ایران بوجود آوردند
  • IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   43 6
   یعنی تو که رفتی دنبال گلابی الان بهش رسیدی؟ یا تو صف مرغی هنوز خخخخخ
  • IR ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   14 7
   پس با این حساب آمریکا و اسراییل با بدترین وجهی نابود میشن
  • DE ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   17 4
   تو رو هم دیوار سنگر کنن خوبه تا با داعشی ها خوب احوال پرسی کنی.
  • IR ۱۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   2 2
   از باباهای تروریستت بیشتر نیستی که
  • IR ۲۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   1 1
   برو پوشکت رو عوض کن.
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  58 25
  بمباران پهپادی وسیع این مناطق و شکار گروهی داعش هم به ارتقا توان عملیاتی پهپادی کمک خواهد کرد هم به امنیت ایران و عراق
 • شاکی IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  61 8
  حاج قاسم نبودنت کاملا محسوسه
  • عباس IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   7 2
   اگه واقعا سپاه قدس و سیاستهای منطقه ای ایران تا این حد به یک فرد(حاج قاسم)وابسته بوده پس محکوم به شکسته قطعا چون حتی اگه ایشون ترور هم نمیشد احتمالش بسیار بالا بود در میدان جنگ شهید شه یا بر اثر بیماری یا حادثه(تصادف و غیره) از دنیا بره.کارها باید سیستم محور و سازمانی پیش بره;نه فرد محور و یلخی.
 • BE ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  29 74
  بهانه ناشیانه کاسبان تحریم برای کارشکنی در برجام. داعش هیچگاه برای ایران خطری نبوده و نیست. دستتان برای ملت رو شده.
  • M.sh IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   48 24
   پس لابد اونی که اومده بود مجلس حمله کرده بود و چند نفر رو شهید کرده بودند جدو ابادت بودند! اگه مزدور نیستی و تو ایران هستی بله که مدافعان حرم و حاج قاسم ها مانع این شدند که خطر داعش رو حس کنی. خود اسرای داعش میگفتن هدف ما ایران و کشتن ایرانی هاست. اون برجام هم بخوره تو سرتون. به بهانه برجام هر غلطی که طیفتون خواسته انجام دادین. خدا نگذره از مسببینش
  • IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   20 7
   شما اهل کجایی ؟
  • محمد IR ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   21 22
   ساده لوح حادثه مجلس یادت رفته ؟.در ضمن اگه فعلا خطری نیست به خاطر مجاهدت‌های نیروهای مقاومته...شل بگیری سفت میخوری
  • IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   14 5
   پشت مرزها ی ایران بودند در خود ایران کلی ازشون را دستگیر کردند در سیستان چه کسانی بودند که امنیت اونجا را ازبین بردند داعشی ها وطالبانی ها وبه لطف سپاه ارتش و.. این نه بلکه ازایران وبلکه ازخاورمیانه پاکشدند البطه به جز طالبان اما تمام تروریست های سوریه عراق یمن ولبنان متلاشی کردند وازبین بردند
  • قاسم IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   17 7
   قدر عافیت کسی داند که به مصیبتی گرفتار آید. یادمه چندسال پیش داعش فقط چندساعت به مجلس حمله کرد همتون دنبال سوراخ موش بودید!
  • IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   10 6
   چیه اربابت بهت دوباره چی داده پاکار شدی چند روزه خیلی فعالی تو مشرق
  • IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   19 7
   بر رگرد تو طویله آلبانی نشین
  • IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   13 8
   از نوچه های بن سلمانی یا اردوغان؟
  • IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   11 5
   این دمکرت‌های آب زیرکاه چه قشنگ کار میکنن از یه طرف با مذاکر لبخند میزنن و ما را سرگرم شکلات برجامی میکنن واز اون طرف در میدان دقیق برنامه ریزی میکنن داعش را در عراق درست کنار مرز ایران تقویت میکنن ؛ در یمن داعش و القاعده را وارد میکنن و ده‌های توطئه که فعلا معلوم نیست میکنن و اگر این توطئه‌ها به نتیجه برسن محکم میزن زیر میز مذاکره، قابل توجه دانشجوی حقوق بین‌الملل جناب بسایر ظریف و مامانی.
  • IR ۱۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   2 0
   اره فقط کافیه بگیردت،همچین کلتو میکنه که هفت جدت دردشون بگیره
  • IR ۱۷:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   1 0
   اره حادثه تروریستی مجلسم که داعش نبود.حمله به رژه اهوازم داعش نبود‌.واقعا نفهمید یا خودتونو میزنید به نفهمی؟
  • IR ۱۷:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   1 0
   حالا همینا تو حمله مجلس داشتن از ترس سکته میکردند
  • مرگ بر ضد ولایت فقیه IR ۱۸:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
   0 0
   اونی که حمله کرد مجلس کی بود پس؟ داعش عین ماشین کشتار جمعی میمونه عراق رو تا نصفه گرفته بود داشت میومد سمت ایران گفته بودن مشهد رو خراب می کنیم آقا به فرض حرف شما درست میشه بگید چرا هر گروه تروریستی که تو جهان هست تو منطقه ما خرابکاری می کنه ؟ بعدم داعش مسئله امنیتی نظامی هست چه ربطی به دولت و تحریم و...داره یارو داعشیه شیعه میکشته تا مثلا بره بهشت کجا بهتر از ایران با این همه‌ شیعه برای این تفکر مریض؟ اقتصاد رو میشه درست کرد با نگاه به داخل نه نوکر بابای آمریکا و اسرائیل بودن
  • BE ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   0 2
   اگر مشرق منتشر می‌کرد جریان حمله به مجلس و اصولا شکل گیری و شکست داعش را برایتان روشن می کردم. حالا که مشرق منتشر نمی کند خودتان کمی برین تحقیق کنین. اما بدانید من برای نوشتن نظرم از کسی کیک و ساندیس نمی گیرم!!
 • DE ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  21 8
  ماشاالله سردار قاآنی و یارانش هستند و من خیالم راحته .
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  16 7
  آمریکا بهره جستن از میدان برای پیشبرد اهداف دیپلماسی را در مورد ایران بخوبی انجام می دهد آنوقت دستگاه دیپلماسی منفعل دولت نه تنها از میدان جهت پیشبرد اهداف دیپلماسی استفاده نمی کند بلکه از آن نیز انتقاد می کند چیزی که آمریکا را راضی می کند
 • IR ۱۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  10 4
  تمام تهدیدها فرصته میتونیم نفوذمون به همین بهونه تو دیاله افزایش بدیم
 • بهروز GB ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  10 4
  جمع آوری اطلاعات، شناسایی پهبادی و کنترل منطقه با کمک همرزمان حشد الشعبی اکنون بیش از هر زمان لازم شده
 • GB ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  7 3
  جمع آوری اطلاعات، شناسایی پهبادی و کنترل منطقه با کمک همرزمان حشد الشعبی اکنون بیش از هر زمان لازم شده
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  6 6
  یهتزین راه کار را رهبر فرمودن امریکا باید ازمنطقه برود تا امریکا هست از این خبیث بازی ها هم خواهد بود وبین مردم اختلاف می اندازن یک روز به بهانه عرب و هجم-شیعه وسنی و حالا هم که یک مشت احمق پان ترکیسم و داعش بازی را را ه انداختن دمکرات ها موذی هستن و ترور و اختلاف بین مردم کارشان است
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  6 4
  ما برای بزرگتر از این ها آماده ایم. چند تا تحرک تروریستی چیزی نیست. حجم عظیمی از خشم تو وجودمان جمع شده که منتظر اذن جهاد از امام خامنه ای هستیم .
 • IR ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  3 6
  واقعا نبودن مرد میدان به شدت احساس می‌شود،
 • GB ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  5 3
  مثل ترکیه که اومده شمال عراق و جنگ رو داره اونجا با عناصر مخالف خودش انجام میده، ایران هم باید این کار رو انجام بده و پایگاه داخل این استان نا آرام بزنه و از اونجا خدمت این آدم بد ها رو برسه به جای اینکه داخل مرز ایران بشینیم و منتظر حمله این وحشی‌ها باشیم.
 • غلامرضا IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  5 4
  باید ریشه داعش تو منطقه خشکاند واین میسر نمیشود مگر با همدلی و همبستگی نیروی های قهرمان حشد الشعبی و سپاه انشاالله منطقه از وجود این نیروهای از خدا بی خبر و افراطی پاک شود و ملت عراق برای همیشه امنیت و ارامش داشته باشند
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  2 0
  با پهبادهای انتحاری لانه یشان را رو سرشان خراب کنید
 • IR ۱۷:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  4 0
  ظریف و عراقچی را بفرستید با یک مذاکره قوی (!!!) داعش را راضی کنند بی خیال شود و دست از کارهای بدشان بردارند
 • IR ۱۷:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  3 0
  روحانی بره با داعشی ها مذاکره کنه ان شاالله حل میشه
 • IR ۱۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  0 1
  چقد شما احمقید.
 • CA ۱۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  3 3
  ول‌کنین بابا، توطیه؟ دشمنی، نقشه. مملکت رو درست کنین، ملت خودشون جلوی همه این مشکلات رو میگیرن. آب کارون رو کی خشک کرد؟ دریاچه ارومیه رو کی خشک کرد؟ زاینده رود رو کی خشک کرد؟ اینهمه دزدی کار کی بود؟ بی علاقگی جوونا به ازدواج به خاطر چیه؟ خیانت زن و مرد به همسرانشان کار کیه؟ اصلا گیریم دشمن هست. مگه فقط ما دشمن داریم؟ چین نداره؟ هند نداره؟ مالزی نداره؟ فقط شما ها اینقدر کارتون درسته همه می خوان نابودنون کنن؟ جمع کنین این بساط رو. نا کی فکر میکنین این اراجیف‌ خریدار داشته باشه؟ دشمن داریم؟ سپاه وظیفه داره جلوشونم بگیره. توجه کردین؟ وظیفه داره. نه اینکه منت بذاره سر مردم. وظیفه داره.
 • IR ۱۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  3 0
  بهترین کار ساخت یک پایگاه پهبادی لب مرز وکنترل دائم اون ناحیه و....
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  0 0
  دشمن، مراکز فرماندهی دارد در کردستان عراق، کوچکترین مشکل مرزی رو باید با سنگین ترین تهاجم هوایی و‌موشکی جواب داد ، حتی مقر خانواده بارزانی باید هدف قرار بگیرد اینها کوردهای صهیونیست هستند و با بقیه کوردهای همسو با ایران مثل طالبانی و پیشمرگان مسلمان متفاوتند. محل فرماندهی ثابت و سیار داعشی ها که قطعا بصورت چریکی ممکن است مزاحمت ایجاد کند باید شناسایی و هدف قرار گیرد. سفارت آمریکا و پایگاه عین الاسد، مرکز پشتیبانی و اطلاعاتی می باشد. ایران باید اعلام کند در صورت هرگونه حمله ای، به همه پشتیبانان داعش حمله خواهم کرد، اول بارزانی و سپس جریانهای همسو بعثی با آنها. همه باید بفهمند شوخی در کار نیست.
 • کریم IR ۲۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۴
  0 0
  متاسفانه نیروهای نظامی ایران مانند ترکیه نمیتوانند مرتب این تروریستهارا تعغیب وزیر ضربه قرار دهند.قدرت وامکانش هست ولی عزمی مشاهده نمیشود تازمانی که چند ضربه کاری برما وارد کنند تا شاید سیاستمداران ما سر از لاک خود دراورند.
 • روح الله IR ۰۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  2 0
  الله اکبر. نیرو خواستید در خدمتیم سردار قاآنی
  • IR ۰۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   1 0
   ایران خیلی قدرت داره ،،اگه تاحالا کسی نفهمیده ازاین به بعد متوجه میشه ،،مکنزی میدونه
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  0 1
  شما که ادعای نابودی داعش را داشتید؟ چی شد؟ حالا معلوم شد چرا از ظریف ناراحت هستید
  • IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
   0 0
   پمپئو خودتی ؟؟
 • حسن IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۵
  2 0
  قبلا در اغاز فعالیت داعش ایران فاصله ۴۰ کیلومتری از نقطه صفر مرزی را شرط گذاشته است . یعنی داعش باید ۴۰ کیلومتر در داخل عراق از مرز ایران فاصله داشته باشد در غیر این صورت نابود خواهد شد . عامل اصلی نا امنی کردستان عراق است که اجازه حضور بیگانگان را در خاک خود می دهد .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس